Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intentionez a-mi renova apartamentul vara aceasta !

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
in prima faza doresc sa schimb usile ! toate cele 6 usi interioare cu unele din termopan ; usa intrare cu una  metalica(si doresc sa gasesc o placuta e care sa inscriptionez numele si apartamentul)
-unde as putea sa gasesc cea mai buna,ieftina si de calitate oferta ?


etapa urmatoare am zis ca ar fi bine sa zugravesc tot !  
-cam ce se mai poarta in domeniul zugravelilor la ora actuala(diferite feluri de culori)?


mobila dormitor inclusiv pat 2 persoane;


niste mobilier pentru hol;

La partea de mobilier si mobila as avea niste intrebari: palul este rezistent???un mobilier din pal cat rezista ?ies mai ieftin daca iau pal si mi-l prelucreaza cineva sau mai bine sa-l iau gata facut?


si parchet laminat !  
-cam cat rezista in timp parchetul laminat de 7 mm?e bun?

#2
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ma intereseaza si pe mine "ce se mai poarta in domeniul zugravelilor la ora actuala(diferite feluri de culori)" si eventual recomandari pt o usa metalica. Multam!

#3
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View PostGeo^, on Mar 26 2007, 17:47, said:

in prima faza doresc sa schimb usile ! toate cele 6 usi interioare cu unele din termopan ; usa intrare cu una  metalica(si doresc sa gasesc o placuta e care sa inscriptionez numele si apartamentul)
-unde as putea sa gasesc cea mai buna,ieftina si de calitate oferta ?
etapa urmatoare am zis ca ar fi bine sa zugravesc tot !  
-cam ce se mai poarta in domeniul zugravelilor la ora actuala(diferite feluri de culori)?
mobila dormitor inclusiv pat 2 persoane;
niste mobilier pentru hol;

La partea de mobilier si mobila as avea niste intrebari: palul este rezistent???un mobilier din pal cat rezista ?ies mai ieftin daca iau pal si mi-l prelucreaza cineva sau mai bine sa-l iau gata facut?
si parchet laminat !  
-cam cat rezista in timp parchetul laminat de 7 mm?e bun?

1. Iti recomand usi cu carton pe dinauntru, nu mai stiu exact cum se numesc, ma interesez si iti spun, mi-am pus eu si sunt foarte ok. Placuta de aceea gsesti la centrele de imprimare LASER.

2. Nu stiu in ce oras stai.

3. Culori deschise, roz se poarta

4. Daca ai niste scule si niste imaginatie mergi la Practiker si dai comanda la PAL, il taie iei, platesti exact cat iei adica nu iti raman pierderi, tu mai trebuie numa sa le imbini, ceea ce ii destul de usor daca ai schita si DA este foarte rezistent.

5. 7mm e ok, ma gandesc ca nu ai tu trafic de 500pers/zi.

Au aparut modele noi de usi metalice cu sonerii incluse, care nu se mai inchid cu cheie, cand pleci numai ridici manerul si ai blocat usa, cheia se foloseste numai cand vii acasa si deschizi in rest o tii in buzunar, mai au si led pus pe maner sa nimeresti "gaura", etc.

Edited by demonyx, 26 March 2007 - 17:03.


#4
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Usi de termopan in interior ?! Nu e cam scump ?! Cred ca te va costa minim 200 EUR/ bucata.
Parchet laminat, as merge de la 8mm in sus. Si neaparat, sub el nu-ti pune infectia aia de rola de burete subtine de 0.2. Mai bine dai un ban si iti iei sub forma de placi de 3-4-5 mm. O sa vezi ca insonorizeaza mult mai bine.

Anul asta cica se poarta tapetul... apropo de zugraveala.  Culori la zugraveala, ce muschii tai vor iti pui, bine sa arate si sa se incadreze cu tipul camerei, mobila, decoratiuni...

#5
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
in judetul valcea ! dar daca as gasi o firma sa includa transportul ar fi bine ! iti dai seama sunt 6 usi nu una sau 2 ;)
cine are idee sa-mi zica de unde sa le procur mai EFTIN ca ma seaca la buzunar anul asta !!poate sa-mi dea si un indiciu de firma din cea de mai sus! tapet nu ca am intr-un apartament si e greu de intretinut .


cam cat de rezistent este parchetul de 7 mm in timp?


ce ziceti practiker e cel mai indicat in domeniul parchetului, vopselei lavabile ,pal ?

#6
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
daca da in practiker cam cat e mp de parchet , o cutie de lavabil ,palul cum e la bucata si cat e ?

#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Mi se pare ca au preturi la parchet si pe site..eu am dat pe parchet fix 22mil pentru 3 camere..nu stiu cati mm dar este foarte rezistent..O sa pun mai multe poze mai pe seara ca sa iti dau idei.

#8
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
astept ! dar cu cat iau ma astia mp de pal din fabrica?

#9
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Scuze de intarziere

Attached Files



#10
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Despre usile de termopan in interior eu zic ca sunt o idee buna atata timp cat iti permiti...eu miam pus usi de termopan cu oglinda in partea dinspre camere(oglinda mare)..si imi plac mai mult decat cele de lemn.

#11
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
o sa iau usi termopan 6 bucati dintre care la 2 voi pune geamuri din alea picate ;) momentan am dat comanda la un dormitor !sper sa vina pana de pasti .

#12
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
cine stie sa-mi zica !


dupa ce se da cu ciment pe pereti , poti sa dai direct cu lavabil ? sau se da cu din ala alb glet parca-i zice si dupa aia cu lavabil ?

#13
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View PostGeo^, on Mar 31 2007, 09:24, said:

cine stie sa-mi zica !
dupa ce se da cu ciment pe pereti , poti sa dai direct cu lavabil ? sau se da cu din ala alb glet parca-i zice si dupa aia cu lavabil ?
Musai glet inainte si apoi lavabil.

#14
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 06.12.2005
stratul de glet cam cat trebuie sa fie de rugula la exterior ?

#15
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005
Tot legat de zugrăveală, am și eu o întrebare: pe un perete dat cu var "clasic", cu aracet în el (cred), am înțeles că se poate da cu o amorsă și după aceea cu lavabil; e adevărat sau trebuie curățat peretele? Întreb pentru că e vorba de o cameră pe care vreau să o fac eu și nu știu sigur dacă se poate așa simplu. :rolleyes:

#16
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

View PostGeo^, on Mar 31 2007, 19:01, said:

stratul de glet cam cat trebuie sa fie de rugula la exterior ?

glet pe ce?
tecuiala pe baza de ciment sau de ipsos?
daca e tencuiala de ciment este bruta sau are si tinci?
cat de drept e stratul suport?
ce pretentii calitative ai?

View Postasul, on Apr 1 2007, 14:27, said:

Tot legat de zugrăveală, am și eu o întrebare: pe un perete dat cu var "clasic", cu aracet în el (cred), am înțeles că se poate da cu o amorsă și după aceea cu lavabil; e adevărat sau trebuie curățat peretele? Întreb pentru că e vorba de o cameră pe care vreau să o fac eu și nu știu sigur dacă se poate așa simplu. :rolleyes:

daca varul este dat pe tinci merge fara probleme, chiar si fara amorsa.
insa, daca ai glet sub var, trebuie controlat cu atentie sa nu se fi produs exfolieri, atat intre tencuiala si glet, cat si intre glet si var.
daca sunt zone exfoliate, se curata, de preferinta tot. daca nu, amorsa si dupa 24 de ore lavabil.

#17
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005
Am dat cu amorsă, dar sunt câteva zone (puține) în care s-a umflat varul. Merge să dau cu lavabil peste el, trebuie curățată doar zona aia sau trebuie curățat tot peretele?

#18
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
cel mai bine tot

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate