Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Boilere electrice Ariston, Stiebel E., Ferroli, Electrolux,etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
749 replies to this topic

#19
pifa

pifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 08.01.2007
Detin un boiler electric Ferroli de 80 litri. De cateva zile nu mai functioneaza in sensul ca nu mai incalzeste deloc apa.  :mellow: Ce as putea face? Nu ma pricep la instalatii de incalzire. Boilerul inca este in garantie dar a fost montat de un "meserias" care nu este de la firma care l-am achizitionat. Multumesc pentru ajutor!

Edited by pifa, 27 November 2008 - 19:52.


#20
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 pifa, on Nov 27 2008, 21:51, said:

..boiler electric Ferroli de 80 litri. De cateva zile nu mai functioneaza in sensul ca nu mai incalzeste deloc apa...Boilerul inca este in garantie dar a fost montat de un "meserias" care nu este de la firma care l-am achizitionat...
Nu e de la apa calcaroasa? Pot fi depuneri pe rezistenta electrica (pe teaca ei) si astfel nu se mai face transferul termic.
-daca e asa, n-are legatura cu garantia. Si nici cu montajul.

#21
gheonard

gheonard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2008
am achizitionat recent un Boiler electric Ferroli Cubo 15 L. vreau sa il folosesc doar la bucatarie ...de aceea am luat doar de 15 l.   exista 2 variante constructive desupra chiuvetei si dedesuptul chiuvetei. eu am ales varianta deasupra.Se poate sa il montez si dedesupt. Din putinele detalii din cartea tehnica am dedus ca singura diferenta este locul de amplasare am celor doua racorduri (intrare AR/intrare AC) si aceasta pentru usurinta la montaj....   Il pot monta in orcare dintre cele 2 variante?....si inca ceva se poate monta si fara supapa de siguranta? ms

#22
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 gheonard, on Dec 5 2008, 23:45, said:

...Boiler electric Ferroli Cubo 15 L. vreau sa il folosesc doar la bucatarie ...de aceea am luat doar de 15 l.  ...varianta deasupra.Se poate sa il montez si dedesupt. ..singura diferenta este locul de amplasare am celor doua racorduri (intrare AR/intrare AC) ..Il pot monta in orcare dintre cele 2 variante?..... se poate monta si fara supapa de siguranta?
Fara supapa de siguranta in nici-un caz ! Dealtfel inteleg ca ti se livreaza si supapa, nu vad cu ce te deranjeaza.
Ar fi un semn de intrebare presiunea maxima admisa in boiler: 0,85 bar...

Ref. la montajul unui boiler model deasupra in pozitia dedesubt: nu este chiar identic. Lasand la o parte ca va scrie ferroli cu josul in sus, si pozitia rezistentei electrice va fi diferita. Rezist. va fi in sus, pe cand la modelul original dedesubt, rezist. electrica este pozitionata in partea inferioara a boilerului. Consecinte: difera stratificarea apei reci/calde in boiler, cu posibile disfunctionalitati.
Tinand insa cont de volumul mic al boilerului, s-ar putea sa nu se observe diferente la consum.

Attached Files



#23
gheonard

gheonard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.07.2008

 scheleton, on Dec 6 2008, 00:21, said:

Fara supapa de siguranta in nici-un caz ! Dealtfel inteleg ca ti se livreaza si supapa, nu vad cu ce te deranjeaza.
Ar fi un semn de intrebare presiunea maxima admisa in boiler: 0,85 bar...

Ref. la montajul unui boiler model deasupra in pozitia dedesubt: nu este chiar identic. Lasand la o parte ca va scrie ferroli cu josul in sus, si pozitia rezistentei electrice va fi diferita. Rezist. va fi in sus, pe cand la modelul original dedesubt, rezist. electrica este pozitionata in partea inferioara a boilerului. Consecinte: difera stratificarea apei reci/calde in boiler, cu posibile disfunctionalitati.
Tinand insa cont de volumul mic al boilerului, s-ar putea sa nu se observe diferente la consum.
ms de raspuns :D ...ideea e ca eu vreau sa l montez in pozitia dedesubt, dar in pozitia lui cu racordurile in jos.

#24
dj_ando_83

dj_ando_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 26.06.2008
salut tuturor .Acum o saptamana am montat un boiler leov mcv80(asa scrie pe el) care are incalzire mixta (de la centrala si de la reteaua electrica)Din cei 80 de litri cat are el capacitate mai mult de 35-40litri de apa calda nu obtin pentru ca se raceste foarte mult apa.Din ce cauza ar fi? mentionez ca temperatura apei in instalatia de incalzire este de60-70grade constant iar pe energia electrica nu prea l-am folosit(nu am vazut ce rost ar fi avut).Sa fie asta problema sau sa fie din el?

#25
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Vreau si eu sa achizitionez un boiler electric de 80 l pentru baie. Eu nu am inaltime corespunzatoare (stau la mansarda). As vrea sa stiu la ce inaltime minima se poate monta un boiler pentru dus? Exista din acelea UR la 80 l?

#26
Gimsys

Gimsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 17.05.2006
Buna

Am achizitonat un boiler electric de 80L de 1200W
Termostatul nu este reglabil din exterior e sub capac , cam care ar fi temperatura cea mai economica mai mare mai mica ?
Cam cat consuma intr-o luna ?

Multumesc

#27
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Gimsys, on Jan 25 2009, 13:48, said:

Am achizitonat un boiler electric de 80L de 1200W...Termostatul nu este reglabil din exterior e sub capac , cam care ar fi temperatura cea mai economica mai mare mai mica ?..Cam cat consuma intr-o luna ?..
Temperatura economica e pe la 40-45 grd C. Insa la ora actuala se recomanda 60 grd C (functie anti-legionella).

Ref. la consum: conteaza ce tip de boiler e, ca au izolatii termice diferite. Un boiler de 80 litri de 300 Lei nu poate avea izolatia termica a unui AEG sau Stiebel Eltron, si atunci pierde mai multa caldura (se raceste apa mai repede) si va consuma mai mult.
Consumul lunar mai depinde si de cata apa calda consuma fiecare (si cate persoane sunt, etc.)

Edited by scheleton, 25 January 2009 - 12:15.


#28
baloona

baloona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2008
Am gasit un boiler Ariston de 100 de litri cu urmatoarele specificatii:
- Rezervor emailat
- Termometru
- Izolare termica din spuma poliuretanica de mare densitate
- Design italian exclusiv
- Garantie 3 ani contra corodarii rezervorului si 1 an pentru celelalte componente
- Capacitate: 100 l
- Putere: 1500 W
- Temperatura maxima de functionare: 75 grade Celsius

Am o familie cu 2 adulti si un copil mic. Consum estimat: cate un dus de 10 min zilnic pentru ficare din cei doi adulti, plus apa folosita la bucatarie si la baie la robinet in conditii normale, fara excese).

Cam la ce consum de electricitate sa ma astept pe luna?


Eu am incercat sa estimez in felul urmator (al unui om care nu se pricepe deloc la puteri  si consumuri electrice):
maxim 2 ore de utilizare a apei calde intr-o zi =3KWh/zi => 90KWh pe luna
Aici cred ca ar trebui adunata si ceva energie electrica necesara pastrarii temperaturii apei la un nivel de 45 de grade, asta ca sa am apa calda la temperatura confortanta in orice moment. Cam cata energie se consuma pentru asta?

Daca am gresit in mod abuziv...astept parerea celor care stiu mai multe ca mine si mai ales niste explicatii ca sa ma numesc apoi ca nu mai sunt asa igniranta :rolleyes:

Multumesc.

#29
nordp

nordp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.03.2008
a auzit cineva de chestia asta? ...www....
am tot cautat pe net dar majoritatea sunt electrice

Attached Files


Edited by scheleton, 23 March 2009 - 20:15.
link catre site comercial Ro


#30
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 nordp, on Mar 23 2009, 21:10, said:

a auzit cineva de chestia asta? ..
e un topic intreg aici

Edited by scheleton, 23 March 2009 - 20:16.


#31
liviu_tl

liviu_tl

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.02.2008
Va rog sa ma ajutati daca va pricepeti. Am un boiler Electolux de 50 litri si s-a produs urmatorul "fenomen". Nu mai inalzeste!!! :(( Ledul rosu de la termostat este aprins, dar boilerul nu mai incalzeste. Exista varianta sa se fi ars doar o siguranta si sa nu trebuiasca sa-l dau jos de pe perete si sa il duc la reparat? Daca da, unde este aceasta siguranta? In termostat? Astept raspuns urgent plssssssssss!!!  :worthy:  :worthy:  :worthy:

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 liviu_tl, on 13th June 2009, 17:47, said:

Va rog sa ma ajutati daca va pricepeti. Am un boiler Electolux de 50 litri si s-a produs urmatorul "fenomen". Nu mai inalzeste!!! :(( Ledul rosu de la termostat este aprins, dar boilerul nu mai incalzeste. Exista varianta sa se fi ars doar o siguranta si sa nu trebuiasca sa-l dau jos de pe perete si sa il duc la reparat? Daca da, unde este aceasta siguranta? In termostat? Astept raspuns urgent plssssssssss!!!  :worthy:  :worthy:  :worthy:

Din ceea ce stiu eu nu are siguranta insa are termic de protectie care se arde de obicei cand nu mai lucreaza termostatul si se supraincalzeste.

Se verifica la temperatura camerei daca acel termic prezinta continuitate.
Se verifica daca rezistenta boilerului nu este intrerupta
Se verifica conexiunile intre termostat > termic > rezistenta.


Daca te pricepi la asa ceva poti sa-l repari.

Daca nu atunci este prea periculos pentru tine si mai bine mergi la service.

Edited by keta, 13 June 2009 - 18:05.


#33
horeab

horeab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2009
pe mine ma intreseaza un boiler electric care sa se poata pune si la un panou solar acuma sint la instalatii si as vrea sa il pun sus in baia din mansarda va rog sa imi raspundeti

#34
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008
Suntem si noi interesati de un boiler electric de 80 l pt baie si bucatarie pt o familie de 3 persoane. Ce sa alegem intre Ariston, Concepta sau Tesy ? Multumim

#35
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008
Sau Gorenje. Din astea 4 vom alege. Multumim.

#36
mada80

mada80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2009
Buna!
Am cumparat un boiler ariston de 80L. As vrea sa golesc boilerul dar nu stiu de ce nu se poate.Inchid apa rece, apa calda si dau drumul la robinetul de golire, dar curge foarte putina apa la inceput si atat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate