Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Boilere electrice Ariston, Stiebel E., Ferroli, Electrolux,etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
749 replies to this topic

#1
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005
Vreau sa cumpar un boiler de capacitate mica: 2,5 sau 10l.Foloseste cineva asa ceva?
Multumesc

#2
impuscatu

impuscatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.12.2005

View Posttesio, on Mar 26 2007, 09:30, said:

Vreau sa cumpar un boiler de capacitate mica: 2,5 sau 10l.Foloseste cineva asa ceva?
Multumesc


nu e mai bine sa iei un instant?
nici nu trebuie sa ai un perete as aputernic ca sa il sustina..

#3
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005

View Postimpuscatu, on Mar 26 2007, 08:33, said:

nu e mai bine sa iei un instant?
nici nu trebuie sa ai un perete as aputernic ca sa il sustina..
Nu prea am incredere f mare in instalatia electrica...Un boiler se poate sustin cu instl electrica pe care o am

#4
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
eu nu am vazut mai mic de 10L. era sa uit....si minim 100€

Edited by bibicu5, 26 March 2007 - 19:17.


#5
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
In primul rand doresc sa precizez, ca am cautat pe forum un topic dedicat boilerelor electrice (cu acumulare) insa am gasit mai mult discutii despre incalzitoare instant electrice.

Cateva precizari:
Acest topic nu se refera costuri comparate intre electricitate si gaze, GPL, combustibil solid. La momentul actual este clar, costurile utilizarii unui sistem electric este mai scump ca celelalte, insa exista zone/situatii in care nu exista alte alternative in afara de cea electrica.
De asemenea acesta nu este un topic pentru incalzitoarele instant electrice, cei care cauta asa ceva gasesc aici: http://forum.softped...oiler electric

Deoarece nu am folosit niciodata un boiler electric, nu am experienta pe domeniu. As dorii sa-mi cumpar un astfel de echipament, pe care sa-l pot folosii inclusiv pentru dus. Care ar fii capacitatea (acumulare ca litri/putere electrica) pentru 3 persoane (permantent) si ocazional musafiri.
De asemenea va rog precizati la ce aspecte constructieva trebuie sa fiu atent la achizitionare, ex. rezervor, sigurante, termostate, rezistente, alte materiale e.t.c. pentru o folosire cat mai indelungata, fara probleme.

Majoritatea modelelor de pe piata gasite au fost Ariston (va rog recomandati si alte marci !), insa m-am mirat sa constat diferente de pret mari intre modele diferite ale aceluiasi producator.
De ex. un "SG R 50" (un 50 reprezinta nr. de litri) costa 320RON, un "SG R 100" = 390RON; "SG R 120" = 600RON.
De ce trecerea de la 100l la 120l este atata de mare (ca pret) ?

#6
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View PostIgnition, on Mar 14 2008, 12:06, said:

In primul rand doresc sa precizez, ca am cautat pe forum un topic dedicat boilerelor electrice (cu acumulare) insa am gasit mai mult discutii despre incalzitoare instant electrice.

Cateva precizari:
Acest topic nu se refera costuri comparate intre electricitate si gaze, GPL, combustibil solid. La momentul actual este clar, costurile utilizarii unui sistem electric este mai scump ca celelalte, insa exista zone/situatii in care nu exista alte alternative in afara de cea electrica.
De asemenea acesta nu este un topic pentru incalzitoarele instant electrice, cei care cauta asa ceva gasesc aici: http://forum.softped...oiler electric

Deoarece nu am folosit niciodata un boiler electric, nu am experienta pe domeniu. As dorii sa-mi cumpar un astfel de echipament, pe care sa-l pot folosii inclusiv pentru dus. Care ar fii capacitatea (acumulare ca litri/putere electrica) pentru 3 persoane (permantent) si ocazional musafiri.
De asemenea va rog precizati la ce aspecte constructieva trebuie sa fiu atent la achizitionare, ex. rezervor, sigurante, termostate, rezistente, alte materiale e.t.c. pentru o folosire cat mai indelungata, fara probleme.

Majoritatea modelelor de pe piata gasite au fost Ariston (va rog recomandati si alte marci !), insa m-am mirat sa constat diferente de pret mari intre modele diferite ale aceluiasi producator.
De ex. un "SG R 50" (un 50 reprezinta nr. de litri) costa 320RON, un "SG R 100" = 390RON; "SG R 120" = 600RON.
De ce trecerea de la 100l la 120l este atata de mare (ca pret) ?
Nevoia de apa calda menajera este de 50L/zi/persoana....fa calculul singur de capacitate.Ia-ti un boiler mono fazat cu Steatita(rezistenta nu este in contact cu apa ci intr-un fel de "manusa"....in cazul arderii rezistentei ea poate fi inlocuita fara sa golesti boilerul.Nu uita sa fie linga o scurgere,in cazul supraincalzirii apei supapa de securitate se va deschide si va curge apa. Sint multi producatori dar nu stiu ce se vinde in Romania.

#7
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Intre timp am mai gasit o marca numita Tesy.
Pana acum la nici o marca/model nu am gasit sa fie specificat "boiler mono fazat cu Steatita"... sau vreo alta formulare cu "Steatita". Poate exista sub alte denumiri...insa care ?
Banuiesc ca toate (din cele gasite) sunt monofazate...

Eu m-am gandit sa cumpar unul cu acumulare de 100L si putere de 2000W sau 1500W, cel putin la astea am gasit cel mai bun raport pret/cantitate vas acumulare.
Oricum mai mare de 120L nu am gasit nicaieri...

Edited by Ignition, 15 March 2008 - 15:58.


#8
somihai

somihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.03.2008
Nu este mai scump sa incalzesti apa menajera electric fata de alte surse. Ex:Boiler electric 80l consuma 1200w pe ora in timp de o ora apa ajunge la 85 grade C.Cazan de baie 80l consuma 1,5m cubi de gaz intr-o ora pt aceiasi temperatura.Faceti un calcul intre preturile de la electricitate si gaz si vedeti diferenta. De mentionat faptul ca:rezistenta electrica este incorporata in vasul boilerului si toata caldura degajata ramine in interiorul vasului si nu se pierde nimic in schimb din puterea calorica a gazului metan se pierde mult prin evacuarea gazelor arse si consumul este mai mare. :) Din proprie experienta.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Exista si boilere mixte : rezistentra electrica si circuit pentru schimbator de caldura legat la instalatia de incalzire. Pe timpul iernii cand instalatia de incalzire functioneaza ajuta f mult la consumul de energie.

#10
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Salut.
M-am mutat in chirie,nu am CT si vreau sa imi montez un boiler electric pe cheltuiala mea,nu a proprietarului.Suntem doua persoane,eu si prietena,sa fie suficient sa facem un dus.De ce capacitate ar trebui sa fie,sa nu incalzeasca apa degeaba si nici sa nu ajunga.Se poate trage apa calda si la bucatarie pt.a spala vase?Ca firme,ma gandesc la SG-urile de la Ariston,sau  Blue Ocean (sau Cubo,dar sunt de capacitate mica),de la Ferroli.Sau ce imi recomandati voi?
Multumesc.

#11
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostEL-GABRY, on Aug 1 2008, 11:19, said:

Salut.
M-am mutat in chirie,nu am CT si vreau sa imi montez un boiler electric pe cheltuiala mea,nu a proprietarului.Suntem doua persoane,eu si prietena,sa fie suficient sa facem un dus.De ce capacitate ar trebui sa fie,sa nu incalzeasca apa degeaba si nici sa nu ajunga.Se poate trage apa calda si la bucatarie pt.a spala vase?Ca firme,ma gandesc la SG-urile de la Ariston,sau  Blue Ocean (sau Cubo,dar sunt de capacitate mica),de la Ferroli.Sau ce imi recomandati voi?
Multumesc.
Eu am un STIEBEL ELTRON de 130l si ajunge la 4 persoane de voie.

#12
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006

View Postadi_master, on Aug 1 2008, 13:55, said:

Eu am un STIEBEL ELTRON de 130l si ajunge la 4 persoane de voie.
Sa inteleg ca unul de 50l ar fi suficient?Minimul necesar ma intereseaza,din motive de spatiu in baie,nu neaparat de pret.Apartamentul nu e locuit decat seara dupa 18 si in weekend.E util numai pt.doua persoane.Mai detaliat va rog,cum e cel mai bine.

#13
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostEL-GABRY, on Aug 1 2008, 15:21, said:

Sa inteleg ca unul de 50l ar fi suficient?Minimul necesar ma intereseaza,din motive de spatiu in baie,nu neaparat de pret.Apartamentul nu e locuit decat seara dupa 18 si in weekend.E util numai pt.doua persoane.Mai detaliat va rog,cum e cel mai bine.
Undeva intre 50l si 90l ar fii de ajuns pt 2 persoane.Acum depinde si cat stai sub dus!!!

#14
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006

View Postadi_master, on Aug 1 2008, 15:39, said:

Undeva intre 50l si 90l ar fii de ajuns pt 2 persoane.Acum depinde si cat stai sub dus!!!
Nu tin apa deschisa non stop cat fac dus.Se poate trage si la bucatarie?Baia si bucataria sunt spate in spate,bateriile sunt despartite de un perete.Ca firma ce recomandati,sau chiar un model exact.

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
normal ca se poate trage si la bucatarie!.
Ca si firma...eu am  STIEBEL ELTRON si mi-s miltumit,de 10 ani....nici o problema cu el.
Acum nu stiu in ce masura se gasesc in rom,sau ce firma domina piata romaneasca.

#16
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

View Postadi_master, on Aug 1 2008, 16:58, said:

normal ca se poate trage si la bucatarie!.
Ca si firma...eu am  STIEBEL ELTRON si mi-s miltumit,de 10 ani....nici o problema cu el.
Acum nu stiu in ce masura se gasesc in rom,sau ce firma domina piata romaneasca.

de anul asta au o colaborare cu Romstal....deci acolo sa incerce.

#17
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu prea are legatura cu centralele, dar alt topic nu este...mi-am comandat un boiler electric Ariston Ti Shape 100 (asta pentru ca centrala electrica nu prepara acm). M-a tentat garantia de 2 ani pentru partea electrica si de 7 ani pentru corp. Chiar daca nu prea mai am ce face, vroiam sa stiu daca am facut o alegere buna sau...

#18
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLED, on Nov 26 2008, 16:19, said:

..un boiler electric Ariston Ti Shape 100 (asta pentru ca centrala electrica nu prepara acm)...
Parca Ariston e cel mai mare producator european de boilere, deci e alegerea multora.
Cat despre tip (Ti Shape), cred ca e superior gamei SG

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate