Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

FOLIE AUTO - Info actualizat 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
Catalin1932

Catalin1932

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2017

View Postmicutu_flo, on 08 octombrie 2017 - 21:06, said:

Daca geamurile fata si parbrizul sunt ok nu ai nicio problema.
.

Sunt foarte ok, nu au folie nimic, dar pt spate cum trec de RAR fara omologare ?

#128
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ma intereseaza si pe mine daca este posibil sa pun folie pe parbriz cu incalzire.
Stie vreunul ceva concret?

#129
Darkman77

Darkman77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.08.2015
Intrebare :

Tocmai mi-au zis un la ITP ca trebuie sa dau jos folia de pe geamurile laterale fata inainte sa inceapa ITP-ul.

Masina este din 2007. Are folie Autorizata RAR fata/spate dinainte s-o achizitionez eu in 2012. De atunci a tot trecut ITP-ul fara nici-o problema
si nici macar o singura data nu m-au intrebat cei de la ITP de Autorizatia RAR pentru folie ( Folia este LLUMAR) Autorizatia trebuie sa fie pe acasa
pe undeva.  Daca ma intorc cu autorizatia ar trebui sa ma treaca la ITP, nu-i asa ? Sau sa merg la o alta statie ITP ?   Evident ca in 2019 noiile legi erau deja in vigoare in legatura cu folii si am trecut ITP-ul si atunci fara nici-o problema. Eu inteleg daca introduci noi legi dar mi se pare ca o data autorizata deja de RAR acea autorizatie ramane valida ?
nu sunt ferm convins dar cred ca transparenta este 70%.

Edited by Darkman77, 17 November 2020 - 13:17.


#130
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 04.11.2016
1. Folia trebuie pusa de un atelier autorizat tehnic RAR pentru "Montarea si/sau modificarea de componente si/sau sisteme daca afecteaza caracteristicile de omologare". Este obligatia atelierului sa foloseasca folie conforma cu cerintele RAR. Cu alte cuvinte degeaba ai folie certificata RAR daca nu a fost montata intr-un atelier autorizat.
2. TLA pentru ansamblul geam original+folie aplicata nu trebuie sa fie pentru geamurile laterale fata mai mica de 70%. Masurarea TNL se face de catre cei din atelier cu un aparat specializat. Acestia vor elibera o "Declaratie de conformitate" unde este specificata pentru fiecare geam tipul de folie aplicata si TNL in procente. O copie ar trebui sa ai permanent in masina pentru a dovedi la control ca folia montata este perfect legala.
3. Amanunte gasesti aici: https://www.rarom.ro...tiuni_folii.pdf

Edited by gabrieln2016, 17 November 2020 - 19:38.


#131
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Nu stiu daca exista folie care odata pusa pe geam sa dea valoarea de 70% transparenta. Sa nu uitam ca masinile cam vin din fabrica deja cu o transparenta de 70%-80%. Mie mi-a facut un nene care pune folii o proba. Mi-a lipit pe geamul din fata doar foita aceea transparenta care e lipita pe folie si care se da jos la montaj si a masurat asa totalul. A iesit 65%. Cu geamul gol aveam 76%.
Deci daca e vizibila pe geamul fata, deja 100% nu e legala.

#132
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 04.11.2016
Exista, eu am asa ceva chiar daca geamurile au venit din fabrica cu "tenta de culoare". Este o folie termica asa-zis "transparenta", proba a fost facuta in fata mea cu un aparat specializat si am toate actele necesare de la atelierul care le-a pus. Este perfecta pentru zilele calduroase de vara.

Edited by gabrieln2016, 17 November 2020 - 19:55.


#133
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Si ce transparenta ai cu acea folie termica?
Cum se numeste?

#134
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 04.11.2016
Este un produs HP Charcoal, marca Fusion Window Films fabricata de Garware Polyester LTd cu certificare RAR-OCP 4519/06.04.2016; 4614/04.04.2017 si importata de Depozitul de folie SRL.
TNL este cel legal, dupa mai mult de trei ani se prezinta impecabil.
Este corecta afirmatia ca nu se poate pune decat pe foarte putine masini.

Edited by gabrieln2016, 17 November 2020 - 20:11.


#135
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Eu am folie de la Fusion pe spate.
Chestia e ca nu stiu sa existe folie hp charcoal de la Fusion cu transparenta mai mare de 50%.
Dar poate nu am gasit eu

Attached Files



#136
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 04.11.2016
Eu stiu doar ca pe spate folia este certificata RAR 4519/2016 iar pe fata 4614/2017 iar montatorul avea autorizatie tehnica de la RAR.
Am copie dupa autorizatia montatorului, am declaratie de conformitate cu valoarea TNL pentru toate geamurile: cele doua laterale fata, cele doua laterale spate, cele doua ochiuri si luneta. Proba s-a facut in fata mea, masuratorile au fost inregistrate de catre montator si de mai multe amanunte nu am fost interesat cat timp totul este 100 % legal.

Lucrul cel mai important si care trebuie retinut de catre toti este insa acela ca o folie cumparata din diverse locuri chiar daca are certificare RAR nu este legala pe masina daca nu este montata de catre cineva autorizat.

Edited by gabrieln2016, 17 November 2020 - 20:34.


#137
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Ai idee cat avea transparenta geamul inainte de aplicarea foliei pe fata?

Sa inteleg ca dupa aplicare avea fix 70% pe aparat?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate