Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

FOLIE AUTO - Info actualizat 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#109
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Salut,dintre Solarzone(180 lei) si Llumar Clasic (280) ce imi recomandati?

#110
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Inteleg ca sunt ateliere care sunt dotate cu aparate pentru masurarea opacitatii. Atunci ele nu-ti pot recomanda folia pe fata incat transparenta sa nu scada in total (geam + folie) sub 70% ?
Eu nu sunt totusi sigur ca parbrizul are transparenta de 70% chiar daca masina este generatie noua. Cred ca are numai un 90% si atunci s-ar mai putea pune folie.
Intrebarea este daca o folie de opacitate 20% are vreun efect asupra incalzirii in interior ?

#111
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Da,are efect la fel de bun ca cea cu opacitate maxima!
Sunt folii pentru design si folii care pe langa design au protectie uv 100% si 85% protectie solara...


#112
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Ce marca sunt aceste folii ?

#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am pe Opel din 2013 folie sun teck. La aceiasi firma anul trecut am pus pe skoda llumar , doar parasolar, pentru ca nu pot fara banda aia pe parbriz. Nu vad nici o diferenta in afara de pret.  In fine,  sunteck  cica nu mai aveau.  In orice caz, folia de pe parbriz este cea mai utila dintre toate.

#114
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Inteleg ca pe parbriz nu se poate pune decat cu transparenta foarte mare. Simti totusi diferenta la cum te arde soarele si la aceasta mai transparenta indiferent de marca ?

#115
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postfortzoso, on 17 aprilie 2017 - 19:35, said:

Inteleg ca pe parbriz nu se poate pune decat cu transparenta foarte mare. Simti totusi diferenta la cum te arde soarele si la aceasta mai transparenta indiferent de marca ?
Pui parbriz atermic .

#116
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Nu stiu daca gasesc parbriz atermic pentru Ford Focus facelift. Din cate am vazut nici-o marca nu mai ofera pe compacte parbrize atermice, ci doar de la clasa medie in sus.

#117
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postfortzoso, on 17 aprilie 2017 - 19:46, said:

Nu stiu daca gasesc parbriz atermic pentru Ford Focus facelift. Din cate am vazut nici-o marca nu mai ofera pe compacte parbrize atermice, ci doar de la clasa medie in sus.
https://www.parbrize..._article59.html

#118
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
In lista lor nu apare FF mk3, dar o sa stric maine o intrebare la ei. Multumesc.

#119
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postfortzoso, on 17 aprilie 2017 - 19:35, said:

Inteleg ca pe parbriz nu se poate pune decat cu transparenta foarte mare. Simti totusi diferenta la cum te arde soarele si la aceasta mai transparenta indiferent de marca ?

Salut, eu am pus pe parbriz folie Llumar Air blue 80, transparenta cu o usoara tenta albastra.
Daca inainte te ardea soarele  acum e altceva.
Trebuie vazut specificatiile foliei , sigur ceva diferente sunt intre ele, nu degeaba difera pretul.

http://www.llumar.ro...stiri/folii-air

#120
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
problema e daca te opresc cei de la RAR impreuna cu politia. Sigur nu va iesi peste 70%

#121
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Am pus si eu folii acum doi ani, cam pe vremea asta parca. Am vrut pe fata numai protectie UV si pe spate, ambele, la opacitate mica (sotia nu voia noapte in masina). Foliile sunt ceramice si sicner sa fiu, desi am platit peste 800 Lei pe ele, m-am gandit ca nu au schimbat mare lucru, pana intr-o zi, asta vara. AM lasat masina cu geamul putin deschis la umbra. Cum am zabovit mai mult acolo, umbra s-a mutat si soarele a batut direct asupra partii stangi a masinii, patrunzand prin geamul intredeschis, dar si pe deasupa acestuia. Cand am pus mana pe volan, unde razele soarelui au ajuns direct, frigea, unde au trecut prin geam.folie, era abia caldut. Diferenta de nuanta fiind foarte mica.
Va recomand sa tineti cont de ambele tipuri de unde care vin de la soare pentru ca simpla intunecare a interiorului masinii, nu va fereste de caldura.

#122
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salut, se poate pune folie pe parbriz in partea de sus ?
Eu am parbrizul fara partea de sus mai inchisa la culoare .

#123
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Poate cineva sa faca un clasament al celor mai bune folii ?

Am observat ca majoritatea celor care monteaza folii incearca sa pacaleasca oamenii, se lauda ca vand Llumar dar folosesc cea mai ieftina folie de la aceasta firma, care e mult mai slaba decat una de top de la Sun Tek , de ex...

La fel si cu Global, unii vand QDP la acelasi pret cu care altii pun HP.

Difera nu numai firmele, ci si gama produselor, ceea ce face alegerea foliei extrem de complicata.

PS: Eu mi-am pus Global HP Charcoal 05, dar ulterior am vazut ca exista altele mult mai bune( cu insertii de aluminiu, de ex).
Mi-as pune pe geamurile din fata folie transparenta de la LLumar, se lauda ca blocheaza caldura fara sa modifice transparenta geamurilor - AIR-80 BL SR HPR - Lightly-shaded tint that reduces heat but not visibility

A pus cineva asa ceva?


Si inca o intrebare - cum este recomandat sa se monteze foliile, cu demontarea panourilor usilor, sau fara demontarea acestora? Cei la care am montat folia au insistat ca trebuie demontate panourile.

Edited by lex2010, 30 June 2017 - 18:01.


#124
Catalin1932

Catalin1932

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.10.2017
Buna ziua, am o masina proaspat adusa din afara si are geamuri fumuri pe spate si pe luneta, cum as putea face rost de omologare sau sa trec cu bine de RAR ?

#125
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Daca geamurile fata si parbrizul sunt ok nu ai nicio problema.

#126
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
uite ca am citit de cateva ori primul post si mie unu mi se pare ca induce in eroare.

Quote

Interesant este ca cele mai deschise folii disponibile in Romania, marca Llumar, au o transparenta de 72%. Asta inseamna ca ofera o nuanta fumurie de 28%. Daca o adaugam la opacitatea cu care deja vine geamul din fabrica, ne dam seama usor ca nu corespunde cerintelor RAR si ca incalca legea. De fapt, nu exista folie solara pe care o poti monta legal pe geamurile laterale, pentru ca vei incalca legea oricum.

din umilele mele cunostinte de fizica nu cred ca efectele se aduna. asta ar insemna ca daca pun 3 straturi de folie 72 % (adica 28 opacitate cum zice el) geamul devine total opac (considerand si aia din fabrica)....

avem un profesor de optica sa ne spuna mai exact cum se calculeaza asta ? daca se poate in termeni simpli - sa nu intram in lungimi de unda si fotoni dispersati :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate