Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

FOLIE AUTO - Info actualizat 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
Tarzan_Spintecatoru

Tarzan_Spintecatoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.05.2005
Verile incep sa semene cu zilele toride din desert, iar aerul conditionat al masinii pare sa nu mai functioneze -> iti vine ideea aplicarii unei folii de protectie solara.

Ce e de stiut despre folia auto?

1. Trebuie sa fie Folie Autorizata RAR.
2. Trebuie sa fie montata de o Firma Autorizata RAR.
Conditiile 1+2 trebuie sa fie indeplinite impreuna.

3. Folia solara este interzisa pe geamurile fata laterale si pe parbriz

Quote

Conform legii, geamurile laterale fata trebuie sa aiba o transparenta de minimum 70%.

Cu aceasta transparenta sau una apropiata vin insa geamurile din fabrica, deoarece sticla este tratata. Adica din fabrica, masina ta vine cu geamuri laterale care au o transparenta de 75-85%. Sau, cu alte cuvinte spus, ele au o opacitate (nivel al nuantei fumurii) de 25-15% din fabrica. Conform legii din Romania, RAR-ul permite ca geamurile laterale fata, din cauza ca se afla in campul vizual al soferului, sa aiba o transparenta de minim 70%. Asadar, cine vrea sa-si puna folie si sa respecte legea nu prea are multa marja de eroare, avand la dispozitie doar 5-15% in opacitate.

Interesant este ca cele mai deschise folii disponibile in Romania, marca Llumar, au o transparenta de 72%. Asta inseamna ca ofera o nuanta fumurie de 28%. Daca o adaugam la opacitatea cu care deja vine geamul din fabrica, ne dam seama usor ca nu corespunde cerintelor RAR si ca incalca legea. De fapt, nu exista folie solara pe care o poti monta legal pe geamurile laterale, pentru ca vei incalca legea oricum.

Orice folie care se gaseste pe piata, in afara de cea antiefractie, incalca legea oricum pentru ca depaseste pragul admis de transparenta.

4. Geamurile lateral-spate si luneta nu au limite in privinta opacitatii, puteti sa le faceti total netransparente!

Spoiler

Ce se intampla in realitate?
Chiar si in atelierele autorizate, ti se monteaza ce fel de folie doresti, pe ce geamuri doresti, dar pe propria raspundere.
Pentru geamurile lateral-fata ti se recomanda folie Lummar ceramica, cu un grad minim de opacitate (totusi ilegal), dar care ofera o protectie semnificativa impotriva caldurii. (seria Lummar Advangarde - Ceramic Light)

Attached File  llumar-lati.jpg   30.32K   178 downloads

VLT – transmisia luminii vizibile;
VLR – reflectia luminii vizibile;
TSER – reflectia totala a energiei solare;
UV – transmisia UV

P.S. Folia se monteaza pe interior, iar pentru caldura sunt responsabile razele Infrarosii (IR).

==== END Adm edit ===


As vrea sa stiu si eu cum se poate monta o folie auto pe geamuri pt masina.Tehnici folosite si cum se pune.In targ la vitan baietii cer pre multi bani pt pus folie, nu mi se pare o treaba prea grea si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi ca ma bate gandul sa mi-o pun eu. Multumesc pt raspunsuri ,daca vor sosi

#2
cipival

cipival

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 05.02.2007
Vezi ca daca nu ai autorizare de la rar s-ar putea sa ai probleme cu garcea...iti retine talonul...cei de la firmele autorizate sa monteze folie auto iti dau si acea autorizatie...In orice caz...este recomandat sa demontezi geamurile de la masina sa  le cureti pe partea interioara (deci partea care vine in int masinii) cu un puf de spalat geamurile din casa dupa care se sterg cu o carpa moale si curata.Muti capul de la acel puf intr-o sticla de jumatate cu apa curata si uzi din abundenta geamul .... aplici folia iar cu racleta de plastic pe care o gasesti in cutia cu folie indepartezi surplusul de apa pana ni mai ramane deloc.Iti trebuie rabdare daca vrei sa ai o lucrare de calitate.Nu lucra in bataia soarelui pentru a nu accentua evaporarea apei de sub folie. Multa bafta.Ce dimensiune are folia pe care vrei sa o pui pe geam?

#3
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Daca ai vedea cum se pune profi o folie nu te-ai apuca singur :)
In primul rand ca degeaba ai folie autorizata daca nu ai si certificatul respectiv iar folia nici macar nu o gasesti de cumparat, se vinde doar persoanelor autorizate.
Asa pe scurt: se desfac geamurile, se muleaza folia la cald pe geam ca sa prinda forma dorita (in special la geamurile curbate) dar pe partea exterioara a geamului.
Apoi stropesti geamul pe dinautru si aplici folia tot la cald... e nevoie de rabdare si pricepere dar iese treaba buna si ai garantie 5 ani, eu zic ca merita banii.

#4
rvm

rvm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.11.2005
Stie cineva unde se poate monta in Timisoara folie cu autorizatie RAR si tot tacamul?
Si inca ceva: autorizatie RAR inseamna ca trebuie sa trec dupa montaj cu masina la RAR? sau imi dau aia de la montaj un certificat valabil pe masina mea?

Edited by rvm, 15 May 2007 - 08:45.


#5
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006
Nu trebuie sa treci apoi pe la RAR.
Iti aplica un "timbru", sau cum se numeste, pe folie, pe geam si ti se da o hartie din care rezulta pe ce geamuri ale masinii s-a montat folia, un fel de autorizatie, din care rezulta ca folia este al unui producator, dealer autorizat RAR.

Edited by MAK, 30 May 2007 - 18:39.


#6
ManiakuSantaFe

ManiakuSantaFe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 22.12.2005
Pe fata limita maxima este de 30%, dar este aproape insesizabila!!! este mai mult impotriva radiatiilor solare!

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 ManiakuSantaFe, on Jul 27 2007, 13:00, said:

Pe fata limita maxima este de 30%, dar este aproape insesizabila!!! este mai mult impotriva radiatiilor solare!

Pe caldurile astea soarele este o adevarata problema...  
AC raceste interiorul dar soarele imi prajeste mina stinga... :death:

Edited by H725, 28 July 2007 - 10:55.


#8
tukyy84

tukyy84

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 345
  • Înscris: 23.10.2006
As vrea sa-mi pun si eu folii pe geamurile lateral spate si pe luneta,am intrebat la un servcice si mi-au spus ca ma costa 360 lei,ce spuneti se merita sau gasesc in alta parte ceva mai bun ?

#9
lex309

lex309

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.11.2007
tukky eu am fost saptamana trecuta la Carro glass si mi-am montat folie. M-a costat 380 de lei spate si luneta cu folie de 95 % llumar, rar, garantie , tot ce vrei. Baietii sunt profi, am stat langa ei pe tot timpul montajului si ii recomand cu incredere. La Ager service nu ti-as recomanda sa te duci, o gramada de incidente neplacute.

#10
tukyy84

tukyy84

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 345
  • Înscris: 23.10.2006

 lex309, on May 17 2008, 13:39, said:

tukky eu am fost saptamana trecuta la Carro glass si mi-am montat folie. M-a costat 380 de lei spate si luneta cu folie de 95 % llumar, rar, garantie , tot ce vrei. Baietii sunt profi, am stat langa ei pe tot timpul montajului si ii recomand cu incredere. La Ager service nu ti-as recomanda sa te duci, o gramada de incidente neplacute.

Am sa ma hotarasc zilelea astea,ms frumos

#11
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 25.01.2007
Uite cum arata folia montata de catre ExpertDetailing anul trecut in vara la "taraboanta" mea. ;)
A fost montata fara demontare geamuri sau mai stiu eu ce. Impecabil.
Fata : 73%
Spate+ lunete : 35%

Edited by razvancutitoiu, 19 May 2008 - 15:13.


#12
campionul

campionul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 14.01.2007
Razvane razvaneeeeeeeeeeeeee arata fain foliile da jantele sunt si mai faine.De unde le ai :))))
Revenind la folii si eu am puse de cineva cu 150 ron e drept fara o,ologare dar montate la fel de bine ca a tale cu 450 ron sau peste.Inca Garcea nu s-a legat de mine (numai de 2 ori) da am scapat.Oricum am gasit folie omologata la 100 ron iar de montaj am cine.Sa folosesti sanatos si foliile si jantele alea bengoase

#13
lucky_if

lucky_if

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.04.2007

 campionul, on May 26 2008, 20:25, said:

Razvane razvaneeeeeeeeeeeeee arata fain foliile da jantele sunt si mai faine.De unde le ai :))))
Revenind la folii si eu am puse de cineva cu 150 ron e drept fara o,ologare dar montate la fel de bine ca a tale cu 450 ron sau peste.Inca Garcea nu s-a legat de mine (numai de 2 ori) da am scapat.Oricum am gasit folie omologata la 100 ron iar de montaj am cine.Sa folosesti sanatos si foliile si jantele alea bengoase

daca esti din bucuresti imi poti spune si mie unde le ai montat?
sa nu fie secret.

#14
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Mi-as pune si eu folii pe masina dar nu sunt hotarat asupra transparentei. Prin cele de 73% arde soarele mai tare decat prin cele mai intunecate? sau protejeaza la fel importriva soarelui diferenta fiind doar de culoare?

#15
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 26.02.2006
Teoretic ar trebui sa aiba filtru acela UV, care nu ar trebui sa lasa soarele acela arzator inauntru.

#16
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 zerookool, on Jun 3 2008, 19:39, said:

Teoretic ar trebui sa aiba filtru acela UV, care nu ar trebui sa lasa soarele acela arzator inauntru.
Multumesc. Vad ca esti din Alba Iulia... stii cumva cum monteaza folii cei de langa stadion(calitate, preturi)? sau poti sa imi recomanzi pe cineva?

#17
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 26.02.2006
nu stiu cum monteaza cei de langa stadion... pe multi auzeam sa zica despre cel din lancram. Am vecini care si-au montat folii daca apuc sa ma intalnesc cu ei (din cauza serviciului ii vad mai rar) o sa ii intreb unde si-au pus foliile.

#18
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 zerookool, on Jun 5 2008, 20:18, said:

nu stiu cum monteaza cei de langa stadion... pe multi auzeam sa zica despre cel din lancram. Am vecini care si-au montat folii daca apuc sa ma intalnesc cu ei (din cauza serviciului ii vad mai rar) o sa ii intreb unde si-au pus foliile.
Te rog... daca ai timp. Ma intereseaza in special calitatea montajului si a foliei, pretul e pe locul doi. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate