Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Interfon bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Interfonul la bloc foloseste doar la ingreunarea accesului locatarilor la propriile locuinte.

#20
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003

Quote

Originally posted by Zetics
Interfonul la bloc foloseste doar la ingreunarea accesului locatarilor la propriile locuinte.


CORECT.

Si eu am Electra si oricine poate intra in bloc. Suni aleator la cineva si spui "Posta". Imediat iti deschide. Sau spui "Eu sint" si deschide. Sint si vecini care nu trebuie sa spui nimic si deschid.

#21
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Guerila , la ce iti trebuie schema?
E cam greu de reparat, sa stii, daca nu stii bine principiul de functionare si cum s-a realizat cablarea.
Intradevar poate sa intre oricine, dar daca locatarii sunt educati sa nu dea drumul la straini, oricum postaritele au cartele, cei de la lifturi la fel, nu poate sa intre nimeni daca nu are cartele. Cod de acces nu exista.

#22
vlanca

vlanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.07.2003
Am de 2 ani Electra si cam la 3 luni se strica. Am observat ca se strica mai frecvent cand e f.frig afara sau f.cald. Firma care le-a montat zice ca e (si) din cauza ca nu se tine usa tot timpul inchisa...

#23
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Daca e montat bine nu se strica. Montez de 8 ani asa ceva.
Sunt super fiabile!!! Facute ca pentru romani!

#24
vlanca

vlanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.07.2003
diesel, poti sa dai niste detalii despre ce inseamna montaj bun-montaj prost ?

#25
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Pai spune-mi tu cum se strica mai frecvent cand e f.frig afara sau f.cald si dupa aia vedem care e treaba. Banuiesc ca nu mai poti deschide cu cartela,nu? Da mai multe detalii.

#26
vlanca

vlanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.07.2003
Pai cand se strica nu mai poti deschide din afara. Piuie dar nu se deblocheaza... si nici din casa nu prea se deschide.  Ultima data cand s-a stricat facea urat... bagai cartela, se debloca si se bloca f.f. rapid ca nu apucai sa deschizi usa...nu stiu ce sa-ti mai spun...

#27
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
De care yala ai? Este marca ELECTRA sau altceva? Toate defectele care apar sunt din vina usilor care sunt nashpa. Trebuie sa indeplineasca nishte conditii usa ca sa functioneze corespunzator: balamale unse, sudate daca e cazul, frecarile cu podeaua eliminate, etc.Cand indeplineste toate conditiile de mai sus atunci va functiona bine si yala.

#28
vlanca

vlanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.07.2003
Yala e tot ELECTRA. Usa este metalica, nu atinge podeaua si are brat de retinere(nu mai stiu cum se numeste da' ma-ntelegi ce spun) - care e reglat sa nu opuna prea mare rezistenta (usa se tranteste usor).
Unii vecini nu prea inchid usa - crezi ca asta poate fi motiv pt. defectare ?

#29
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Nu. Usa n-are nici o treaba cu yala. In cel mai tau caz se deregleaza amortizorul hidraulic. Yala trebuie sa aiba limba in permanenta curata si unsa cu putin ulei de motor sau de mecanisme fine. Daca ai bagate in yala chistoace, hartii, chibrituri, guma, etc normal ca nu mai trage bobina. Acuma depinde si ce vechime are yala. Poate sa fie uzata si cred ca ar trebui inlocuita.

#30
Bogdan123

Bogdan123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.06.2003
Si eu ma ocup tot cu interfoane Electra si pot sa-ti spun ca sunt f. bune.     @ vlanca - Cred ca firma respectiva nu l-a montat bine.

#31
vlanca

vlanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.07.2003
Din doua una: ori interfonul e cam prost (voi ziceti ca nu...), ori firma e jmekera - caz in care intrebarea e ce le pot face eu ? (v-am spus: firma pretinde ca cel putin unul dintre motivele pt.care se defecteaza este faptul ca usa sta deschisa mult timp).
Please help !!!
Cum pot sa-i dovedesc pe astia de la firma ?...

#32
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Nu are logica vlanca! Nu are nici o treaba usa cu yala.
Bogdan123 de unde esti?

#33
mad-max

mad-max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.02.2006
daca mai citeste careva topicu:

mie mi-a cazut panoul cu butoane din apartament in timp ce zugraveam si nu mai stiu sa-i pun firele alea 4 la loc. m-am uitat la altii, aparatu arata identic, scrie Electra, da firele sunt prinse inauntru cu cleme, suruburi etc (si firele au alte culori). la mine sunt niste pini lipiti pe placa cu circuitul, pe care imbecilii de la firma au rulat sarma de la fire, logic ca s-au desprins.
bref (sunt scartzan si nu-i chem, dar si curios) poate sa-mi spuna cineva cum gasesc alea 4 fire ce reprezinta (sa va spun culorile, n-are rost, variaza de la bloc la bloc si la apartament)

pe de alta parte, o lista cu codurile de eroare de la interfonul din scara blocului, se poate?

#34
strategy

strategy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2004
cum aflu eu un cod de acces .. sau stie careva algorimul dupa care e gandeste PAM 255? ma tot chinui sa aflu codul sa nu mai car cartela aia care tot se rupe in buzunar la mine :)

#35
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
interfonul Electra NU ARE COD DE ACCES. Numai cartela optica. Atat.

#36
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Dc. mai citeste cineva topicul:

Am citit mai sus cateva raspunsuri pe aceasta tema venite de la oameni care pareau ca stiu ce vorbesc, asa ca m-am hotarat sa incerc sa gasesc o solutie pentru urmatoarea problema.
Am inchiriat acum cateva luni un apartament care se afla intr-o scara care are interfonul stricat.
Proprietarul s-a angajat sa il repare si a chemat o firma care sa se ocupe.
Acestia au venit si au schimbat in primul rand telefonul din casa, de fapt i l-au bagat pe gat proprietarului si apoi au schimbat electromagnetul.
Dupa interventia lor interfonul a functionat cateva zile.
I-am solicitat din nou sa vina pentru ca au dat garantie pentru reparatie, si ce ne zic meseriasii de la firma ca usa e stramba si din aceasta cauza nu mai functioneaza.
Intrebarea mea este: nu era normal ca acest lucru sa-l zica inainte sa schimbe electromagnetul si sa ne bage pe gat telefonul ala?
Am inteles din ce am citit mai sus ca este foarte posibil ca acesta sa fie adevaratul motiv pentru care cei de pe acea scara stau fara interfon de cativa ani buni.
Usa poate fi indreptata si daca da unde la cine ar trebui apelat?
Sper sa se poata indrepta pt ca o usa de bloc din fier este foarte scumpa banuiesc...(chiar asa aveti idee cat costa?)
Sau ma intreb eu daca nu cumva exista un sistem mai sanatos care sa poata deschide chiar si o usa putin mai stramba.
Cu speranta ca cineva a avut rabdare sa citeasca tot ceea ce am scris si ca acel cineva ma poate si ajuta cu ceva, va multumesc anticipat.

Edited by mirageboss, 19 August 2006 - 09:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate