Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

izolare fonica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
am niste vecini foarte zgomotosi atat deasupra cat si dedesupt.

sunt unele camere prin care comunica tevile de caldura dintr-un apartament in altul.

cum pot izola trecerile tevilor de la mine la ei astfel incat sa nu mai aud mare parte din zgomotul pe care il fac nesimtitii?

m-am gandit sa bag in mansoanele alea prin care trec tevile niste spuma sau silicon. aveti alte idei?

#2
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Daca singurul loc prin care vine zgomotul e partea cu tevile de caldura nu e asa mare problema. Eu am de-asupra unii care trintesc lucruri prin casa si la 4 dimineata de aproape ca fac infarct+ca se auzea pe la tevi. Cel mai bun lucru e sa te muti la casa dar cum banuiesc ca asta nu se poate hai sa-ti spun ce am facut eu: in primul rind m-am gindit sa izolez tavanul cu un start gros de polistiren de 5 cm+ gips-carton de 2cm sau 1,5-nu mai stiu. Rezultatul a fost o atenuare a zgomotului de 5% adica fix-pix! Deoarece garsoniera mea este in margine m-am gindit sa izolez si peretele exterior sa fac economie la caldura. Tevile de caldura fiind foarte aproape de acest perete si eu nefiind acasa cind au lucrat mesterii, m-am trezit cu tevile de caldura ingropate in polistiren+gips-carton+au mai bagat ei niste vata minerala printre ele. Rezultatul a fost ca atenueaza zgomotul venit pe la tevi cam cu 80% desi nu ma asteptam la asta. Deci certurile vecinilor nu le mai aud, doar daca trintesc ceva cei de sus sau daca nesimtitii de jos asculta muzica cu basul la maxim. Asta se simte cel mai tare ca vibreaza peretii.

#3
meeshu

meeshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.03.2006

 mardarg3, on Apr 5 2007, 13:52, said:

Daca singurul loc prin care vine zgomotul e partea cu tevile de caldura nu e asa mare problema. Eu am de-asupra unii care trintesc lucruri prin casa si la 4 dimineata de aproape ca fac infarct+ca se auzea pe la tevi. Cel mai bun lucru e sa te muti la casa dar cum banuiesc ca asta nu se poate hai sa-ti spun ce am facut eu: in primul rind m-am gindit sa izolez tavanul cu un start gros de polistiren de 5 cm+ gips-carton de 2cm sau 1,5-nu mai stiu. Rezultatul a fost o atenuare a zgomotului de 5% adica fix-pix! Deoarece garsoniera mea este in margine m-am gindit sa izolez si peretele exterior sa fac economie la caldura. Tevile de caldura fiind foarte aproape de acest perete si eu nefiind acasa cind au lucrat mesterii, m-am trezit cu tevile de caldura ingropate in polistiren+gips-carton+au mai bagat ei niste vata minerala printre ele. Rezultatul a fost ca atenueaza zgomotul venit pe la tevi cam cu 80% desi nu ma asteptam la asta. Deci certurile vecinilor nu le mai aud, doar daca trintesc ceva cei de sus sau daca nesimtitii de jos asculta muzica cu basul la maxim. Asta se simte cel mai tare ca vibreaza peretii.

Cu cat ti s-a diminuat efectiv si vizual spatiul din camera?

#4
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
recunosc ca nu mi-a picat prea bine cind am venit acasa si am vazut ca "mi-a intrat la apa" camera dar in timp m-am obisnuit. O solutie buna in acest caz ar fi sa faci un fel de ghena din rigips sau gips-carton cum se spune, umplut cu vata minerala in coltul cu tevile.

#5
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
intre timp si-a anulat tevile alea ca a pus centrala. zice ca le va acoperi. deci ar trebui sa mai rezolv doar sub mine. insa cum si eu am centrala aia de sub mine probabil ca vor desfiinta si ei tevile si vor face returul la nivelul caloriferelor ca la etajul patru. in aceste conditii sper sa acopere si ei partea lor de comunicare intre apartamente prin masoanele alea ale tevilor.

ramane problema activitatilor nocturne zgomotoase de tipul lucrurilor trantite. ma scoate din  minti.
este o vecina nebuna. care si la ora 2 noaptea si uneori si mai tarziu tranteste tot felul de obiecte de ma dispera. dimineata la prima ora o ia de la capat.
m-am gandit sa izolez cu vata minerala sau cu ce s.o face izolatia.
cred ca la tine nu a mers pentru ca ai pus polistiren. care nu cred ca e prea bun pentru izolatie fonica.

pana la urma sper sa ma mut. si atunci o sa rasuflu usurat. gradul de nesimtire al marelui neam romanesc este imens mai mare decat ne inchipuim noi.

#6
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Cu mutatul se rezolva doar la casa. Daca mergi tot la bloc nu stii niciodata peste cine dai!!! Poti sa cazi din lac in put! Cu nesimtirea sint total de acord. Sint putini oameni care se gindesc la cei din jur. Pur si simplu nu realizeaza ca ar putea deranja pe cineva. Eu am acasa boxe de 75 de watti dar nu le folosesc niciodata. Prefer sa ascult in casti daca vreau muzica mai tare. Chiar daca vecinii de jos sau sus m-au deranjat nu pot sa ma razbun pe venilul de alaturi care nu mi-a facut nimic. Asa ca injur si blestem nesimtirea si cu asta basta!

Edited by mardarg3, 11 April 2007 - 14:01.


#7
meeshu

meeshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.03.2006
Va sugerez sa incercati si cu politia. Eu am avut o situatie in care unul din vecini "adormise" cu televizorul deschis. Se auzea in tot blocul.
Mi-am luat inima in dinti si am sunat la apartamentul cu pricina....de cateva zeci de ori...nici un raspuns.
Exasperat de faptul ca nu puteam dormi si a doua zi trebuia sa merg la serviciu devreme am sunat la politie.
Dupa 10 minute au venit, le-am aratat apartamentul de unde venea zgomotul si au sunat.
Nu a raspuns nimeni, asa ca au sunat la circa de politie sa afle nr de telefon din apartament; au incercat si la telefon, dar tot nimic.
M-au invitat a doua zi de dimineata la circa sa dau o declaratie pe baza careia urmau sa aplice o amenda proprietarului apartamentului de unde venea zgomotul (nu m-am dus, nu prea imi sta in fire sa fac rau celor din jur)
Desi galagia a durat toata noaptea, intr-un final am reusit sa adorm, calmat oarecum si de interventia prompta, chiar daca fara succes, a politiei.
Nu sunt apologetul politiei romane, dar merita incercat (am mai avut parte de un incident, de data asta cu o agresiune in scara blocului din partea unui vecin - altul decat cel de sus si in alta locatie - si de asemenea politistul de proximitate s-a prezentat prompt la fata locului).

Problema este ca si la casa poti sa ai suprize neplacute: vreun vecin iubitor de genuri muzicale exotice care, aflat in extazul trairii artistice (eventual zi de zi), simte nevoia sa converteasca jumatate din cartier la noile valori culturale.....

#8
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006

 meeshu, on Apr 11 2007, 16:29, said:

Va sugerez sa incercati si cu politia. Eu am avut o situatie in care unul din vecini "adormise" cu televizorul deschis. Se auzea in tot blocul.
Mi-am luat inima in dinti si am sunat la apartamentul cu pricina....de cateva zeci de ori...nici un raspuns.
Exasperat de faptul ca nu puteam dormi si a doua zi trebuia sa merg la serviciu devreme am sunat la politie.
Dupa 10 minute au venit, le-am aratat apartamentul de unde venea zgomotul si au sunat.
Nu a raspuns nimeni, asa ca au sunat la circa de politie sa afle nr de telefon din apartament; au incercat si la telefon, dar tot nimic.
M-au invitat a doua zi de dimineata la circa sa dau o declaratie pe baza careia urmau sa aplice o amenda proprietarului apartamentului de unde venea zgomotul (nu m-am dus, nu prea imi sta in fire sa fac rau celor din jur)
Desi galagia a durat toata noaptea, intr-un final am reusit sa adorm, calmat oarecum si de interventia prompta, chiar daca fara succes, a politiei.
Nu sunt apologetul politiei romane, dar merita incercat (am mai avut parte de un incident, de data asta cu o agresiune in scara blocului din partea unui vecin - altul decat cel de sus si in alta locatie - si de asemenea politistul de proximitate s-a prezentat prompt la fata locului).

Problema este ca si la casa poti sa ai suprize neplacute: vreun vecin iubitor de genuri muzicale exotice care, aflat in extazul trairii artistice (eventual zi de zi), simte nevoia sa converteasca jumatate din cartier la noile valori culturale.....

Partea amuzanta e ca si eu am avut de-a face cu un vecin beat care a adormit cu tv-ul la maxim. Dupa ce am batut in usa si nu mi-a deschis, am luat decizia inteleapta de a-l deconecta de la cablu. Dupa cum se stie, tv-urile moderne se inchid automat in 5 minute de lipsa semnalului. Am dormit linistit si satisfacut de ideea ce-mi venise!

#9
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Ha ha ce idee faina. Pentru basu dat tare de la mitocanu de jos se exista ceva ?

#10
bassfreak

bassfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2006
da, se scoate siguranta de la tabloul de pe scara

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate