Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Cel mai ascultat gen de muzica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

View PostGTFMIOFE, on 10th July 2009, 17:42, said:

este clar ca cea mai ascultata muzica este maneaua. asta e nivelul nostru!
apropo de manele, stie cineva etimologia cuvantului manea?
de la ce provine acest cuvant, ce inseamna ? :mellow:

#56
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

View Postworldwideinformer, on 22nd July 2009, 20:51, said:

apropo de manele, stie cineva etimologia cuvantului manea?
de la ce provine acest cuvant, ce inseamna ? :mellow:

probabil provine din tiganeasca veche!
:D

#57
WackoJacko

WackoJacko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 15.04.2009

View Postccfan_chris, on 20th July 2009, 15:51, said:

Eu zic ca Pop-ul de azi e unul dintre cele mai naspa\overrated genuri din lume.
Intr-adevar, dar este, se pare, si cel mai accesibil norodului. Cred ca 10 din 10 persoane au auzit de melodia lui Justin, Sexy Back. Iar la scara mai mare, este deja terifiant. Nu pot spune acelasi lucru si despre Steve Vai, The Who sau chiar Led Zeppelin * exemple random*, iar asta e pacat.
Nu vorbesc strict de Romania.

#58
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postworldwideinformer, on 22nd July 2009, 21:51, said:

apropo de manele, stie cineva etimologia cuvantului manea?
de la ce provine acest cuvant, ce inseamna ? :mellow:

Iata ce zice wikipedia;
"

Istoric



Originile manelei
Cercetările efectuate până în ziua de astăzi nu au reușit să reconstituie împrejurările în care au apărut manelele. Au fost întâmpinate dificultăți din pricina volumului redus de informații existente și a fiabilității lor, adesea îndoielnică. Cuvântul „manea” este de <a href="http://ro.wikipedia....iki/Etimologie" title="Etimologie">origine turcă (cf.cafea”) și datează din secolul al XIX-lea sau anterior, ceea ce sugerează practicarea pe pământ românesc a unei muzici denumite astfel, probabil în caracter turcesc. Numeroase surse au pus apariția manelelor în legătură cu regimul fanariot (derulat de-a lungul secolului XVIII și în primele două decenii ale secolului XIX),[3] citând în acest sens mărturii de până la Dimitrie Cantemir. Muzicologul român Costin Moisil a verificat aceste surse vechi și a constatat că ele nu se refereau la manele, ci la muzici de inspirație orientală în general, explicând că eroarea s-a produs prin citarea unor surse intermediare care nu au ținut cont de această diferențiere. În fapt, termenul „manea” nu a fost depistat de cercetător decât în texte de după 1820.[4]

Conținutul muzical al manelei din această perioadă nu este cunoscut. Se pare că ea se auzea la curțile domnești și a fost mai apoi preluată de către boieri. Maneaua a fost uitată până la sfârșitul secolului, una dintre ultimele relatări cunoscute vorbind de românul Stănică Pârlează, interpret de manele la Istanbul.[4] Ziaristul român Miron Manega consideră o manea piesa „Până când nu te iubeam”, notată neumatic în culegerea Spitalul amorului sau cântătorul dorului (1852) de Anton Pann și aranjată de violonistul Victor Predescu în stil turcesc (anii 1950) pentru a fi interpretată de cântăreața Maria Tănase.[3] Se pare însă că singura manea de secol XIX păstrată datează din anii 1880 și este notată în neume bizantine (asemeni pieselor cuprinse în Spitalul amorului)."

Click pentru intregul articol.


#59
Gabystelistu95

Gabystelistu95

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.07.2009
Techno  :dj:

#60
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View PostWackoJacko, on 30th July 2009, 01:08, said:

Intr-adevar, dar este, se pare, si cel mai accesibil norodului. Cred ca 10 din 10 persoane au auzit de melodia lui Justin, Sexy Back. Iar la scara mai mare, este deja terifiant. Nu pot spune acelasi lucru si despre Steve Vai, The Who sau chiar Led Zeppelin * exemple random*, iar asta e pacat.
Nu vorbesc strict de Romania.

Ma gandesc ca si eu eram o data asa. Pana la varsta de 12, 13 ani. Chestia la mine ii ca muzica ma fascineaza, ii un hobby si am cautat pe net muzica mai buna si mi-am dat seama ce porcarii ascultam.

#61
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Electronica, cu toate derivatiile ei.

#62
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

View PostOfficial, on 15th November 2009, 19:54, said:

Electronica, cu toate derivatiile ei.
Exact. Pop-ul este ascultat de foarte multi oameni, si este si el electronic, la fel si o mare parte din hip-hop(mai ales cel comercial) care este de cele mai multe ori electronic.

#63
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
Muzica pop :D

#64
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Rockul e cel mai ascultat...

#65
Superniko

Superniko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.11.2009
POP e bestial adica na fiecare cu genu lui  :walkman:

#66
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Eu cred ca sunt exceptie de la regula: ascult muzica clasica (Bethoven, si alti clasici), folk, pop, rock, chiar si putin metal, si toate imi plac la fel de mult. Dar rockul e cel mai popular.

#67
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
disco

#68
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013

View Postnovember_soul, on 12 decembrie 2013 - 13:58, said:

disco
As vrea sa cred ca este asa, dar eu nu prea cunosc pe nimeni sa mai asculte genul asta de muzica.  Sunt un fan inrait al muzicii Disco + toate celelalte genuri asemenatoare ei: Soul, Funk, Jazz si, mai nou, French House ( muzica Disco din 70-80 remasterizata si transformata in Dance )

Edited by thepunishmentofgod, 21 December 2013 - 01:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate