Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai ascultat gen de muzica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#19
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Muzica chinezeasca?  :lol: cata muzica populara asculta romanii, cam atata muzica chinezeasca asculta chinezii.

#20
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Muzica populara, in toate variatiile ei specifice fiecarui popor.

#21
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Trance-ul ! Sau cel putin asa mi-ar place sa cred ;)

#22
senzatie6

senzatie6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 28.10.2006
Pop-ul urmat foarte aproape de rock.

#23
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Pop-ul este cel mai ascultat gen de muzica ,

#24
costi_rage

costi_rage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.01.2008
La ce concert rolling stones ai vazut tu un milion de oameni ?
Mai mult de 350000 de oameni nu o strans te asigur.
On topic : cred ca genurile astea de muzica comerciala, desi as vrea sa cred ca rockul

#25
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
e adevarat

Pop se asculta cel mai mult.

#26
baxter3

baxter3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.08.2008
Da,dar si rap`u are o vechime mare ;;).. Parerea mea sunt cam la egalitate rap`, hip-hop and house  :first:  :ciocan:

#27
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Nu stiu care este cel mai ascultat gen. Personal cred ca este o mixtura. Personal, incerc sa ascult din toate cate putin: rock, trance, rap, pop. E foarte greu sa selectam muzica bna, mai ales canu este promovat ceva ce "merita" ci ceva ce "scoate" (bani).

#28
cata_bobo

cata_bobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 13.06.2007
in lume nu stiu exact...dar in romania e clar,manelele cu gutza in frunte!!! :thumbdown:  :deadtongue:

#29
Razor07

Razor07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.07.2008
Depinde ce inseamna pe glob. In America poti sa spui ca se asculta mai mult Black music (rap/hip-hop/R&B); in Europa  muzica electronica / house; indienii multi - muzica indiana; chinezii si mai multi - muzica chinezeasca:); arabii - muzica orientala samd...

Acum sa facem calculul care reprezinta majoritatea:)

#30
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
1.Pop-dance - muzica aia cantata de artisti gen madonna, justin, britney si mai stiu yo care...
2.rock
3.hip-hop (la mica distanta de locul 2)

Cine crede ca muzica electronica e printre primele locuri are orizonturile destul de inguste.

In romania, bataia pt primu; loc se da intre haus si manele (de foarte multe ori ascultatorii sunt aceiasi). Pe locu' 3 vine rockul, iar pe ultimele locuri se afla hip-hop-ul.

#31
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008
Nu pot sa-mi inchipui care ar putea sa fie cel mai ascultat gen de muzica pentru ca in ziua de azi culturile difera dintr-o zona in alta ;) De exemplu nu cred eu ca in Tanzania cel mai ascultat gen de muzica este house, in Israel rap sau in Arabia Saudita rock ca sa putem afirma ca sunt si cele mai ascultate dupa glob :huh: In toate tarile mahomedane se asculta cel mai mult muzica orientala, in tarile din Africa muzica lor populara, in America Latina se asculta latino (pop/dance), in Australia country, Europa, America de Nord si cu Asia fiecare cu ce-i place si in Antarctica se asculta piguinii  -_- Oricum in Romania cel mai mult se asculta manele de cand au aparut ele <_<

#32
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Hai ca deja incepeti sa aberati la modul cel mai grav.

In forma sa pura, rockul este cel mai ascultat gen de muzica si cel mai cautat. Ar fi si EDM-ul, problema e ca multi habar n-au ce asculta. EDM inseamna tot de la Hip-Hop pana la ambient si industrial, trecand prin trance, techno, house, dnb, hardcore. Toti aici ar fi si folkul (muzica traditionala unei anumite zone de pe Glob). Muzica simfonica/clasica mai putin, populatia cu IQ-ul ridicat nu este si cea mai mare dpdv cantitativ.

View PostRazor07, on Oct 9 2008, 23:08, said:

In America poti sa spui ca se asculta mai mult Black music (rap/hip-hop/R&B)
Cine te-a mintit pe tine cu chestia asta?

http://www.last.fm/place/united+states

View PostRazor07, on Oct 9 2008, 23:08, said:

in Europa  muzica electronica / house
Trecand peste faptul ca nu stii care-i diferenta dintre house si EDM (muzica electronica), rockul este inca la putere.

View PostTaaasse, on Mar 22 2009, 08:11, said:

Oricum in Romania cel mai mult se asculta manele de cand au aparut ele <_<
Fix asta. Nu generaliza ceea ce se intampla in anturajul tau cu ceea ce se intampla in Romania.

Ai dreptate, numai manele pe aici: http://www.last.fm/place/romania :((

Valabil si pentru restul persoanelor care au spus ca manelele sunt cele mai ascultate in Romania.

Pentru cultura voastra generala, cele mai ascultate formatii pe Glob la ora actuala sunt Radiohead, Coldplay, The Beatles, RHCP, Muse, The Killers, Metallica, SOAD, Death Cab For Cutie si inca unele care imi scapa acum.

Edited by Tidusss, 23 March 2009 - 05:33.


#33
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008

View PostTidusss, on Mar 23 2009, 05:19, said:

Hai ca deja incepeti sa aberati la modul cel mai grav.

Hey, baiatu, tu nu te simti bine cu capu pe umeri? Trebuie neaparat sa ti-l zboare cineva ca sa te simti in largu tau? De cand ai ajuns tu la concluzia ca tot ce s-a discutat aici au fost numai aberatii si ca tu esti al cu mot? Nu mai fi asa tare in tastatura ca te afli in spatele unui monitor si mai ai si nesimtitul tupeu sa vorbesti de altii ca au "indoctrinari bolsevice" :rolleyes:

View PostTidusss, on Mar 23 2009, 05:19, said:

Fix asta. Nu generaliza ceea ce se intampla in anturajul tau cu ceea ce se intampla in Romania.
Fix asta e anturaju meu http://www.youtube.com/GaTe7AsEL1mMm1T  ;) Dupa cum bine puteti observa am clipuri cu Guta, Salam, Denisa samd Si app de anturaju meu..deci nu mai comenta, stai in banca ta si incearca sa-ti vezi pur si simplu de viata ta. Da cocos ???

View PostTidusss, on Mar 23 2009, 05:19, said:

Ai dreptate, numai manele pe aici: http://www.last.fm/place/romania :((
Crede-ma baiete, majoritatea dupa forum si-ar dori ca in tara asta sa existe topul asta cu adevarat ;) Asa ca tot folosesti Google in turbare, cauta un top mai bun si nu sa vad eu pe Coldplay doar cu 1019 voturi pe primul loc? :huh: Cauta un top in Romania unde sa ma incante ochii ca vad Coldplay pe primul loc nu cu 1019 voturi si cu 1019000 :photo:

View PostTidusss, on Mar 23 2009, 05:19, said:

Valabil si pentru restul persoanelor care au spus ca manelele sunt cele mai ascultate in Romania.
Tu crezi ca persoanele care au afirmat ca manelele sunt cele mai ascultate din tara sunt foarte bucurosi de lucrul asta? <_<

#34
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View PostTaaasse, on Mar 23 2009, 11:25, said:

Fix asta e anturaju meu http://www.youtube.com/GaTe7AsEL1mMm1T  ;) Dupa cum bine puteti observa am clipuri cu Guta, Salam, Denisa samd

mare diferenta intre mafia si manelisti nu e. Textele lor coincid de multe ori, doar instrumentalu' e schimbat. La Familia are o alta abordare decat mafiotzii, da' nu sunt nici ei prea talentati, plus ca se inspira prea pe fata din gangstarap'ul din State. Un pic mai multa originalitate nu ar strica.


Referitor la cat de ppopulare sunt manelele in romania, sunt FOARTE populare. Daca in Bucuresti lumea mai asculta si altceva, in provincie e jale mare.

#35
Taaasse

Taaasse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 17.05.2008

View Postdmx85, on Mar 23 2009, 11:43, said:

mare diferenta intre mafia si manelisti nu e. Textele lor coincid de multe ori, doar instrumentalu' e schimbat. La Familia are o alta abordare decat mafiotzii, da' nu sunt nici ei prea talentati, plus ca se inspira prea pe fata din gangstarap'ul din State. Un pic mai multa originalitate nu ar strica.


Referitor la cat de ppopulare sunt manelele in romania, sunt FOARTE populare. Daca in Bucuresti lumea mai asculta si altceva, in provincie e jale mare.
Sa sti ca toata Mafia pe care o ascult este cea de pana in anul 2003 ;) Din 2003 pana incoace o melodie nu-mi place de-a lor <_< Tot felul de remixuri cu niste specimene precum Adriana Vlad <_<  Pai ce era Catalina Toma si ce este Adriana Vlad..nici nu ar trebui sa indraznesc sa fac aceasta comparatie. Diferenta de valoare este de la cer la pamant. Ce ai observat tu ca e pe profilul meu Bug Mafia - Viata noastra si Cu Pantelimonu petrece alea sunt din playlisturi la toate videoclipurile oficiale BUG Mafia si astea 2 au ramas ca videolog. Am incercat sa le schimb dar nu am reusit :console: Sa sti marea diferenta intre manelisti si Mafia este ca acum dupa 2003 au scos remixuri ca Hoteluri sau Pantelimonu Petrece..subiectul ca si la manelisti iti dau dreptate, este acelasi: femei, bani, distractie..dar iarta-ma, in ce mod canta Mafia despre aceste subiecte si in ce mod manelistii. Nici nu mai trebuie discutat ;) Oricum, repet..Mafia o prefer pan' la 2003. Si sunt perfect de acord cu tine la ce ai afirmat despre La Familia. Dar daca stam sa ne gandim, mesaju e important pan' la urma :OK:

Edited by Taaasse, 23 March 2009 - 13:17.


#36
dmx85

dmx85

    antrenor dã jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View PostTaaasse, on Mar 23 2009, 13:16, said:

Sa sti marea diferenta intre manelisti si Mafia este ca acum dupa 2003 au scos remixuri ca Hoteluri sau Pantelimonu Petrece..subiectul ca si la manelisti iti dau dreptate, este acelasi: femei, bani, distractie..dar iarta-ma, in ce mod canta Mafia despre aceste subiecte si in ce mod manelistii. Nici nu mai trebuie discutat ;) Oricum, repet..Mafia o prefer pan' la 2003. Si sunt perfect de acord cu tine la ce ai afirmat despre La Familia. Dar daca stam sa ne gandim, mesaju e important pan' la urma :OK:

1.nu ma incalzeste cu nimic faptu' ca au scos remixuri pe niste piese vechi, chiar daca la vremea lor au fost destul de apreciate (inclusiv de mine ca deh, aveam vreo 13-14 ani). Ar fi fost ceva sa scoata niste noutati. Dupa mine, Mafia a murit prin 2000. Oricum nu au fost ei mari talente niciodata (s-au inspirat prea mult dupa 'Pac si NWA), dar parca in piese de gen "Poveste fara sfarsit" sau "Dupa blocuri" au abordari mult mai interesante fata de piesele produse in ultimii ani..

2.referitor la La Familia, apreciez subiectele abordate de ei in unele piese, si chiar daca nu ii consider prea talentati, le respect munca. Au si ei derapajele lor, dar am ascultat si piese in care mi-a placut mesajul pe care vroiau sa il transmita (imi amintesc de o piesa pe nume "Probleme de familie", foarte mult mi-a placut la vremea ei).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate