Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Cel mai ascultat gen de muzica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
Care este cel mai ascultat gen de muzica de pe glob ?

#2
louie

louie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 21.03.2003
Probabil pop, din cauza ca imita cateceva din celelalte (R&B, dance, rock etc.)

#3
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Probabil muzica indiana sau muzica traditionala chinezeasca.

#4
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View Posteddie91tm, on Mar 25 2007, 00:08, said:

Care este cel mai ascultat gen de muzica de pe glob ?
As vrea sa cred ca e rock-ul dar ....
NIGHTWISH:)

#5
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007
pop,clar,asta se da cel mai mult la radio,deci,il asculta multi oameni :D

#6
Bassmann

Bassmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 12.08.2007

View Posteddie91tm, on Mar 25 2007, 01:08, said:

Care este cel mai ascultat gen de muzica de pe glob ?
MUZICA CHINEZEASCA

mai era o intrebare: care e cea mai vorbita limba straina? toti: engleza. teapaa.... ca e chineza din cauza numarului mare de vorbitori.
asa si aici. bine....nu toti chinezoii or asculta numai ting-ting, ci si alte genuri

#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
rap

#8
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007
Trance :lol: The world`s mine, and i`m the world :P

#9
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
rockul dupa parerea mea... datorita istorier, dupa parerea mea, categoric rockul .... de respectat istoria rockului, but i hate rockul din prezent :P in fine mai sunt ici colo mici exceptii .....

dar categoric va fi detronat, dupa parerea mea cam in vreo 10 ani de muzica electronica ... si cand spun muzica electronica nu ma refer numai la trance ... ci la toata muzica electronica .... este un stil nou (in fine .... "nou" ... dar in comparatie cu rockul chiar este nou :P), modern, si pe zi ce trece capata amploare .... are tot mai multi adepti ....

sa dau si un exemplu ca sa argumentez ceea ce am spus mai sus ...

acum ceva ani dupa cum bine shtiti trupe precum queen sau rolling stones strangeau o gramada de oameni .... ajungand chiar la 1 milion de oameni prezenti la un concert, foarte de apreciat .... acum in schimb, dati-mi un exemplu de trupe de rock in ultimii 2 ani care au strans 1 mil de oameni la un concert .... hmm poate doar rolling stones sa spunem, dar ei nu reprezinta PREZENTUL rockului ci trecutul, si chiar ii admir ... dar cam care este media de oameni prezenti la un concert SOAD, HIM, Placebo, LP, LB, slipknot si alte formatii in voga, scuzati dar nu stiu exact formatiile in voga in rock acum :P

pe de alta parte, muzica electronica, cum spuneam un gen nou, care capata amploare ... recordul mondial de oameni prezenti la un concert este stabilit de muzica electronica, este stabilit de un DJ francez si numarul a ajuns cam la 3 milioane de oameni (nu cred ca minte cartea recordurilor, si nici wikipedia) la sarbatoarea noului an in paris ... asta ar fi doar un exemplu ... ar fi x exemple cum ar fi fatboy slim care a strans anu trecut 1 mil oameni, cand in ziua de azi in rock nu cred ca mai e capabil vre-un om sau chiar trupa sa stranga 1 mil oameni ... poate doar daca se ridica din morti elvis sau freddie mercury ... sau evenimente de o amploare impresionanta precum Sensation White, Trance Energy, Dance Valley care se bucura de asemenea de un numar frumos de participanti ...

pe locul 3 ar veni hip-hop/rapp categoric .....

#10
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007

View PostxICexDejaVu, on Sep 24 2007, 18:30, said:

rockul dupa parerea mea... datorita istorier, dupa parerea mea, categoric rockul .... de respectat istoria rockului, but i hate rockul din prezent :P in fine mai sunt ici colo mici exceptii .....

dar categoric va fi detronat, dupa parerea mea cam in vreo 10 ani de muzica electronica ... si cand spun muzica electronica nu ma refer numai la trance ... ci la toata muzica electronica .... este un stil nou (in fine .... "nou" ... dar in comparatie cu rockul chiar este nou :P), modern, si pe zi ce trece capata amploare .... are tot mai multi adepti ....

sa dau si un exemplu ca sa argumentez ceea ce am spus mai sus ...

acum ceva ani dupa cum bine shtiti trupe precum queen sau rolling stones strangeau o gramada de oameni .... ajungand chiar la 1 milion de oameni prezenti la un concert, foarte de apreciat .... acum in schimb, dati-mi un exemplu de trupe de rock in ultimii 2 ani care au strans 1 mil de oameni la un concert .... hmm poate doar rolling stones sa spunem, dar ei nu reprezinta PREZENTUL rockului ci trecutul, si chiar ii admir ... dar cam care este media de oameni prezenti la un concert SOAD, HIM, Placebo, LP, LB, slipknot si alte formatii in voga, scuzati dar nu stiu exact formatiile in voga in rock acum :P

pe de alta parte, muzica electronica, cum spuneam un gen nou, care capata amploare ... recordul mondial de oameni prezenti la un concert este stabilit de muzica electronica, este stabilit de un DJ francez si numarul a ajuns cam la 3 milioane de oameni (nu cred ca minte cartea recordurilor, si nici wikipedia) la sarbatoarea noului an in paris ... asta ar fi doar un exemplu ... ar fi x exemple cum ar fi fatboy slim care a strans anu trecut 1 mil oameni, cand in ziua de azi in rock nu cred ca mai e capabil vre-un om sau chiar trupa sa stranga 1 mil oameni ... poate doar daca se ridica din morti elvis sau freddie mercury ... sau evenimente de o amploare impresionanta precum Sensation White, Trance Energy, Dance Valley care se bucura de asemenea de un numar frumos de participanti ...

pe locul 3 ar veni hip-hop/rapp categoric .....

Foarte adevarat ce ai spus mai sus , iar dj-ul acela francez de care ai pomenit se numeste cumva JM Jarre ?

#11
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
dap despre jarre era vorba :)

PS: hmm in legatura cu postu meu de mai sus, 2 rectificari :P pentru ca e 7 dim si nu gasesc butonu de edit nush unde naiba a disparut :P in primu rand srry ca am folosit "dupa parerea mea" de 3 ori in 2 randuri ... pff .... si in al 2lea rand, jos de tot cand spuneam de sensation white, dance valley, trance energy ma refeream la exemple de eventuri care strang un numar mare de participanti, din aria muzicii electronice ....

#12
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
pai daca ne uitam la concerte si evenimente, cele mai multe sunt electronice...ceea ce ma face sa spun ca muzica electronica e cea mai ascultata  :rolleyes:

#13
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostxICexDejaVu, on Oct 1 2007, 03:01, said:

dap despre jarre era vorba :)
Cel mai ascultat gen de muzică este evident pop-ul. Gândiți-vă numai la Madonna, Britney Speras, Robbie Williams, Justin Timberlake etc...Oriunde s-ar duce acești artiști vor avea sălile sau stadioanele pline.
Hai totuși să ne purtăm cuviincios și să nu-l numim digei pe Jean Michel JARRE. Jean Michel JARRE este un artist.

#14
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
intradevar dar iti spun io ca numarul celor care asculta rock e mult mai mare decat a celor care asculta electronica :P dar cum spuneam fenomenul ia amploare :)

EIDT: mda cam are dreptate si fracture cu muzica pop dar tot cred ca rockul este cel mai ascultat gen .....

fracture cam asta e crudul adevar, ca JM Jarre este un DJ de fapt, si wow ca sa vezi tot muzica electronica facea si el (nu sunt sigur daca inca mai face, parca anu trecut sau acum 2 ani a scos ultimul sau album pe nume Teo & Tea ...) .... la fel cum si fatboy slim face muzica electronica (ca tot ai zis sa nu il compar cu armin, deci prin urmare il apreciezi si tu pe fatboy cum foarte multi oameni care NU asculta muzica electronica il apreciaza), si trentemoller face muzica electronica ... si lista continua ... probabil daca mai dau nume o sa se faca lista destul de maricica :P sa mai adaug kraftwerk? sau daft punk? de asemenea niste monstrii ai muzicii electronice :)

Edited by xICexDejaVu, 10 October 2007 - 10:37.


#15
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007

View Postalina85, on Oct 10 2007, 11:06, said:

pai daca ne uitam la concerte si evenimente, cele mai multe sunt electronice...ceea ce ma face sa spun ca muzica electronica e cea mai ascultata  :rolleyes:

aceeasi parere o am si eu

Edited by Mariusxzoner, 18 October 2007 - 19:45.


#16
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005
Eu cred ca muzica pop este cea mai ascultata in lume.
Urmeaza muzica electronica, rock-ul si hip hop-ul.


View PostxICexDejaVu, on Oct 10 2007, 11:31, said:

fracture cam asta e crudul adevar, ca JM Jarre este un DJ de fapt, si wow ca sa vezi tot muzica electronica facea si el (nu sunt sigur daca inca mai face, parca anu trecut sau acum 2 ani a scos ultimul sau album pe nume Teo & Tea ...) .... la fel cum si fatboy slim face muzica electronica (ca tot ai zis sa nu il compar cu armin, deci prin urmare il apreciezi si tu pe fatboy cum foarte multi oameni care NU asculta muzica electronica il apreciaza), si trentemoller face muzica electronica ... si lista continua ... probabil daca mai dau nume o sa se faca lista destul de maricica :P sa mai adaug kraftwerk? sau daft punk? de asemenea niste monstrii ai muzicii electronice :)
Da-mi voie sa te contrazic...
Jarre NU este si NU a fost un "digei".  :D
DJ-ul in general mixeaza muzica facuta de altii (eventual mai compune si muzica proprie, de obicei folosind sample-uri). Jarre este un compozitor (ceea ce inseamna ca isi creeaza propria muzica, nu doar o interpreteaza).
Cand Jarre umbla la sintetizatoare in anii '70, DJ-ii nici nu existau...  :P

Si da, inca mai face muzica chiar daca a devenit ceva mai comercial.
El detine recordul absolut al nr. de spectatori la un concert: 3.5 milioane in 1997, la Moscova. De asemenea are 4 recorduri omologate de Guiness Book (Place de la Concorde (1979) - 1 mil., Houston-Lyon - 1.5 mil., Paris La Defense (1990) - 2.5 mil., Moscova (1997) - 3.5 mil.)
http://en.wikipedia...._Jarre_concerts


Quote

sa mai adaug kraftwerk? sau daft punk? de asemenea niste monstrii ai muzicii electronice :)
Nu este nevioe sa-i mai adaugi. Oricine are habar cat de cat de muzica electronica de calitate stie de ei si de multi altii ca ei (cum ar fi: Orbital, Leftfield, Underworld, FSOL, Royksopp, Goldfrapp, AIR, Ladytron, Enigma, Hooverphonic, Massive Attack, Portishead,  Sneaker Pimps, Groove Armada, The Chemical Brothers, The KLF, Moby, Brian Eno, Aphex Twin, Biosphere, Tangerine Dream, Vangelis, Mike Oldfield, New Order, Joy Division, Depeche Mode, Pet Shop Boys, Thievery Corporation, Faithless, Global Communication, DJ Shadow, Boards of Canada, Tricky, Derrick May, Art of Noise, The Orb, Zero 7, 808 State, Gary Numan, Robert Miles, Jan Hammer, Apollo Four Forty, Alpinestars, The Crystal Method, Fatboy Slim, Goldie, Kosheen, Paul Oakenfold, ATB, Armin van Buuren, Paul van Dyk).
Eu unul ascult des muzica celor enumerati mai sus...

Edited by Alvin, 02 November 2007 - 13:44.


#17
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007
cel ascultat gen de muzica de pe glob ar fi pop sau rock :unsure:. dar in cativa ani ani va muzica electronica B). din pacate in romania cel mai ascultat gen de muzica sunt manelele :death: :thumbdown:.

#18
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Pe glob muzica electronica. In romania manielele. :thumbdown:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate