Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Terenuri in jurul Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#739
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
NU, exiturile sunt scumpe. Cel putin teoretic, pe linga o autostrada exista pe ambele parti drumuri obisnuite care se impusca in exituri. Ma rog, in preajma marilor orase cum e Buc sau Bv vor fi mai multe.

Nu stiu nimic concret de centura 2 a Buc care cel putin la nivel de zvon trece pe la Fundulea. Teoretic ar trebui sa vina undeva dinspre Giurgiu, practic asta'i si scopu', sa preia traficul greu dinspre Ct si Gr si sa ocoleasca Buc si sa duca in vest.

Fantezii.

Edited by punkt, 01 August 2008 - 09:59.


#740
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postpunkt, on Aug 1 2008, 09:57, said:

Cel putin teoretic, pe linga o autostrada exista pe ambele parti drumuri obisnuite care se impusca in exituri.
pai pe unde trece mandretea noua , oha drumuri . cel mult de tara :D

#741
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cine lucreaza la Comp. Nat. de Drumuri si Autostrazi poate scoate informatii de milioane, chiar daca aceste proiecte sunt pe termen lung.

#742
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Apropose de exit-uri si de proiecte de decongestionare, stie cineva ce se intampla cu proiectul de pasaj (parca pasaj era) la iesirea din Bucuresti pe DN1A? E pusa o mandrete de panou de cateva luni, conform lui lucrarile sunt incepute, dar nicio miscare... Vreun mason prin zona, sa dea ceva detalii? :)

#743
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

View PostMike_01, on Jul 9 2008, 21:28, said:

Cum pot sa-mi construiesc o casa pe teren extravilan (teren proprietate cu acte in regula;CF) care este traversat subteran de o conducta de gaz metan de ø 12". Terenul nu este prea mare incat sa-mi permita sa ma departez cu mai mult de 10 m de traseul conductei.
nu poti! cred ca tine de Transgaz;
du-te la Transgas pe soseaua Chitilei, lipeste-te de cei de acolo (un inspector de zona, ceva) sa te lamureasca daca printr-o minune nu e functionala; dar chiar si-asa ...
si de la primarie poti sa ceri relatii
tocmai de aceea cred ca e mai ieftin terenul... Cel mult, constructie provizorie sa poti dar poate spun prostii

#744
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
"Cum pot sa-mi construiesc o casa pe teren extravilan (teren proprietate cu acte in regula;CF) care este traversat subteran de o conducta de gaz metan de ø 12". Terenul nu este prea mare incat sa-mi permita sa ma departez cu mai mult de 10 m de traseul conductei."

Eu am avut un astfel de teren in jurul Pitestiului si am scapat foarte greu de el , l-am vandut la un pret de nimic in sensu asta. Culmea terenu meu era intravilan dar il traversa acea nenorocita de teava de la Transgaz si nu avem voie sa construiesc nimic .
Cel care l-a cumparat si-a facut o casa mica din lemn, nu ma intreba cum anume, probabil pe responsabilitatea lui, o fi dat si spaga, habar n-am?!
Eu ma bucur si acum ca am scapat de terenu ala...

#745
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
caut un teren in zona Frumusani, si am sunat azi la o agentie sa aflu niste preturi.Respectivul mi-a spus ca nu exista terenuri sub 40 de e mp in zona. Mi s-a parut cam mult, avand in vedere ca am gasit teren cu 40 de e vara trecuta, cand nu era criza :D , si  comparativ, in Berceni (comuna) se gaseste teren cu gaz, curent si put la 60 e mp.
Ce parere aveti despre pretul asta in Frumusani, e mult sau putin?

#746
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
40-50 EUR era pe vremea cand imobiliarele o duceau bine, acum insa eu nu as da acolo mai mult de 20 EUR/mp, sincer. Depinde si de pozitie, utilitati etc. Eu as merge pe Berceni insa, e mai aproape de Bucuresti, metroul IMGB e aproape, iar daca pretul de strgare este 60 EUR/mp, cu siguranta poti lua cu 45-50 EUR/mp max ;)

#747
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCristiALF, on Feb 25 2009, 20:31, said:

40-50 EUR era pe vremea cand imobiliarele o duceau bine, acum insa eu nu as da acolo mai mult de 20 EUR/mp, sincer. Depinde si de pozitie, utilitati etc. Eu as merge pe Berceni insa, e mai aproape de Bucuresti, metroul IMGB e aproape, iar daca pretul de strgare este 60 EUR/mp, cu siguranta poti lua cu 45-50 EUR/mp max ;)

Faptul ca este criza, afecteaza proprietatile impobiliare cu caracter speculativ si anume cele cumparate de unii numai i ideea de a le vinde ma scump si mai epede si care isi vad acum bani blocati. Sunt insa foarte multe terenuri cumparate de oameni cheie din primarii sau detinute in proprietate prin mostenire de diverse persoane particulare si care nu vor scadea pretul sub o anumita limita pentru ca nu sunt fortati sa vanda. pamantul nu cere de mancare si daca nu au in plan alte investitii c banii de pe ele, nu au motiv sa vana in pierdere. Il tin si vor vinde peste 3-4 -5 ani cand preturile vor creste.

#748
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Feb 26 2009, 09:29, said:

Faptul ca este criza, afecteaza proprietatile impobiliare cu caracter speculativ si anume cele cumparate de unii numai i ideea de a le vinde ma scump si mai epede si care isi vad acum bani blocati. Sunt insa foarte multe terenuri cumparate de oameni cheie din primarii sau detinute in proprietate prin mostenire de diverse persoane particulare si care nu vor scadea pretul sub o anumita limita pentru ca nu sunt fortati sa vanda. pamantul nu cere de mancare si daca nu au in plan alte investitii c banii de pe ele, nu au motiv sa vana in pierdere. Il tin si vor vinde peste 3-4 -5 ani cand preturile vor creste.
foarte corect!

N'am nimic impotriva unui pret de 40-50 E/mp dar cred ca in banii astia ar trebui ca terenul respectiv sa aiba acces la curent electric. Un minim necesar unei locuiri decente.

Cit despre gaz, putem incerca sa privim problema mai detasat si sa incercam sa investim mai mult in mijloace ecologice de incalzire.

Speculantul desi este strins cu usa din varii motive si clientul poate la rindul lui sa speculeze "criza" si sa ceara un pret mai bun. Defapt, este un moment exceptional de bun pt. a specula in avantaj la achizitii mai ales cu cash. -_- Succes la cumparaturi.

#749
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View PostCristiALF, on Feb 25 2009, 19:31, said:

40-50 EUR era pe vremea cand imobiliarele o duceau bine, acum insa eu nu as da acolo mai mult de 20 EUR/mp, sincer. Depinde si de pozitie, utilitati etc. Eu as merge pe Berceni insa, e mai aproape de Bucuresti, metroul IMGB e aproape, iar daca pretul de strgare este 60 EUR/mp, cu siguranta poti lua cu 45-50 EUR/mp max ;)

da, intradevar, distanta e un avantaj in Berceni, problema e ca am vrea o suprafata mai mare, de asta cautam ceva mai ieftin, chiar daca sunt mai multi km pana acolo(dar sa nu fie chiar f. multi  :D )

pt. Berceni si 60 de euro e un pret bun, avand in vedere avantajele, dar pt. Frumusani m-am gandit si eu la acelasi pret- maxim 20 de euro

dar sa vedem, deocamdata abia am inceput cautarile, vrem sa mai vizitam si alte localitati. Nu prea cunoastem imprejurimile Bucurestiului.

Edited by Myryam, 26 February 2009 - 10:43.


#750
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Feb 26 2009, 11:04, said:

foarte corect!

N'am nimic impotriva unui pret de 40-50 E/mp dar cred ca in banii astia ar trebui ca terenul respectiv sa aiba acces la curent electric. Un minim necesar unei locuiri decente.


ai dreptate in ceea ce priveste curentul electric. dar daca terenul nu are exact pe el stalp de curent si necesita o investitie de cativa stalpi, proprietarul nu o sa o faca niciodata. Nu e nimeni prost sa dea bani din buzunar sa aduca clientului curentul in fata portii. Tot in aceeasi gandire ( si stiu cum gandesc oamenii pe la noi prin sat), daca el vrea sa il dea cu 40 euro/mp eventual cu minim 35 euro/mp cu atata vrea sa il dea. Nu vrei sa cumperi, pa! sa vezi ce nu mai poate el dormi noaptea. Mai ales ca iti vine cu un argument de genul ( dau exemplu pe vecinul meu care si-a parcelat un teren de 8000 mp): " eu am ,nu stiu, 20 loturi de case. Cine cumpara se aduna si isi trag singuri curent de ce sa trag eu dinainte daca nu stiu ca o sa-l vand " si cu asta ti-a inchis gura.

Clientul vine si spune: " pai in ritmul asta nu mai vinzi mata, ca uite acolo ala il da cu X euro si tot asa" iar proprietarul ii raspunde" Domne, nu ma da terenul afara din casa, daca vrei sa iei bine daca nu, du-te la ala de care ziceai".

Edited by MirelaLucia, 26 February 2009 - 10:46.


#751
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postpunkt, on Feb 26 2009, 10:04, said:

foarte corect!

N'am nimic impotriva unui pret de 40-50 E/mp dar cred ca in banii astia ar trebui ca terenul respectiv sa aiba acces la curent electric. Un minim necesar unei locuiri decente.

Cit despre gaz, putem incerca sa privim problema mai detasat si sa incercam sa investim mai mult in mijloace ecologice de incalzire.

Speculantul desi este strins cu usa din varii motive si clientul poate la rindul lui sa speculeze "criza" si sa ceara un pret mai bun. Defapt, este un moment exceptional de bun pt. a specula in avantaj la achizitii mai ales cu cash. -_- Succes la cumparaturi.


asa e, problema e ca unii cer banii astia pe niste terenuri aflate practic in camp, fara curent sau drum de acces

sau terenurile au probleme.De ex. anul trecut vazusem un teren cu o casuta pe el, dar proprietara vanduse cuiva o bucata in fundul curtii, si ii daduse drum de acces prin curtea ei. Insa intre timp isi extinsese casa, si drumul de acces trecea prin sufragerie  :naughty: . Si cu toate problemele astea cerea un pret absolut aberant, si chiar era foarte optimista ca o sa-l si obtina  :lol:

View PostMirelaLucia, on Feb 26 2009, 10:44, said:

ai dreptate in ceea ce priveste curentul electric. dar daca terenul nu are exact pe el stalp de curent si necesita o investitie de cativa stalpi, proprietarul nu o sa o faca niciodata. Nu e nimeni prost sa dea bani din buzunar sa aduca clientului curentul in fata portii. Tot in aceeasi gandire ( si stiu cum gandesc oamenii pe la noi prin sat), daca el vrea sa il dea cu 40 euro/mp eventual cu minim 35 euro/mp cu atata vrea sa il dea. Nu vrei sa cumperi, pa! sa vezi ce nu mai poate el dormi noaptea. Mai ales ca iti vine cu un argument de genul ( dau exemplu pe vecinul meu care si-a parcelat un teren de 8000 mp): " eu am ,nu stiu, 20 loturi de case. Cine cumpara se aduna si isi trag singuri curent de ce sa trag eu dinainte daca nu stiu ca o sa-l vand " si cu asta ti-a inchis gura.

Clientul vine si spune: " pai in ritmul asta nu mai vinzi mata, ca uite acolo ala il da cu X euro si tot asa" iar proprietarul ii raspunde" Domne, nu ma da terenul afara din casa, daca vrei sa iei bine daca nu, du-te la ala de care ziceai".

da, pai cine nu e silit sa vanda asteapta pe careva disponibil sa se lase jumulit.Dar ma intreb daca o sa mai apara astfel de clienti, mai ales daca se mai ieftinesc apartamentele. Multi cumparau teren fiindca apartamentele erau foarte scumpe, si decat sa fi dat 200 mii de euro pe-o chichineata la bloc mai bine isi luau teren si faceau o casa pe el, ca tot se bagau datori 30 de ani pe la banci.

#752
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostMyryam, on Feb 26 2009, 11:55, said:

asa e, problema e ca unii cer banii astia pe niste terenuri aflate practic in camp, fara curent sau drum de acces

sau terenurile au probleme.De ex. anul trecut vazusem un teren cu o casuta pe el, dar proprietara vanduse cuiva o bucata in fundul curtii, si ii daduse drum de acces prin curtea ei. Insa intre timp isi extinsese casa, si drumul de acces trecea prin sufragerie  :naughty: . Si cu toate problemele astea cerea un pret absolut aberant, si chiar era foarte optimista ca o sa-l si obtina  :lol:



da, pai cine nu e silit sa vanda asteapta pe careva disponibil sa se lase jumulit.Dar ma intreb daca o sa mai apara astfel de clienti, mai ales daca se mai ieftinesc apartamentele. Multi cumparau teren fiindca apartamentele erau foarte scumpe, si decat sa fi dat 200 mii de euro pe-o chichineata la bloc mai bine isi luau teren si faceau o casa pe el, ca tot se bagau datori 30 de ani pe la banci.
Myryam, chiar crezi ca peste 3-4-5 ani nu or sa apara clienti si pentru terenurile lor? hai sa fim seriosi, dara proprietarul chiar nu vrea sa ma negocieze inseamna ca e dispus sa mai astepte 5 ani si va scoate permanent terenul la vanzare pana va gasi n cumparator. iecare teren isi are cumparatorul lui. Dar snt convinsa ca la 15-20 euro/mp se vor vinde acum doar terenurile care au intradevar probleme ascunse sa sunt in circuit agricol sau extravilan, iar proprietarul vrea cu tot dinadinsul sa scape de ele. In rest ..... nu cred ca sunt dispusi sa piarda atatia bani daca nu au motiv de graba.

#753
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cine nu vrea sa vanda sub un anumit pret nu va vinde, evident.
Acum depinde si de teren, daca acesta e in zona ok, cu utilitati, atunci da, s-ar putea sa plateasca si 40 EUR/mp in Frumusani. Dar altfel...acum, eu acolo nu as da mai mult de 20, hai 25 EUR/mp max.

#754
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View PostMyryam, on Feb 26 2009, 10:42, said:

, vrem sa mai vizitam si alte localitati.
Sugestie :  vezi si pe soseaua Bucuresti - Giurgiu  mai precis localitatile Jilava si Adunatii Copaceni (20 km). Preturile sint mai rezonabile dar trebuie sa cauti
In link-ul urmator poti sa-ti faci o ideie despre amplasament
http://maps.google.c.......mp;t=h&z=13

Eu stau de aprox. un an in Ad.Copaceni iar "neplacerile" in a circula incep de la intersectia cu Luica si mai departe d-zeu cu mila  :(

#755
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Feb 26 2009, 10:44, said:

ai dreptate in ceea ce priveste curentul electric. dar daca terenul nu are exact pe el stalp de curent si necesita o investitie de cativa stalpi, proprietarul nu o sa o faca niciodata. Nu e nimeni prost sa dea bani din buzunar sa aduca clientului curentul in fata portii. Tot in aceeasi gandire ( si stiu cum gandesc oamenii pe la noi prin sat), daca el vrea sa il dea cu 40 euro/mp eventual cu minim 35 euro/mp cu atata vrea sa il dea. Nu vrei sa cumperi, pa! sa vezi ce nu mai poate el dormi noaptea. Mai ales ca iti vine cu un argument de genul ( dau exemplu pe vecinul meu care si-a parcelat un teren de 8000 mp): " eu am ,nu stiu, 20 loturi de case. Cine cumpara se aduna si isi trag singuri curent de ce sa trag eu dinainte daca nu stiu ca o sa-l vand " si cu asta ti-a inchis gura.

Clientul vine si spune: " pai in ritmul asta nu mai vinzi mata, ca uite acolo ala il da cu X euro si tot asa" iar proprietarul ii raspunde" Domne, nu ma da terenul afara din casa, daca vrei sa iei bine daca nu, du-te la ala de care ziceai".
1. Fiinta mai perfida si mai lacoma ca "taranul roman clasic" nu exista.

2. Intr'o negociere nu trebuie sa te implici emotional.

-Cit costa?!
- X euro
-Mmm, iti dau X-Y euro
-Nu
-Ok, pa
-pa

Discutii, argumente, blah, blah, dincolo e mai ieftin, aici pute, uite tiganii, vai ce scump, vai ce ieftin....blah blah...inutil. Cine'si scoate proprietatea la vinzare are nevoie de bani. STOP

3. Sa aduci curent pe un teren este de bun simt. In opinia mea, piata (cumparatorul) ar trebui sa sanctioneze aceste minusuri drastic si cu timpul lumea se educa. In Irlanda NU primesti autorizatie de construire daca la mai putin de X metri nu ai statie de autobuz. :) .

View PostMyryam, on Feb 26 2009, 10:55, said:

asa e, problema e ca unii cer banii astia pe niste terenuri aflate practic in camp, fara curent sau drum de acces
trimite'i la origini!!!

Evita SUD'ul, este poluat. Eu ti'as recomanda EST'ul (Branesti, Saftica, Pantelimon....) pt. ca exista 2 drumuri majore de acces in Buc din care 1 este AUTOSTRADA + viitoarele racorduri cu Bucuresti-Brasov + acces la metrou chiar in apropiere de centura atit dinspre Pantelimon cit si spre A2.

#756
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Hai mai Cristi, incepi si tu cu exemple in Irlanda, in Ungaria etc.... Afara ti-au dat autorizatie,  iti aduc toate utilitatile la poarta pe banii primariei. la noi... nici nu are rost sa mai comparam cu strainii. Te uiti si vezi cm isi face Electrica retea in PATRIMONIU!!!!! pe banii tai si nu poti face nimic.  Schimbarea ar trebui sa vina din legislativ. Ok dau eu bani de retea, o iei tu in patrimoniu dar de contravaloarea banilor dati de mine nu platesc curentul X timp sau X kw. Asa e japca pe fata.

Si electrica e primul exemplu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate