Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Rapirea celor credinciosi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Ma mir ca nu s-a dezbatut acest subiect pana acum. Mi se pare ca e de maxima importanta. 1 Tesaloniceni 4:16 este unul din textele care ne vorvesc cel mai deslusit despre aceasta "rapire".
Despre ce este vorba? Cum va fi? Trebuie sa ne speriem de asa ceva?
  -cred ca raspunsurile la aceste intrebari pot fi mai mult decat interesante

#2
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
"Ma mir ca nu s-a dezbatut acest subiect pana acum. "

Probabil din cauza ca doctrina crestina il considera o erezie :)

#3
Dapoikum

Dapoikum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.07.2006
pe mine chiar ma sperie pentru ca, ce sa-i faci, unii sint mai aplecati spre actiune decit spre reflectie, revelatie...

asa le trebuie daca-si folosesc facultatile suprarationale. nu-i nimic, or sa ajunga si ei oameni de actiune  :lol:

#4
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostAMDG, on Mar 24 2007, 18:42, said:

"Ma mir ca nu s-a dezbatut acest subiect pana acum. "

Probabil din cauza ca doctrina crestina il considera o erezie :)

Erezie....nu sunt convins...despre ce doctrina crestina vorbesti? Nu cred ca, ceva scris atat de clar in Biblie poate fi considerat erezie. Citeste acolo in Tesaloniceni, mi se pare clar, iar daca explorezi subiectul devine si mai clar. Cert pentru mine este urmatorul fapt: cei care nu sunt mantuiti (iertati de pacatele lor) ar trebui sa tremure serios la gandul rapirii. Poate de aceea nu vor sa dezbata subiectul. Mai e ceva clar: Dupa "rapire", nu mai sunt sanse de mantuire pentru toti cei care au auzit aceste lucruri si nu le-au crezut, iar asta e un lucru extrem de serios.


Inca ceva....exista unul care nu vrea deloc sa se dezbata acest subiect intre oameni...Biblia spune ca el e foarte smecher si, din pacate, se vede ca reuseste.

#5
Dapoikum

Dapoikum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.07.2006
rapiti fiind - rapirea este o actiune plina de onorabilitate, nu-i asa? - factorii aia de dezordine etica vor fi marginalizati si priviti ca exceptia de la regula.
rapitorii vor fi mult mai respectati iar imaginea standard imbunatatita.  :lol:

#6
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postkruger, on Mar 24 2007, 19:41, said:

Inca ceva....exista unul care nu vrea deloc sa se dezbata acest subiect intre oameni...Biblia spune ca el e foarte smecher si, din pacate, se vede ca reuseste.

Cine e ? E pirnaiasul ala a carui cea mai mare realizare a fost sa convinga lumea ca nu exista ?

#7
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postshaddy_, on Mar 24 2007, 21:04, said:

Cine e ? E pirnaiasul ala a carui cea mai mare realizare a fost sa convinga lumea ca nu exista ?

Da, el e, dar nu e cazul sa il subestimezi; are o putere mare asupra celor care nu stiu cum sa i se impotriveasca. Ca dovada, uite unde s-a ajuns in lumea astan (nu cred ca sunt necesare exemple).

Cred ca rapirea trebuie privita din dreptul fiecaruia, adica fiecare pentru el insusi. Analiza de mai sus (despre onorabilitatea rapitorilor s.a.m.d.) nu cred ca foloseste la ceva.Acele intrebari pe care le-am pus in primul post trebuie sa si le puna fiecare pentru el.

Edited by kruger, 26 March 2007 - 01:32.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on Mar 24 2007, 19:41, said:

Erezie....nu sunt convins...despre ce doctrina crestina vorbesti? Nu cred ca, ceva scris atat de clar in Biblie poate fi considerat erezie. Citeste acolo in Tesaloniceni, mi se pare clar, iar daca explorezi subiectul devine si mai clar. Cert pentru mine este urmatorul fapt: cei care nu sunt mantuiti (iertati de pacatele lor) ar trebui sa tremure serios la gandul rapirii. Poate de aceea nu vor sa dezbata subiectul. Mai e ceva clar: Dupa "rapire", nu mai sunt sanse de mantuire pentru toti cei care au auzit aceste lucruri si nu le-au crezut, iar asta e un lucru extrem de serios.
Inca ceva....exista unul care nu vrea deloc sa se dezbata acest subiect intre oameni...Biblia spune ca el e foarte smecher si, din pacate, se vede ca reuseste.
Rapirea este in ziua de apoi, ultima zi a existentei acestui univers. Am aratat aceasta din Scriptura in alte posturi.
Sunt doctrine gresite care diferentiaza rapirea de ultima zi, au scris si o groaza de carti, cum ar fi seria "Left Behind", care scot la suprafata invatatura gresita.
Sunt doua doctrine a-millenial si post-millenial. Ambele gresite, bazate pe neintelegerea simbolisticii cifrei 1000.

Problema este nu gresala, ci incapatinarea corectarii ei, care denota caracterul fals crestin al celor din acele biserici: neascultarea poruncilor.

#9
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Mama bietii credinciosi!
Dupa ce ca toata viata stau cu diverse vinovatii in gat, pentru care fac zeci de temenele si si rugaciuni sa mai fie si rapiti.
Soarta, nene, cand te bate cu o religie nici ca-ti da drumu'.
E mai bine sa fii pe langa religie.

#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkatman, on Mar 26 2007, 14:14, said:

Mama bietii credinciosi!
Dupa ce ca toata viata stau cu diverse vinovatii in gat, pentru care fac zeci de temenele si si rugaciuni sa mai fie si rapiti.
Soarta, nene, cand te bate cu o religie nici ca-ti da drumu'.
E mai bine sa fii pe langa religie.
Cel mai bine este sa citesti Biblia, fara sa o interpretezi sau sa crezi pe altcineva in legatura cu subiectul.

#11
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Postzexelica, on Mar 26 2007, 15:19, said:

Cel mai bine este sa citesti Biblia, fara sa o interpretezi sau sa crezi pe altcineva in legatura cu subiectul.
Zici tu, eu incerc sa-mi fac o parere despre Biblie fara s-o citesc ca sa nu ma las influentat de autor.

#12
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on Mar 26 2007, 15:09, said:

Rapirea este in ziua de apoi, ultima zi a existentei acestui univers. Am aratat aceasta din Scriptura in alte posturi.
Sunt doctrine gresite care diferentiaza rapirea de ultima zi, au scris si o groaza de carti, cum ar fi seria "Left Behind", care scot la suprafata invatatura gresita.
Sunt doua doctrine a-millenial si post-millenial. Ambele gresite, bazate pe neintelegerea simbolisticii cifrei 1000.

Problema este nu gresala, ci incapatinarea corectarii ei, care denota caracterul fals crestin al celor din acele biserici: neascultarea poruncilor.

E o neintelegere. Rapirea despre care vorbesc eu va avea loc inaintea Necazului cel Mare, adica va fii printre primele evenimente. Va urma, cum am zis, Necazul cel Mare, urmeaza a doua venire a Domnului Isus, Imparatia de 1000 ani si apoi putem spune de ''ultima zi a acestui univers" (Judecata de Apoi).
Succesiunea asta se vede clar in Apocalipsa.Repet, Domnul Isus isi va "lua mireasa"(=rapirea celor credinciosi) inainte de Necazul cel Mare. Deci primul eveniment la care trebuie sa ne asteptam de acum inainte (in afara de semnele venirii Domnului Isus, care sunt evidente deja) este tocmai aceasta rapire.
  De asta am deschis acest topic. Urmeaza rapirea si cei care vor ramane aici, ei bine, vor fi pierduti (va mai fi o sansa pentru cei care nu vor fi  auzit niciodata despre Domnul Isus).

Oameni buni, nu e de gluma .

#13
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Sa stii ca nu inteleg pentru ce te agiti.
Mi se pare din ce spui tu ca rapirea asta e cel mai bun lucru ce li se poate intampla credinciosilor.
Asa macar pot sa stea in clubul lor exclusivist si sa se uite de sus cum restul lumii... flacari, arde-n flacari, pentru tine, stii prea bine.
Pfui, Ana Lesko e profeta.

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on Mar 26 2007, 20:29, said:

E o neintelegere. Rapirea despre care vorbesc eu va avea loc inaintea Necazului cel Mare, adica va fii printre primele evenimente. Va urma, cum am zis, Necazul cel Mare, urmeaza a doua venire a Domnului Isus, Imparatia de 1000 ani si apoi putem spune de ''ultima zi a acestui univers" (Judecata de Apoi).
Succesiunea asta se vede clar in Apocalipsa.Repet, Domnul Isus isi va "lua mireasa"(=rapirea celor credinciosi) inainte de Necazul cel Mare. Deci primul eveniment la care trebuie sa ne asteptam de acum inainte (in afara de semnele venirii Domnului Isus, care sunt evidente deja) este tocmai aceasta rapire.
  De asta am deschis acest topic. Urmeaza rapirea si cei care vor ramane aici, ei bine, vor fi pierduti (va mai fi o sansa pentru cei care nu vor fi  auzit niciodata despre Domnul Isus).

Oameni buni, nu e de gluma .
Arata-mi si mie versurile care sustin aceasta afirmatie a ta, cum ca raptura va avea loc INAINTE de marile strimtorari.
Eu am dat VERSURI care demonstreaza ca raptura va fi in ZIUA DE APOI, la invierea mortilor.

#15
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on Mar 27 2007, 10:40, said:

Arata-mi si mie versurile care sustin aceasta afirmatie a ta, cum ca raptura va avea loc INAINTE de marile strimtorari.
Eu am dat VERSURI care demonstreaza ca raptura va fi in ZIUA DE APOI, la invierea mortilor.

Intr-adevar, m-am grabit spunand ca e usor sa vezi acea succesiune in Apocalipsa. Asta nu inseamna ca am gresit.
Domnul Isus va mai veni de 2 ori pe Pamant. O data pentru a-si lua Biserica (totalitatea credinciosilor ) -raptura- si odata ca judecator. Se vorbeste in Biblie despre cea de-a doua venire ca fiind ''impreuna cu sfintii'', deci si cei credinciosi vor veni impreuna cu el, de unde? din cer.
-Acum o sa dau o serie de versete care vorbesc despre prima venire a Domnului Isus -raptura-
     1Timotei 6:14, 2Timotei 4:8, 1Corinteni1:7-8, 1Petru 4:13, 1Ioan 2:28   si lista poate continua
-Iar despre cea de-a doua venire:
     F.A.2:19-20, 2Tesaloniceni 2:2-3, 2Timotei 4:1, 2Tesaloniceni 2:8 ...

Se poate observa ca in prima serie de versete se vorbeste despre : aratarea, descoperirea, ziua lui Hristos...dar nu Ziua Domnului.
In a doua serie sunt expresii care arata judecata, Ziua Domnului, care va fi prevestita de minuni si semne mari. Este ziua in care El va judeca pe Anticrist si complicii lui.

Edited by kruger, 28 March 2007 - 19:58.


#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Dragilor, subiectul mi s-a parut interesant, asa ca am intrat si eu sa vad despre ce e vorba.
     In primul rand, inainte de a discuta despre rapire, ar trebui sa clarificati ce inseamna acest termen in Biblie, pentru ca, va asigur eu, nu este identic cu ceea ce inseamna rapirea in ziua de azi !

     Ca sa va convingeti, postez mai intai niste versete in care se vorbeste despre rapire, si din care se pot desprinde doua concluzii, ba chiar trei :
     1) In primul rand, rapirea nu inseamna neaparat ca cei implicati nu vor sti dinainte ce se intampla. Ca exemplu, va dau rapirea lui Ilie in car de fac, cand el a stiut dinainte ca va fi rapit, si nu numai el, ci toti proorocii.

    2 Imparati 2
9 După ce au trecut, Ilie a zis lui Elisei: "Cere ce vrei să-ți fac, înainte ca să fiu răpit de la tine." Elisei a răspuns: "Te rog să vină peste mine o îndoită măsură din duhul tău!"
[2 Imparati 2 ]

2 Imparati 2
10 Ilie a zis: "Greu lucru ceri. Dar dacă mă vei vedea când voi fi răpit de la tine, așa ți se va întâmpla; dacă nu, nu ți se va întâmpla așa",


     2)In al doilea rand, rapirea nu trebuie sa fie definitiva, ci oamenii respectivi se pot intoarce pe pamant de mai multe ori. Mai jos, voi da cateva versete in care se vorbeste despre un prooroc ce a fost rapit de nenumarate ori, si nu pentru a fi tinut cu forta undeva, ci doar pentru a fi transportat dintr-un loc in altul.

     Ezechiel 3
12 Și Duhul m-a răpit, și am auzit înapoia mea dârdăitul unui mare cutremur de pământ: slava Domnului s-a ridicat din locul ei.
[Ezechiel 3 ]

Ezechiel 3
14 Când m-a răpit Duhul și m-a luat, mergeam amărât și mânios, și mâna Domnului apăsa tare peste mine.
[Ezechiel 3 ]

Ezechiel 8
3 El a întins ceva ca o mână, și m-a apucat de zulufii capului. Duhul m-a răpit între pământ și cer și m-a dus, în vedenii dumnezeiești, la Ierusalim, la ușa porții de la curtea dinăuntru, care caută spre miazănoapte, unde era locul idolului geloziei, care stârnea gelozia

Ezechiel 11
1 Duhul m-a răpit, și m-a dus la poarta de răsărit a Casei Domnului, care caută spre răsărit. Și iată că la intrarea porții, erau douăzeci și cinci de oameni; și în mijlocul lor am văzut pe Iaazania, fiul lui Azur, și pe Pelatia, fiul lui Benaia, căpeteniile poporului.

Faptele apostolilor 8
39 Când au ieșit afară din apă, Duhul Domnului a răpit pe Filip, și famenul nu l-a mai văzut. În timp ce famenul își vedea de drum, plin de bucurie,


     3) In al treilea rand, rapirea poate avea loc si numai in duh, nu numai in trup.

Ezechiel 11
24 Pe mine însă m-a răpit Duhul și m-a dus iarăși, în vedenie, prin Duhul lui Dumnezeu, în Haldea, la prinșii de război. Și astfel vedenia, pe care o avusesem, a pierit de la mine.

2 Corinteni 12
2 Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe).
[2 Corinteni 12 ]

2 Corinteni 12
4 a fost răpit în rai, și a auzit cuvinte, care nu se pot spune, și pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească.
[2 Corinteni 12 ]

Apocalipsa 4
2 Numaidecât am fost răpit în Duhul. Și iată că în cer era pus un scaun de domnie, și pe scaunul acesta de domnie ședea Cineva.


      Acum, ca v-ati lamurit ce vrea sa spuna Biblia cand vorbeste despre rapire, duceti-va la versetele din evanghelii unde se vorbeste despre rapirea celor alesi si incercati sa va dati seama daca se vorbeste despre rapire cu trupul sau rapire in duh. Eu spun ca se vorbeste despre rapire in duh, si o voi si demonstra, dar intr-o postare ulterioara !!!

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on Mar 28 2007, 20:53, said:

Intr-adevar, m-am grabit spunand ca e usor sa vezi acea succesiune in Apocalipsa. Asta nu inseamna ca am gresit.
Domnul Isus va mai veni de 2 ori pe Pamant. O data pentru a-si lua Biserica (totalitatea credinciosilor ) -raptura- si odata ca judecator. Se vorbeste in Biblie despre cea de-a doua venire ca fiind ''impreuna cu sfintii'', deci si cei credinciosi vor veni impreuna cu el, de unde? din cer.
-Acum o sa dau o serie de versete care vorbesc despre prima venire a Domnului Isus -raptura-
     1Timotei 6:14, 2Timotei 4:8, 1Corinteni1:7-8, 1Petru 4:13, 1Ioan 2:28   si lista poate continua
-Iar despre cea de-a doua venire:
     F.A.2:19-20, 2Tesaloniceni 2:2-3, 2Timotei 4:1, 2Tesaloniceni 2:8 ...

Se poate observa ca in prima serie de versete se vorbeste despre : aratarea, descoperirea, ziua lui Hristos...dar nu Ziua Domnului.
In a doua serie sunt expresii care arata judecata, Ziua Domnului, care va fi prevestita de minuni si semne mari. Este ziua in care El va judeca pe Anticrist si complicii lui.
Nu ai niciun indicator de timp in toate acele versuri, ci doar confirmarea aratarii Sale.
Ti-am mai dat odata citatele din 1Tes4:13-17 unde se specifica invierea mortilor la venirea Domnului cind vor fi RAPITI la El. Deci INVIEREA MORTILOR este in aceleasi timp cu RAPTURA.

Ioan 5:28-29 spune ca invierea celor salvati si nesalvati este simultana si aceasta inviere este " vor învia pentru judecată".
Deci INVIEREA=ZIUA JUDECATII
Ioan 6:39, 40, 44, 54 ne invata ca INVIEREA celor salvati este in ZIUA DE APOI.

Deci INVIEREA=ZIUA JUDECATII=ZIUA DE APOI

Ce versuri care sa demonstreze ca raptura este INAINTE de ziua de apoi? Nu ai aratat decit existenta aratarii Sale.

Iar cu a doua aratare n-ai niciun vers proba, direct.

#18
zend112

zend112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2006
kruger are dreptate. Mai intai va fi Rapirea. Apoi va urma necazul cel mare, a doua venire a Domnului Isus, domnia de 1000 de ani si Judecata de Apoi. Ideea ii ca multi isi vor pierde credinta dupa Rapire la necazul cel mare
zexelica nu cred ca ai dreptate.
In fine... sa nu ne certam pe tema asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate