Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrari noi si preturi pe piata din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#19
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postbugatty7373, on Mar 24 2007, 13:19, said:

Iti spun eu ca daca iti doresti ceva, nu mai ai rabdare doua luni chiar daca stii ca se ieftineste.
Adica eu n-am stat niciodata sa ma gandesc ca apare nu stiu ce placa video, ca se ieftinesc procesoarele core 2 duo s.a.m.d.
Si daca am luat e4300 acum ce ? Daca mai stateam o luna si jumatate si il luam cu 4-5 mil, mare branza...macar asa am timp in plus sa-mi fac treaba cu el. Aceeasi situatie si cu seria 88xx si alte placi cu dx10. Daca eu rulez acum XP si jocuri dx9 si imi ajunge 7900GS, de ce sa fac efort pt 8800GTS ? Deocamdata nici nu ma gandesc la Vista.
Just my 2 cents.
Ieftinirile nu pot fi decat in avantajul clientului, deci cu cat mai mult, cu atat mai bine.  Ar fi bine ca topicul asta sa ramana unul general si sa se posteze in el evolutia preturilor, asta daca nu mai exista vreunul similar.

mane....majoritatea celor de pe forum poate nu au aceasi situatie financiara ca tine nu? iti zic eu ca daca ai facturi de platit, familie, etc. DA...astepti si ieftinirea...in schimb daca zici "tati vreau calculator" si tati se conformeaza DA....e al dracu de usor!  <_<   ( nu vreau sa sune a jignire in nici un caz dar ce ai zis tu mai sus nu se aplica decat poate pentru 10-15% din useri...parerea mea  :coolspeak:  )
Scuze de OT

Edited by kappa_man84, 26 March 2007 - 06:37.


#20
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
apropo de ieftiniri... la itdirect diferenta intre x2 3800+ si x2 4600+ e doar 40$ :D
pacat ca au numai variantele ADA (pe 89W).....dar vorba aia, ti se da un deget si vrei toata mana :D

#21
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Un articol interesant despre preturile la procesoare in aprilie....

http://www.xbitlabs....re-roundup.html

#22
bugatty7373

bugatty7373

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 15.10.2006

View Postkappa_man84, on Mar 26 2007, 07:36, said:

mane....majoritatea celor de pe forum poate nu au aceasi situatie financiara ca tine nu? iti zic eu ca daca ai facturi de platit, familie, etc. DA...astepti si ieftinirea...in schimb daca zici "tati vreau calculator" si tati se conformeaza DA....e al dracu de usor!  <_<   ( nu vreau sa sune a jignire in nici un caz dar ce ai zis tu mai sus nu se aplica decat poate pentru 10-15% din useri...parerea mea  :coolspeak:  )
Scuze de OT

Da, ai dreptate in mare masura. Sunt intr-adevar multe cheltuieli, iar banii nu se fac usor. Dar, cand iti planifici de mult sa iti iei pc, trebuie luat, chiar daca faci un efort financiar (pe care l-am facut si eu). Si in plus, stii cum se misca Photoshop pe un Celeron D ? Al dracu de incet. Dar sa lasam asta.

Sa vedem ieftinirile, dar dupa tabelul ala se pare ca AMD si Intel au preturi aproape identice la concurentii directi.

#23
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
ce nu au spus ei in testul ala sau nu am vazut eu e ca amd x2 6000 e un procesor infiorator de fierbinte/consumator de energie. banuiesc ca daca o sa iei combinatie amd x2 6000 + ati r600 (despre care se zvoneste ca va avea un consum record de energie) o sa trebuiasca sa-ti iei si alta sursa + coolere ....alti bani alata distractie.

oricum reducerea asta e excelenta, dar sa vedem daca vom avea si in romania preturile alea de sub 230 $.

#24
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postvlad2006, on Mar 29 2007, 10:27, said:

ce nu au spus ei in testul ala sau nu am vazut eu e ca amd x2 6000 e un procesor infiorator de fierbinte/consumator de energie. banuiesc ca daca o sa iei combinatie amd x2 6000 + ati r600 (despre care se zvoneste ca va avea un consum record de energie) o sa trebuiasca sa-ti iei si alta sursa + coolere ....alti bani alata distractie.

oricum reducerea asta e excelenta, dar sa vedem daca vom avea si in romania preturile alea de sub 230 $.

da,consumul este destul de ridicat (undeva pe la 125W daca nu ma insel).
referitor la surse...din cate am observat pe forumuri oricum consumul unui sistem high-end este MUUULT prea supra-apreciat (a ajuns lumea sa zica " pentru 8800GTS si E4300 neaparat sursa de peste 600W altfel va exploda calculatorul si blocul  :death:  " ) deci ramane de vazut ce poate si r600 ala si, ca sa fiu ontopic, sa vedem si ce scaderi de preturi aduce lansarea sa pe piata placilor video(si nu numai a sa ci si a celorlalte produse NVIDIA).

#25
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Cu taxa de mediu ar fi frumos sa se aplice toate partile ei.
Pentru ca teoretic daca vrei sa scapi de o componenta o duci la un centru de reciclare (in prezent nu exista) si o depui acolo.
Am inteles ca iti iei si banii respectivi inapoi.
Centrele de reciclare sunt pustii, nu ai unde sa arunci electrocasnice decat in fata blocului dar taxe se iau.
Romania!

#26
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
@katman: stai linistit, ca nici in alte parti nu exista centre de reciclare (cu exceptia unor magazine care se ofera sa te scape de ele - putine). Eu stau in Paris si tot in fata blocului iti scoti electronicele/electrocasnicele/mobila etc daca vrei sa scapi de ele... cu singura diferenta ca aici miercurea seara vine o masina de gunoi si ridica aceste deseuri/in romania trec rromii ;) . cat despre aceasta taxa, nu am auzit pe nimeni sa si-o recupereze. e atat de mica incat nici nu se merita sa te deplasezi dupa ea (daca ti-ai recupera-o). "Ecocontribution" (asa se numeste aici taxa ecologica) e in functie de cat de bine se poate recicla/cat de mult material exista in aparatele respective/ cat de greu se recicleaza - daca se poate recicla/cat de mult material daunator mediului contin: cadmiu, plumb, freon, etc. uite de ex: la un aparat foto Nikon D70S care costa 719 EUR, taxa este 0,05 EUR. La un cuptor cu microunde LG care costa 435 EUR taxa este 2,25 EUR. (sursa: www.pixmania.fr)
si putin offtopic, ca nu ma pot abtine: in romania se iau mult prea in serios directivele europene: de ex, ca fiecare magazin trebuie sa aiba in fata lui un cos de gunoi. este total neadevarat, am mers de multe ori un sfert de bulevard plin cu magazine si de abia gasesc un cos de gunoi. sau faza cu lactatele in piata care trebuie etichetate individual - un mare fas. in fiecare miercuri si sambata ma duc in piata si pot sa te asigur ca nici o roata de cascaval sau nici o branza nu e ambala si etichetata. oricum, toata branza e mucegaita  :D

Edited by hangover, 29 March 2007 - 16:16.


#27
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

View Posthangover, on Mar 29 2007, 16:10, said:

oricum, toata branza e mucegaita  :D
si eu care auzisem ca la europeni branza mucegaita e o delicatesa....
:D

nu cred ca o sa conteze atat taxa aia,vedem in 3 zile

#28
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
nu va conta mult daca se aplica asa cum se aplica aici (adica o cota infima din pretul total)
ultimul offtopic: ti se intorc matzele pe dos la raionul de branzeturi (ex: Auchan, Carrefour) ...si culmea, mai e si lume care cumpara.
si ca o curiozitate, la o masa de a lor, dupa ce mananci bine, inainte de desert se serveste branza mai sus amintita cu struguri, asta banuiesc ca sa-ti pice bine mancarea si sa revii la ei la masa  :puke:  :naughty:

#29
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Posthangover, on Mar 29 2007, 17:28, said:

nu va conta mult daca se aplica asa cum se aplica aici (adica o cota infima din pretul total)
ultimul offtopic: ti se intorc matzele pe dos la raionul de branzeturi (ex: Auchan, Carrefour) ...si culmea, mai e si lume care cumpara.
si ca o curiozitate, la o masa de a lor, dupa ce mananci bine, inainte de desert se serveste branza mai sus amintita cu struguri, asta banuiesc ca sa-ti pice bine mancarea si sa revii la ei la masa  :puke:  :naughty:

eu ziceam ca topicul asta e despre evolutia preturilor la componente mai lasati OT. Daca aveti informatii ontopic bine daca nu  :puke:

#30
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Am vazut ca la pc garage x2 4200+ e vreo 400ron si x2 4600+ e vreo 450 ron,deja se ieftinesc,x2 4200 e aproape cat x2 3800+  :coolspeak:

#31
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
http://www.tgdaily.c...o...ew&id=31427

din nou despre preturi...

#32
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
http://www.xbitlabs....re-roundup.html

multe pagini interesante

#33
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
in privinta la preturi sa nu va asteptati caci intr-o zi vor scadea, ele la momentu actual s-au apropiat de acel punct pana unde au vrut sa il scada. uitativa si voi pe tabel cum au evoluat si cam cat mai au sa scada

Attached Files


Edited by Chiril, 04 April 2007 - 21:04.


#34
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
http://www.bloomberg...id=a9bSLIkNBj4M
Despre intel.

#35
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postpele, on Apr 5 2007, 19:34, said:


aa..baiatu...  "Last Updated: June 9, 2006 01:27 EDT"
asta e de acum un an  :death:

#36
bigmacu

bigmacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.09.2005
am gasit pe un site in it deja disponibile.  :D
Intel Core 2 DUO E6320 Conroe - BOX Socket 775, 1860mhz, 4MB cache 207.70€
Intel Core 2 DUO E6420 Conroe - BOX  Socket 775, 2130mhz, 4MB cache 238.20€

Edited by bigmacu, 07 April 2007 - 11:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate