Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Dupa ultimele evenimente "vantoase" (22-24 martie 2007), sa-mi mai fac casa din lemn?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florin27

florin27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2005
Buna ziua! Am o mare nedumerire! Am tot facut planuri de constructie a unei case din lemn, in stil rustic, din busteni, P+E cu  mansarda. Am achizitionat si terenul, zona submontana destul de deschisa, pe un deal, cu risc de inundatie foarte mic. Cum ar trebui sa construiesc casa in asa fel incat sa reziste unor vijelii (sa zicem, cu viteze de peste 100 km/h)? Ar trebui sa ma interesez de tehnici de ancorare pentru acoperis? Din cate stiu, vantul acolo are cam o singura directie (E-NE). Multumesc mult!

#2
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
eu nu am experimentat peste 100 km la ora, da un amic imi povestea ca el a trait povestea celor 140 km la ora. din cate imi amintesc statea intr-o casa de lemn si cand s-a mutat, nu vantul a fost problema, ci distanta fata de job.
stai linistit, vantoasele nu s-au inventat in romania, dar nic nu te astepta sa reziste in fata tornadei. nu cred ca-i cazul sa te gandesti la sisteme de ancorare a acoperisului. poate sa cauti o invelitoare mai resiztenta, speciala pentru astfel de zone.

#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 15.10.2006
In Japonia casele sunt pe structura usoara, sunt acoperite cu tigle grele si rezista la taifunuri. Asta e solutia pt. vant mare. Problema a fost la cutremurul de la Kobe (mi se pare) cand acoperisul greu a daramat multe case, a fost o emisiune pe Discovery despre asta.
Tu a o casa din busteni cred ca e mai solida decat cele din Japonia, (daca are si contravantuiri e super).
Asa ca alege o tigla cat mai grea de exemplu beton si e OK.
Ai vazut probabil stiri la TV despre acoperisuri usoare a unor blocuri aruncate la pamant, asa ca evita tabla, sindrila bituminoasa si celalalte similare (care oricum au durata de viata mai mica ca la tigla).

#4
florin27

florin27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2005
Multumesc pentru raspunsuri! Va trebui sa ma documentez serios inainte de construire. Cred ca temerea mea e mai mare prin prisma omului "crescut" la oras, invatat cu o oarecare siguranta data de bloc. O tigla metalica ar fi indicata? Imi puteti spune mai multe despre aceste contravanturi? Casa vreau sa arate cat se poate de rustic. Poate, din experienta, imi poate spune cineva ce e indicat si ce nu sa fac, arhitectul sugerandu-mi de obicei metode costisitoare. Are foarte mare importanta daca, pe directia vantului, acoperisul se prelungeste pana la sol sau exista o alta metoda? Multumesc

Edited by florin27, 24 March 2007 - 13:19.


#5
^Cody

^Cody

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 30.03.2007
Iti dau un exemplu: Cate case din Romania sunt facute din lemn - barne - umplute cu lut, si fara temelie din beton, puse pe talpa de lemn. Iti sugerez ca structura de lemn - busteni - sa o ancorezi bine cu cateva piese de prindere, sunt foarte eficiente.. Si la fel faci si cu acoperisul.. Nu conteaza cu ce o acoperi, daca ti-o asiguri pentru cutremure, incendii, inundatie, si.. vant - tay-fun.. atunci poti sa stai fara nici o grija. Si vorba altcuiva de mai sus, in Romania nu s-au inventat vantoasele puternice..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate