Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vise lucide

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostFr3ak, on Mar 26 2007, 09:52, said:

Eu am impresia că tot timpul îmi controlez visul.
De aceea mă trezesc tot timpul foarte obosit. Dacă alerg în vis și mă trezesc, am respirația ca și cum chiar aș fi alergat.

Joggingul face bine la sanatate. Si creste potenta.

#38
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSirCrystiano, on Mar 26 2007, 09:29, said:

Am ascultat melodia aceea theta, dar nici macar nu am visat, dar sa mai si controlez visul :)

Pai trebuie sa exersezi :lol: .Cate treburi iti ies din prima?
Landscape ,in general omul nu e constient in timp ce doarme, ca ,printre altele ,de aia si doarme,dar io cunosc persoane care desi dorm stiu ce se intampla cu ei sau in jurul lor(de exemplu stiu ca sforaie) :lol:

Edited by panselutza, 26 March 2007 - 09:49.


#39
c4bl3_6uy

c4bl3_6uy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.03.2007
@Epurica:
Intr-adevar, ai dreptate, e o exprimare cam fortata. Ma inscrisesem pe un forum "specializat" si nu erau romani pe acolo. Toti japonezi, chinezi, americani, irlandezi...dar nu romani. Acum am pe cineva cu care sa ma "identific" (vorba vine, ca nu am trait niciodata asa ceva). Mi se pare mie sau numai fetelor le vine chestia asta natural? :lol:

#40
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostLaberta, on Mar 26 2007, 09:46, said:

Ce de paranormali pe-aici!

Daca n-ai glumit, iti spun, totusi, ca nu are nici o legatura cu "paranormalul" visarea lucida, dovada ca sunt extrem de multi care au reusit asta, macar o data, in mod natural. Mai greu este atunci cand iti doresti sa visezi sau sa deturnezi in vreun fel cursul unui vis.

Visarea lucida e destul de eficace in cazul cosmarurilor, de exemplu. Daca ai un cosmar recurent, si caruia ii stii cat de cat "firul narativ", iti poti propune ca in timpul visului sa adopti o anumita strategie de a scapa din situatia stresanta din vis, sau poti "lucra" si mai interesant: in vis sa incerci sa transformi (ca doar esti in capul tau, nu? Si asta e parta frumoasa a visarii lucide- iti dai seama ca tot ce se intampla e in mintea ta, ca poti detine controlul, si ca nu esti lasat prada evenimentelor neplacute) personajele negative in ceva mai putin... amenintator. E o metoda care merge bine cu copiii: sunt foarte usor sugestionabili si ascultatori, si nici nu se impiedica in preconceptii. Au o deschidere mult mai mare fata de tot ce inseamna "joaca cu imaginatia".
Ma mai gandesc la domeniul sportului. Ai o competite importanta si vrei sa obtii rezultate foarte bune. Exersezi toata cursa in minte, in vis, pana cand rezultatul este cel dorit. In legatura cu asta, s-a facut un experiment- redau din memorie, ideea conteaza. Un tenisman (parca, nu mai stiu  <_< ) a fost rugat sa isi imagineze, sa vizualizeze unul dintre meciurile viitoare: cum serveste, cum reactioneaza, fiecare miscare sa o simta si sa o realizeze in detaliu la nivel mental. Ambele maini au fost puse in doua boluri cu apa, si la scurt timp s-a observat ca volumul apei din bolul in care era mana cu care juca, a crescut. Asta datorita contractarii muschilor si dilatari vaselor de sange, in timp ce el, mental, "exersa" meciul.  :mellow:

#41
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postc4bl3_6uy, on Mar 26 2007, 15:46, said:

@Epurica:
Intr-adevar, ai dreptate, e o exprimare cam fortata. Ma inscrisesem pe un forum "specializat" si nu erau romani pe acolo. Toti japonezi, chinezi, americani, irlandezi...dar nu romani. Acum am pe cineva cu care sa ma "identific" (vorba vine, ca nu am trait niciodata asa ceva). Mi se pare mie sau numai fetelor le vine chestia asta natural? :lol:

Cred ca fetele sunt mai atente la lucrurile astea.  :lol: "Fata, sa-ti zic ce am visat aseara! Mamaaaaa"  :rolleyes:

#42
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Un deja vu dreams topic ceva... sa fie lista completa :surprise: .

#43
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Tocmai am visat ca visam si m-am trezit din visul din vis, ca apoi sa ma trezesc si din vis. Lasati-o mai moale cu visele. Care explica pana la urma care e treaba cu visarea asta lucida, ca de aruncat cu pietre in cei ce nu cred in tampeniile astea e foarte simplu.

Edited by icynoangel, 27 March 2007 - 22:13.


#44
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
GATA! Mi s-a intamplat. Nu am ascultat acea melodie. Nu s-a intamplat ceva concret, nu un vis intreg, ci doar o secventa din vis care mi-o amintesc perfect, si care cu adevarat mi-am dorit sa se intample. Cum as putea sa repet chestia asta, ca mi s-a parut foarte interesant. Nu stiu ce m-a influentat de data asta.

#45
Googler2010

Googler2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.05.2009
Si mie mi-se intampla foarte des sa stiu ca visez si sa pot sa caontorolez visul. dar niciodara nu am stiut ce fac in somn eu am si mers am si vb in somn dar niciodata nu am stiut , cand adorm e ca si cum as muri,  dar daca visez n 80% din vise stiu ca visez si le controlez.

#46
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Si eu am vise lucide ocazional, mai lungi sau mai scurte. Este destul de greu sa ramai constient in timp ce adormi, unii ar spune aproape imposibil daca nu ai mai experimentat alte metode de meditatie inainte (aceasta fiind cea mai rapida si sigura metoda de inducere a unui vis).

Prima oara cand am devenit constient in timpul visului stiu ca ma uitam la un ceas si ma gandeam ca daca atunci as fi fost intr-un vis ceasul nu ar fi putut arata ora... am ramas putin socat cand chiar nu arata nici o ora ci doar niste caractere ciudate (si nu era ceas electronic :) ). De atunci destul de des mi se intampla dar pentru o perioada scurta de timp si cateodata imi este greu sa controlez visul in sine.

Oricum toate chestile astea sunt de fapt departe de un vis lucid normal. Sunt doar franturi de luciditate, secunde in care devi semi-constient si gata. Un vis lucid este atunci cand esti perfect constient ca dormi, ca te afli in pat, cum te cheama si alte detali pe care le ai stii si in mod normal. Iar chestia asta iti confera abilitatea de a controla toate lucrurile din jurul tau (din vis desigur).

#47
Vescan

Vescan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.07.2009
Eram intr-o cladire care semana cu o scoala ... nu eram singura, eram cu prietenii . Dupa cateva ore a venit o masina cu niste tipi .. trebuia sa fugim de ei . Tot visul am facut ce am vrut ... am alergat pe unde am vrut, s-a terminat cand am vrut.

Nu e singurul, dar e primul.

Edited by Vescan, 15 July 2009 - 18:22.


#48
ofra

ofra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 15.06.2009

View PostThorp, on 25th March 2007, 19:43, said:

Poti sa visezi ceea ce ti-ai propus inainte sa adormi ?
Daca da, ce ti-e mai usor sa faci, sa visezi ce ti-ai propus sau, in timpul unui vis oarecare, sa parasesti actiunea respectiva si sa te duci acolo unde vrei ? Mie imi reuseste uneori varianta a doua, dar pana ajung acolo unde vreau, apar tot felul de situatii neprevazute care consuma timp, astfel partea care ma intereseaza dureaza prea putin.
Mda...probabil, ca tu ti-ai propus inainte sa adormi sa comiti o "crima", gandindu-te prea mult la ea. Nu stii ca daca omul se gandeste la o "crima", el emite imediat in jurul lui, elementul "crimei"?! Iar din el, se emana un proiect de "crima" tot atat de real, ca si cum ar fi desenat pe hartie. Adica, gandul tau, a fost absorbit de gandurile ei, si astfel, acest proiect de "crima" a fost transmis altor Spirite, incitandu-le la "violenta", daca nu chiar la "crima". Spune-mi ca nu te-ai gandit neincetat la "crima", ca doar asa ai emis germenii de..."crima". Thorp, orice om construieste in gand ceea ce este in realitate (spiritual vorbind). Adica omul, este asa precum gandeste. Este un manunchi de ganduri...sau, nu?!  ;)

#49
AlStar

AlStar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.05.2008
am reusit odata. e super senzatia.
visu' parea normal, dar deodata mi-am dat seama ca visez si m-am gandit sa incerc sa controlez visul si chiar am reusit.
eram un fel de merlin

#50
Mortty_Kid

Mortty_Kid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.07.2009
Eu ma uitase intro seara la un film de actiune SF :P era cu monstri una alta, si era cu niste baieti care luptau impotriva lor.. in fine. Adorm eu, si imi amintesc ca am visat ca eram in locul unuia dintre acei baieti. si eram prin intr-o capcana, dar dintro data, devenisem ceva anormal, aveam puteri ma rog... vise  <_<
Chestia este ca m-am trezit brusc, si mi-au fugit ochi spre fereastra, si am uitat o mare parte din vis. Voi ati patit vrodata asta? cand va treziti, sa va uitati pe geam, si sa uitati visul? eu mereu o patesc. nu stiu de ce :|

#51
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Vise neica , doar vise efemere !

#52
Valerys

Valerys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 12.06.2007

View PostTeophileos, on 30th July 2009, 12:04, said:

Vise neica , doar vise efemere !
Poate pentru tine da, dar pentru altii nu. Este mai bine sa-l lasam pe fiecare "in legea" lui.
Daca e s-o luam asa, tot ce exista este efemer, asa ca nu vad de ce nu am exploata la maxim tot ce avem.

#53
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Am visat ca imi cumparam de la un chiosc de tabla un baton de ciocolata. In clipa cand am desfacut batonul am devenit constient ca visez. Apoi m-am dus pe marginea unei prapastii si-am facut ce-mi place cel mai mult sa fac. M-am aruncat in gol cateva sute de metri. Stiind ca e doar un vis, n-am patit nimic. Am aterizat mai usor ca un fulg de nea. Apoi am sarit dintr-o cladire cum sar campionii olimpici in bazinul de inot. Intr-o clipa eram pe marginea celei mai inalte prapastii, mai inalta decat barajul Vidraru, si priveam in gol la locul unde voi ateriza. Acest vis a durat destul de mult pentru un vis lucid. Aproape ca nu ma mai trezeam din el, avand si o postura incomoda, asa incat m-am trezit intentionat. Alterori ma trezesc intr-un vis ca plutesc sau levitez, trec prin cladiri de beton ca prin aer si vorbesc cu Dumnezeu prin ceruri.

Edited by Eminovici, 05 August 2009 - 18:24.


#54
alina_alinutza

alina_alinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2007
de ce ar vrea cineva sa traiasca asta ? nu inteleg ....

mie mi se intampla foarte des , si a inceput cand aveam vreo 12 ani ...... si abia dupa atatia ani de zile , antrenament mental destul de intensiv , am reusit oarecum sa-mi manipulez visul , dar este foarte greu si obositor atat pentru constient , cat si pentru subconstient.

lucrurile nu sunt atat de roz precum par , eu de cele mai multe ori visez foarte urat , in clipa in care "realizez" ca e un vis , practic nu pot face nimic , nu ma pot trezi , cu greu pot manipula visul ..... este infricosator .... practic sunt captiva in cele mai intunecate colturi ale mintii mele. nu e deloc placut , sa nu ai controlul asupra mintii tale , asupra ta .......

stiu ca in ansamblu , pare o experienta interesanta (de altfel , si este foarte interesant) , insa este foarte straniu , chiar infricosator ..... o minte neantrenata nu poate manipula acel vis .... iar antrenarea mintii este cel mai greu "sport" .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate