Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vise lucide

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#19
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Pe mine ma manipuleaza cineva in propriul vis. Dar nici eu nu ma dau plecata. Si cata treaba am !  :helpsmilie:

#20
c4bl3_6uy

c4bl3_6uy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.03.2007
Ma bucur sa vad ca sunt romani care pot s-o faca. Cat despre mine, am incercat s-o fac, dar....nu prea merge...ma rog...mai incerc. Pentru cei care o fac deja: de cand visati lucid? A trebuit sa va straduiti, sau vine natural?

#21
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDiane, on Mar 25 2007, 15:09, said:

Pe mine ma manipuleaza cineva in propriul vis. Dar nici eu nu ma dau plecata. Si cata treaba am ! :helpsmilie:
:lol: Macar arata bine?

#22
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postc4bl3_6uy, on Mar 25 2007, 17:10, said:

Ma bucur sa vad ca sunt romani care pot s-o faca. Cat despre mine, am incercat s-o fac, dar....nu prea merge...ma rog...mai incerc. Pentru cei care o fac deja: de cand visati lucid? A trebuit sa va straduiti, sau vine natural?

Ce ciudat te-ai exprimat, ca si cand visarea lucida este ceva ce in mod normal ar scapa romanului.
Primele experiente au fost naturale, spontane, nici nu stiam ca "asa se numeste" dupa care am studiat putin ce se intampla in timpul visului lucid si ce beneficii ar putea aparea in urma visarii lucide, asa ca am incercat si controlat. Este mai mult o chestie de vointa, insa exista si diferite tehnici prin care poti ajunge sa visezi lucid (de exemplu, unele se axeaza pe inflitrarea unor "indicatori de vis" in timpul visului:te poti autosugestiona ca semnalul care sa te alerteze ca esti intr-un vis sa fie X lucru- de fapt, de aici incepe totul, din momentul in care devii constient, fara sa "iesi" din vis. Sunt si aparate care pot induce visarea lucida, ca de exemplu Nova Dreamer). Cu toate astea, in final, toate se sprijina pe acelasi principiu: sa fii hotarat si sa iti doresti foarte mult. Oricum, e placut si interesant.  ^_^

Edited by Epurica, 25 March 2007 - 18:13.


#23
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostEpurica, on Mar 25 2007, 19:12, said:

Ce ciudat te-ai exprimat, ca si cand visarea lucida este ceva ce in mod normal ar scapa romanului.
Primele experiente au fost naturale, spontane, nici nu stiam ca "asa se numeste" dupa care am studiat putin ce se intampla in timpul visului lucid si ce beneficii ar putea aparea in urma visarii lucide, asa ca am incercat si controlat. Este mai mult o chestie de vointa, insa exista si diferite tehnici prin care poti ajunge sa visezi lucid (de exemplu, unele se axeaza pe inflitrarea unor "indicatori de vis" in timpul visului:te poti autosugestiona ca semnalul care sa te alerteze ca esti intr-un vis sa fie X lucru- de fapt, de aici incepe totul, din momentul in care devii constient, fara sa "iesi" din vis. Sunt si aparate care pot induce visarea lucida, ca de exemplu Nova Dreamer). Cu toate astea, in final, toate se sprijina pe acelasi principiu: sa fii hotarat si sa iti doresti foarte mult. Oricum, e placut si interesant.  ^_^

Poti sa visezi ceea ce ti-ai propus inainte sa adormi ?
Daca da, ce ti-e mai usor sa faci, sa visezi ce ti-ai propus sau, in timpul unui vis oarecare, sa parasesti actiunea respectiva si sa te duci acolo unde vrei ? Mie imi reuseste uneori varianta a doua, dar pana ajung acolo unde vreau, apar tot felul de situatii neprevazute care consuma timp, astfel partea care ma intereseaza dureaza prea putin.

#24
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThorp, on Mar 25 2007, 19:43, said:

Poti sa visezi ceea ce ti-ai propus inainte sa adormi ?
Daca da, ce ti-e mai usor sa faci, sa visezi ce ti-ai propus sau, in timpul unui vis oarecare, sa parasesti actiunea respectiva si sa te duci acolo unde vrei ? Mie imi reuseste uneori varianta a doua, dar pana ajung acolo unde vreau, apar tot felul de situatii neprevazute care consuma timp, astfel partea care ma intereseaza dureaza prea putin.

Greu. Poti sa visezi, de exemplu, un anumit element pe care ti l-ai propus anterior visarii, ca un indicator pentru faptul ca esti intr-un vis, ceva care sa iti activeze partea constienta ("vreau sa visez un caine alb").
Din ce am observat: este mult mai simplu sa iti propui sa visezi ceva general, de exemplu, sa visezi ca realizezi ceva. Mie mi-a reusit cu zborul. Indiferent cum aveam sa zbor, voiam asta. Deci, a contat mai putin cum am ajuns acolo. Da, partea pana la zbor a fost enervanta, iar zborul in sine a durat foarte putin, exact cum ai spus si tu, si a fost cam frustrant, insa a meritat.
Un alt lucru dinainte propus: am vrut sa visez rezolvarea la o problema de geometrie in spatiu (clasa a VIII-a, cred) si... am cam reusit, doar ca nu mi-a dat acelasi rezultat, cresisem niste calcule  :lol: , insa pasii de rezolvare, felul in care am gandit, a fost corect.
Deci, au fost lucruri generale, care se puteau intampla in vis in x moduri, si asta a facut sa fie mai usor de visat in mod lucid. Adica, am lasat niste grade de libertate- oricum inconstientului nu-i place deloc cenzura, constrangerea.  :lol:

#25
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostEpurica, on Mar 25 2007, 19:54, said:

Un alt lucru dinainte propus: am vrut sa visez rezolvarea la o problema de geometrie in spatiu (clasa a VIII-a, cred) si... am cam reusit, doar ca nu mi-a dat acelasi rezultat, cresisem niste calcule  :lol: , insa pasii de rezolvare, felul in care am gandit, a fost corect.

Exista si metode de a-ti propune sa NU visezi ceva ?
De exemplu, eu n-as dori vreodata sa visez chestia pe care ai spus-o tu mai sus. :D

#26
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Dupa ce am citit mai sus, si am descarcat melodia, sunt foarte dispus sa incerc. Mi se pare o experienta interesanta. Dar..o intrebare. Chestia asta nu poate provoca si dependenta? Adica sa iti placa asa de mult incat sa vrei sa faci numai asa ceva si uneori sa confunzi realitatea cu propriul vis.  :rolleyes:

#27
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

View Postpanselutza, on Mar 25 2007, 18:41, said:

:lol: Macar arata bine?

Un adonis, ...I'm crazy inlove with him !    :blush:

View Postpanselutza, on Mar 24 2007, 15:38, said:

N-ai ceva si pentru somn fara vise?

Asta m-ar interesa si pe mine, sau daca nu, macar sa se imbunateasca.  -_-

View Posticynoangel, on Mar 25 2007, 00:46, said:

Nu prea am chef sa citesc nu stiu ce descrieri si pareri ale "expertilor" de pe nu stiu ce site-uri "stiintifice", daca exista asa ceva.
Anyway, pot sa va zic parerea mea despre chestia asta, chiar daca nu intereseaza pe nimeni :P

Mie mi s-a intamplat o singura data. E interesant ca poti sa faci multe lucruri pe care daca le-ai face in realitate cu siguranta ai muri (subit). Totusi ce cred eu despre fenomenul asta: sa vedem, deci dormi, si incepi sa visezi, si atunci deodata incepi sa poti controla ce faci in vis. Cand te trezesti iti spui, frate ce fain, puteam sa fac niste chestii super adevarate, parca ai fi fost intr-un film SF. Dar daca tot visul chiar asa era si doar ai impresia ca l-ai controlat si ca ai facut ce ai vrut tu? Adica sa zicem ca esti in vis si cand iti dai seama ca il poti controla, iti propui sa zicem sa zbori, si zbori. Poate visul chiar asa era, cu tine care zbori ca tampitu si crezi ca ti-ai controlat visul si ai decis sa zbori, cand de fapt visul asa era el de la mama lui. Hmmm? B)

Foarte interesant. Singurele vise in care eu pot sa controlez sunt visele erotice, probabil fiindca in realitate nu-mi prea iese (cel putin in ultima vreme :(). Celelalte vise sunt ca programul de la televizor, asist la ele in mod pasiv. Se mai intampla ceva ciudat, ma vad in vis ca personaj, dupa care intru in rol.
Am avut un vis in care am incercat sa controlez ce mi se intampla si nu am reusit. Incercam sa nu ma las ridicata in aer de un curent. Am avut senzatia "reala" ca zbor intr-o camera foarte inalta si m-am speriat foarte tare. Cand mi-am dat seama ca nu pot ramane pe sol am vrut sa vorbesc, primul impuls este de a cere ajutor, nu am reusit sa controlez nici asta, asa ca sperietura s-a transformat intr-un sentiment de groaza. M-am trezit brusc incercand in zadar sa tzip, constientizind treptat ca de fapt visam. Cred ca speriam de moarte fata cu care eram in camera, am o voce cu posibilitati !  :roflmao:

#28
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Interesanta poveste.

#29
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Mie mi s-a indeplinit azi un vis. Am visat acum vreo saptamana ca fotografiam o cladire si ca eram cu cineva care spunea ca-i place balconul respectivei cladiri . Azi am fost fortat sa fac niste poze prin zona aia si in timp ce faceam poza balconului mi-am adus aminte de vis [ nu , nu a fost un deja-vu ] si ma gandeam ca in vis imi spunea cineva ca`i place balconul. O secunda mai tarziu tocmai imi spunea persoana de langa mine ca ii place balconul respectiv :o

#30
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View PostNenea Zap, on Mar 25 2007, 22:18, said:

Mie mi s-a indeplinit azi un vis. Am visat acum vreo saptamana ca fotografiam o cladire si ca eram cu cineva care spunea ca-i place balconul respectivei cladiri . Azi am fost fortat sa fac niste poze prin zona aia si in timp ce faceam poza balconului mi-am adus aminte de vis [ nu , nu a fost un deja-vu ] si ma gandeam ca in vis imi spunea cineva ca`i place balconul. O secunda mai tarziu tocmai imi spunea persoana de langa mine ca ii place balconul respectiv :o

Sunt si foarte multe coincidente.
Acum ceva timp am visat ca m-am tamponat cu masina. Astazi mi s-a indeplinit visul. :cursing:

#31
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
mi se intampla cand nu sunt stresata. pot dicta cursul evenimetelor, dar numai in sensul de context... detaliile nu le pot alege. este destul de interesant, mai ales atunci cand visul prinde trasaturi pe care nu le doresc si-mi dictez sa ma trezesc. mai interesant este ca in timpul visului am o dilema... chiar daca nu-mi place ce visez, sunt constienta ca trezirea fortata aduce dupa sine un vis  nou, sau acelasi, pe care nu-l mai pot controla. de cele mai multe ori aleg sa visez in continuare, pentru ca stiu ca ceea ce se petrece nu ma poate afecta.

#32
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Ma intreb oare cum o fi sa poti ramane constient, dar intr-un somn fara vise, avand in vedere ca ceea ce descrieti voi este constienta in timpul visului. O fi posibil?

Edited by landscape10, 25 March 2007 - 23:26.


#33
birdofprey

birdofprey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 03.11.2006
Nu stiu de unde mi-a venit ideea, dar mi-am propus sa imi dau seama ca visez cand visez. Si am reusit, usor. Insa nu tin minte c-as fi fost controlat ceva, si chiar nu mi-am propus. Asta putea fi un pas urmator, doar ca mi-a fost lene. Dati-mi ceva idei, scene ceva ce sa merite incercat... si poate o sa ma obosesc. De zburat am zburat deja fara sa-mi propun.

Si daca tot suntem la capitolul vise... ma credeti sau nu, dar am visat cu ani inainte ca am coborat dintr-un autobuz intr-o statie anume pe vremea in care nu exista nici macar linia respectiva. Iar astazi, autobuzul opreste exact acolo.

View Postlandscape10, on Mar 25 2007, 23:25, said:

Ma intreb oare cum o fi sa poti ramane constient, dar intr-un somn fara vise, avand in vedere ca ceea ce descrieti voi este constienta in timpul visului. O fi posibil?

Sa fi constient in somn fara sa visezi ? Incearca, rezultatul va fi ca te vei trezi.

#34
SirCrystiano

SirCrystiano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 07.02.2007
Am ascultat melodia aceea theta, dar nici macar nu am visat, dar sa mai si controlez visul :)

#35
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Ce de paranormali pe-aici!

#36
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Eu am impresia că tot timpul îmi controlez visul.
De aceea mă trezesc tot timpul foarte obosit. Dacă alerg în vis și mă trezesc, am respirația ca și cum chiar aș fi alergat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate