Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Vise lucide

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#1
c4bl3_6uy

c4bl3_6uy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.03.2007
Ma intreb oare cati utilizatori de pe acest forum au auzit de visare lucida...daca au trait o asemenea experienta. Am citit despre acest tip de vis, dar nu am intalnit nici un roman care sa stie despre acest fenomen, si nici pe departe sa traiasca unul. Asa ca daca stiti mai multe despre chestia asta sau daca ati avut o asmenea experienta, va rog sa postati aici.

#2
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
Unde ai citit?

#3
c4bl3_6uy

c4bl3_6uy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.03.2007
Prima data am intalnit chestia asta intr-un text la ora de engleza. Mi s-a parut extrem de interesant (faptul ca totul pare extrem de real si ca poti sa faci ce vrei tu) si am inceput sa googlesc si am citit despre fenomenul asta, metode de inducere a astfel de vise, etc....

#4
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
Ce sa zic... daca poti sa faci ce vrei si daca mai si realizezi ca e doar un vis e taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare interesant :rolleyes:

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Am o prietena care are multe vise din astea. Sincer, o compatimesc.

#6
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007
Visare lucida? :mellow: ce-i asta ?Adica viseaza in timp ce e treaza?
Sau poate vrei sa spui ca in timp ce viseaza e constienta ca e doar un vis.Pai asta o patesc  destul de des.

#7
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Cateva filme despre acest subiect:
Waiking Life
Eternal Sunshine...
The Science of Sleep.

Visare lucida...adica realizezi ca visezi si poti controla si manipula lumea in jurul tau, in vis. Mi se pare interesant. Nu am reusit niciodata.

S-a mai discutat despre asta pe forumu asta...

#8
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

 M0n0, on Mar 24 2007, 13:06, said:

Cateva filme despre acest subiect:
Waiking Life
Eternal Sunshine...
The Science of Sleep.

Visare lucida...adica realizezi ca visezi si poti controla si manipula lumea in jurul tau, in vis. Mi se pare interesant. Nu am reusit niciodata.

S-a mai discutat despre asta pe forumu asta...

I-auzi.Am sa incerc si io. :D

#9
spacetrax

spacetrax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2007
Visarea lucida apare de obicei cand creierul functioneata in starea theta, adica atunci cand frcventa pe encefalograf este intre 4 si 7 Hertzi.
Starea asta se poate antrena, exista un fisier numit teta.mp3 in sectiunea Files din grupul http://groups.yahoo....nicaSpirituala/ .
fisierul e mai mare de 2 MB asa ca nu pot sa il uploadez aici, dar il puteti descarca de acolo.
Daca ascultati fisierul acesta audio in fiecare seara inainte de culcare, la un moment dat veti incepe sa aveti vise lucide, adica sa va treziti in timpul viselor si sa manipulati mai departe visele dupa cum vreti voi.
Despre asta a scris si Carlos Castaneda in cartea sa "Arta visatului"

#10
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

 spacetrax, on Mar 24 2007, 14:17, said:

Visarea lucida apare de obicei cand creierul functioneata in starea theta, adica atunci cand frcventa pe encefalograf este intre 4 si 7 Hertzi.
Starea asta se poate antrena, exista un fisier numit teta.mp3 in sectiunea Files din grupul http://groups.yahoo....nicaSpirituala/ .
fisierul e mai mare de 2 MB asa ca nu pot sa il uploadez aici, dar il puteti descarca de acolo.
Daca ascultati fisierul acesta audio in fiecare seara inainte de culcare, la un moment dat veti incepe sa aveti vise lucide, adica sa va treziti in timpul viselor si sa manipulati mai departe visele dupa cum vreti voi.
Despre asta a scris si Carlos Castaneda in cartea sa "Arta visatului"

N-ai ceva si pentru somn fara vise?

#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Visezi de fiecare data, dar subconstientul tau nu iti da voie sa vezi acele vise...poate pentru ca nu esti pregatita :P
vorbesc serios...

#12
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

 M0n0, on Mar 24 2007, 14:43, said:

Visezi de fiecare data, dar subconstientul tau nu iti da voie sa vezi acele vise...poate pentru ca nu esti pregatita :P
vorbesc serios...

N-ai inteles.Io vreau ceva pentru un somn linistit, fara vise.

#13
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005

 panselutza, on Mar 24 2007, 15:06, said:

N-ai inteles.Io vreau ceva pentru un somn linistit, fara vise.
Diazepam. Vreo 50.

#14
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005
A mai fost un topic acum vreo 3 luni tot pe Generalitati. Titlul era denumirea stiintifica a fenomenului. Cauta-l!

Cat despre intrebare, mi s-a intamplat o singura data si a fost foarte ciudat.

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Asa se numeste?
Mi s-a intampla chiar de multe ori. Credeam ca-s eu mai anormala...

#16
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Lucid Dreaming FAQ -> Pentru cei care nu prea cunosc "fenomenul".

Ca sa raspund la intrebarea din primul post, da, am avut astfel de vise, unele in mod spontan, altele controlat (in sensul ca mi-am propus). Este o experienta foarte placuta si interesanta, si prin intermediul ei ai ocazia sa solutionezi cateva dintre problemele care nu iti dau pace, ca sa nu mai spun ca este o metoda buna de a creste increderea in sine persoanelor ce au senzatia ca nu detin controlul asupra vietii proprii.
In fine, ar fi multe de vorbit pe marginea viselor lucide.

#17
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Nu prea am chef sa citesc nu stiu ce descrieri si pareri ale "expertilor" de pe nu stiu ce site-uri "stiintifice", daca exista asa ceva.
Anyway, pot sa va zic parerea mea despre chestia asta, chiar daca nu intereseaza pe nimeni :P

Mie mi s-a intamplat o singura data. E interesant ca poti sa faci multe lucruri pe care daca le-ai face in realitate cu siguranta ai muri (subit). Totusi ce cred eu despre fenomenul asta: sa vedem, deci dormi, si incepi sa visezi, si atunci deodata incepi sa poti controla ce faci in vis. Cand te trezesti iti spui, frate ce fain, puteam sa fac niste chestii super adevarate, parca ai fi fost intr-un film SF. Dar daca tot visul chiar asa era si doar ai impresia ca l-ai controlat si ca ai facut ce ai vrut tu? Adica sa zicem ca esti in vis si cand iti dai seama ca il poti controla, iti propui sa zicem sa zbori, si zbori. Poate visul chiar asa era, cu tine care zbori ca tampitu si crezi ca ti-ai controlat visul si ai decis sa zbori, cand de fapt visul asa era el de la mama lui. Hmmm? B)

#18
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Tinand cont de ce ai scris, cred ca nu ti-ar strica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate