Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Rescriere firmware la DVD-uri "moarte"

- - - - -
  • Please log in to reply
265 replies to this topic

#37
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
vezi poza.
interfata seriala este montajul din schema de mai jos.(10x rsumy)
il poate realiza orice electronist cu cunostinte minime.
cost total piese ~10lei.

Attached Files



#38
kremat

kremat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.01.2008
lanaga mufa scrie:CN6

#39
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Cel mai bine ar fi sa "desurubezi" si placa de baza...Vezi ce scrie pe spate, in dreptul pinilor de la cei 2 conectori ( x 4pini, din partea dreapta, vedere din fata; mai mult ca sigur e cel de-al doilea, de sus->jos).
Trebuie sa gasesti ceva de genul : RX, TX, GND si 3.3V.

Daca nu scrie nimic, mai discutam...

PS. Pe vremea cand am propus schema de Cablu Serial dat ca exemplu de  paulvanorton (10x), cablurile seriale pt.tel.mobile erau f.scumpe (cca.30ron). Acum situatia a evoluat...

Pe http://pinouts.ru/Ce...arPhonesCables/ gasesti multe scheme de cabluri seriale tel.mob..
Exemplu: http://pinouts.ru/Ce...e2_pinout.shtml.
Cumparare: http://www.allgsm.ro...sp?idproduct=87.

rsumy

Edited by rsumy, 16 January 2008 - 22:47.


#40
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
@kremat:una din ele cuprinde notatiile indicate de rsumy
vezi pm

Attached Files


Edited by paulvanorton, 16 January 2008 - 22:33.


#41
kremat

kremat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.01.2008
dap este prima de jos in sus si scrie asa:GND,TXD,RXD,DV33...mersi pentru ajutor:) explicati foarte bine.

Attached Files



#42
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
aia este mufa.
iti mai trebuie montajul si e ca si facut
de unde esti?

#43
kremat

kremat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.01.2008
din gorj sunt..ms pentru ajutor :) daca mai am intrebari postez aici..si oricum o sa postez daca am rezolvat sau nu..ms

#44
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Aia e...
Acum iti mai trebuie un cablu serial care sa faca legatura dintre acei pini (Interfata Seriala DVD Player) si mufa Serial (COM1..) a PC-ului...

Ai 2 variante:
1. Iti faci singur montajul (vezi schema data de Paul);
2. Folosesti un cablu serial de tel.mob.; dezavantaj: trebuie sa afli semnificatia pinilor cablului dinspre tel.mob. (difera de la un tel la altul).

Vezi si topicul Cum Fac Un Cablu Serial?

rsumy

Edited by rsumy, 16 January 2008 - 23:29.


#45
kremat

kremat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.01.2008
Am facut cablul serial varianta simpla, nu ce-l cu CI MAX, am introdus firmware-ul original cu softul mtk tool 1389, totul a fost ok, a rescris memoria..dar dvd-ul tot mort a ramas, mai mult acum nu mai apre nimic pe afisaj(inainte aparea HELLO).Mentionez ca am facut upgrate-ul pe un pc cu win98 instalat pe el..sa fie asta problema?Daca nu, nu vad ce ar putea fi pt ca playerul nu are defecte de alta natura si spun asta pentru ca a functionat perfect pana am facut primul upgrate de firmware..Ceva imi scapa de nu functioneaza dupa upgrate prin serial, poate va dati voi seama... Astept sugesti in continuare...

#46
apollo50

apollo50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 26.02.2007
Pai dupa cum ama vazut eu firmware original nu este la fel cu cel modificat ,sunt de la 2 dvd-uri diferite pentru ca au alt bloc VFD .Asta inseamna ca sunt 2 modele de vortex 212 cel putin ,lucru foarte intilnit de altfel .Incearca sa pui firmware modificat si vezi ce se intimpla .Firmware modificat are peste 1 mega si trebuie sa vezi ce flash ai in aparat sa sti daca iti incape ,pentru ca este diferenta si de offset intre ele .
Daca nu iti merge cauti un alt firmware pe net sau faci o combinatie intre cele 2 pe care le ai deja .

Ps : faptul ca ai win98 nu are importanta ba chiar este mai bun in astfel de aplicatii decit xp-ul
Daca nu ti-a dat eroare la scriere atunci este ok totusi daca vrei sa te convingi poti citi memoria cu ce ai scris tu si sa compari dumpul cu cel original si vezi daca s-a scris bine sau nu.Pentru comparatie foloseste si tu Filescompare si vezi daca sunt la fel

Attached Files


Edited by apollo50, 18 January 2008 - 14:16.


#47
bubico

bubico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.06.2003
Salut
Mi-am nenorocit si eu DVDul(Philips 5980) cu un CD scris prost... si cred ca am sa incerc sa-i repun firmwareul . CUm as vrea sa sar partea cu circuitul as vrea sa cumpar cablul dc se poate.
http://www.allgsm.ro...sp?idproduct=87.
Cablul din link merge direct?
E singurul model din cablu care poate fi cumparat?

Edited by bubico, 18 January 2008 - 16:13.


#48
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

View Postapollo50, on Jan 18 2008, 14:12, said:

Pai dupa cum ama vazut eu firmware original nu este la fel cu cel modificat ,sunt de la 2 dvd-uri diferite pentru ca au alt bloc VFD .Asta inseamna ca sunt 2 modele de vortex 212 cel putin ,lucru foarte intilnit de altfel .Incearca sa pui firmware modificat si vezi ce se intimpla .Firmware modificat are peste 1 mega si trebuie sa vezi ce flash ai in aparat sa sti daca iti incape ,pentru ca este diferenta si de offset intre ele .
Daca nu iti merge cauti un alt firmware pe net sau faci o combinatie intre cele 2 pe care le ai deja .

Ps : faptul ca ai win98 nu are importanta ba chiar este mai bun in astfel de aplicatii decit xp-ul
Daca nu ti-a dat eroare la scriere atunci este ok totusi daca vrei sa te convingi poti citi memoria cu ce ai scris tu si sa compari dumpul cu cel original si vezi daca s-a scris bine sau nu.Pentru comparatie foloseste si tu Filescompare si vezi daca sunt la fel


logul arata asa(mtktool)
LOG: Start to upgrade
LOG: Flash Type - FUJITSU(MBM29LV160B(E))
LOG:Check & Backup...
LOG: Erasing....
LOG:Restore...
LOG: Updating....
LOG: begin : Thu Jan 17 23:44:56 2008
LOG: end : Thu Jan 17 23:47:16 2008
Finished!(5374)

ambele firmware le-a incercat si cu ambele acelasi rezultat.
interfata seriala folosita este schema cu 2 tranzistori.
schema am testat-o si eu astazi pe un e-boda si functioneaza.

#49
kremat

kremat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 13.01.2008
Tin sa va anunt ca am rescris memoria pe un PC cu win XP si au mers ambele firmware si ce-l original si ce-l modificat. L-am pastrat pe ce-l de-al doilea pentru ca afiseaza subtitrarea marita, dezavantajul ar fi ca pe afisaj nu se prea intelege mai nimic, dar asta nici nu ma prea intereseaza.Ideea este ca pe win 98 nu a mers si am incercat de mai multe ori iar pe win xp a mers din prima, ce-l putin la mine asa s-a intamplat.Oricum tin sa multumesc in mod special lui paulvanorton si lui rsumy.

#50
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

View Postkremat, on Jan 18 2008, 16:48, said:

dezavantajul ar fi ca pe afisaj nu se prea intelege mai nimic, dar asta nici nu ma prea intereseaza.

daca tot ai capatat experiemta verifica conexiunea intre placa de baza si partea frontala(display)
e posibil ca un fir/mufa sa-ti faca bucuria cu displayul

#51
cosmin85

cosmin85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2008
Salutare tuturor!!!!!

Am o mare problema am un DVD Philips DVP 5980 si ca mai toti de pe forum m-am incantat sa-i aplic un FW de la MTZ, zis si facut numai ca ceva nu a mers si DVD-ul mi-a respins CD-ul si astfel m-am trezit cu un frumos bibelou care nu face altceva decat sa-mi amintesca ca e de la Philips, de ce oare m-am pus sa-i fa FW de la MTZ???

Problema mai mare este ca am citi cam cum as putea sa-l fac iar din aceasta ecuatie singura necunoscuta e cablul serial, nu am asa ceva si acest lucru ma omoara. Ca lucrurile sa fie si mai rele sunt si din provincie, Braila, si nu stiu cu-i sa ma adresez pentru a ma ajuta in rezolvarea aceastei probleme.

Va rog mult, foarte mult poate sa ma ajute si pe mine cineva?
Va multumesc pentru timpul acordat.

#52
ovexcluj

ovexcluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2008
o intrebare as avea si eu , in nedumerirea mea : SUNPLUSTT - unde anume dau de el? Am SUNPLUS ROM UPLOADER dar pare-se ca nu e de treaba...

#53
costibudai

costibudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2006

View Postcosmin85, on Jan 26 2008, 21:00, said:

...  DVD Philips DVP 5980 si ca mai toti de pe forum m-am incantat sa-i aplic un FW de la MTZ, zis si facut numai ca ceva nu a mers si DVD-ul mi-a respins CD-ul ...

Salut,

Spune-mi si mie te rog exact care este postul lui MTZ de unde ai luat fisierul pentru upgrade, daca se poate link exact ...

Vina a fost a ta ca nu ai respectat procedura de upgrade sau fisierul luat de la MTZ a fost cauza ?

Multumesc,
Costi B.

#54
vlad34

vlad34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2008
Am vrut sa fac un update la un Cambridge audio DV89 echipat cu MT 1389 EE cu un update postat  de producator.L-am alimentat intr-o priza nesigura si cu ajutorul catelului meu....am reusit sa-l ucidem oprindu-i alimentarea in timp ce-si facea update.
Sunt din Iasi . Ce solutie credeti ca ar fi mai potrivita pentru a-l reinvia?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate