Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#325
damnman

damnman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2010
ok asa o s fac

#326
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
pune-i mancare prin gradina...un prieten avea tot asa o broasca in gradina cand o fluiera iesea din gaura si venea la el...ala i dadea parizer,salam....

#327
elvis96

elvis96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2010
am si eu o broscuta am gasit-o prin curte... are gherute scurte si coada de vreo 6-8 cm... am gasit-o pe uscat...cum aflu cati ani are si ce sex e?! dati un msg pe privat daca e sau raspundeti aici  :peacefingers: :kisstogether: :inlove:   mersi

#328
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am gasit din intamplare topicul asta si am o nedumerire care ma tot macina... am avut acum cativa ani 2 broscute de-astea... la interval de 1 an fiecare... si pe la inceputul iernii incepusera sa pluteasca la suprafata, nu se mai scufundau, stateau mai mult pe uscat si aveau ochii inchisi. Am crezut ca hiberneaza, dar a venit primavara si la fel, abia se miscau, inotau putin la suprafata apei si nu mancau deloc. Pana la urma au murit. Am mai luat o broscuta dupa cateva luni si la fel am patit si cu ea.

Cu ce am gresit? M-am gandit ca hiberneaza si am inchis incalzitorul. Cateva zile l-am tinut in priza gandindu-ma ca poate se trezesc dar nu s-a intamplat nimic.  Au murit deoarece nu au fost ingrijite corespunzator? Pe una am dus-o si la veterinar, i-a facut cateva injectii, dar nu au ajutat-o. Eu cred ca le-am ingrijit destul, le-am luat mancare, vitamine, broscute efervescente, le dadeam crenvursti si bucatele de carne...

#329
stefania69

stefania69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2008
am si eu doua testoase dde florida de 7 anisori si trebuie sa le schimb "apartamentul" - un sfat am si eu nevoie, acvariu de sticla construit sau terariu, ce ar fi mai bine?
vreau sa le mut in primavara in casa noua, acum intra in hibernare oricum. pana atunci vreau sa ma informez si sa le rezolv pentru cativa ani buni...

#330
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010
Am si eu o broasca testoasa de Florida in varsta de 10 ani si vreau sa o donez cuiva care sa aiba grija cum trebuie de ea si sa aiba unde sa o tina.

#331
mirceasmx

mirceasmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.11.2010

View Postmirceasmx, on 21st November 2010, 12:55, said:

Am si eu o broasca testoasa de Florida in varsta de 10 ani si vreau sa o donez cuiva care sa aiba grija cum trebuie de ea si sa aiba unde sa o tina.

   Broasca testoasa si-a gasit un nou stapan.

#332
onutzaflo

onutzaflo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2009
Buna tuturor!
Am primit de Sf. Valentin cadou, o broscuta de Florida. Chiar la sf. lunii a intrat in hibernare....si nu s-a mai trezit de atunci. Bine, se mai misca din cand in cand, isi schimba pozitia, mai face 2, 3 pasi, dar nu deschide ochii si nu mananca. Cred ca a intrat in hibernare dupa ce a avut odata cred apa mai rece..Eram plecata de acasa si pe cand m-am intors, incalzitorul era stricat, apa era rece. Ma gandesc ca zilele alea a intrat in hibernare. Acum are alt incalzitor, e setat pe 29 grade, dar temp nu ajunge niciodata pana la 29...cred ca e undeva pe la 26.
Cum fac sa o trezesc din hibernare? sau nu am voie?...ma gandesc si la ea saracuta, sa nu se slabeasca prea mult.
Mersi mult

#333
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Am 2 broscute de florida.Au 12 ani,si vreau sa va spun ca nu mi-au facut probleme niciodata.Cand erau mici le-am hranit cu hrana specifica,cumparata de la magazinele pet.Acum mananca aproape orice dar le place ff. mult pestele crud.Nu le-am hranit in fiecare zi, pt. ca metabolismul lor este mai lent.Din primavara si pana toamna stau in curte unde le-am amenajat un mic bazin cu apa pe care il pot parasi cand vor,dar in care se intorc in fiecare seara pt. odihna.Toamna cand vine frigul le pun intr-un lighean cu apa,intr-o camera (debara) cu temperatura de~20 grade celsius.In aceasta perioada la aproximativ 3 saptamani le schimb apa fara sa le deranjez hibernarea.Evident nu am incercat niciodata sa le dau hrana pana nu-si revin din hibernare (aproximativ 4 luni poate si mai mult).De cativa ani,prin luna august, gasesc chiar si oua in zona bazinului.Nu am folosit niciodata acvariu cu incalzire sau alte chestii sofisticate.

#334
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Nu cred ca este vorba despre o hibernare propriu zisa la testoasele de Florida,isi reduc doar activitatea pe timp de iarna.Am o testoasa de 13 ani si alta de 9 si niciodata nu au hibernat atata timp(4 luni cum zicea cineva mai sus).Intr-adevar nu prea mancau(cam o data la 7-8 zile).Si ale mele au un tarc amenajat cam in genul lui Korr41 si o duc binisor :D . Ce trebuie sa stiti despre toastoase,si aici vorbesc din experienta mea de 13 ani (in care mi-au murit doua ) este ca cel mai daunator lucru pentru ele este acel incalzitor.Boala de care mor majoritatea borscutelor este pneumonia cauzata de variatii de temperatura,care in mare masura apar de la aceste incalzitoare(se mai ia curentul,revine,se incalzeste peste masura etc.).Daca vreti sa aveti testoase sanatoase,lasati-le la temperatura camerei (aproximativ 20-21 grade) si nu veti avea probleme cu ele.Sunt destul de fragile pana la varsta de 2-3 ani,dar odata trecute de acest prag veti imbatrani odata cu ele :D .Revenind la problema de sanatate atat de des intalnita testoaselor.Daca totusi folositi incalzitoare necorespunzator si broscuta se imbolnaveste de pneumonie(letala in proportie de 99% la broscute pana in 2 ani),primul semn este intotdeauna respiratia cu gura deschisa a testoasei.Urmeaza plutirea pe o parte,stare de inactivitate permanenta.Solutia la indemana dumneavoastra este urmatoarea:broscuta separata de altele daca mai aveti,apa incalzita la temperatura constanta de 26-27 grade(aici este necesar incalzitorul,daca tot nu m-ati ascultat sa nu-l folositi deloc),hrana cu multe proteine(carne cruda de preferat) si vitamine sub forma de picaturi gasite la pet shop.Am tratat o pneumonie in felul acesta,dar preventiv va recomand si un veterinar(stiu ca e greu de gasit unul sa se priceapa la animale exotice).
Cat despre hrana lor,iarasi trebuie avuta mare grija pana la 2 ani,de preferat este hrana uscata(viermisori) dar nu refuza nici carne de pui sau peste.Ajunse la o varsta inaintata cum sunt ale mele,mananca abosult orice,si ca sa dau un ton comic o sa va insir unele alimente ce le-au incercat testoasele mele in ultimul timp:hamsii prajite,salam picant,mustati de pisica :))
Daca sunt printre voi persoane care sunt la inceput si vor sa afle mai multe despre ingrijirea lor,va stau la dispozitie.

#335
lafamilia3003

lafamilia3003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.09.2010
Buna ziua,am si eu cateva intrebari despre broscute testoase de florida cred,de ce anume dupa 3 zile le miroase tare uart apa,am citit pe undeva ca nu este voie sa le schimbi apa asa de des,ce anume pot face in acest sens?a doua problema este ca prea mult timp stau pe incalzitor pa sub el ba se urca pe el desi apa in acvariu este de 26 de grade,daca imi cuumpar un filtru o sa se rezolve partial problema cu mirosul si schimbatul apei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate