Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#307
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Ajutati-ma va rog :sunt din provincie si nu gasesc lampi pentru broscuta mea de uscat,lampa uvb si lampa ceramica.am gasit in cataloagele de Silvana cele 2 lampi dar cu comanda speciala si doar la pachet 12 lampi sau cate sunt in cutie,iar la Phlips-ul am gasit in catalog lor am gasit doar lampa pentru caldura si nu au asa ceva prin depozite,o zis furnizorul.
     Pe net am gasit ceva dar nu sunt foarte generosi in informatii despre aplicatia acelor lampi.Deocamdata este ok broscuta dar vine frigul imediat pe aici la munte. Multumesc

Edited by hulutag, 28 August 2009 - 20:54.


#308
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 hulutag, on 28th August 2009, 20:47, said:

Ajutati-ma va rog :sunt din provincie si nu gasesc lampi pentru broscuta mea de uscat,lampa uvb si lampa ceramica.am gasit in cataloagele de Silvana cele 2 lampi dar cu comanda speciala si doar la pachet 12 lampi sau cate sunt in cutie,iar la Phlips-ul am gasit in catalog lor am gasit doar lampa pentru caldura si nu au asa ceva prin depozite,o zis furnizorul.
     Pe net am gasit ceva dar nu sunt foarte generosi in informatii despre aplicatia acelor lampi.Deocamdata este ok broscuta dar vine frigul imediat pe aici la munte. Multumesc

Merge si un bec cu vapori de mercur dintrala care este nu rotund ci plat.Trebuie sa-l pui la o distanta incat sa dea o temperatura de 35 de grade.Poate sa aiba 120-160 de watti. Si are ambele functiuni atat de a da caldura cat si pt razele uvb

#309
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 hulutag, on 28th August 2009, 20:47, said:

Ajutati-ma va rog :sunt din provincie si nu gasesc lampi pentru broscuta mea de uscat,lampa uvb si lampa ceramica.am gasit in cataloagele de Silvana cele 2 lampi dar cu comanda speciala si doar la pachet 12 lampi sau cate sunt in cutie,iar la Phlips-ul am gasit in catalog lor am gasit doar lampa pentru caldura si nu au asa ceva prin depozite,o zis furnizorul.
     Pe net am gasit ceva dar nu sunt foarte generosi in informatii despre aplicatia acelor lampi.Deocamdata este ok broscuta dar vine frigul imediat pe aici la munte. Multumesc


Intra intr-un magazin de eloctrnice unde sa aiba si becuri si vei gasi bec cu vapori de mercur.Asta indeplineste amandoua functiile.
Gasesti si o veioza cu brate mobile si gata afacerea.Azi am intrat intr-un super-market si la raionul iluminat am vazut si becuri dintrastea.Cu m il folosesti.Usor.Pui un tremometru de interior pe fundul cutiei si fixezi becul la asa distanta incat sa ai o temperatula la termometru de 31-35 grade.Si 12 ore pe zi sa functioneze.Ii pui un programator electronic.
Vezi ca emailul tau nu e valabil.

#310
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

 zippo68, on 29th August 2009, 21:58, said:

Intra intr-un magazin de eloctrnice unde sa aiba si becuri si vei gasi bec cu vapori de mercur.Asta indeplineste amandoua functiile.
Gasesti si o veioza cu brate mobile si gata afacerea.Azi am intrat intr-un super-market si la raionul iluminat am vazut si becuri dintrastea.Cu m il folosesti.Usor.Pui un tremometru de interior pe fundul cutiei si fixezi becul la asa distanta incat sa ai o temperatula la termometru de 31-35 grade.Si 12 ore pe zi sa functioneze.Ii pui un programator electronic.
Vezi ca emailul tau nu e valabil.
[email protected] ,am adresa de 11 ani si este ok,am verificat-o cu alte adrese de e-mail,multumesc mult pentru raspunsuri.Stiti cumva,pot deveni alintate broscutele ? Sotia mea,care sta mai mult cu ea (el) se plange ca o devenit alintat de exemplu mananca doar in prezenta ei,singur nu.

Edited by hulutag, 30 August 2009 - 18:53.


#311
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 hulutag, on 30th August 2009, 18:53, said:

[email protected] ,am adresa de 11 ani si este ok,am verificat-o cu alte adrese de e-mail,multumesc mult pentru raspunsuri.Stiti cumva,pot deveni alintate broscutele ? Sotia mea,care sta mai mult cu ea (el) se plange ca o devenit alintat de exemplu mananca doar in prezenta ei,singur nu.


La aceasta adreasa ti-am trimis toate amanuntele despre cum sa-l cresteti pe Zorba .Nu mi-e de alta dar am scris o poveste si dupa ce am trimis mesajul mi-a venit raspuns ca aceasta adresa nu exista .FILLED.Dar ce nu fac eu pt finul.O voi mai scrie o data.Da broscuta e ea asa moale la prima vedere dar e desteapta .Dupa un scurt tim recunoaste stapanul sau stapanii si chiar orele la care i se da mancarea.Atunci va iesi din ascunzis daca cumva este ascunsa.
Scre-mi daca ai gasit becul cu vapori de mercur.Eu l-am gasit aici afara din tara la 26 de euro.In tara e mai ieftin.Iar sa-l trimit de la 5000 km se face zob.Fara acel bec si calciu din cojiile de oua macinate fin va deveni rahitica din lipsa de calciu si va muri.Maine voi incerca sa-ti trimit un alt email.

 zippo68, on 30th August 2009, 20:40, said:

La aceasta adreasa ti-am trimis toate amanuntele despre cum sa-l cresteti pe Zorba .Nu mi-e de alta dar am scris o poveste si dupa ce am trimis mesajul mi-a venit raspuns ca aceasta adresa nu exista .FILLED.Dar ce nu fac eu pt finul.O voi mai scrie o data.Da broscuta e ea asa moale la prima vedere dar e desteapta .Dupa un scurt tim recunoaste stapanul sau stapanii si chiar orele la care i se da mancarea.Atunci va iesi din ascunzis daca cumva este ascunsa.
Scre-mi daca ai gasit becul cu vapori de mercur.Eu l-am gasit aici afara din tara la 26 de euro.In tara e mai ieftin.Iar sa-l trimit de la 5000 km se face zob.Fara acel bec si calciu din cojiile de oua macinate fin va deveni rahitica din lipsa de calciu si va muri.Maine voi incerca sa-ti trimit un alt email.


Ce tantalau sant ,am descoperit gresala.Cand cite-am posturiile tale despre pusul faiantei mi-sa intiparit in minte nikul tau sub numele de Hutulag.Acum citind mai atent adresa ta vad ca e Hulutag

 zippo68, on 30th August 2009, 20:42, said:

La aceasta adreasa ti-am trimis toate amanuntele despre cum sa-l cresteti pe Zorba .Nu mi-e de alta dar am scris o poveste si dupa ce am trimis mesajul mi-a venit raspuns ca aceasta adresa nu exista .FILLED.Dar ce nu fac eu pt finul.O voi mai scrie o data.Da broscuta e ea asa moale la prima vedere dar e desteapta .Dupa un scurt tim recunoaste stapanul sau stapanii si chiar orele la care i se da mancarea.Atunci va iesi din ascunzis daca cumva este ascunsa.
Scre-mi daca ai gasit becul cu vapori de mercur.Eu l-am gasit aici afara din tara la 26 de euro.In tara e mai ieftin.Iar sa-l trimit de la 5000 km se face zob.Fara acel bec si calciu din cojiile de oua macinate fin va deveni rahitica din lipsa de calciu si va muri.Maine voi incerca sa-ti trimit un alt email.




Ce tantalau sant ,am descoperit gresala.Cand cite-am posturiile tale despre pusul faiantei mi-sa intiparit in minte nikul tau sub numele de Hutulag.Acum citind mai atent adresa ta vad ca e Hulutag
hulutaq

#312
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Salut ! Am si eu o broasca de Florida, are vreo 7 ani, este cat o farfurie. De vreo 4 ani are un comportament ciudat ( ciudat penru mine, poate asa e normal ), vara are o foame in ea teribila, se agita, nu sta locului deloc, umbla toata casa, daca o lasi in acvariu il sparge ( la modul cel mai serios, are acvariul lipit de vreo 4 ori cu silicon )....Cum vine luna septembrie se baga in perna ( are o perna intr-un colt al camrei ) si daca nu o scot eu sa o bag in apa acolo intepeneste. Problema e ca nu vrea sa stea nici in apa prea mult, maxim o ora dupa care icnepe sa faca ca toate alea ca sa iasa, si cum o pun jos, repede in perna. Si nu mananca nimic din septembrie pana in martie, aprilie cand incepe caldura. Daca era bolnava murea demult zic eu, ea face asa de 4 sau 5 ani. Ati mai patit asa ceva ?

#313
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 gerbil, on 11th December 2009, 15:26, said:

Salut ! Am si eu o broasca de Florida, are vreo 7 ani, este cat o farfurie. De vreo 4 ani are un comportament ciudat ( ciudat penru mine, poate asa e normal ), vara are o foame in ea teribila, se agita, nu sta locului deloc, umbla toata casa, daca o lasi in acvariu il sparge ( la modul cel mai serios, are acvariul lipit de vreo 4 ori cu silicon )....Cum vine luna septembrie se baga in perna ( are o perna intr-un colt al camrei ) si daca nu o scot eu sa o bag in apa acolo intepeneste. Problema e ca nu vrea sa stea nici in apa prea mult, maxim o ora dupa care icnepe sa faca ca toate alea ca sa iasa, si cum o pun jos, repede in perna. Si nu mananca nimic din septembrie pana in martie, aprilie cand incepe caldura. Daca era bolnava murea demult zic eu, ea face asa de 4 sau 5 ani. Ati mai patit asa ceva ?

cred ca hiberneaza...

#314
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

 darkangelo, on 11th December 2009, 22:06, said:

cred ca hiberneaza...


Dar de ce nu prea sta in apa? O bag, bea apa sau nu stiu ce face ca sta cu virgula capul in apa un timp
, apoi se agita sa iasa.

#315
Funeanu

Funeanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2009
am si eu o intrebare care poate parea idioata, sunt total necunoscator in domeniul asta.

as vrea sa fac un cadou cuiva o broscuta care are deja una.. de vreo 7 ani. ar putea sta amandoua in acelasi acvariu? ma refer la faptul ca ar putea s-o muste cea mare pe cea mica si alte chestii teritoriale. habar n-am despre comportamentul lor.

#316
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Nu-ti recomand, daca au marimi diferite sau sunt specii diferite.

#317
liliallin

liliallin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.12.2009
Salut! Am doua broaste de Florida, fata de 10 luni baiatul de 3 luni( am atasat 2 poze cu ele) si nu mai pot avea grija de ele. Exista vreau doritor? Nu cer nici un pret. Daca stiti pe cineva care ar dori dati-mi va rog frumos un mail : [email protected] . Mersi

Attached Files



#318
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007

 liliallin, on 14th December 2009, 19:41, said:

Salut! Am doua broaste de Florida, fata de 10 luni baiatul de 3 luni( am atasat 2 poze cu ele) si nu mai pot avea grija de ele. Exista vreau doritor? Nu cer nici un pret. Daca stiti pe cineva care ar dori dati-mi va rog frumos un mail : [email protected] . Mersi


le mai ai ?....eu azi am fost cu a mea la vet. si si-a luat ultima injectie [desi are doar 4 luni] si se pare ca si-a revenit cu raceala..... :rolleyes:

#319
andrisan

andrisan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2010

 reddacy, on 4th March 2010, 20:54, said:

le mai ai ?....eu azi am fost cu a mea la vet. si si-a luat ultima injectie [desi are doar 4 luni] si se pare ca si-a revenit cu raceala..... :rolleyes:
...salut!!..am si eu o broscuta de 4 luni..este racita..se simte din ce in ce mai rau..spune-mi , te rog ce injectii au fost si cum ai procedat...URGENT!!!
id deja_vu_spirit   tel. 0740 233 217
Multumesc!!!

#320
crisu22

crisu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.04.2010
vreau sa cumpar si eu o broasca cu tample rosii cine are...dar sa fie mai micuta ceva de maximum 1 an. multumesc astept raspuns.

#321
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am primitde cam 2 luni o broscuta de Florida, e femela si cred ca are cam 3 ani.

I-am construit un acvariu si l-am populat si cu pestisori si se pare ca se inteleg bine, adica toti pestii sunt la locul lor.
Este foarte vioaie si se pare ca se simte bine.
La capitolul mancare cam face mofturi. Nu mananca gmarus, nu mananca "turtle sticks" verzi. Mananca foarte bine inima de vita, viermisori vii si file de peste crud maruntit.

Daca aveti ceva sfaturi le astept cu placere.

Attached Files



#322
Dragoss91

Dragoss91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 08.03.2008
Am gasit o broasca testoasa de pamant in spatele blocului acum 2 zile si am luat-o in casa , i-am cumparat niste mancare de la petshop si acum o tin intr-o galeata cu putina apa si mancare in ea . E bine cum o tin de doua zile ? Oricum vreau sa o duc la gradina botanica din oras ca eu n-am timp de ea .

#323
damnman

damnman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.05.2010
Salut. Am gasit o broasca testoasa in gradina, dar nu stiu absolut nimic despre ele. Ceva sfaturi...unde sa o tin..ce sa ii dau de mancare s.a.m.d :D

#324
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Las-o tot in gradina. Nu o tine tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate