Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#289
unqjohnny

unqjohnny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 28.08.2008

View Postdavidk, on 2nd June 2009, 13:17, said:

Este Emys Orbicularis, broasca comuna in baltile din jurul orasului, specie protejata a carei detinere (teoretic) s-ar lasa cu amenda daca nu ai acte din care sa rezulte ca e "nascuta" in captivitate.
Cat despre orice alte intrebari (mancare/obiceiuri etc) daca ai numele, te ajuta Google.
Daca vrei sa o pastrezi in casa, incearca sa ii asiguri un terariu in care, in afara de mancare, sa aiba si un bec cu ultraviolete. Ar trebui mai multe, dar... afli tu.
Thanks !

#290
Yasmi3

Yasmi3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.05.2009
vreau sa cumpar una la fel!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu vinde/doneaza nimeni vreuna? :inlove:

#291
Yasmi3

Yasmi3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 29.05.2009
mie aproape niciodata nu mi se raspunde la niciun mesaj ,parca as fi singura pe forumul asta  :crying:  :crybaby: sper ca de data asta imi veti raspunde   :( vreau sa cumpar o broasca testoasa de apa si nu ma pot decide intre a o cumpara de la cineva care o are de 3 ani sau  de la magazin,avand in vedere ca  a doua varianta m-ar costa mai putin dar si ca exista riscul ca cele de la magazin sa fie mai sensibile si sa moara mai repede  :( voi ce parere aveti? astept raspunsurile voastre cat mai repede...

#292
enJoying

enJoying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2008
broscutele mele :D

Attached Files



#293
davidk

davidk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.01.2007

View PostYasmi3, on 7th June 2009, 23:30, said:

vreau sa cumpar una la fel!!!!!!!!!!!!!!!!!! nu vinde/doneaza nimeni vreuna? :inlove:
Una la fel nu poti cumpara... ia-ti una de Florida.
Si eu cred ca e mai bine sa cauti sa cumperi una de la cineva care nu o mai poate tine, decat sa iei din magazin. E uimitor cati le abandoneaza dupa ce cresc, pentru mananca mai mult, fac mizerie mai multa si vor si mai mult loc!

#294
dana_hiq

dana_hiq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.06.2009
sunt foarte frumoase si dragasalase. Am si eu una de un an si deja am observat cat de mult am crescut. Manaca caene fiarta tocata marunt ,creveti, pesti albi. De cand a inceput vara este foarte agitata. Diminetza ma trezeste sai dau sa mancae, dupa care daca nu o scot prin casa face dezastru in acvariu. De ce oare este asa de agitata.. ajutati-ma ca nu stiu ce sai mai fac .. va rog!

dupa parerea mea....poti so iei de la cineva pentru ca pana la un an ele sunt foarte sensibile...succes in alegere

#295
biohazard14

biohazard14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2009
Am si eu 2 brocute de florida proaspat cumparate de la pet shop una are o sapt {masculul} iar cealalta o zi {femela} ..... am un acvariu cei drept cam mic dar va fi schimbat cat de curand ...  mi-au recomandat cei de la pet sa iy cumpar o lampa de acvariu asa ca am procurat una {Dophin Aquarium Lamp - 5W}  au apa la temp camerei , niciunul dintre ei nu maninca si sunt morocanosi.... senzatie de somnolenta ... masculul sta foarte mult la lumina becului , intrand foarte rar i apa {aproape deloc} iar femela sta numai in apa....    
Am incercat cu mai multe feluri de mancare inclusiv cu canita de pui fiarta si nici nu se ating de ea... mancare unscata de pet ... mar ras... varza ...nimik :cursing:  

Oare au inceput  perioada de hibernare {mascul} ? .... si lamapa trebe tinuta tot timpul aprinsa ? ... sau noaptea stau pe intuneric?
Am si niste pietricele de pet colorate .... pe fundul acvariului  e vreo problema ... ?



E normal.... :cursing:  :cursing:  :cursing:


Poze cu acvariu si cu ele .... Dupa cum arata credeti ca au vreo problema?
Attached File  IMG_0067.JPG   500.83K   44 downloads
Attached File  IMG_0070.JPG   522.03K   27 downloads
Attached File  IMG_0071.JPG   1.16MB   16 downloads
Attached File  IMG_0084.JPG   767.09K   22 downloads
Attached File  IMG_0085.JPG   948.04K   20 downloads




    Sunt Disperat ... Nu vreau sa moara ... e priumul meu pet  ma puteti gasi la email : [email protected]

Ms Anticipat pt cine ma poate ajuta !!!  Sh scuze de postul gresit Pus!!!:(

Attached Files


Edited by biohazard14, 12 August 2009 - 22:54.


#296
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='biohazard14' date='12th August 2009, 22:38' post='6904683']

Stai linistit si nu te impacienta ca nu o sa-ti moara daca nu sant bolnave.
Problema este sa nu le pui in apa rece sa nu-le pui direct in apa de la robinet caci contine clor si trebuie lasata in bidoane 24 de ore.Daca nu contine clor da le pui direct cu conditia sa nu fie rece.

La prima vedere toate broscutele par la fel dar nu sant la fel din punctul de vedere a caracterului caci au si ele caracter.
Unele sant mai zglobi altele mai linistite ,altele mai indraznete altele mai infingarete.

Problemele broastelor tale sant datorita faptului ca au schimbat mediul de la magazin la tine in casa.Dintr-un mediu unde doar li-se dadea mancare si atatt la tine acasa unde tu le dai si dragoste si atentie.Credema ca nu sant proaste deloc.
Au nevoie de timp sa se obisnuiasca.Daca ai sti tu ce atente si receptive sant la tot ce le inconjoara si misca.
Uite un exemplu.Sotia mea odata pe saptamana merge la o familie sa faca curat.Nepoata lor are o broasca de Florida marisoara .Otin sus la etaj si ii dau mancare si atat .,iar nepoata vine din cand in cand. La inceput cand sotia mea se suia la acel etaj sa calce rufele broasca era tot ascunsa.Si cand sotia ii pune mancare nici nu se atingea de ea.Acum sa o vezi cand intra sotia da din labute ,se agita ,mananca. Deci cam asta ar fi problema broastelor tale.Si la viitorul acvariu cumparale un filtru de apa si o  planta artificiala.Si apa vezi ca trebuie sa fie de cam de 2,5-3 ori inaltimea lor.cred ca. Sa poata si inota sa consume energie. Si nu pot sa bage in ele cand vrei tu sau la comanda.Uita-te pe net la alimentatia broastelor de Florida.Le place chiar si unele fructe si legume. De la o varsta .Pana la o varsta se recomanda carnea de pui din cand in cand. Este recomandabil sa nu le dai mancare o zi nu una da. Daca ai posibilitatea vara macar odata pe saptamana sa le scoti la soare pt a-si intari carapacea.In acvariu exista de pus niste figurine de calciu de asemenea pt caparason.


Iti spun astea din ce stiu de la veciniii mei iubitori ai lumii acvatiice scafandrii si studenti la stinte oceanografice si care tot timpul cand pleaca in concediu i-mi lasa cele 4 broscute de florida care sant marisoare si niste adevarate atlete.Nu au stare o secunda,doar noaptea si cand le scot la soare.Iar carnea de gaina ce fiarta,cruda .Parca sant Phiranias.Chiar acum le am in casa.Este lumea lor caci eu le dau tot a doua zi carnita ceeace el nu .Asa ca stai linistit si ai rabdare.Acum nu este exclus sa nu fie bolnave. De cand le ai si cum le-ai pus in apa.Si ce apa.


[quote name='biohazard14' date='12th August 2009, 22:38' post='6904683']

Privind mai atent pozele ai apa cam multa pt marimea lor si cam alba apa semn de clor.
Iati si un oxigenator chiar daca nu este pt pesti dar este folositor.

#297
biohazard14

biohazard14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2009
Am Cumparat un Oxigenator , un incalzitor ->Termometru ... iar pe net am comandat testoasa din calciu{chestia pt carapace} sh un elixir pt broscute ... acum de cand am luat cele necesare se simt mai bine si sunt putin mai indraznete , dar  baiatul am fost cu el la medic sh are aer la plamani{mai pe scurt il tine apa desupra sh nu se poate scufunda}...de aceea e morocanos.... dar a spus veterinaru ca iy va trece in timp , si-l va elimina singur treptat oricum ms de sfat acvariu este comandat sh vine sh el in o sapt -2 maxim...


Ms pt sfaturi  :peacefingers: Poate o sa pun sh poze ....








Traiasca Broscutzele!!! :coolspeak:

Edited by biohazard14, 15 August 2009 - 09:25.


#298
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbiohazard14, on 15th August 2009, 09:04, said:

Am Cumparat un Oxigenator , un incalzitor ->Termometru ... iar pe net am comandat testoasa din calciu{chestia pt carapace} sh un elixir pt broscute ... acum de cand am luat cele necesare se simt mai bine si sunt putin mai indraznete , dar  baiatul am fost cu el la medic sh are aer la plamani{mai pe scurt il tine apa desupra sh nu se poate scufunda}...de aceea e morocanos.... dar a spus veterinaru ca iy va trece in timp , si-l va elimina singur treptat oricum ms de sfat acvariu este comandat sh vine sh el in o sapt -2 maxim...


Ms pt sfaturi  :peacefingers: Poate o sa pun sh poze ....


Nu uita apa e foarte importanta si din cand in cand soare .Cumparale si o planta de plastic .






Traiasca Broscutzele!!! :coolspeak:


#299
biohazard14

biohazard14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.08.2009
Ok o sa fac tot ce e bine... :OK: Le iau si plantutza de plastic ca nu e o avere :naughty:





Mai am o singura intrebare ... Cand le voi lua celalat acvariu din ce sa le fac insulita:>?.... sa las pluta de la pet sau sa fac din nisip:>?

Edited by biohazard14, 15 August 2009 - 12:27.


#300
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbiohazard14, on 15th August 2009, 13:25, said:

Ok o sa fac tot ce e bine... :OK: Le iau si plantutza de plastic ca nu e o avere :naughty:





Mai am o singura intrebare ... Cand le voi lua celalat acvariu din ce sa le fac insulita:>?.... sa las pluta de la pet sau sa fac din nisip:>?

Nu fa insula din nisip caci ti-l imprastie ,iar din celuloza aia sau ce este e nasoala.
Normal acvariile pt broscute au o plataforma de plastic lipita de acvariu iar in mijlocul eu un mic palmier din plastic.
Sub ea se pot ascunde sau sa stea pe ea.Plataformele aste le mai gasesti si de cumparat separat si le lipesti cu silicon trasparent.Daca nu cauta o piatra lata si subtire asa ca placinta si inca doua pietre pe care sa asezi aceasta piatra .Asa vor putea sa stea si deasupra dar si dedesupt.

#301
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Va rog sa-mi spuneti si mie cate ceva despre broscuta din imagine,am plimbat-o aproape 2000 km (Grecia)si dupa ce am citit pe forum incep sa regret ca am luat-o din mediul ei.nu stiu cam ce varsta are si daca in functie de asta (gandesc eu) sunt sanse mai mari sa supravietuiasca si sa se adapteze.Mananca legume fructe,bea apa,se plimba prin casa si se ascunde insa nu stiu cum v-a fi la iarna sau pe viitor tinand cont ca locuiesc la munte. Multumesc

Attached Files


Edited by hulutag, 23 August 2009 - 08:51.


#302
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Pentru fiecare specie de broasca testoasa exista parametri de confort pentru activitate si hibernare foarte precisi, de care trebuie sa tinem cont atunci cand ne-am propus sa ne ocupam de aceasta indeletnicire.

Orientativ, sa prezentam in continuare, temperaturile optime si critice la cateva specii de broaste testoase.
Specia Temperatura (°C)

optima
critica

Testoasa cu tample rosii
(CHRYSEMYS SCRIPTA ELEGANS) 24-28
38-41

Testoasa de apa europeana
(EMYS ORBICULARIS) 24-26 40-42

Testoasa de uscat
(TESTUDO HERMANNI) 25-30 39-42

Broaca cu capac
(TESTUDO GREACA IBERA) 25-30 38-40

#303
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Posthulutag, on 23rd August 2009, 08:48, said:

Va rog sa-mi spuneti si mie cate ceva despre broscuta din imagine,am plimbat-o aproape 2000 km (Grecia)si dupa ce am citit pe forum incep sa regret ca am luat-o din mediul ei.nu stiu cam ce varsta are si daca in functie de asta (gandesc eu) sunt sanse mai mari sa supravietuiasca si sa se adapteze.Mananca legume fructe,bea apa,se plimba prin casa si se ascunde insa nu stiu cum v-a fi la iarna sau pe viitor tinand cont ca locuiesc la munte. Multumesc


Daca nu o scoti iarna afara nu cred ca o sa ai probleme cu ea.In casa e cald si nu o sa aiba nimic.
Pai ani sa aiba vreo 10 daca nu mai mult.Nu iti face mizerie prin casa mai ales pisu.
Daca ai grija de ea va trai muuuuuuuuuuuult si bine.

#304
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc pentru raspuns,azi am fost cu ea la iarba verde,e tare simpatica,o mancat s-o ascuns prin tufisuri,maine am sa incerc sa-i construiesc ceva mai mare (gen tarc) in care sa-i pun nisip si sa-i creez niste conditii mai bune decat parchetul sau faianta si sa aiva unde sa se ascunda.Credeti ca-i nevoie de bec pentru caldura ? asa cum am mai citit pe net.Mai am o rugaminte,cum aflu sexul ...pentru nume,am si o foto cu coada ei poate ma ajutati.Multumesc !

Attached Files


Edited by hulutag, 23 August 2009 - 18:20.


#305
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Posthulutag, on 23rd August 2009, 18:03, said:

Multumesc pentru raspuns,azi am fost cu ea la iarba verde,e tare simpatica,o mancat s-o ascuns prin tufisuri,maine am sa incerc sa-i construiesc ceva mai mare (gen tarc) in care sa-i pun nisip si sa-i creez niste conditii mai bune decat parchetul sau faianta si sa aiva unde sa se ascunda.Credeti ca-i nevoie de bec pentru caldura ? asa cum am mai citit pe net.Mai am o rugaminte,cum aflu sexul ...pentru nume,am si o foto cu coada ei poate ma ajutati.Multumesc !

Broasca ta e un mascul.Are coada groasa si mai lunga ca a femelelor.Va creste pana la 30-35 cm.

In casa trebuie sa ii faci un loc al ei sa zicem un tarc patrat de scanduri unde sa pui lampa fluorescenta UVB sau bec cu mercur. In tarc poti sa-i pui si niste pietre sa se ascunda printre ele, apa sa bea, poti sa-i pui nisip si 2-3 ghivece mai joase ca inaltime dar vegetatie cat mai bogata.

Afara  cum ai iarba poti sa-i imparti tarcul in doua .O parte cu iarba si cat mai variata vegetatie flori,frunze.
Iar cealalta parte sa fie 50 la suta nisip mestecat cu 50 la suta turba. Are nevoie si de un bazin cu apa de unde sa bea si sa se scalde din cand in cand caci ii place.In tarcul asta o parte din cea cu iarba sa aiba de asemenea niste pietre caci ii place sa se ascunda.Dar si ceva umbros caci are nevoie si de umbra.Iarasi niste ghivece cu vegetatie bogata sau alceva care sa-i faca umbra.Cand faci tarcul ingroapal in pamant la vreo 20-30 cm caci ii place sa sape al naibi de mult.Si sa-l acoperi co plasa cu ochiul mic sa nu o atace pradatorii.



Mancare .,fructele doar ocazional,mere,lebenita,capsuni etc etc. Restul salata, bostan .Daca mai reusesc sa traduc iti mai scriu si altceva ce poti sa-i dai de mancare.
Cand o ti in casa de 2 ori pe saptamana sa-i administrezi calciu in combinatie cu vitamina D3.Iernile se ascunde in pamant pt hibernare.

Daca mai aflu ceva iti voi mai scrie.In rest sant prietenoase si rezistente la boli daca o ingrijesti cat de cat.

Cum tu esti meserias sant convins ca nu vor fi probleme toate aceste lucruri pt tine. Pune-i numele de Zorba.

#306
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Multumesc mult de tot pentru informatii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate