Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#253
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Pai probabil ca se calculeaza la fel. Din cate stiu eu, mi s-a spus asta pt broaste in general. Deci probabil ca ai un mascul :)

#254
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Mai mult ca sigur ai un mascul daca este atat de mica la un an si 2 luni.Sau mai exista o posibilitate si anume sa nu aiba spatiu necesar pentru dezvoltare.Unde o tii?

#255
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

View PostFlorinC, on Jul 17 2008, 09:51, said:

Mai mult ca sigur ai un mascul daca este atat de mica la un an si 2 luni.Sau mai exista o posibilitate si anume sa nu aiba spatiu necesar pentru dezvoltare.Unde o tii?


Nu pot sa pun acum o poza, dar pot sa iti spun ca este un bol ca cel din poza pusa ce ccezar2004 in pagina 3. Are un diametru de aproximativ 22cm (bolul). Dar eu nu i-am pus melci, doar niste pietre pe insulita. :)

Edited by florin_alin24, 17 July 2008 - 19:52.


#256
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Este mic.La o testoasa de marimea ei ii trebuie un acvariu de minim 60 de l.Vezi ca nu va avea o dezvoltare armonioasa daca o tii acolo.

#257
Ale123

Ale123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.09.2007
Broscutele  (florida) mele sunt tare mofturoase la mancare...cum sa le invat sa pape si salata si din astea mai verzi si sanatoase? :D

#258
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Nu toate testoasele mananca salata..dar poti incerca ca printre mnacarea pe care o dai in mod normal sa mai strecori cateva bucatele de salata.Cu timpul o sa le prinda gustul si va manca. :proud:

#259
rayon_de_lumiere

rayon_de_lumiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
am vazut si eu intr-un final acest topic :)
sa va traiasca broscutele, ca tare imi sunt dragi!

vreau si eu sa va rog, sa-mi dati, daca aveti, un numar de telefon al unui medic veterinar care se pricepe la broscute, in special la cele cu tample rosii, imi trebuiie URGENT!!!  :wacko:
multumesc anticipat!

#260
gabone0

gabone0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 18.10.2006
Salut,

Puteti sa-mi recomandati un magazin on-line sau nu de unde sa cumpar broscute de Florida.

Multumesc

#261
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Am si eu o problema cu broscuta...de vreo 2 saptamani a inceput sa hiberneze (adormea mai tot timpul), dar de ieri a inceput sa inoate in toate partile, se urca pe marginile acvariului si cade pe spate, si nu stiu de ce nu mai vreaa nici sa manance.


Ce sa aiba? Cum pot sa o fac sa revina la normal?  :unsure:

#262
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Se pare ca si-a revenit. :D

A inceput s aadoarma cu capul pe sus si cand e treza mananca. :)

#263
icra

icra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.01.2006
Cat costa o testoasa mica si unde o gasesc?

#264
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
donez urgent testoasa de florida pe galben micuta de 7 cm carapace + o punga de gamarus
persoanele interesate sa ma contacteze pana maine (duminica 23 nov) ora 10.....asigur transport pe ruta adjud---bucuresti

tel   0723 372 685

Edited by oviliv79, 22 November 2008 - 22:31.


#265
ady1689

ady1689

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 23.07.2007
Cat timp pot sa o tin fara apa si in ce conditii? Mi-am luat de curand... mananca si in aer sau doar in apa?

#266
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
1.Nu poti sa o tii foarte mult afara din apa....maxim o zi (asta la o testoasa sanatoasa).
2.Mananca numai in apa. Fara apa, nu poate inghiti.

#267
corall

corall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.11.2004
Wow, am ajuns iar pe aici si am constatat cu surprindere cat de mare s-a facut topicul asta si ca au trecut deja 4 ani de cand am scris ultima data  :bigeyed: . Ce repede trece timpul!...intre timp broscuta mea s-a facut ditamai broasca  :D , insa acum de cateva zile a devenit foarte agitata, devasteaza tot in acvaterariu si cand o scot afara incearca sa sape pe unde apuca, si tot zgarie cu picioarele din spate podeaua. Din cate mi-au spus unii oameni care se pricep mai bine, ca am mai intrebat pe forumuri, cica ar cam vrea sa depuna oua (pt mine a fost stupoare deoarece credeam ca e mascul  :eek: ). Oricum cica are nevoie de un loc cu pamant in care sa sape, asa ca m-am gandit sa-i fac o ladita cu pamant si sa vad  ce se intampla. A mai avut cineva probleme de genul asta?...v-au facut broscutele oua?

Edited by corall, 02 February 2009 - 15:28.


#268
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009
Interesante discutiile....eu am o broscuta din 1986 si care a ajuns la marimea unui CD(cam jumatate de kg).Are un bol de plastic in care intra singura dimineata (cand primeste si mancarea-pestisori sau raci uscati) manca ,defeca si apoi iese afara .Are camera la dispozitie ,dar de regula are un colt unde prefera sa stea.Apa se schimba zilnic.Asta este tot

#269
georgy_gr

georgy_gr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.12.2006
Salut, am si eu o problema m-am trezit cu un pui de testoasa Emys orbicularis la poarta, ciudat este ca eu stau in mijlocul orasului si nu prea vad de unde sa vina, oricum sa-i dau drumu nu prea imi vine ca este foarte mica. Vreau sa o tin pana mai creste ca sa fiu sigur ca supravietuieste. Si as avea nevoie de ajutor cum sa-i amenajez acvariul, ce temperatura trebuie sa fie apa, cat de des sa o schimb, cata mancare sa-i dau ca mananca cat ii dau si poate nu e bine. Daca are cineva cunostinte in acest caz acesta este id meu georgy_gr

Edited by georgy_gr, 19 April 2009 - 19:05.


#270
unqjohnny

unqjohnny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 28.08.2008
Salut !
M-am ales cu o broasca testoasa, si nu stiu ce specie este, ce mananca, etc.
Imi puteti spune toate acestea ?

Multumesc anticipat !

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate