Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#235
andrusel

andrusel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.08.2007
Yo am doua broscute si le merge chiar bine si fara incalzitor si filtru, si temperatura apei trebuie sa coincida cu temperatura camerei(cam 23 C ) .

#236
andrusel

andrusel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.08.2007
Auziti....cum poti diferentia fata de baiat ?care sunt caracteristicile femelelor si care sunt carc. masculilor ?

                        Astept raspuns cat mai repede .

#237
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
vreau sa va spun ca am 3 testoase de mai bine de un an, intr-adevar una a ramas mai mica decat celelalte doua, desi par ideintice. cand am intrebat la pet shop despre posibile cauze mi-a spus ca, din cauza ca legislatia interzice mai nou comercializarea testoaselor de florida au inceput sa importe o alta specie, identica la aspect, dar care nu creste chiar atat de mare. eu am concluzionat ca asta mica a mea o fi din specia aia. sunt mari cele 2, au cam 15 cm. pe lungimea carapacei.
cand le-am luat - de la o matusa septagenara careia doctorul i-a recomandat sa-si faca ocupatie ingrijind ceva usor de ingrijit (!!!!) - erau cat o cutie de chibrituri, acum au crescut, papa bine si sunt foarte multumita ca, spre deosebire de pesti, am reusit sa le ingrijesc fara sa am experienta anterioara. am citit destule materiale, dar ce e mai important am invatat pe pielea proprie:
- le dau numai hrana preparata industrial, in primul rand pentru ca nu am reusit sa le conving cu salata cruda si in al doilea rand pentru ca pe toate cutiile scrie ca contin  oate elementele necesare dezvolatarii lor; pe parcursul timpului am gasit mai multe feluri si acum le dau din toate: gamarus, tetra reptomin, padovan turtle sticks, un meniu cu dafnii de la Hornbach si inima de vita liofilizata de la bio-lio; mananca foarte bine toate astea si mie-mi par sanatoase si active.
- in acvariu am atat incalzitor cat si filtru, acum ma gandesc sa mai iau un filtru pentru ca asta (500l./h.) nu mai face fata; cu acest filtru nu se poate sa schimb apa mai rar de o saptamana; incalzitorul imi mentine temperatura constanta la 26 grade, oricat mi-ar placea nu am in casa aceasta temperatura;
- apa o pun dupa ce a stat cateva zile la declorinat si a ajuns la temperatura camerei: 21-22 grade; o schimb pe toata pentru ca am cca 40l.; daca o sa am mai multa o sa schimb jumate, minim;
- pe fundul acvariului cu broaste am pietris mediu (3-5 mm.) si, oricat de contraindicat o sa-mi spuneti ca este pentru curatenie, le-am vazut mancand pietricele, asa incat cred ca le ajuta la ceva; nu ma deranjeaza sa-l sifonez putin cand schimb apa, este in strat destul de subtire;
- pe post de platforma am o roca artificiala luata tot de la Hornbach care-si face treaba foarte bine; daca ajung totusi pe langa un lac o sa profit de ocazie sa culeg un decor natural care poate tine loc de platforma.

cam asa o duc broscutele mele. am vrut sa va povestesc pentru ca sunt tot felul de idei care se vehiculeaza, nu toate bune ... or mai fi si alte variante de ingrijire, ceea ce pot sa va spun cu mana pe inima este ca asta functioneaza sigur.
sa aveti grija de hapline - buline (asa le alint eu pe ale mele) si sa va bucurati de ele.    
later edit: le hranesc de 2 ori pe zi.

Edited by madalinutza, 24 February 2008 - 18:18.


#238
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Eu am o broscuta de 6-7 ani. :) E mai mare decat palma mea (>18cm).

#239
littlemirela

littlemirela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.11.2007
Salut! Am si eu nevoie de ajutor cu o broscuta testoasa, va rog. Am o broscuta de doua zile si nu vrea sa manance. Povestea ei incepe undeva in fantana arteziana din Piata sfatului din Brasov.. unde niste tigani au considerat ca e fain sa o arunci CU PICIORUL dupa care sa o chinui impingand-o spre centrul fantanii cu un burlan.. Intr-un final au plecat si am reusit sa o iau de acolo. Broscuta mea (care a devenit si broasca grupei mele de la facultate, din moment ce toata lumea o indrageste) este o broscuta de uscat si cred ca este matura. Problema este ca nu vrea sa manance de niciun fel.. se misca prin camera, are cat de cat energie.. se impinge in usa de la dulap..a re activitati "interesante" dar nu vrea sub nici o forma sa manance. I-am dat viermisori din aia de la Pet shop, mancare granulata, salata, varza, capsuna, rosie, castravete... nu stiu ce sa-i mai dau. e prietenoasa, scoate capul cand vorbesti cu ea (asta cand nu doarme, la fel doarme mult)... daca stie cineva ce ar trebui sa ii fac, va rog mult dati-mi un sfat!

Attached Files



#240
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006

 Dihor, on Sep 13 2007, 10:20, said:

Iar stapanul bani sa cumpere -_-
Daca nu ai bani de acvariu, atunci nu trebuie sa iti iei testoasa...ca sa ii faci viata un chin.

 madalinutza, on Feb 24 2008, 18:59, said:

- pe fundul acvariului cu broaste am pietris mediu (3-5 mm.) si, oricat de contraindicat o sa-mi spuneti ca este pentru curatenie, le-am vazut mancand pietricele, asa incat cred ca le ajuta la ceva; nu ma deranjeaza sa-l sifonez putin cand schimb apa, este in strat destul de subtire;

Pietrele mici nu sunt bune deoarece pot provoca un blocaj intestinal, iar testoasa poate muri.Daca vrei sa ai substrat poti sa ii pui pietre mai mari, pe care nu le poate inghiti.

 littlemirela, on May 31 2008, 23:35, said:

Salut! Am si eu nevoie de ajutor cu o broscuta testoasa, va rog. Am o broscuta de doua zile si nu vrea sa manance. Povestea ei incepe undeva in fantana arteziana din Piata sfatului din Brasov.. unde niste tigani au considerat ca e fain sa o arunci CU PICIORUL dupa care sa o chinui impingand-o spre centrul fantanii cu un burlan.. Intr-un final au plecat si am reusit sa o iau de acolo. Broscuta mea (care a devenit si broasca grupei mele de la facultate, din moment ce toata lumea o indrageste) este o broscuta de uscat si cred ca este matura. Problema este ca nu vrea sa manance de niciun fel.. se misca prin camera, are cat de cat energie.. se impinge in usa de la dulap..a re activitati "interesante" dar nu vrea sub nici o forma sa manance. I-am dat viermisori din aia de la Pet shop, mancare granulata, salata, varza, capsuna, rosie, castravete... nu stiu ce sa-i mai dau. e prietenoasa, scoate capul cand vorbesti cu ea (asta cand nu doarme, la fel doarme mult)... daca stie cineva ce ar trebui sa ii fac, va rog mult dati-mi un sfat!
Testoasele de uscat sunt vegetariene.Totusi poate sa fie intr-o periada de adaptare. :rolleyes:

Edited by FlorinC, 01 June 2008 - 17:15.


#241
pssst

pssst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 02.09.2007
Salut!

Prietena mea are, sau mai bine spus, a avut 2 broaste țestoase de florida (cu tâmple roșii) de aprox. 6 - 7 ani, dar una dintre ele a murit, întrebarea mea este, cealalta rămasă poate să trăiască singură ? broscuțele pot să moară dacă apa este prea caldă (dacă sunt lăsate prea mult la soare.. ) ?

Vă mulțumesc anticipat!

#242
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Eu am un broscoi de 2 ani. E cam neprietenos, daca pun mana pe el vrea sa muste... As fi curioasa, totusi, pt ca ma tot gandesc sa-i cumpar inca una... s-ar intelege bine cu un pui de broscuta, avand in vedere diferenta de dimensiune dintre ele? (Stiu ca hamsterii nu accepta un partener daca a trecut mult timp in care au fost singuri, dar nu stiu daca se aplica si la broaste).

#243
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Salut! Am si eu o broscuta (cred ca este femela) si are cam 10cm (cu tot cu coada). Cam ce varsta ar avea? (eu o am de un an si doua luni )?

#244
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

 florin_alin24, on Jul 2 2008, 20:55, said:

Salut! Am si eu o broscuta (cred ca este femela) si are cam 10cm (cu tot cu coada). Cam ce varsta ar avea? (eu o am de un an si doua luni )?

Nu stie nimeni?

#245
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Probabil in jur de 2 ani, este greu de apreciat in functie de centimetri, pentru ca nu stii cum a fost hranita. Daca o hranesti mult, creste repede. Daca nu, nu. Apropo, poti sa afli daca este femela sau mascul numarand patratelele de pe "burta". Numar par=mascul. Numar impar=femela.

Edited by oanap24, 08 July 2008 - 21:39.


#246
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

 oanap24, on Jul 8 2008, 22:38, said:

Probabil in jur de 2 ani, este greu de apreciat in functie de centimetri, pentru ca nu stii cum a fost hranita. Daca o hranesti mult, creste repede. Daca nu, nu. Apropo, poti sa afli daca este femela sau mascul numarand patratelele de pe "burta". Numar par=mascul. Numar impar=femela.

A mea nu este de aceea de Florida sau cum ii zice, este o broasca autohtona, gasita undeva langa dunare. Am luat-o deoarece era aproape moarta, era chiar in fata rotii de la masina (probabil ca era calcata daca nu o luam).

#247
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006

 pssst, on Jun 21 2008, 15:00, said:

Salut!

Prietena mea are, sau mai bine spus, a avut 2 broaste țestoase de florida (cu tâmple roșii) de aprox. 6 - 7 ani, dar una dintre ele a murit, întrebarea mea este, cealalta rămasă poate să trăiască singură ? broscuțele pot să moară dacă apa este prea caldă (dacă sunt lăsate prea mult la soare.. ) ?

Vă mulțumesc anticipat!
Singure pot trai.De fapt ele sunt chiar solitare.Daca sta la soare si are apa langa ea, nu pateste nimic, dar daca temperatura apei depaseste 30 de grade, e de rau.

 oanap24, on Jun 21 2008, 18:36, said:

Eu am un broscoi de 2 ani. E cam neprietenos, daca pun mana pe el vrea sa muste... As fi curioasa, totusi, pt ca ma tot gandesc sa-i cumpar inca una... s-ar intelege bine cu un pui de broscuta, avand in vedere diferenta de dimensiune dintre ele? (Stiu ca hamsterii nu accepta un partener daca a trecut mult timp in care au fost singuri, dar nu stiu daca se aplica si la broaste).

Depinde de comportamentul testoasei.In timp ce unii isi musca partenerii, altii sunt nepasatori.POti sa ii iei o testoasa, dar sa stai cu ochii pe ele.

 florin_alin24, on Jul 10 2008, 19:21, said:

A mea nu este de aceea de Florida sau cum ii zice, este o broasca autohtona, gasita undeva langa dunare. Am luat-o deoarece era aproape moarta, era chiar in fata rotii de la masina (probabil ca era calcata daca nu o luam).

Cam 7-8 luni are.

#248
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

 FlorinC, on Jul 10 2008, 18:47, said:

Cam 7-8 luni are.

O am de 1 an si 2 luni! :huh:

#249
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Pai na, daca nu este cu tample rosii atunci imi retrag cuvintele. Mai bine du-te cu ea la un veterinar, el s-ar putea sa-ti poata raspunde la intrebari.

#250
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008
Am mai vazut pe undeva ca daca au burta plata sunt femele, si daca o au concava este mascul. Este adevarat? (a mea o are plata)

Edited by florin_alin24, 11 July 2008 - 14:53.


#251
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Nu stiu, n-am auzit de asta. A ta nu are patratele pe burta?

#252
florin_alin24

florin_alin24

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,616
  • Înscris: 29.01.2008

 oanap24, on Jul 12 2008, 16:04, said:

Nu stiu, n-am auzit de asta. A ta nu are patratele pe burta?

Are 12 patrate. DAr amea este autohtona, nu este de aceea cu tample rosii. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate