Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

reciclare plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#325
cams

cams

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2010
buna eram in cautare de informatii privind reciclarea in romania si am descoperit forumul care mi se pare super
am descoperit f multe si ma bucur ca sunteti atat de implicati in aceasta afacere, care are meritul de a fi mai mult decat o afacere, caci ne ajuta sa scapam de deseurile care polueaza Romania si in plus devin materie prima mai ieftina

sincer bravo sunteti ffffcurajosi, sa va lansati in astfel de afacere, mai ales in Romania unde stim f bine ca populatia nu sorteaza deseurile ca in tarile din UE
eu locuiesc acum in Franta si am locuit si in Luxemburg si sincer deja intre cele 2 tari e o diferenta in maniera de a sorta si recicla, o latinii astia nu 's ca nemtii ha-ha.

m-ar fi interesat sa fac o afacere cu o investitie mica in acest domeniul in Barlad, doar ca Price este cu 2 ani inaintea mea, felicitari si bafta multa, sincer ma bucur sa vad ca exista persoane ca tine in Barlad si-mi pare rau ca ai intampinat atatea difficultati, dar nu ma mira, cunoscand mentalitatea romanului.

Price daca nu te deranjeaza mi-ar face placere sa vorbim mailul meu e: [email protected]

Edited by cams, 09 October 2010 - 01:53.


#326
iqchallenger

iqchallenger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2008
Salut Prise si tuturor cei interesati de acest topic as vrea sa va recomand forumul meu  care este in totalitate despre afaceri ecologice preturi si tot felul de informati.http://romaniarecycle.forumotion.eu
Romania Recycle Forum.
Va rog sa va inregistrati pentru ca sa creasca cat mai mare acest forum dedicat acestui gen de afaceri sau chiar mod de viata.;)
Nu costa nimic.
Multumesc anticipat.:D :thumbup:

#327
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Salutare. O intrebare de incepator.
Cu ajutorul unei prese de balotat voi putea compacta atat deseuri pet cat si hartie/carton dar si doze aluminiu?
Daca da care ar fi forta necesara a unei astfel de prese?

#328
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
da cu o presa de balotat poti balota si dozele de aluminiu, din experienta iti pot spune ca dozele ies cam la aceiasi greutate ca baloti de pet. deci daca o presa cu o forta de presare de 5t face baloti de pet de 25-30 kg cam asa o sa ai si baloti de doze. De balotat poti balota cu orice presa. Daca cumva vrei sa faci bricheti ca sa vinzi direct la firmele care le recicleaza si le topesc iti trebuie o presa mai speciala.
Sper ca te-am lamurit.

#329
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Da, m-ai lamurit. Nu vreau sa fac bricheti. Baloti normali.
As mai avea cateva intrebari:
din cate am inteles intr-un tir poti incarca aproximativ 9 tone baloti pet.
Dar cate tone de baloti hartie/carton si cate tone de baloti doze ar putea fi incarcate?
Tu ce fel de presa ai? Cam ce cantitate poti procesa pe zi cu ea?
Multumesc si spor la treaba.

Edited by AMembruAnonimut, 21 October 2010 - 12:32.


#330
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View PostA_Ionut, on 21st October 2010, 13:31, said:

Da, m-ai lamurit. Nu vreau sa fac bricheti. Baloti normali.
As mai avea cateva intrebari:
din cate am inteles intr-un tir poti incarca aproximativ 9 tone baloti pet.
Dar cate tone de baloti hartie/carton si cate tone de baloti doze ar putea fi incarcate?
Tu ce fel de presa ai? Cam ce cantitate poti procesa pe zi cu ea?
Multumesc si spor la treaba.

Intr-un tir trebuie sa incarci minim 8t ca sa nu te puna pe tine sa platesti transportul. Eu de ex pot incarca si 12t de pet si sunt care incarca si mai mult pentru ca au o presa mult mai puternica. La carton de ex incarc in jur de 14-16 tone deoarece fac baloti mai grei, doze nu am incarcat niciodata un tir pentru ca se strang foarte greu , dar as incarca la fel ca si pet-ul. Mai simplist eu pot incarca 60 baloti intru-un tir , ca forma toti sunt la fel indiferent de tipul de deseu balotat, ca greutate difere de la un deseu la altul. Eu folosesc o presa de 36 t forta de presare si pot balata pana la vreo 5t pe zi /100t - 120t luna.

Cu placere!

#331
rete

rete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.12.2006
salutare,intru si eu in discutie,tocmai am deschis un centru de colectare in tg mures si caut presa de balotat second ieftina;imi puteti da informatii utile pe tema asta?
tks

#332
antonio_sannox

antonio_sannox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.12.2010
salut rete. stiu ca ai venit aici cautand raspunsuri. dar se pare ca nu mai e multa lume activa.
sunt curios cat ma costa autorizatiile de mediu in ziua de azi,codurile Caen, avizele de la prefectura. societatea o am de 3 ani.
cam cat zici ca am am de cheltuit(doar legislatura).hala si presa apoi.

#333
iqchallenger

iqchallenger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2008
Salut, as dori sa va recomand tuturor forumul meu care este despre protectia mediului si gasiti tot felul de informatii in acest domeniu Romania Recycle Forum

#334
plixi

plixi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2011
Da-mi si mie , te rog un numar de telefon la care te pot contacta pentru mai multe informatii legate de reciclare...Urmaresc subiectul din 2007 de cand l-ati deschis si sunt curios unde se poate ajunge si mai ales...cum. Daca nu vrei sa-mi dai numarul de telefon poate comunicam pe mail ( [email protected] )

Multumesc !

#335
doriana2010

doriana2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2011

View PostA_Ionut, on 21st October 2010, 12:31, said:

Da, m-ai lamurit. Nu vreau sa fac bricheti. Baloti normali.
As mai avea cateva intrebari:
din cate am inteles intr-un tir poti incarca aproximativ 9 tone baloti pet.
Dar cate tone de baloti hartie/carton si cate tone de baloti doze ar putea fi incarcate?
Tu ce fel de presa ai? Cam ce cantitate poti procesa pe zi cu ea?
Multumesc si spor la treaba.
buna, ca si tonaj poti incarca in camion cca 8 tone de pet, sub 8 tone platesti transportul tu, daca faci 8 tone vine clientul si iti ridica marfa ,ti-o cantareste la el la firma dupa care iti trimite nota de cantar ca sa ii facturezi si in  maxim 5 zile iti face plata ,depinde ce contract faci cu ei. presa cand o iei si sa iti faci calcul sa iti intre greutatea de 8 tone la tir ,ca daca iti iei o presa care are forta de presare mica  nu are putere sa iti preseze balotii, si vor iesi mari si usori, nu o sa iti incapa in tir si asta inseamna sa duci tu marfa, care nu o sa iti mai iasa socotelile la fel ca atunci cand vin ei sa iti ia marfa.
ca si greutate al balotului pet-ul si dozele ies cam la fel ,folia un pic mai grea dar nu foarte mult si la carton iti iese balotul mult mai greu.
eu am presa de vanzare la 3500 euro, la pet incarci cam 14-15 tone pe tir, la carton 22-23 de tone, motor trifazic de 11 kw, 250 bari, 30 tone forta de presare, dimensiuni baloti :1,10 x 0.70 x0.80 cm
greutate baloti :
PET : 100-150 kg
CARTON : 200-300 Kg
FOLIE : 120-150 KG
DOZE ALUMINIU : 120-150 KG
baloti se pot face si mai usori dar si mai grei, depinde la cate atmosfere ii dai presarea, noi ii faceam mai usori pentru ca nu aveam utilaj de incarcare si ii incarcam cu oameni,dar daca ii incarci cu stivuitor ii poti face si mai grei.
ai grija ca sunt multi care zic ca au presa care face balot de pet de 200 kg si carton 100 kg de exemplu, dar e clar ca acela te minte pentru ca petul este mult mai usor si voluminos si cartonul mult mai greu, deci daca ti-a zis ca face balotu de carton la 200 kg,e clat ca balotu de pet iese undeva la 70- 90 kg maxim 100.
succes in cee ce vrei sa faci.

#336
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
ciudat ca la mine baloti de pet ies undeva la 200 kg, carton 300 kg si folie 400 kg si am o presa de 36 tone forta de presare. si am avut o presa mai mica si tot in ordinea asta erau ca greutate balotii.

#337
doriana2010

doriana2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2011

View Postprise, on 25th January 2011, 09:32, said:

ciudat ca la mine baloti de pet ies undeva la 200 kg, carton 300 kg si folie 400 kg si am o presa de 36 tone forta de presare. si am avut o presa mai mica si tot in ordinea asta erau ca greutate balotii.
nu, eu m-am referit ca in cazul in care cineva ii zice ca balotul de pet este mai greu ca cel de carton ,il minte, la asta m-am referit pentru ca balotul de carton este mai greu ca cel de pet.
noi ii faceam la greutatea pe care am specificat-o mai sus pentru ca nu vroiam sa ii facem mai mari ca nu aveam cu ce sa ii incarcam, nu avem stivuitor, ii incarca oameni in masina si de aceea ii faceam mai usori.

#338
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
acum am inteles. si la ce greutate maxima poti face balotul? si cum reglati din atmosfere ? are un ajustaj special presa?
sunt curios sa vad daca merge si la a mea. Tot din curiozitate ce firma e presa ta?

#339
plixi

plixi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2011
prise da-mi si mie te rog niste date de contact de ale tale . Vreau sa ma apuc si eu de ceea ce faci tu si cred ca ma poti ajuta daca vrei...Multumesc! Iti urmaresc evolutia de cand ai inceput 2007. Vreau sa iau legatura cu tine...

#340
doriana2010

doriana2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2011

View Postprise, on 25th January 2011, 19:41, said:

acum am inteles. si la ce greutate maxima poti face balotul? si cum reglati din atmosfere ? are un ajustaj special presa?
sunt curios sa vad daca merge si la a mea. Tot din curiozitate ce firma e presa ta?
depinde de cati bari are presa ta , a nostra e de 250 de bari si in momentul cand presezi mai tii cateva secunde presand si dupa ce ajungi aproape de finish cu balotul ,tot asa tii mai mult sa preseze si dai la la mai multe atmosfere, noi am dat doar pana la 200 de atmosfere maxim ca oricum se faceau grei si dupa aceea nu puteau sa ii ridice baietii in masina. nu este un anume reglaj , este o maneta cu care ridici si lasi in jos cand presezi, dar cand presezi ii dadeam de maneta mai jos si automat ca se ducea la mai multe atmosfere prin forta . depinde si de cati kw este  motorul. al nostru este de 11 kw.

Edited by doriana2010, 26 January 2011 - 09:58.


#341
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
multumesc de raspuns. a mea este semiautomata , in momentul cand este gata balotul se aprinde un led portocaliu si nu mai ce sa ii faci decat sa scoti balotul afara.

plixi ai PM

#342
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
vin si eu cu o intrebare? ce se face cu sticla reciclata? ma intereseaza cam tot procedeul. ma gandesc ca se sparge si se marunteste. stie cineva ce face cu sticla reciclata obtinuta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate