Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upc limiteaza accesul la anumite site-uri !

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
BlueLightning

BlueLightning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 04.01.2004

View Postever_forever, on Mar 27 2007, 18:34, said:

pai ronix aia e o abureala
cei trei mari isp (astral, rds, romtelecom) au peering intre ei, si merge brici netul intre ei, iar restul de "isp-isti" ori au peer cu cei trei mari (sau cumpara net de la ei), ori accesarea lor se face prin net extern, si merge bine pt ca netul extern merge brici la cei trei mari

acum faza cu iplay.ro e urmatoarea:
fiber net astia au peering cu upc, pt ca din astral intra pachetul de date direct in fibernet, dar e problema la conexiunea cu ei, draq stie care e cauza
daca s-ar fi facut accesarea fibernetului prin extern, mergea totul ok, se incarca pagina iplay.ro imediat

deci..., ori sunati la tehnic  si semnalati problema, ori accesati saiturile cu net de la "fiber net" prin extern, cu un proxy, de exemplu http://www.tunnelproxy.com/

ever_forever, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar EuroWeb este un ISP-ist pe piata din Romania destul, daca nu chiar foarte mare. Pe deasupra am primit confirmarea de la un tip care lucreaza in EW, ca RDS cumpara sau chiar inchiriaza infrastructura de la EuroWeb. Prima data am crezut ca e doar un zvon, dar dupa ce mi-a confirmat persoana respectiva pot spune ca nu ASTRA, RDS  sau ROMTELECOM sunt cei trei mari isp, ci mai trebuie sa adaugi si pe altii.

Daca te referi la ISP-isti pentru HOME-USERI, ok sa zicem ca astia sunt cei trei mari, dar daca te referi la ISP-isti in general, greseti rau de tot.

PS: Euroweb are peering mai cu toti ISP-isti din Ro (probabil cu peste 90% din ei), exceptie face UPC-ul, care de cand cu politica lui .. nocomment.

Eu de pe EW iau de la cei din RDS, si ma refer nu la RDS *Link, ci cei care au legatura buna, cu 3-4MB/s linistit. De cand am conexiunea la EW habar n-am numarul de telefon al celora de la NOC. Ii mai sun si eu o data la 3 luni cand mai fac o schimbare ceva si nu pot clarifica totul prin mail.

Cu respect.

Edited by BlueLightning, 05 April 2007 - 15:04.


#20
kapnobatai

kapnobatai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.05.2004
DE IERI UPC DEVA O SUGEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!a blocat transferu la torrenti!!!!folosesc microtorrent (utorrent) si chiar cu protocol encryption viteza e 1-5KB.cu 90 de seederi online!!le platesc la wankeri abo ultra de 90 ron fara tva ca sa ma dau pe messenger sau pe apetisant.ro??!!!!!WTF?!!dupa ce m am chinuit luni de zile sa mi fac ratio pe oink bitme iplay czone revtt KG si altele??!!nu sunt singurul caz, mai am cel putin 3 prieteni cu aceeasi problema incapand de ieri.o mica si naiva  parte din mine spera sa fie un bug de weekend,ceva la care amaratii de fosti cablisti care lucreaza pt upc deva au fucked up si astfel luni sa mi revina totul la normal ...daca nu ,am sa iau contractul lor ,am sa ma sterg viguros cu el la fund si am sa i l pun pe biroul de la casierie.M*** LA MPAA/RIAA SI SCLAVII LOR DIN SPATIUL CARPATODANUBIANOPONTIC!!!

ps : se poate cumva hackeri modemul upc?are cineva o solutie?sau singura e schimbarea providerului?aaaaaaaa mi e dor de bucuresti si retelele de cartier

Edited by kapnobatai, 14 April 2007 - 19:28.


#21
Vennon2007

Vennon2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2007
zi mersi la mine mere doar mesuuuuuuuuuuuuuuuuuuul

#22
peus

peus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.09.2005
Looooooool...
si-a dat drumu` netu in Iasi.

Merge cu 1Mb/s....unde s=3600 sec
:naughty:

Edited by peus, 14 April 2007 - 19:55.


#23
kapnobatai

kapnobatai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.05.2004
nu da' serios ca au un tupeu incredibil.in contractul pe care ambele parti le am semnat nu scrie nimic despre torrents deci cred ca ar trebui sa sunam la OPC.eu oricum daca nu  si repara treaba nu le platesc nimic incepand de ieri.daca voiam dialup imi luam dialup.e nasol ca la noi nu e nici o organizatie a drepturilor pentru internet sau asa ceva.ar trebui contactati suedezii sa ne nvete.ca doar nu vin americanii sa mi spuna la mine acasa unde am voie pe net.oricum e hello clicknet sau rds.serios stie cineva vreo organizatie care se ocupa serios cu asa ceva la noi?ca deja vad ca e cazul...

Edited by kapnobatai, 14 April 2007 - 20:01.


#24
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Ma, intr-un fel le dau si lor dreptate. In momentul in care faci o serie de reparatii in retea nu vrei ca lumea sa omoare banda cu torenti...ii opresti momentan si le lasi doar http sa nu moara de foame...

p.s. si eu cred ca este vorba despre o situatie temporara.. din cate am inteles ar trebui sa se rezolve pana azi la ora 22:00 ... :huh:
p.s.2. cand au infiintat firma si-au dat seama ca vor fi situatii de acest fel ... probabil ca in contract se precizeaza ca starea traficului international nu depinde de ei... asa ca daca problemele nu sunt de la ei , atunci practic sunt "acoperiti".
p.s.3. ganditi din perspectiva OPC. primesc zilnic mii de reclamatii, ,majoritatea din partea abonatilor upc, care se plang ca nu pot downloada de pe torenti.merg la astral unde baietii cu ochii albastri le explica ca au dificultati tehnice cu cateva servere si ca in curand se vor rezolva.ce pot sa faca mai mult ? amenzile curg numai la chestiuni grave.iar pentru ei torentii nu cred ca sunt chestiuni extrem de importante, mai ales ca sunt principala sursa de materiale ilegale

Edited by msmihai, 14 April 2007 - 20:11.


#25
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
Da cica se rezolva azi in jurul ore 22 , fiindca s-a furat un tronson de fibra in Bucuresti. Acum merge netul infect.

#26
kapnobatai

kapnobatai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.05.2004
@p1tbull: downloadul direct si netu in general merge cu cat trebuie ,700kB/s ,adineaori am verificat pe un site extern ,plus ca utorrent ul imi spune ca portul e deschis si forwarduit doar ca e ultra limitata viteza down&up.de unde esti p1tbull?
@msmihai ma rog sa ai dreptate si sa mi cer io scuze ca vb urat de iubitul meu provider.ma omoara ca n a zis nimeni nimic de asta,nu?erqa dreptul meu sa stiu,ia sa vad daca se stia ca upc blocheaza traficul pe torrenti cate conectari mai aveau?

Edited by kapnobatai, 14 April 2007 - 20:32.


#27
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
Pai eu sunt din Galati. De obicei downloadul direct merge cu aproximativ500-600 kb/s . Dar astazi a cazut,le-am dat telefon si mi-au zis faza cu fibra.... si cand mi-a revenit netul mergea cu 20-30 kb/s downloadu direct(extrem de slab). Acum vad ca a mai revenit putin merge cu 300 kb/s constant.

#28
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Mai era un topic aici, era un tip care promitea ceva cu termopanele. Maine poimaine iar merge netul naspa, s-a furat mp3 player-ul prin al carui radio se asigura internet pentru braila...

#29
kapnobatai

kapnobatai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.05.2004
ce tare ,intre timp se pare ca nici odc ul nu mai merge ,incredibil.

#30
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
bine ca nu avem o organizatie anti piraterie in tara...
http://torrentfreak....-name-to-brein/

au inchis demonoidul
http://torrentfreak....-against-brein/

#31
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
sunt un incepator in ceea ce priveste net-ul. Vreau sa stiu daca pica externul la upc pica si odc??

cam cu cat va merge odc(sunt pasionat de muzica) si nu in ultimu rand ce huburi merg(merge enigma evo*a?)
acuma sunt la o retea de cartier, dar vreau sa ma transfer cu totul pe upc. Cam cat de des pica externu in bucuresti?

#32
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postraresvintea, on Jul 25 2007, 22:30, said:

sunt un incepator in ceea ce priveste net-ul. Vreau sa stiu daca pica externul la upc pica si odc??

cam cu cat va merge odc(sunt pasionat de muzica) si nu in ultimu rand ce huburi merg(merge enigma evo*a?)
acuma sunt la o retea de cartier, dar vreau sa ma transfer cu totul pe upc. Cam cat de des pica externu in bucuresti?
Mie in 6 ani mi-a picat odata, anul asta. In rest, studiaza mai multe oferte ca sa nu-ti para rau. UPC-ul nu mai merge cum mergea Astralul.
Asa ca ai grija.

#33
softdriver

softdriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2007
lasati dracului upeceul, daca aveti orice alta posibilitate de net. Mai prost ca astia nu cred ca merge nimeni la ora asta. Am testiculat toti providerii clujeni din ultimii 3 ani si o catastrofa mai mare ca upeceul NU SE EZICSTA!! Eu am sfatuit pe toti amicii sa renunte cat mai repede posibil la banditii astia care iau banii degeaba. In plus te obliga sa te abonezi si la tevecablu - ori pentru mine asta e o aberatie, pentru ca de cin'spe ani eu refuz sa ma mai uit la cei care, tot de atata vreme, se straduie sa ne cretinizeze in masa...

Redeseul e beton, cel putin in cluj. Se mai ineaca 10-20 secunde o data pe saptamana, dar asta se poate ierta.

#34
inez

inez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.10.2007

View Postsoftdriver, on Oct 15 2007, 13:28, said:

lasati dracului upeceul, daca aveti orice alta posibilitate de net. Mai prost ca astia nu cred ca merge nimeni la ora asta. Am testiculat toti providerii clujeni din ultimii 3 ani si o catastrofa mai mare ca upeceul NU SE EZICSTA!! Eu am sfatuit pe toti amicii sa renunte cat mai repede posibil la banditii astia care iau banii degeaba. In plus te obliga sa te abonezi si la tevecablu - ori pentru mine asta e o aberatie, pentru ca de cin'spe ani eu refuz sa ma mai uit la cei care, tot de atata vreme, se straduie sa ne cretinizeze in masa...

Redeseul e beton, cel putin in cluj. Se mai ineaca 10-20 secunde o data pe saptamana, dar asta se poate ierta.

eu am abonament nou de la upc si chiar imi merge...

#35
chasemyass

chasemyass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2008
de ceva timp, upc deva are pierderi mari pe undeva si aici ma refer la ip externe nu cele de domeniul .ro. In sensul ca imi merge orice site cu .ro dar restul sunt atat de jos incat nu primesc reply la un simplu ping de windows...In jpg atasat am 3 sesiuni de ping: hotmail, logon de wow si yahoo. Take a look

Attached Files



#36
florin666

florin666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.07.2005

View Postchasemyass, on Feb 10 2008, 22:32, said:

de ceva timp, upc deva are pierderi mari pe undeva si aici ma refer la ip externe nu cele de domeniul .ro. In sensul ca imi merge orice site cu .ro dar restul sunt atat de jos incat nu primesc reply la un simplu ping de windows...In jpg atasat am 3 sesiuni de ping: hotmail, logon de wow si yahoo. Take a look

Confirm!!!

Ce e de facut?  :mellow:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate