Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cum sa te feresti de tepele din anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
925 replies to this topic

#37
ahasverosh

ahasverosh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2007
Hehehe, rad eu rad, dar si eu era sa iau o astfel de tzeapa. Am gasit un Bora din 2003, full options la...3700E. Incantat de oferta, ma pun si-i scriu respectivului domn, la care imi trimite un mail in care imi zice ca s-a mutat cu familia in UK si vrea sa scape de masina ca n-o poate conduce acolo. Apoi, i-am scris de pe o alta adresa de e-mail, la care mi-a raspuns cu acelasi pseudonim (Herbert Wackelnut), doar ca de data asta trebuie sa se mute in Olanda. In fine, cu cel de-al treilea e-mail, si de aceasta data de pe un alt cont, tipul mi-a scris ca e in proces de divort si ca trebuie sa imparta totul cu "bitch-ul" de nevasta-sa, motiv pt care vinde masina asa de ieftin, ca sa ii faca ei in ciuda si sa nu ia bani multi de pe el
     In sfarsit, desi nu prea inventivi escrocii astia, totsusi se ghideaza dupa principiul "in fiecare zi mai apare cate un prost" :) Asta ca, mare grija! As recomanda achizitionarea unui autoturism NUMAI de la handleri (dealeri), nicidecum de la privati.

#38
lord of destrucion

lord of destrucion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2007
am cautat si eu ceva masini pe siteurile acestea, am gasit ceva masini bune la preturi acceptabile, am sunat la dealeri dar,
dar nu reusesc sa descopar ceva...ce inseamna standard de emisie D4? am inteles de la dealeri si din cate am citit, aceasta norma de poluare are exact toate prescrierile si standardele ca si EURO4 doar ca D4 e un standard (doar) nemtesc care a fost aprobat inainte de aparitia lui EURO4(2005) ca sa ofere reduceri la taxe pentru cei care aveau masini cu normele astea, deci D4 ar fi ceva net superior, cu limitari de poluare mult mai aspre ca EURO3 dar nu e nici EURO4 caci acela s-a introdus mai tarziu din cate stiu.... ceea ce  vreau sa stiu e, daca aduc o masina D4 in tara si il inmatriculez, cum il inmatriculez, ca si ce norma? cum ma taxeaza cu prima inmatriculare? ca EURO3? sau stiti voi alte informatii? astept reply-uri, idei,sugestii, informatii.

#39
autotop

autotop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.08.2005

View Postlord of destrucion, on Aug 2 2007, 21:28, said:

am cautat si eu ceva masini pe siteurile acestea, am gasit ceva masini bune la preturi acceptabile, am sunat la dealeri dar,
dar nu reusesc sa descopar ceva...ce inseamna standard de emisie D4? am inteles de la dealeri si din cate am citit, aceasta norma de poluare are exact toate prescrierile si standardele ca si EURO4 doar ca D4 e un standard (doar) nemtesc care a fost aprobat inainte de aparitia lui EURO4(2005) ca sa ofere reduceri la taxe pentru cei care aveau masini cu normele astea, deci D4 ar fi ceva net superior, cu limitari de poluare mult mai aspre ca EURO3 dar nu e nici EURO4 caci acela s-a introdus mai tarziu din cate stiu.... ceea ce  vreau sa stiu e, daca aduc o masina D4 in tara si il inmatriculez, cum il inmatriculez, ca si ce norma? cum ma taxeaza cu prima inmatriculare? ca EURO3? sau stiti voi alte informatii? astept reply-uri, idei,sugestii, informatii.
norma de inmatriculare pt. D4  ar fi 100% euro 3 in romania. Da cautare pe google SCHADSTOFFKLASSEN si acolo vei gasi toate normele cu numerele aferente.

#40
autotop

autotop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.08.2005

View Postahasverosh, on Jul 26 2007, 15:10, said:

Hehehe, rad eu rad, dar si eu era sa iau o astfel de tzeapa. Am gasit un Bora din 2003, full options la...3700E. Incantat de oferta, ma pun si-i scriu respectivului domn, la care imi trimite un mail in care imi zice ca s-a mutat cu familia in UK si vrea sa scape de masina ca n-o poate conduce acolo. Apoi, i-am scris de pe o alta adresa de e-mail, la care mi-a raspuns cu acelasi pseudonim (Herbert Wackelnut), doar ca de data asta trebuie sa se mute in Olanda. In fine, cu cel de-al treilea e-mail, si de aceasta data de pe un alt cont, tipul mi-a scris ca e in proces de divort si ca trebuie sa imparta totul cu "bitch-ul" de nevasta-sa, motiv pt care vinde masina asa de ieftin, ca sa ii faca ei in ciuda si sa nu ia bani multi de pe el
     In sfarsit, desi nu prea inventivi escrocii astia, totsusi se ghideaza dupa principiul "in fiecare zi mai apare cate un prost" :) Asta ca, mare grija! As recomanda achizitionarea unui autoturism NUMAI de la handleri (dealeri), nicidecum de la privati.
deci cei ce cauta pe autoscout sau mobile sint desigur tentati de preturile de genul:Audi din 2003 full option la 5500 €. La masini se pricepe aproape  toata lumea iar masini reprezinta un simbol la fel ca o casa sau un celular. Chilipiruri in aceste domenii nu exista, nimeni nu e timpit sa-ti vinda o masiná ca cea sus mentionata cu 40% sub pretul pietei ca si o locuinta sau un teren. Deci cei interesati trebuie sa ia pretul mediu si sa-si calculeze diferente de maximum 5-10%. Restul sint clar tepe sau masini terminate cu km dati peste cap etc...recomandarea ta de a lua numai de la dealeri e relativa, caci dai de un arab sau turc care in sectorul masini second hand domina piata in germania in proportie de 70% si iti vinde o masina terminata care la prima vedere o consideri super. Eu stiu f. bine ce masini cumpara dealerii astia numai eu le-am vindut vreo 4 si cum le vind apoi. Dealerii mari sint desiguri mai buni dar si preturile ating alt nivel. De la privati (numai nemti) e bine sa cumperi caci preturile sint relativ mici si masinile au o stare buna de functionare.Intrebarea e cit de repede poti ajunge aici ca sa o iei, caci neamtul o vinde de obicei la primul venit .

#41
lord of destrucion

lord of destrucion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.04.2007

View Postautotop, on Aug 3 2007, 06:22, said:

norma de inmatriculare pt. D4  ar fi 100% euro 3 in romania. Da cautare pe google SCHADSTOFFKLASSEN si acolo vei gasi toate normele cu numerele aferente.

merci de informatii, chiar nu stiam ce sa cred......e buna treaba, deci...practic,  nu e o norma mai severa decat euro 3? sau problema apare la echivalarea in tara noastra?....intra la categoria "taxe la greu" :)

#42
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005

View Postlord of destrucion, on Aug 3 2007, 14:56, said:

merci de informatii, chiar nu stiam ce sa cred......e buna treaba, deci...practic,  nu e o norma mai severa decat euro 3? sau problema apare la echivalarea in tara noastra?....intra la categoria "taxe la greu" :)

Poti sa ai o surpriza frumoasa!! Masina sa fie D4/EURO2 si cred ca nu vrei sa vezi cat e taxa pt EURO2 !!!

#43
gidu

gidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
Oameni buni,  sunt si eu unul din nustiu cati care doresc sa-i achizitionez un autoturism second-hand de peste hotare.

Si cautand pe tot felul de site-uri cu anunturi ( mobile.de, etc) am gasit pe un site romanesc (mai exact autovit), un anunt al unei firme din Germania.
Era vb de un autoturism marca Opel la un pret bun si cu mentiunea ca in pret e inclusa livrarea si taxa de prima inmatriculare ceea ce facea sa fie un pret f bun deja.

Am contactat pe mail firma respectiva ptr mai multe detalii, si dupa 2 zile am primit un raspuns cu pozele masinii, dar un lucru ce mie mi se pare suspect e ca cereau bani in avans mai exact 30% din valoarea autoturismului.

Oricum eu unul nu as da nici un avans fara sa vad masina.Asta e clar.

Va rog da-ti si voi cu parerea.

Apropos firma asta are si site: www.schaumbergerauto.com in limba romana.

Ce parere aveti?

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ceva e in neregula cu site-ul ala. in primul rand, pretul masinilor e cam mic, avand in vedere ca include si transportul si taxa de prima inmatriculare. in al doilea rand, site-ul ala e nou-nout, domeniul pentru el a fost inregistrat de curand, de catre cineva din usa: http://www.whois.net...u...uto&tld=com


LE: e tzeapa sigur!
pozele de pe http://www.schaumbergerauto.com provin de fapt de pe site-ul http://www.autohaus-schaumberger.de

uite aici un anunt de pe autovit: http://www.autovit.r.../4/0/610740.php
uite aceeasi masina, la nemtii ceilalti: http://www.webmobil2..._...th=&dealer=


la romanasi pretul e de 10.900 (cu tot cu taxe si transport), la ceilalti pretul e de 14.500, fara taxe sau transport.

astia de la autovit au ceva adresa de contact, unde sa li se raporteze tentativele de inselaciune?

Edited by _Smiley_, 11 August 2007 - 12:50.


#45
oap

oap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 11.05.2007
Nu activez pe acest forum dar deseori am mai citit si gasit lucruri interesant. Pe daciaclub a aparut asta:

http://www.daciaclub...uto-t83280.html

si cred ca nu deranjez pe nimeni daca o postez aici. Si eu cred ca este o teapa si ca atare cu cat mai multa lume informata cu atat mai bine. Daca am postat gresit rog moderatorii sa ma scuze deoarece nu sunt familiarizat cu structura forumului.

#46
danmih1979

danmih1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.05.2007
Salut! Vreau sa va intreb ceva. In cazul unei Astra din 2003, daca initial masina avea peste 100k dar a fost umblat la kilometraj si facuta undeva la 85500, in fata apare un 0? De ex. apare 085500?

#47
gidu

gidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.05.2006
Mersi mult, Smiley! You're the man!

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgidu, on Aug 12 2007, 18:39, said:

Mersi mult, Smiley! You're the man!

esti un norocos, omule! ai fost inspirat sa intrebi inainte, foarte putini fac asta !  ;)

#49
radu_catalin

radu_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006

View Postdanmih1979, on Aug 12 2007, 18:10, said:

Salut! Vreau sa va intreb ceva. In cazul unei Astra din 2003, daca initial masina avea peste 100k dar a fost umblat la kilometraj si facuta undeva la 85500, in fata apare un 0? De ex. apare 085500?
Aceeasi intrebare am pus si eu acum veun an si cum am primit raspunsuri contradictorii am purces la urmatorul experiment: timp de vreo 2 saptamani am rugat mai multi posesori de masini noi (necunoscuti intalniti pe strzile patriei), diverse marci, sub 100 K. Am verificat personal: Skoda, VW, Ford, Mercedes, Opel, Renault, Kia, Hyndai, AlfaRomeo, Peugeot. Masini dupa 2004. Toate, fara nici o exceptie, NU AVEAU NICI UN ZERO IN FATA. Dsicutand ulterior cu un amic cracker, care desi nu s-a bagat la masini e si super electronist, mi-a oferit si el o explicatie: odata "aprins" digitul ce indica 100 K, acesta nu mai poate fi "stins". De fapt kilometrajul "nu se da inapoi" ci se pun toti digitii pe zero, urmand ca prin impulsuri fiecare digit sa fie "pus" pe cifra dorita. Mi-a si demonstrat pe un afisaj electronic similar cu unul auto. Asa ca ?!?!?! Eu personal nu-mi voi mai lua niciodata masini cu zero in fata. De fapt de ce un singur zero si 2 sau 3 cati incap in fata afisajului ce indica km ???

#50
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Sper sa nu-mi sara lumea in cap dar pe autovit sunt numai tzepe.
Lasati dracu intermediarii, daca vreti masina nemteasa duceti-va acolo (dar nu in berlin ca ie mai scumpe), stati o saptamana si studiati oferte din ziare. Luati numai masini care au facut reviziile la reprezentata si au tot istoricul si faceti un test pe stand si cereti confirmarea autenticitatii istoricului, mai bine pierdeti cateva sute de E decat sa luati o mare teapa (nu ca nu ar putea sa va pacaleasca reprezentata dar e mai putin probabil).

#51
danmih1979

danmih1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.05.2007
radu_catalin Multumesc mult pentru informatie! Imi este de mare ajutor. O sa incerc sa vad si eu o Astra fara ZERO in fata.

#52
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007
Apropos de Western Union cei de pe Ebay interzic cu desavarsire astfel de plati deoarece probabilitatea sa fie tzeapa se apropie de 110%, un topic foarte folositor bravo, inainte sa cumparati ceva intrati pe forum intotdeauna!

#53
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Cred ca merita pus si aici postul lui 'Michtaux'

View PostMichtaux, on Aug 24 2007, 10:39, said:

Salutare si sanatate.
Ma gandeam sa va relatez experienta mea de saptamana trecuta, poate invatati (din eventualele greseli). Asadar:
Am cautat un Golf 5, diesel, pe mobile.de si pe autoscout24, si dupa 2 luni, am redus cercul suspectilor la 4 masini. Am sunat la fiecare sambata 11 august, sa ma asigur ca masina e acolo. Erau fiecare. Luat bilet avion, mers acolo (Stuttgart) duminica 12.08, inchiriat masina pe 1 saptamana, ca sa nu ma plimb cu S-Bahn, si luni am fost la primul dealer (de la care mi-al si luat, dealtfel, o masina). Faza naspa era ca pana la ora 13 cand am ajuns acolo, ala vanduse deja masina. Am facut circ, ca am batut atata drum degeaba, ca eu n-am pentru masina decat 15K EUR, si retul erau toate peste. Merita spus ca asta era dealer VW noi si SH, insa alea SH erau de +/- 1 an. Asa ca ala s-a dus la seful lui, si a venit la mine si zice uite, asta e 18.900, dar ti-o las la 15.500. Pai, zic, nu e bine, ca 15.500 nu-s 15.000. Eu mai mult pentru masina, n-am. Ala s-a dus a vb cu seful si a venit inapoi "bine, e bun 15K, dar iti platesti singur inmatricularea" (260 EURO/1 luna)
Asa ca am semnat actele. Zic "am nevoi si de cauciucuri noi de iarna pe jante de tabla cu capace originale VW, noi. Ala "OK, 480 EUR" Bun, i-am dat banii, si vineri masina era gata de drum. Spalata, curatata, cu cauciucurile in portbagaj, hartiile in bord, numerele montate.
Merita mentionat ca e vorba de un VW Golf 5, TDI, 105 CP, 5 usi, albastru-grafit perleffekt, cu aproape toate dotarile (n-are trapa si incalzire in scaun, in rest TOT). 25.003 km avea cand am luat-o, acum are 26.631. Mai trebuie mentionat ca nu sunt samsar de masini, asta am adus-o pentru mine, mai e in garantie 14 luni (oct. 2006-oct 2008) si m-am dus acolo si fiindca sunt mai ieftine, dar si fiindca am vrut sa ma plimb, sa-mi iau hane si sa-mi vad prietenii, deci economia de bani nu a fost un criteriu capital.
Daca e cineva interesat, dealerul e in Reutlingen, langa Stuttgart, si de regula, la autohausuri mari, cam toti vorbesc cel puin si engleza.
Alta regula, sunt de evitat turcii (TOTI, fara exceptie!), polonezii, si aia care fac reclama "Vorbim romaneste". Motivele ar fi suficiente. Stiu ce vor samsarii romani, de aia iau masini cu hibe, cu km dati inapoi, pe care le vand lor mai ieftin, aia le coafeaza si le vand de bune in RO. Naspa treaba. De aia, in Germania, ORICE masina, mai putin cele aflate in garantie, OBLIGATORIU se duc fie la Dekra, fie la un ADAC Prüfstelle (punct de verificare ADAC). Acolo se suie masina pe o rampa si aia iti spun TOT despre ea: cati cai putere mai are, ca parbrizul are mici ciobituri de la lovituri de pietre (pe care tu nu le vezi cu ochiul liber), ca placutele trebuie inlocuite, etc. De regula, costa +/-60 EUR, si primeti o diagnoza stampilata, care e bine de pastrat. Cu aia mergi inapoi la dealer si ii zici "uite ba, ce are asta: are aia, aia si aia. Mai lasa si tu din pret..." si in general aia lasa, ca acuma industria auto germana trece printr-o serioasa criza.
Bun. Daca v-au ajutat cu ceva cele scrise, ma bucur. Pentru detalii suplimentare, lasati vorba la stolnic, ca va aduce-o la cunostinta mea.
Respecte


#54
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
@ MAK Sa rosesc nu alta cand am vazut ca sunt citat precum un clasic in viata :)) I
deea e sa mergeti la Händleri, ca aia dau garantie, si nici nu se streseaza cand iei masina in drive-test. Eu am plecat in drive-test cu masina, 5 ore am stat, i-am lasat dealerului passul, i-am dat nr meu de mobil, ca daca e ceva problema, sa ma sune, nici bip nu mi-a dat. N-au aia stress. Asa se vede ca-s oameni seriosi. Restul, nah, e fie norocul tau, fie norocul lui. Acuma, sa nu intelegeti gresit: nu-s nici expert in achiziii auto, nici super-negociator. Sunt doar chestii care tin de bunul simt. Si din nou, ala n-a avut nici o strabatere cand i-am zis ca vreau sa merg cu ea la Prüfstelle. Cica, "wie Sie wünschen, aber das Auto ist lückenlos" Adica, in traducere libera, cu banii tai faci ce vrei, da' masina e impecabila. Si asa a si fost. In fine, pentru cei care vor, vizitati maxmoritz.de Nu le fac reclama, ii recomand ca oameni cinstiti. Au Skoda, VW, Audi, si in principiu, preturile sunt super-negociabile. E in Reutlingen, la f'o 32 km de Stuttgart, unde puteti ajunge ca mine, 20 EUR bilet microbuz Cluj-Budapesta, 65 EUR Germanwings Budapesta-Stuttgart. Mega-ieftin. A fost mai scump sa aduc masina pe roti inapoi. Eh, daca o puteam declara la bagaje voluminoase, ieseam mai ieftin :)) Acum serios, nu dati banii fara sa pipaiti masina, fara sa va suiti in ea, fara sa o conduceti. Altfel, e ca si cum ai zice "ia-mi banii ca-s prost."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate