Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Logitech 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
665 replies to this topic

#649
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

 edigee, on 12 ianuarie 2017 - 00:28, said:

Pt. 5.1 mufa gri din dreapta nu intereseaza. Aia e pt. 7.1 unde ai doua perechi de canale rear. Deci 3 cabluri(stereo), la verde ,galben ,negru. Doar atat pt. 5.1.
Eu le am introduse asa: https://s27.postimg....51315252387.jpg
Cred ca e gresit. Ceva sugestii?

#650
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Alea 2 mai in exterior sunt pt mufe rca. Tu ai mufe jack.
Cablul negru il bagi unde scrie dedesubt "Rear", cablul portocaliu il bagi unde ai acum cablul negru, mufa din mijloc unde scrie ctr.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/710wLt2govL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mufa verde o pui in partea cealalta a placii de sunet unde ai simblul cu o pereche de casti dedesubt.

Edited by SpeedDemon, 12 January 2017 - 17:10.


#651
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

 SpeedDemon, on 12 ianuarie 2017 - 17:08, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Alea 2 mai in exterior sunt pt mufe rca. Tu ai mufe jack.
Cablul negru il bagi unde scrie dedesubt "Rear", cablul portocaliu il bagi unde ai acum cablul negru, mufa din mijloc unde scrie ctr.

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/710wLt2govL._SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mufa verde o pui in partea cealalta a placii de sunet unde ai simblul cu o pereche de casti dedesubt.

Hm..am facut cum ai spus:
1. mufa verde in casti
2. mufa neagra in Rear
3. mufa portocalie in Ctr.

Am setat pe 5.1 atat din win cat si din Asus Xonar. Se aud doar 2 sateliti: centru si rear right. Restul nu iar subwoofer-ul nu lucreaza. Nu se aude nimic. Se aude "spart".
Si nu mi se pare chiar ergonomic. Cablul verde sa stea in fata in headphones...E cam fortat si sta intins la maximum. Sa incerc o alta combinatie pe cele 3 mufe din placa, respectiv side, ctr si rear?
Oricum cum mi-ai spus tu nu am sunet in subwoofer si doar pe 2 sateliti.

#652
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Mufa verde nu cred ca se pune la casti ,ba chiar pot sa bag mana in foc pt. asta ,la iesirea de casti e altfel de semnal(trecut printr-un preamplificator de casti). Semnal trebuie scos pe la RCA-urile F si L  ,folosindu-se un cablu din asta spre mufa verde la la Logitech. Asa ar fi normal.

#653
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 edigee, on 12 ianuarie 2017 - 21:24, said:

Mufa verde nu cred ca se pune la casti ,ba chiar pot sa bag mana in foc pt. asta ,la iesirea de casti e altfel de semnal(trecut printr-un preamplificator de casti). Semnal trebuie scos pe la RCA-urile F si L  ,folosindu-se un cablu din asta spre mufa verde la la Logitech. Asa ar fi normal.
Corect, mufa verde (boxele frontale stânga-dreapta) se conectează la „Front(L)” și „Front( R)” cu un adaptor 2 RCA tată la 1 mini-jack mamă (trebuie să fie livrat în cutia plăcii de sunet externe), mufa neagră merge în „Side” („Rear se folosește numai pentru configurații 7.1), iar cea portocalie în „Ctr” (care nu e numai centru, ci și subwoofer-ul).
Pentru a auzi toate canalele, îți trebuie fie sursă 5.1 (de ex. film DVD sau blu-ray redat cu WinDVD - trebuie un soft să-ți decodeze pista de sunet din film), fie trebuie să convertești două canale (adică stereo, de ex. muzică) la 5.1 cu softul audio.

Edited by Jean-Luc_Picard, 12 January 2017 - 21:45.


#654
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 Jean-Luc_Picard, on 12 ianuarie 2017 - 21:39, said:

mufa neagră merge în „Side” („Rear se folosește numai pentru configurații 7.1), iar cea portocalie în „Ctr” (care nu e numai centru, ci și subwoofer-ul).

Side (lateral) a la sisteme 7.1 . La 5.1 e rear, spate

https://www.manualsl...l?page=8#manual
Uite manualul placii de sunet Xonar U7. Zice clar ca side se foloseste doar la sistemele 7.1 .
A dreqului si astia, la saraciile mele de audigy se si xonar dgx vin frumos colorate si bagi mufele exact dupa culori una langa alta si aia e. La placile mai avansate le fac monocrom, aurite. Da stiu faza cu auritul, dar puteau macar sa deseneze in jurul intrarii jack.
Am sperat ca merge si in intrarea de la casti, adica na eu am facut z906 sa cante conectat doar cu mufa verde la intrarea de casti a telefonului.
Varianta cu 2xrca -> jack 3.5 ar trebui sa mearga, e singura varianta ramasa. Gasesti la magazinul Dioda din orasul tau.

Edited by SpeedDemon, 12 January 2017 - 22:01.


#655
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

 edigee, on 12 ianuarie 2017 - 21:24, said:

Mufa verde nu cred ca se pune la casti ,ba chiar pot sa bag mana in foc pt. asta ,la iesirea de casti e altfel de semnal(trecut printr-un preamplificator de casti). Semnal trebuie scos pe la RCA-urile F si L  ,folosindu-se un cablu din asta spre mufa verde la la Logitech. Asa ar fi normal.
Aha....de fapt trebuie rca de asta,nu? http://www.tehnicavi..._0,2m_50092.jpg
Adica rca cu mama pt "tatal" verde de la logitech.

#656
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu umbla cu inadituri, ia direct cablu tata in ambele parti.

#657
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 SpeedDemon, on 12 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Side (lateral) a la sisteme 7.1 . La 5.1 e rear, spate
https://www.manualsl...l?page=8#manual
Înseamnă că e altfel decât la receiver-e AV. Acolo pui boxele din spate în „Surround”, dacă sistemul audio e 5.1, dar cele laterale în „Surround” și cele din spate în „Surround Back”, dacă e 7.1.

 SpeedDemon, on 12 ianuarie 2017 - 22:04, said:

Nu umbla cu inadituri, ia direct cablu tata in ambele parti.
Trebuie să găsească un cablu la fel de lung ca originalul. Nu e înnăditură (adică nu-s niște fire răsucite cu mâna), e mufă tată în mufă mamă, n-are nimic, merge perfect, așa se livrează și original (am un Creative, care a venit cu așa ceva în cutie, mufe aurite, producătorul n-a considerat că sughiță).

#658
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Am avut o experienta proasta cu niste prelungitoare de RCA pe vremea cand aveam un x530. Nu stiu de ce, dar se auzeau mai prost prin prelungitoare decat direct.
De asta zic ca e mai bun cablul dintro bucata.

Edited by SpeedDemon, 12 January 2017 - 22:13.


#659
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005

 SpeedDemon, on 12 ianuarie 2017 - 22:04, said:

Nu umbla cu inadituri, ia direct cablu tata in ambele parti.

Pai imi trebuie 2rca to jack 3.5 mm mama pentru a conecta "tatal" cu mufa verde de la z906.
Nu pot pune cablu 2 rca to jack 3.5 mm tata pentru ca nu am cum. Din z 906 am 3 cabluri tata negru, verde si roz/portocaliu care sunt lipite pe panglica si doar la "capete" (in intrare in subwoofer si intrare spre placi sunet) sunt mai indepartate.
Recapituland (ca sa inteleg ce am de facut) sunt urmatoarele:
1. cumpar acest cablu 2X rca la jack audio mama: https://conectica.ro...0m-delock-84768
2. conectez mufa tata verde in acest cablu si mufele de la rca pe bag in front R si front L
3. mufa neagra o introduc in SIDE
4. mufa portocalie/roz o bag in CTR.

Corect?

Edited by cove_adrian, 12 January 2017 - 23:40.


#660
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 cove_adrian, on 12 ianuarie 2017 - 23:35, said:

Pai imi trebuie 2rca to jack 3.5 mm mama pentru a conecta "tatal" cu mufa verde de la z906.
Nu pot pune cablu 2 rca to jack 3.5 mm tata pentru ca nu am cum. Din z 906 am 3 cabluri tata negru, verde si roz/portocaliu care sunt lipite pe panglica si doar la "capete" (in intrare in subwoofer si intrare spre placi sunet) sunt mai indepartate.
Recapituland (ca sa inteleg ce am de facut) sunt urmatoarele:
1. cumpar acest cablu 2X rca la jack audio mama: https://conectica.ro...0m-delock-84768
2. conectez mufa tata verde in acest cablu si mufele de la rca pe bag in front R si front L
3. mufa neagra o introduc in SIDE
4. mufa portocalie/roz o bag in CTR.

Corect?
Corect cu un amendament, colegul spune că, în conformitate cu manualul, la produsul ăsta trebuie pus cablul negru în REAR. Dacă însă restul merge și cele din spate nu se aud, poți să încerci și SIDE.

#661
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Salut , as face un upgrade la X530-ul meu batran. Este ceva mai bun de la Logitech decat z906 ?

#662
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu, Z906 inca e varful de gama.
http://www.logitech..../speakers-audio
http://www.logitech..../surround-sound

Edited by SpeedDemon, 31 January 2017 - 22:06.


#663
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Buna ziua, o intrebare am si eu: am facut rost de un sistem z506 si as dori sa- l cuplez la un ps4. Ce anume mi-ar trebui?
Multumesc. Sau daca nu se poate, o recomandare ptr un sistem ptr ps4, amplasare in living 20 mp la casa.

#664
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 Lucaciu, on 31 ianuarie 2017 - 19:56, said:

Salut , as face un upgrade la X530-ul meu batran. Este ceva mai bun de la Logitech decat z906 ?
Orice sistem audio format din amplificator/receiver plus boxe. In afara de chinezarii gen Akai.
Un upgrade inseamna o trecere la un sunet cat de cat corect ,lucru pe care sistemele de pc nu-l presteaza oricat s-ar chinui unii sa demonstreze contrariul, si oricat de scumpe ar fi.
BTW ;Z 906 are un pret absolut aberant pt. ce ofera.

#665
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007

 edigee, on 01 februarie 2017 - 11:59, said:

Orice sistem audio format din amplificator/receiver plus boxe. In afara de chinezarii gen Akai.
Un upgrade inseamna o trecere la un sunet cat de cat corect ,lucru pe care sistemele de pc nu-l presteaza oricat s-ar chinui unii sa demonstreze contrariul, si oricat de scumpe ar fi.
BTW ;Z 906 are un pret absolut aberant pt. ce ofera.

Gasesc o alta variant mai buna ? Nu vreau neaparat putere imensa , sa aiba o conectivitate buna . Amplificator + boxe se exclude , nu vreau sa investesc mii de lei.

#666
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai un amplificator are mult mai multe intrari decat Logitech-urile alea. O pereche de MMS 802 sau chiar "micutele" 202 conectate la un amplificator ,chiar SH dau de pamant cu toate sistemele alea de pc ,care numai sunet corect nu au. Puterea in ecuatia asta nu are nicio relevanta.
Chiar o pereche de Microlab Solo 7 sau similare de la Edifier ofera un sunet mult mai bun decat orice sistem din ala cu asazis subwoofer si plasticutze din alea de sateliti.
Daca se vrea multicanal ,exista si acolo solutii mai bune decat sistemele de pc. Si nu foarte scumpe.
Am mai zis ,trebuie sa asculti mai intai ce inseamna un sunet cat de cat corect ca sa poti sa compari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate