Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Logitech 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
665 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Z5500


    este un sistem superb din toate punctele de vedere... pentru o camera mica cat si destul de mare este ideal atat bass cat si medii sau inalte (asta cu o configurare buna a setarilor unei placi de sunet performanta)

    singurul lucru urat din partea lui a fost faptul ca daca acest sistem functioneaza mai mult timp la volumul maxim... 1,2 sau mai multzi satelitzii dau un miros de "ars" nu pot spune ars fara ghilimele deoarece nu se strica, doar miros oarecum a "ars" si in timp incepe sa apara un fâsâit pe sonorul fundal al satelitilor, mai ales al celui ce il folosesti mai puternik (la mine centralul) stiti la ce ma refer la acel sunet de fond de il aveau toate sistemele alea vechi de pe timpul lu tataie...

Asta este singrurul dezavantaj, am vazut totusi ca in timp isi poate reveni dar nu complet! :(

#2
florian.ardelean

florian.ardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.03.2007
Nu te supara, dar nu faci o chestie tocmai inteligenta. Uita-te la marimea acestui sistem. Consideri ca e facut sa se auda TARE? Oare de ce un sistem HI-FI cu reciever si sub activ te poate duce lejer la 3000RON (si estimez ca ocupa de vreo 4-5 ori mai mult loc)?

Ceri mai mult decat poate.

Hai s-o luam altfel. Dacia Solenza are pe bord 220 km/h. Daca ai avea masina asta, ai merge cu ea la viteza aia? Ei bine, cam asa e si cu potentiometrul de volum de pe sistemele audio in general. Teoretic, poate sa mearga la maxim. Practic...

Alta chestie: daca amplificatorul e atat de puternic, are nevoie de racire. Majoritatea, daca nu toate amplitunerele 5.1 au asa ceva. Vezi vreun ventilator pe sistemul Logitech? Nu cred.

E cam nasoala treaba cu mirosul, ai grija, s-ar putea sa ramai fara sateliti la un momendat.

PS. Toate sistemele 5.1 Logitech sunt facute pentru camere mici. Nu va lasati impresionati de puterea pe care ar trebui s-o debiteze. Calitativ, or fi ele OK, cu certificare THX si tot tacamul, dar asta nu e valabil daca treci de 70% din volum.

PS.2 Sper ca n-am fost prea acid.

#3
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Pai ideea e ca eu am camera undeva prin care daca vrei sa ajungi pe balkon mai tre sa treci de un geam! :P si am dat sistemul la maxim... am deschis gemurile si la camera si la balkon, am fugit la aproximativ 400 metrii... si se auzea ca si cum era o discoteca la mine in blok.... pentru mine e suficient acest sistem datorita faptului ca nu il folosesc in scopuri de a scoate bani (baruri, discoteci, etc, etc) pentru casa.... este mai mult decat ideal!! parerea mea... la vecina de sus parca ii culege cineva parchetul asa este... ii sar paharele din camera....! :))

#4
srv_pub

srv_pub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 01.08.2005

View Postflorian.ardelean, on Mar 23 2007, 22:25, said:

. Nu va lasati impresionati de puterea pe care ar trebui s-o debiteze.


Chiar da putere mare...pe sbw are 2*tda7294 in punte.Sunt sisteme ptr calculator care dau putere si mai mare...de exemplu creative mega works are 3 amplifuri(serioase, alimentate in comutatie si comandate de procesor) de 100W care dau intr-un dif cu 3 bobine..... :)

#5
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postsrv_pub, on Mar 24 2007, 21:12, said:

Chiar da putere mare...pe sbw are 2*tda7294 in punte.Sunt sisteme ptr calculator care dau putere si mai mare...de exemplu creative mega works are 3 amplifuri(serioase, alimentate in comutatie si comandate de procesor) de 100W care dau intr-un dif cu 3 bobine..... :)
Vreo dovadă? Am ascultat MegaWorks-ul și mai mult de 200 W, în total, nu "debitează". Nu că ar fi ăștia relevanți.. dar parcă nu-mi venea să cred că am ajuns la maximum... <_< Claritatea era super.. dar puterea... :samui:

#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Nu-s componente prea scumpe in logitech-ul acela, iar amplificarea parca are 150W din cate stiu.
60 W sub-ul si 15 W / satelit cu centralul ceva mai puternic(s-ar putea sa nu fie chiar exacte datele astea ;) ).
Oricum, sunt putin sisteme pc care isi declara puterea reala.

In afara de astea, mai este si faptul ca la aceeasi putere, o boxa poate da alt nivel de zgomot.

Logitech-ul este totusi de varf printre sistemele pc, dar pt. un meloman(cuvantul audiofil nici nu cred ca are rost bagat in discutie :D) impatimit s-ar putea sa nu sune bine deloc .

Edited by cods, 26 March 2007 - 01:05.


#7
Adel2005

Adel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2006
M-am hotarat sa-mi iau si eu  Logitech Z-5500 ca am inteles ca sunt cele mai bune la banii lor....dar totusi as vrea sa stiu daca exista cineva cu alta parere daca cineva stie alt sistem mai bun ( pe mine ma intereseaza bass puternic si volum ) pana in 2000RON.Ce placa audio ar fi cea mai buna ptr Z-5500? .... eu ma gandeam ca un M-audio 5.1 ar fi perfecta..... iar astept pareri ptr ca nu sunt sigur de nimic si nu vreau sa le iau sa-mi para rau dupaia  :D Astept opiniile voastre....

#8
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
M-Audio sau Hercules Fortissimo IV :ermm:

http://www.itpromo.r...tissimo_4~75563 :P

#9
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
m audio sau fortissimo IV ?? comparatia este cel putin aiurea ... m audio fiind mult peste fortissimo dar si pretul este mai mare.

#10
Adel2005

Adel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2006
tnx deci sa raman la M-audio  :D iar parerea despre sistem?  z-5500 este cel mai bun ?

#11
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
alta alternativa mai buna in banii astia sigur nu gasesti ... mai ales ca sunt si la promotie acuma 14 mil la ultra pro

#12
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
cauta pe net... sunt si cu 11.5... nu mai stiu exact pe unde...

#13
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View PostLup, on Apr 24 2007, 02:24, said:

m audio sau fortissimo IV ?? comparatia este cel putin aiurea ... m audio fiind mult peste fortissimo dar si pretul este mai mare.
Recomandarea era în funcție de preț. :) Știu diferența dintre M-Audio & Hercules. :P

Besides, nu prea se merită să dai mai mult de cât costă Fortissimo, pe o placă de sunet.. (Probabil) n-o să simtă vreo diferență între ele două. :P

Finally.. face ce vrea cu banii. :P

#14
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
ca sa scapam de orice subiectivism d-asta cu placa de sunet faci in felul urmator: Iti iei o placa de sunet cu iesire digitala ca doar 5500 are intrare coaxiala/optica. Aici nu se mai pune problema la cat de scumpa e placa de sunet pt ca procesorul placii de sunet ... DAC-ul (digital to analog converter) , nu mai face nimic ... nu mai trebuie sa transforme semnanul din digital in analog ci iese direct digital si aia e. indiferent cat de scumpa/ieftina ar fi placa diferentele nu exista !

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLup, on Apr 24 2007, 20:24, said:

ca sa scapam de orice subiectivism d-asta cu placa de sunet faci in felul urmator: Iti iei o placa de sunet cu iesire digitala ca doar 5500 are intrare coaxiala/optica. Aici nu se mai pune problema la cat de scumpa e placa de sunet pt ca procesorul placii de sunet ... DAC-ul (digital to analog converter) , nu mai face nimic ... nu mai trebuie sa transforme semnanul din digital in analog ci iese direct digital si aia e. indiferent cat de scumpa/ieftina ar fi placa diferentele nu exista !
si la un moment dat tot va trebui convertit din digital in analog, chestia asta o va face DAC-ul sistemului/amplificatorului/receiverului etc (in cazul de fata al Logitech-ului). Care poate fi mai bun sau mai putin bun decat cel al placii de sunet, depinde pentru care opteaza. Deci tot la subiectivism se ajunge...

#16
Adel2005

Adel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2006
Deci ce placa audio imi iau ?  :lol: si sitemu il iau de pe .com :D n-am treaba cu   preturile din romania  ca o sa dau maxim 300$ dolari pe el. deci :-?? altu pe .com exista in 300$?in concluzie va rog recomandati-mi si mie o polaca buna

Edited by Adel2005, 24 April 2007 - 20:08.


#17
Adel2005

Adel2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2006
INtrebare .. :
asta:
http://www.emag.ro/b...ratorilor#meniu
sau asta:
http://www.emag.ro/b...s--p970115-0914
?

#18
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Z-urile, zic eu. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate