Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Curs valutar lei -leva

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
PUNKYFISH

PUNKYFISH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.08.2004
Am  incercat sa gasesc  cursul valutar lei- leva sau macar euro -leva.. Ma poate ajuta cineva cu un link? Sau macar  aproximativ cam cat valoreaza o leva bulgareasca?

#2
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
1 Euro=1.92-1.96 Leva.

#3
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
sau 1 leva=0,45 RON

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
bun, c-am lamurit-o pe asta, eu vin cu alta intrebare: exista vreo casa de schimb in Bucuresti de la care sa pot cumpara leva?

nu zic ca n-o sa gasesc si acolo, dar va fi palpitant - ajung in vinerea mare, cand probabil va trebui sa accept cursul de la receptia hotelului, fiindca banci ioc, asta dupa ce am mai pierdut nitel la cumpararea euro...

nenea la care schimb eu de obicei a promis ca "incearca sa-mi faca rost, dar nu sunt sanse prea mari" :) aveti voi vreo veste mai buna?

#5
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
acolo unde?
eu am fost duminica la Veliko Tarnovo (cam 120 km de la Ruse) si am gasit in oras o casa de schimb care schimba si lei (la cursul pe care l-am scris mai sus), pe langa euro, etc.
in orasele de langa granita (Ruse, Silistra, etc) gasesti sigur de schimbat (in Silistra, cursul leului era mai bun decat in Ruse :) )
daca nu, se pot scoate bani de la ATM

PS
din cate stiu eu, in bulgaria cursul euro este fix, asa ca poate ai fi in avantaj sa schimbi euro->leva si cand te intorci schimbi inapoi (maruntisul ramas) leva->euro fara sa pierzi

Edited by draku, 21 March 2007 - 10:59.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 draku, on Mar 21 2007, 10:56, said:

acolo unde?
eu am fost duminica la Veliko Tarnovo (cam 120 km de la Ruse) si am gasit in oras o casa de schimb care schimba si lei (la cursul pe care l-am scris mai sus), pe langa euro, etc.
in orasele de langa granita (Ruse, Silistra, etc) gasesti sigur de schimbat (in Silistra, cursul leului era mai bun decat in Ruse :) )
daca nu, se pot scoate bani de la ATM

PS
din cate stiu eu, in bulgaria cursul euro este fix, asa ca poate ai fi in avantaj sa schimbi euro->leva si cand te intorci schimbi inapoi (maruntisul ramas) leva->euro fara sa pierzi

sorry :) acolo = nisipurile de aur

merg cu autocarul, n-am inca idee de traseu, cu atat mai putin de opriri.

nu stiu ce intelegi prin curs fix, eu tot pe forumul asta am citit ca se schimba un euro de la 1,80 pana la 1, 95 leva.

si din nou zic, iau in calcul ca e vinerea mare, habar n-am ce program vor avea bancile si casele de schimb.


la cat turism bulgaresc fac romanii, chiar nici o casa de schimb nu si-a bagat leva in oferta? ma indoiesc ca n-ar fi cerere.

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 draku, on Mar 21 2007, 10:56, said:

din cate stiu eu, in bulgaria cursul euro este fix, asa ca poate ai fi in avantaj sa schimbi euro->leva si cand te intorci schimbi inapoi (maruntisul ramas) leva->euro fara sa pierzi

nu e chiar asa... au introdus ei consiliul monetar...si leva e fixa fata de euro da rpoate la banca centrala.

eu am fost acum 3 saptamani la balcic si am schimbat euro cu 1,93 si 1,94 leva la aceasi casa in zile consecutive. am inteles ca la alte case e si 1,95 sau 1,92. deci exista diferente.
in alta oprdine de idei....am vrut sa schimbam leva ramasa in euro...si ne-am lovit de refuzul categoric al angajatei de la ghiseu pe motiv ca 1o sau 20 euro sunt prea putini sa ne vand ain apoi... ma rog...i-am cheltuit in marketuri pana la urma...

#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
alta intrebare, pentru ce care ati fost la Nisipurile de Aur: exista acolo vreo casa de schimb care sa primeasca lei? presupun ca asa as fi mai castigata decat sa schimb aici leii in euro, si acolo euro in leva.

#9
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003
inseamna ca stiam gresit, sorry

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
In Bucuresti nu se gasesc leva decat la banci si la alea foarte rar, chiar mai rar decat forintii. Cel putin eu una nu am fost capabila sa gasesc anul trecut in vara, cand juma' de tara parea sa se indrepte catre Bulgaria :lol: Incearca la Raiffeisen (dar undeva in centru), ei au fost mai amabili si au facut rost de suma ceruta d epe o zi pe alta.

Calese de schimb din statiunile bulgaresti accepta lei (nu toate), dar cursul de schimb e destul de prost, mai bine cu euro.

#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Dar sa scoateti leva de la un bancomat al unei banci din Bulgaria de ce nu incercati ?
Eu am incercat si a mers - comision vreo 3%, card in RON, Visa Electron.

#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 draku, on Mar 21 2007, 09:53, said:

sau 1 leva=0,45 RON
Asta inseamna ca o cafea (2 RON), costa la ei 4.5 leva? Sau e mai scumpa? Dati-ne niste preturi la produsele de acolo, sa ne facem o idee despre puterea de cumparare.

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
QUOTE(draku @ Mar 21 2007, 09:53)
sau 1 leva=0,45 RON

 duculeana, on May 2 2007, 22:35, said:

Asta inseamna ca o cafea (2 RON), costa la ei 4.5 leva? Sau e mai scumpa? Dati-ne niste preturi la produsele de acolo, sa ne facem o idee despre puterea de cumparare.

e cam invers: 1 ron = 0.59 leva ( 1 leva = 1.7 ron )
de exemplu o bere e cam 1.5 leva

#14
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Si la toate casele de schimb vazute prin Bulgaria, la cumparare era 1 leu= 0,5 leva. Schimband lei-euro-leva, cursul ajunge 1leu=0,3 euro=0,58leva. Merita clar sa schimbi lei-Euro-leva, sau sa scoti leva de la bancomat.

#15
anook

anook

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2005
1 leva= 20 de mii de lei,1 leva =1.85 euro asa este doar ce am venit eu ieri de la bulgari si asa am schimbat

#16
Guguluff

Guguluff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.01.2007
Asta inseamna ca 2 ron(20mii) sunt egali cu 1,85 euro :cursing:  Nu prea cred...
Oricum, oare merge daca ai card in USD sa scoti leva de la bancomat?

#17
salsaGalaxy

salsaGalaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.05.2004

 Guguluff, on May 10 2007, 16:00, said:

Asta inseamna ca 2 ron(20mii) sunt egali cu 1,85 euro :cursing:  Nu prea cred...
Oricum, oare merge daca ai card in USD sa scoti leva de la bancomat?


a scris gresit nu te speria
cam asha e corect
1 Euro = aprox 1.95 Leva .....
eu plec maine dimineatza pentru a 8 - oara in ultimii 2 ani
de obicei schimb euro in leva acolo ! Atentie la casele de schimb , pentru ca unele au comision!

#18
simona69

simona69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2007

 salsaGalaxy, on May 10 2007, 14:19, said:

a scris gresit nu te speria
cam asha e corect
1 Euro = aprox 1.95 Leva .....
eu plec maine dimineatza pentru a 8 - oara in ultimii 2 ani
de obicei schimb euro in leva acolo ! Atentie la casele de schimb , pentru ca unele au comision!

Eu am schimbat la Nisipuri , de 1 mai 1 euro=1.88 leva si 100 RON= 50 leva
Asa era peste tot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate