Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Facultate de design

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
argenti

argenti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2006
Salut.
Am si eu nevoie de ajutor va rog.
Ma intereseaza o facultate de design grafic pe calculator.
Am cautat, si m-am interesat.. tot ce am gasit este: Tibiscus - Timisoara.. : site: http://www.fd.tibiscus.ro (poate ajuta pe cineva)
Vreau ceva care sa te invete Adobe, Maya, Corel, etc !
Programare grafica. Din cate am inteles de pe site-ul celor de la Tibiscus iti dau si o diploma de Web Designer .. in pricipiu asta mi-a deschis orizontul .. faceam web design si am zis..ca e cazul sa fac ceva pe viitor.. pt ca am realziat ca-mi place editarea de imaginie.. crearea de filmuletze animate.. etc.. doar ca am nevoie de experienta si de cineva care sa ma invete.
Daca stie cineva de Tibiscus sau de o alta facultate de oriunde ... dar sa fie in tara (Ro) ..
ideile sunt binevenite.
Va multumesc si astept raspuns !

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 argenti, on Mar 20 2007, 21:33, said:

Salut.
Am si eu nevoie de ajutor va rog.
Ma intereseaza o facultate de design grafic pe calculator.
Am cautat, si m-am interesat.. tot ce am gasit este: Tibiscus - Timisoara.. : site: http://www.fd.tibiscus.ro (poate ajuta pe cineva)
Vreau ceva care sa te invete Adobe, Maya, Corel, etc !
Programare grafica. Din cate am inteles de pe site-ul celor de la Tibiscus iti dau si o diploma de Web Designer .. in pricipiu asta mi-a deschis orizontul .. faceam web design si am zis..ca e cazul sa fac ceva pe viitor.. pt ca am realziat ca-mi place editarea de imaginie.. crearea de filmuletze animate.. etc.. doar ca am nevoie de experienta si de cineva care sa ma invete.
Daca stie cineva de Tibiscus sau de o alta facultate de oriunde ... dar sa fie in tara (Ro) ..
ideile sunt binevenite.
Va multumesc si astept raspuns !
Nu cred ca o sa gasesti vreo facultate in care sa se predea maya, corel, etc. Astea le poti invata singur sau poti cauta cursuri.

#3
argenti

argenti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2006
da..stiu .era un exemplu ..
ma intereseaza designul pe calculator.. daca ma paote ajuta cineva..
merci de replay!

#4
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
Nu există facultate de design pe calculator. Există cursuri...

Eu sunt la design și învăț design. Calculatorul este o sculă de lucru, care poate înlocui creionul și hârtia.
Cică se predau ceva cursuri de Photoshop, Corel, 3dsmax, din anul 2. Ce mi s-a predat la facultate, știam de mult, și e un kkt. Programele le înveți singur, dar până nu știi LA CE să le folosești, poți să te ștergi la fund cu ele.

#5
argenti

argenti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.11.2006
u esti la facultatea de design din Timisoara ? la Tibiscus ?
Ma intereseaza totul pe calculator.. adica .. fara pix-uri, hartii, si altele.
hmm programare grafica, daca ma exprim corect  :deadtongue:  
Stiu ca era o facultate in care faceai asa ceva, prin programe, bla bla bla.. si la sfarsitul facultatii .. stiai cam tot ce era de stiut despre grafica si cum sa o faci, in alte programe decat photoshop et.c.. eu am dat doar un exemplu !
Merci de replay !

Din cate am vazut pe site la Tibiscus, la master poti da si web design ... principalul motiv ce mi-a deschis calea catre design .. :P
Eu zic ca e ceva pe langa ce caut eu .. dar vreau sa fiu sigur
am incercat sa le scriu, dar nici un raspuns !

Edited by argenti, 23 March 2007 - 11:41.


#6
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

 argenti, on Mar 23 2007, 11:39, said:

u esti la facultatea de design din Timisoara ? la Tibiscus ?
Ma intereseaza totul pe calculator.. adica .. fara pix-uri, hartii, si altele.
hmm programare grafica, daca ma exprim corect  :deadtongue:  
Stiu ca era o facultate in care faceai asa ceva, prin programe, bla bla bla.. si la sfarsitul facultatii .. stiai cam tot ce era de stiut despre grafica si cum sa o faci, in alte programe decat photoshop et.c.. eu am dat doar un exemplu !
Merci de replay !

Din cate am vazut pe site la Tibiscus, la master poti da si web design ... principalul motiv ce mi-a deschis calea catre design .. :P
Eu zic ca e ceva pe langa ce caut eu .. dar vreau sa fiu sigur
am incercat sa le scriu, dar nici un raspuns !

Nu nu sunt la Timișoara.
Tu în primul rând trebuie să înveți ce e aia design. Nici eu nu am avut nici o tangență cu desenul, dar e componenta esențială a designului.
Și eu fac proiectele pe calculator, dar prima oară trebuie să dezvolți simțul estetic, un concept, iar faza pe calculator e doar partea de finisaj, produs final.
Nu-ți recomand să faci greșeala pe care o fac majoritatea „web-designerilor” care știu un pic de flash, html, photoshop și se cred designeri.
Pentru folosirea programelor există cursuri de specializare. Eu nu am auzit de nici o facultate care să facă EXCLUSIV design pe calculator sau facultate de web-design.

Mă repet, prima oară documentează-te ce anume vrei să te faci, află ce este designul și vei vedea. Și eu am dat la design că-mi plăcea grafica, pentru că-mi plăcea să lucrez în photoshop...ajuns acolo, am aflat că designul grafic nu mi se potrivește, pentru că pentru acela trebuie să știu totuși desena, să am un simț artistic - eu terminând liceu de mate-info, eram cam praf la capitolul ăsta.

#7
gForce

gForce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.11.2004

 Fr3ak, on Mar 23 2007, 14:01, said:

Nu nu sunt la Timișoara.
Tu în primul rând trebuie să înveți ce e aia design. Nici eu nu am avut nici o tangență cu desenul, dar e componenta esențială a designului.
Și eu fac proiectele pe calculator, dar prima oară trebuie să dezvolți simțul estetic, un concept, iar faza pe calculator e doar partea de finisaj, produs final.
Nu-ți recomand să faci greșeala pe care o fac majoritatea „web-designerilor” care știu un pic de flash, html, photoshop și se cred designeri.
Pentru folosirea programelor există cursuri de specializare. Eu nu am auzit de nici o facultate care să facă EXCLUSIV design pe calculator sau facultate de web-design.

Mă repet, prima oară documentează-te ce anume vrei să te faci, află ce este designul și vei vedea. Și eu am dat la design că-mi plăcea grafica, pentru că-mi plăcea să lucrez în photoshop...ajuns acolo, am aflat că designul grafic nu mi se potrivește, pentru că pentru acela trebuie să știu totuși desena, să am un simț artistic - eu terminând liceu de mate-info, eram cam praf la capitolul ăsta.



pentru initiatorul problemei.... nu exista la noi facultate exclusiva de design sau grafica sau cum vrei tu sa-i spui
astia care ne ocupam sa facem diverse chestii grafice pe pc-u sunt folosite in mai multe domenii...
facem animatii pentru film, vezi transformers, cu programare si cu toate prostiile
sau pentru arhitecti.. care au nevoie de animare 3d a proiectelor,
sau suntem web designeri.. dar atunci avem treaba cu flashu daca shtim si cu script daca nu statici in care folosim grafica... din nou... daca stim,... photoshop, corel..etc

ideea este ca sunt multe lucruri pe care le poti face... dar nu la o facultate, gasesti o astfel de facultate in Canada, sau USA, am avut un director de grafica venit din Ontario (Canada), dar ala in afara de photoshop si corel stia engleza si ceva franceza :)) daca ma intelegi....

Am cunoscut la noi arhitecti care stiau sa lucreze cu max-u cu maya sau cu arhicad-u sau cad-u ... pana mea.. toata lumea care vrea sa faca ceva... afla ce vrea exact sa faca dupa care vede exact ce programe are nevoie sa foloseasca dupa care face cursuri daca nu se descurca singuri...


cam asta e povestea... trista de altfel

daca stie altcineva ceva ce nu stim noi poate ne lumineaza


all the best,
bye

#8
eskyto

eskyto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2009
sunt in aceeasi problema ca si Fr3ak  termin mate info si habar nu am ce sa fac in continuare...am diplome in englaza si pot sa le arunc la gunoi pe majoritatea...adika inafara de Cambridge si Teofel, si nu prea as vrea sa ajung pana in Vancuver Canada pt design ! vreo sugestie careva ?

#9
malware

malware

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.07.2007

 eskyto, on 25th November 2009, 20:48, said:

sunt in aceeasi problema ca si Fr3ak  termin mate info si habar nu am ce sa fac in continuare...am diplome in englaza si pot sa le arunc la gunoi pe majoritatea...adika inafara de Cambridge si Teofel, si nu prea as vrea sa ajung pana in Vancuver Canada pt design ! vreo sugestie careva ?
Da mai multe detalii, designul - grafica reprezinta doar o optiune la indecizia personala, sau o pasiune si domeniu pe care doresti sa te axezi pe vitor?

#10
snk-artwork

snk-artwork

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2012

 Fr3ak, on 23rd March 2007, 14:01, said:

Nu nu sunt la Timișoara.

Imi poti spune te rog la ce facultate mergi si in ce judet? Mersi frumos!

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Te-ai uitat la data ? A si absolvit de atunci + angajat.

#12
snk-artwork

snk-artwork

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2012
Daca ma uitam nu mai ziceam nimic :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate