Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

DX LW & MW Romania (152 KHz - 1620 KHz), DRM

- - - - -
  • Please log in to reply
1287 replies to this topic

#1261
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006
Da ipman, Sony ICF-7600D, 1983–1987, e foarte bun,cu condiția să nu-l iei de la un pescar cu toate inscripțiile decolorate ros pe margini și lipsă ceva plasticuri. Aia cu spionii spionii number stations n-am știut legenda. Sony când au făcut 7600D în 82-84 pe digital au sărit direct pe butoane de la rotițe. Totu-i la butoane. Cauți frecvența apasă la buton. Neplăcut.  Volumu-i doar pe potențiometru analogic liniar. Eu l-am luat pe vremuri că era singuru care l-am găsit acceptabil la preț cu entry keypad frequency, bandă continuă 150Khz-30MHz adică și CB pe 27 Mhz. Dacă avea și o rotiță digitală de frecvențe era BEST-BUY. În 1980 și ceva când a fost lansat costa 560 de DM,mărci germane. Dacă a-ți trăit pe vremurile alea aveți idee de ce suma e vorba. Radio foarte bun și după aproape 40 de ani de hârjoneală și frecangeală.

#1262
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Da, ei au gandit ca daca are multe butoane arata mai de viitor. Partial adevarat, s-a vandut bine si din cauza ca era de calitate.
Da, traiam in 1980, dar eram prea copil sa inteleg banii si mai ales ce inseamna alte tari.

Da, am si ICF 2010D care asteapta cuminte sa-i inlocuiesc condensatorii. El se mai zbate un pic, nu e mort de tot, dar timp tot n-am.

#1263
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019

View Postmishu_popa, on 23 februarie 2021 - 13:05, said:

PL-880 ssb radio 161$ cu transport = 645 lei pe https://www.anon-co....l880-ssb-radio.
Dupa parerea mea , mai rentabil ar fi un Airspy R2 (da stiu e o diferenta enorma de la Tecsun la Airspy) insa la 160 de dolari e mai rentabil acesta , in plus are banda de receptie mult mai larga , dar aici nu gusturile nu se discuta , fiecare isi ia ce considera ca este mai bun.

#1264
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

View PostSniperWolf_02, on 02 martie 2021 - 11:57, said:

Dupa parerea mea , mai rentabil ar fi un Airspy R2 (da stiu e o diferenta enorma de la Tecsun la Airspy) insa la 160 de dolari e mai rentabil acesta , in plus are banda de receptie mult mai larga , dar aici nu gusturile nu se discuta , fiecare isi ia ce considera ca este mai bun.

Cam toate SDR-urile au o receptie larga, dar pe de alta parte selectivitatea si senzitivitatea nu se apropie de un radio hardware bun la aceeasi bani.
Sigur, daca vorbim de de Elad sau mai stiu eu ce avioane, da, acolo sunt performante bune, dar banii sunt cu totul altii decat un radiocasetofon auto vechi din targ. Nu e decat o problema de cat ne permitem.

#1265
mishu_popa

mishu_popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.07.2006
Domnu Lunetist, povestea cu Tecsun PL-880 este despre un radio normal ,care îl iei cu tine pe munți și văi,și costă vreo 7 milioane pe afară și la noi în Rom la arteco costă 16 milioane, adică 16-7 = 9 mil diferență. Și Airspy- ul ăla de care acum aud prima dată, SDR, leagă și laptop-ul de el și antenele aferente și stai în casă la pupitru, și 11 milioane jumate pe https://www.optimusd...airspy-r2.html. Dacă-i despre SDR-uri ia dă o geană și spre SDRplay RSPdx 14 bit la specificații și preț versus Airsplayu ce zici. Da domnu Ipman, ai dreptate, n-ai cum să scoți aceleași performanțe dintr-o cutiuță SDR de 315 grame 9 milioane față de un ICOM IC-R8600 de 4,3 kile 3000 $ sau Icom IC-R9500-02 de 20 kile 16000 $. Poți să ai Icomu de 16 000 de dolari și 20 de kile și filtre Kiwa și All Inclusive sau poți să ai cutiuța SDR de 300 de grame cu 9 milioane, dacă n-ai antenele aferente și locurile de amplasament, i ca și cum ai Porsche într-o văgăună din suceava,vrancea, etc., unde noroiu i până la genunchi pe uliță și mai ieși ocazional prin curte să-l ștergi de praf.

#1266
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postipman, on 02 martie 2021 - 16:42, said:


Cam toate SDR-urile au o receptie larga, dar pe de alta parte selectivitatea si senzitivitatea nu se apropie de un radio hardware bun la aceeasi bani.


Un SDRplay RSPdx, sau un Airspy HF+ Discovery oferă performanțe cu mult peste orice radio sub 500 euro. Iar ele costă undeva sub 200 de euro. Nu merită să mai cumperi un radio clasic, decât dacă vrei musai un receptor simplu, portabil și fără bătăi de cap cu computerele.

#1267
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Va cer ajutorul intr-o problema tehnica.

La Sony ICF-7600D cand introduc un jack in mufa de antena exterioara decupleaza doar antena de ferita, nu si antena telescopica.

Uitandu-ma pe schema, mi se opare ca ar trebui sa le decupleze pe amandoua.

Am incercat si cu jack mono si cu jack stereo, ba chiar si cu un bat de chibrit dar antena telescopica tot nu se decupleaza.

Multumesc anticipat pentru orice informatie sau sugestie.

Attached Files



#1268
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 15.04.2007
Pe 999 khz Maiac acum se retransmite Radio Rossii (Moscova). Aceeași putere ca și 1413 Vesti FM.
TWR-ul de pe 999 pare sa fie mutat pe 621khz. Asta conform frocusnet și fmlist. Nu am prins emisie nici pe 621 nici pe 1548 tot arondate Maiacului.

Pe 657 khz Cernăuți, 1278 khz Kurisove si-a reluat emisia UR1 (postul de radio public ucrainean).

Edited by napster1, 10 April 2022 - 17:35.


#1269
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Tot incerc sa prind RRA 1458Khz in constanta dar nu reusesc. Nu se mai emite acest post in AM sau aparatul e de vina. Prinde Radio Constanta pe 909Khz si Antena satelor pe 1314khz

#1270
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu mai emite de aproape un an. Vezi RRA in zona pe 720 kHz si 1593 kHz.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2022 - 00:45.


#1271
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Deci vechea frecventa a Radio Vacanta 1458 khz sud-est e dezactivata in prezent? Foarte interesant, nu stiam.

#1272
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Pe 999 khz e Radio Rossya, fosta frecventa a Tiraspolului.

#1273
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postdincadan78, on 08 iulie 2022 - 21:00, said:

Deci vechea frecventa a Radio Vacanta 1458 khz sud-est e dezactivata in prezent? Foarte interesant, nu stiam.

Este o licitatie pentru emitatoare noi de AM/DRM.
O sa fie inlocuit si cel de pe 1314 kHz.
Cand?...nu se stie.

http://www.radiocom....are_unde_medii/

#1274
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Aseara la Bucuresti pe 1314 khz intra R Oltenia Craiova, prin propagare.

#1275
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
La Iasi (COPOU) cu VEF 202 dupa o mica reconditionare si reglaje fine prind asa:

LW: 153 KHZ - ANT.SATELOR; 171 KHZ - OCAZIONAL, RAR CEVA IN FRANCEZA; 198 KHZ - SEARA BBC CH.4 LANGA GEAM SAU IN CARTIER CU APARATUL; 225 KHZ - POLONEZ [zi si noapte, noaptea are cel mai bun sunet]; pana nu demult a mai fost ceva la 234 KHZ DIN BELGIA DACA NU MA INSEL SI UNDEVA PE LA 270 KHZ DAR ACESTEA SE PRINDEAU DOAR SEARA. Interesant e ca seara uneori 153 KHZ la interior devine mai zgomotos nu stiu cum se explica asta, iar ce e la 225 KHZ in acel interval pana ziua in zori e destul de clar.

MW: 531KHZ [seara] - RRA; 567 KHZ RRA [SEARA], 576 KHZ RRA [SEARA], 603 KHZ RRA, 630 KHZ RADIO TM; 711 KHZ RRA [SEARA]; 720 KHZ RRA [SEARA]; 756 KHZ RRA [SEARA]; 810 KHZ CEVA MACEDONEAN SEARA; 855 KHZ RRA [SEARA]; 873 KHZ RADIO MD1; 909 RADIO CJ [SEARA]; 999 KHZ CEVA RUSESC; 1053 RADIO IASI; 1152 RRA [SEARA]; 1179 [SEARA]; 1314 KHZ RADIO OLTENIA CRAIOVA [SEARA]; 1458 KHZ RRA [SEARA]; 1494 KHZ RADIO MD1; 1530 KHZ RRA [SEARA]; 1548 SAU 1557 KHZ E UN CANAL RELIGIOS; [SEARA]; 1584 KHZ - RVS; 1593 - RADIO CJ [SEARA] plus alte cateva: la 558 KHz, unul rusesc pe la cca 1400 KHz care emite mai toata ziua. Cam astea sunt frecventele care se receptioneaza destul de clar, de inteligibil, posibil sa mai fi omis cateva. Depinde si de ora la care le receptionez. Unele ma tin ore in sir, altele doar putin, dupa care "dispar".

Am incercat si cu digital TCM... slab...din nascare slab. Ala e bun doar in FM e tare in clanta, in rest pe unde lungi e slabut...nici nu era etalonat ca lumea la capatul inferior la 153 KHz.. iar la cautare automata nu se oprea pe lungi deloc. Pe celelalte game se oprea. Aparatul avea si functie de Dx care mergea pe FM si pe SW.

Am incercat si cu Schneider un radio portabil vintage pe tranzistori, insa pe lungi nu da rezultatele scontate, e cam zgomotos. Doar sa fii destul de departe de surse electrice mai ai sanse sa prinzi ceva clar in afara de 153 si 225 KHz, in rest, orice mica deviatie/rotatie a antenei de ferita aduce zgomot mult.

Am incercat cu Selena B211 insa e cam zgomotos pe lungi; B215 nu e asa zgomotos, dar mai putin sensibil pe lungi; pe medii merg bine toate

Am incercat cu un Meridian RP309 pe medii receptioneaza tot ce am prins cu VEF 202 cu succes (are un FET); Meridian RP310 pe lungi merge cat de cat, insa putin cam zgomotos (desi e aceeasi schema si are FET la intrare).

Mamaia 3,4 - varza aparate.. pe medii o parte din gama prinde mai bine, cealalta mai slab; pe lungi slabut. Acroseaza 153 KHz pe timp de zi cu Radio Iasi. In rest doar doar 225 KHz polonezul cam slabut, dar il ia.

Gloria 1 - foarte selectiv pe unde medii, dar nitel cam zgomotos, spre deosebire de Gloria 4. Pe unde lungi e rezonabil, dar tot zgomotos e.

Gloria 4 - o idee mai bunut pe unde medii, insa pe lungi aceeasi buba. La multe modele acroseaza 153 KHz pe timp de zi cu Radio Iasi. Cu toate astea cu un rapanos de Gloria 4 am putut receptiona bine mai mereu polonezul la 225 KHz si cu chiu cu vai si BBC la 198 KHz. dupa multe reglaje si ajustari la muchie de cutit..datorita unei scheme cretine cu oscilator comun medii/lungi.

Gloria Nova - f. bun pentru benzile de FM si AUX. Pe medii de obicei in a doua jumatate a gamei, partea superioara unele posturi "se prind de 2x" la doar cativa milimetri distanta de scala...faza de cacao.. Sensibilitate naspa.. iar cu cat scade postul in amplitudine se aude "carait". Pe lungi depinde cum reglezi rahatul ala de oscilator comun.. ori prinzi cam un sfert de banda si are o sensibilitate rezonabila + jumatate de gama de unde medii la o sensibilitate mai buna.. in rest varza. Doar antena satelor merge la 153 KHz

La multe aparate cu oscilator comun acroseaza pe timp de zi cat emite Radio Iasi 153 KHz cu o armonica de la Radio Iasi. La altele apare acea armonica undeva in jurul frecventei de 300 KHz.

Tuner inkel TD1LB pe unde medii binisor, insa pe lungi cam zgomotos. 153 KHz si atat.

Interesant e ca multe din aparatele din comert care erau dotate cu acel CD/TA2003 mergeau foarte bine pe FM si pe unde medii destul de bine. Aici conteaza 2 chestii: calitatea feritei pt integrat, calitatea si ajustarea oscilatorului sa nu fie bobina din aia ingusta vai de ea, si calitatea filtrelor ceramice, ce taiere au si cate sunt 1 sau 2, depinde de la schema la schema.

Nejva RP - 204 merge in hop-uri. Posturile mai puternice le ia dar la niveluri oarecum usor diferite de tarie la acelasi volum. De aici inteleg ca reglajul automat nu e perfect. Cele slabe asa si asa.. Pe lungi e slabut la sensibilitate.

Amplitunerul Delia - pe medii merge bine, nu are zgomot desi e alimentat la retea, gratie combinatiei FET + integrat posibil, si pe lungi rezonabil dar mai putin sensibil.

IRIS - pe unde medii prinde, dar nu e asa sensibil. distorsioneaza mult posturile mai puternice, iar pe lungi mai acroseaza.

Vedem cum va fi Inter-ul.

Acum ca am pus toate pe tapet, as dori sa va intreb, daca as construi mini - whip pe care multi o lauda si as urca-o sus pe terasa la etaj 8, pot cobori un fir pana la etaj 1 coaxial si sa introduc semnalul in radio?   http://www.pa3fwm.nl...whip-pa3fwm.png

Imbunatateste calitatea si sensibilitatea pentru unde medii si lungi?

P.S: spre deosebire de undele medii unde o data orientata ferita prinzi aproape pe maxim de semnal toate statiile, pe unde lungi cam trebuire rotita ferita  uneori aproape pentru fiecare post, pe o pozitie e posibil sa ai claritate maxima pt 1-2 canale si pt altul sa fie mediocra..si tot asa.

Attached Files


Edited by andreidl, 21 March 2023 - 21:01.


#1276
PetricaMarian

PetricaMarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.04.2020
Scanare banda MW după amiaza, după ora 15.
Pe radio Sony Icf -506
Locația : zona Brașov

https://youtube.com/...I?feature=share

Edited by PetricaMarian, 24 March 2023 - 16:35.


#1277
guzye

guzye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.03.2014
Nu de mult am achizitionat un radio de de pe Aliexpress cu TEF 6686 .  Dupa primele impresii merge chiar foarte bine si in bemzile LW ,MW . Azi am facut scanarea benzilor  ( in jurul orei 11 ) . Radioul era conectat la o antena FM cu 3 elementi cu bucla de simetrizare la o inaltime de cca.6-7 m . Sant curios ce parere aveti de receptie . Receptia este facut in Sandominic jud Harghita .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xd8sCv3xC6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vUkzmAUVti0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1278
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 30.12.2012
Parerea mea este ca prinde foarte bine. Al meu nu merge asa cel putin pe unde lungi am o tiuiala infernala si nici nu se pune problema sa prind polonezii pe 225kHz. Iar pe unde medii al tau merge cum merge al meu seara. Ar fi interesant sa faci o scanare pe unde medii seara pentru ca vei prinde mult mai multe posturi.

PS: este posibil ca si in zona mea sa fie mult zgomot.

Edited by numerci, 09 April 2023 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate