Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

DX LW & MW Romania (152 KHz - 1620 KHz), DRM

- - - - -
  • Please log in to reply
1287 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
deschid acest thread pt a anunta ca 909Khz radio constanta si-a scazut puterea .. in buc nu se mai receptioneaza .. in rest 909khz Cluj se aude superb si in pozitie opusa se aude RRA...  :thumbup:

Edited by Zvartoshu, 22 March 2009 - 23:01.


#2
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Sambata trecuta pe la 17.00 :

1557 France Info
1575 RAI 1

#3
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Adaugam si undele lungi in discutie?
171 kHz - Radio Cecenia Libera - se aude binisor dupa-amiaza, dar numai daca ies afara la distanta de orice sursa de perturbatii electromagnetice.

Pe UM:
549 kHz - Radio Tiraspol - "separatistii" au si emisiuni in limba romana dupa amiaza.

#4
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006
Menționați și zona (orașul) în care ați reușit aceste performanțe.

#5
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View Post*Victor*, on Mar 20 2007, 17:36, said:

Menționați și zona (orașul) în care ați reușit aceste performanțe.
Focsani

#6
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Are cineva o schema + calcule + explicatii pentru constructia unei antene cadru pentru UL si UM ?

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostSorin70, on Mar 20 2007, 17:48, said:

Are cineva o schema + calcule + explicatii pentru constructia unei antene cadru pentru UL si UM ?

am eu una de medii si una de scurte da tre spatiu nene nu asa cu una cu doua .. antenele gen garduri cu sarame .. lungi rau si tre sarma multa! suna aiurea dar la tzara are unchimiu si aude orice post de radio din scurte si lungi .. mediile deja unlele le aude mixate gen 630 khz .. !

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostBeavix, on Mar 20 2007, 17:26, said:

Pe UM:
549 kHz - Radio Tiraspol - "separatistii" au si emisiuni in limba romana dupa amiaza.

apropo de asta eu am luat mayacu din Kurovskaya amestecat cu ceva nemtzesc .. rusii contra nemtzi!! suna periculos nene!

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
taica .. vb de LUNGI cat se pot lungii :P .. mediile cat se poate de medii .. scute cate se poate de inguste da incapatoare :lol: .. pe bune vb de benzile opuse FM-ului! BAFTA!

Edited by Zvartoshu, 20 March 2007 - 18:52.


#10
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004
1053 - radio Iasi
909 - Radio Cluj
900 - RadioUno RAI
999 - Chisinau

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
La mine acu intra bec 981 grecia sport sau ce o fii
963 nenea shumenu
1017 nenea turcu TRT care o fii
1053 tune .. fara pic de probl iasiu !

astea sunt extreme acu in buc! shumenu mai baraie de la sursele de pc

#12
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postisr2002, on Mar 20 2007, 19:20, said:

1053 - radio Iasi
909 - Radio Cluj
900 - RadioUno RAI
999 - Chisinau
O precizare: pe 999 KHz (Maiac) e Radio Tiraspol, Chisinaul a fost pana in 1992 pe aceasta frecventa, cand au luat-o postul mentionat mai inainte.
In prezent Radio Chisinau se receptioneaza pe 873 KHz (se prinde bine si in judetele din Moldova). La fel si frecventa 1494 KHz (Cahul), mai este un emitator pe aceeasi frecventa in nord, nu stiu exact locatia.
Radio Constanta se receptioneaza mai slab de cativa ani, seara il prind destul de greu (in sudul Moldovei intra binisor si ziua, noaptea mai greu), Radio Cluj insa intra foarte bine pe aceeasi frecventa. In schimb se prinde pe frecventa de 1530 KHz de la Tulcea.

#13
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Intra frate si Radio Iasi, si italienii si tot ce vrei, pe Electronica cu lampi! Ce sa mai zic de BBC pe SW, si altele DW, Vocea Americii etc etc. Colectionarii ar da si aur pentru un astfel de aparat, si mai ales daca e si functional! Nu-l dau insa nici pe 10 radiouri digitale!

#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postduculeana, on Mar 20 2007, 21:39, said:

Intra frate si Radio Iasi, si italienii si tot ce vrei, pe Electronica cu lampi! Ce sa mai zic de BBC pe SW, si altele DW, Vocea Americii etc etc. Colectionarii ar da si aur pentru un astfel de aparat, si mai ales daca e si functional! Nu-l dau insa nici pe 10 radiouri digitale!
eu tzil fac cu Sangean cu tranzistoare cu antena rotativa si externa .... in scurte ia seara de la un cap la altu pe SW peste 189 de posturi de radio .. eu atat am numarat mergem cu acord fin ca ala mare nu mergea saracu , sarea multe de o data si nu aveam timp sa le numar!

eu am avut radio Bucuresti! legam la tzeva de apa la anetna si rupea lampile in el! .. nu exista semnal sa nu il ia si il forma de 0 beat si tot il lua!

digitalele intr-adrvar sunt pocnitori in scurte nu ia decat ce e de tarie .. iau ala analog care il am Sanyo si ii da lectii oricui cu aparat digital!

in AM am o combina specifica Am-ului , merge extrem de ok nu scapa nimic sa nu ia .. are antena separe Sangean !
performanta ei este semnal de radio pe 864khz cu bulgari langa RRA!

#15
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostZvartoshu, on Mar 20 2007, 21:53, said:

eu tzil fac cu Sangean cu tranzistoare cu antena rotativa si externa .... in scurte ia seara de la un cap la altu pe SW peste 189 de posturi de radio .. eu atat am numarat mergem cu acord fin ca ala mare nu mergea saracu , sarea multe de o data si nu aveam timp sa le numar!

eu am avut radio Bucuresti! legam la tzeva de apa la anetna si rupea lampile in el! .. nu exista semnal sa nu il ia si il forma de 0 beat si tot il lua!

digitalele intr-adrvar sunt pocnitori in scurte nu ia decat ce e de tarie .. iau ala analog care il am Sanyo si ii da lectii oricui cu aparat digital!

in AM am o combina specifica Am-ului , merge extrem de ok nu scapa nimic sa nu ia .. are antena separe Sangean !
performanta ei este semnal de radio pe 864khz cu bulgari langa RRA!
Ma gandesc cu tristete ca sunt aproape vremurile de apus ale acestor aparate pe lampi, unde mai pui ca nici piese nu se prea gasesc si atelierele de reparatii pentru astfel de radio sunt din ce in ce mai putine  :crying: Oricum si daca s-ar strica, dupa ce as epuiza toate posibilitatile de a-l repara, tot nu l-as da in strada, l-as lasa sa vada si copii mei inceputurile radioului. Si cand te gandesti ca daca n-ar fi fost Marconi n-am mai fi discutat noi pe astfel de topicuri....

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postduculeana, on Mar 20 2007, 22:43, said:

Ma gandesc cu tristete ca sunt aproape vremurile de apus ale acestor aparate pe lampi, unde mai pui ca nici piese nu se prea gasesc si atelierele de reparatii pentru astfel de radio sunt din ce in ce mai putine  :crying: Oricum si daca s-ar strica, dupa ce as epuiza toate posibilitatile de a-l repara, tot nu l-as da in strada, l-as lasa sa vada si copii mei inceputurile radioului. Si cand te gandesti ca daca n-ar fi fost Marconi n-am mai fi discutat noi pe astfel de topicuri....

LOOOOOOOL :lol: super!!!
eu am dat cu ele in strada si multe leam luat piesele in socopuri diferite ! leam facut terci si unele BOXE ...

Edited by Zvartoshu, 20 March 2007 - 22:47.


#17
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
261 RUS  Radio Rossii Taldom  super bine la mine!

#18
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostAntenistu, on Mar 21 2007, 04:52, said:

261 RUS  Radio Rossii Taldom  super bine la mine!
In ce localitate? Iar 261 e pe UL, nu pe UM(MW).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate