Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Culoare usi de interior

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mertec

mertec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007
Salutare! Am dat comanda de usi dar nu ma pot hotari inca la culoare: deschis sau inchis. Mentionez ca am usi doar la bai, dormitoare si camari. parchetul si gresia in mai tot apart e deschis la culoare (imitatie stejar alb). ma intreb daca merg puse usi "wengue" pt contrast sau unele in tonul peretilor si pardoselii. multumesc!

#2
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
eu as opta mereu pentru esente tip mahon, tek etc
dar daca zici ca ai deschis pe jos trebuie sa vezi cum ar merge contrastul asta

#3
mertec

mertec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007

 adizaha, on Mar 21 2007, 16:33, said:

eu as opta mereu pentru esente tip mahon, tek etc
dar daca zici ca ai deschis pe jos trebuie sa vezi cum ar merge contrastul asta

multumesc pt sfat! si eu as opta pt o culoare inchisa, mai ales ca mobilierul pastreaza mai peste tot "influente" inchise la culoare. singura dilema o am intr-un colt in care vor fi 2 usi in 90 grade si o camara langa una din ele?! merg toate inchise la culoare? nu ar inchide prea mult?
multumesc.
mihai

#4
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Neica, uite ce mi-a zis mie un arhitect: usile interioare nu trebuie sa se "vada" deosebit de pereti si ce mai ai tu pe acolo; ele nu constituie decit un spatiu de trecere dintr-o incinta intr-alta. Ca atare, nu trebuie sa se faca "observate" ca ceva de sine statator - ele joaca un rol asemanator ramei unui tablou, daca vrei
Din cauza asta, in casele pe care vrem sa le facem si noi mai moderne, de regula usa e alba, tocul alb etc.  - sau in culoarea in care e peretele (mai rar, mimetismul asta e totusi o exagerare; de regula albul e suficient de neutru).

Singurul caz in care faci usa in culoarea lemnului e cel in care ai in incapere (sau hol, sau ce-o mai fi) ornamentatie in lemn de aceeasi natura, si mobila tot la fel - caz in care usa face parte integranta din mobilier.

Recomand cu caldura consultarea unui arhitect. Pe vremuri era unul, renderman, p-aicea - nu stiu dac-o mai fi. Astia stiu mai multe

#5
anca123

anca123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2007

 mertec, on Mar 20 2007, 14:04, said:

Salutare! Am dat comanda de usi dar nu ma pot hotari inca la culoare: deschis sau inchis. Mentionez ca am usi doar la bai, dormitoare si camari. parchetul si gresia in mai tot apart e deschis la culoare (imitatie stejar alb). ma intreb daca merg puse usi "wengue" pt contrast sau unele in tonul peretilor si pardoselii. multumesc!
Uite care e parerea me:
Pentru ca oricum spatiul interior e unul limitat, e bine sa nu il incarcam inutil cu elemente opace care reduc cominicarea dintre spatii.
Eu as alege usi cu sticla sablata care fac spatiul sa para oarecum deschis fara a periclita intimitatea(de ex. atunci cand le folosim la baie). daca totusi vrei sa iti achizitionezi usi din lemn, atunci alege-le pe cele deschise la culoare, in nuanta parchetului. spatiul e oricum destul de incarcat cu mobilier asa ca nu il incarca si nu il inchide inutil. Parerea mea.

#6
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Eu am usi inchise la culoare in casa si totul depinde de spatiu si mai ales de iluminare.
Aici e o poza de pe un hol cu doua usi una in stinga (nu prea se vede) si alta chiar in fata, amindoua la 90* grade.

Poza e facuta din dormitor (dormitor care nu mai are usa, ci acea polita in trepte acoperite cu lemn la culoarea usilor).

Smecheria e ca, lumina cade chiar pe usa din fata si peretii sint albi, iar rezultatul e un contrast foarte elegant, care nu deranjeaza.

Mendo

Attached Files


Edited by mendo, 12 May 2007 - 23:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate