Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

La ce se inchina crestinii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1171 replies to this topic

#37
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Fiindca tot am inceput cu Muntele Athos, am sa va prezint toate manastirile de aici si cu ce se mandresc ele. Iata in continuare manastirea Marea Lavra (pe mine numele asta ma duca cu gandul la alt cuvant dar nu vreau sa-l rostesc sa nu-mi sara vreun "dreptcredincios" in cap).

Attached File  Muntele_Athos___Marea_Lavra.jpg   52.22K   43 downloads

Ce minuni foloseste ca reclama :



Icoane:

"Cucuzelita" - Cuviosul Ioan Cucuzel a adormit la o privegere iar Maica Domnului i-a spus din icoana:"Canta-mi Ioane si ma lauda, ca si eu nu te voi lasa! "

Attached File  Cucuzelita_Marea_Lavra_Athos.jpg   8.72K   4 downloads

Cadavre pe post de sfinti si mijlocitori la Dumnezeu :

In interiorul bisericii se află mormântul Sf. Atanasie-cel Mare, iar lângă el se află bastonul de fier de doi coti, în 4 muchii, al Sf. Atanasie si o cruce de lemn ferecată în fier pe care o purta la piept Sf.. Se mai află o bucată din Sf. lemn, Capul Sf. Vasilecel-Mare, o mână a Sf. Ioan Gură-de-aur, o mână a Sf. Ap. Andrei cel dintâi chemat, capul Sf. Ioan Cucuzel si multe alte Sf. Moaste.Poseda nitra si carja lui Nechifor Focas (963

     Ca de obicei, cadavrele pot fi admirate doar in gradina lor si pe bani frumosi !

     Curiosii , link :
http://www.sfaturior.../MAREALAVRA.HTM

#38
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpanselutza, on Mar 19 2007, 11:13, said:

Un om mort nu valoreaza nimic,cum sa te inchini la el.

     Nu ma intreba pe mine, intreaba-i pe cei care fac asa ceva. Eu nici cand vorbesc cu Dumnezeu nu vreau sa mai cad in genunchi de teama ca as putea sa-mi fac un idol din glasul pe care il aud!

#39
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007
Tu acum ce vrei, :huh:  sa desfiintezi toate manastirile si sa dai foc la icoane?

#40
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpanselutza, on Mar 19 2007, 11:28, said:

Tu acum ce vrei, :huh:  sa desfiintezi toate manastirile si sa dai foc la icoane?

     Nu, dimpotriva, vreau sa le bag in formol si sa le pastrez pentru vesnicie ca sa se uite lumea la ele cu aceeasi placere cu care se uita la un avorton dintr-un borcan de sticla !
     Mie imi plac asa cum sunt acuma : de cate ori simt ca m-am ingrasat prea tare arunc o privire la sfintii carora li se inchina crestinii, vomit sanatos si natural si scap de cele cateva grame in plus !

#41
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Iata in continuare Manastirea Vatoped :

Attached File  Vatoped__Athos.jpg   69.19K   39 downloads          Attached File  Vatoped__interior.jpg   88.6K   47 downloads

Cu ce isi face reclama :

Attached File  Pantanassa_vatoped.jpg   5.14K   8 downloads

Icoana Pantanassa,care chipurile vindeca de cancer ! Ce dracu n-oi fi aflat si eu mai devreme ca nu mai faceam radioterapie, citostatice, operatii si tratamente naturiste ca sa scap de cancerul la piele cu care m-a "blagoslovit" Dumnezeu. Imi luam doar un bilet dus-intors pana la Athos, la Vatoped, si scapam in cateva zile de un chin ce a durat vreo cativa ani bunicei!

     Urmatoarea nu are poza, ca de, trebuie sa mai pastreze si un pic de mister sa va traga de nas pana acolo, da ii fac sanatos reclama la ce minune a fost in stare sa faca :


"Ctitorita" - aceasta icoana a fost ascunsa de navalirea paganilor de un calugar intr-o groapa sub Sf. Masa cu o lumanare aprinsa in fata ei, iar dupa 72 de ani a fost gasita iconana in cel loc cu lumanarea inca arzand. (calugarul respectiv a fost luat prizonoer de pagani si cand a ajuns la manastire dupa 72 de ani le-a spus calugarilor sa sape in acel loc si au gasit icoana)


     Si acum nelipsitele organe ale corpului omenesc imbalsamate "nevinovat" cu kilograme de mir sa nu le simta fraierii mirosul de starv :

Brâul Maicii Domnului negru se păstrează într-o raclă de argint. Două cruci de la împăratul Constantin făcute dupe modelul care i s-a aratat pe cer, înainte de a începe lupta cu Liciniu, se păstrează pe Sf. Masă. Capul Sf. Andreiu. Paharul (Jaspis) oferit de Manuel Comneanu-Paleologul apoi un deget al Sf Ioan Botezătorul, mâna Sf. Grigore-Decapolitul dăruită de d-na Maria-lui Serban Cantacuzino si multe alte sf. moaste.

     Ca de obicei, poze nema, ca doar nu o fi prosti sa arate totul sa nu-i mai viziteze decat dracu !

     Mai au si alte icoane, documentati-va singuri :

http://www.sfaturior...hos/VATOPED.HTM

Edited by tudorel666, 19 March 2007 - 12:01.


#42
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Iata o alta manastire vestita si cortegiul ei de minuni si mortaciuni : Iviron.

Attached File  Iviron__Athos.jpg   37.59K   19 downloads      Attached File  Iviron_troita.jpg   39.25K   27 downloads

Cu ce se lauda :

Mai intai mortaciunile : oase de morti, sange ( nu stiu daca e inchegat sau il tin la frigider ), o particica din fasa de la scutecelul lui Hristos (posibil sa aiba si ceva paie pe ea ! sic !), si multe alte parascovenii. Cititi :


"Se mai află multe Sfinte Moaste: 150 de cutii de argint (au atat de multe particele de moaste incat in fiecare zi la sf. Liturghie scot moastele unui sfant din ziua respectiva), sânge de la Sf. apostol Petru, o părticică din fasa Domnului, o părticică din moastele Sf. Ioan Botezătorul, mâna Sf. Ioan Gură de Aur, capul Sf. Nichita Romanul, al lui Teodor Stratilat si altii."


Minuni si icoane "facatoare de minuni" :
      Apropo, cine vrea sa se documenteze despre minuni si puterea lor, nu are decat sa-si cumpere bilet pana la Athos si se va lamuri imediat !

"In paraclisul de la poartă se află Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, numit㠄Portărita" care a venit pe mare de la Bizant.

O femeie credincioasa pe timpul prigoanei icoanelor a ascuns aceasta icoana in casa, dar soldatii au aflat , atunci aceasta le-a dat bani multi sa-i dea un ragaz pana a doua zi. Atunci noaptea pe ascuns femeia a scos icoana din casa si s-a dus cu ea la malul marii si i-a spus "Maica Domnului eu nu mai pot sa te apar.." si a pus-o pe apa. Iar icoana a venit dreapta pe apa pana la muntele Athos. Calugarii de la Iviron au vazut-o si au incercat sa o scoata din apa dar nu au reusit . Cel care a scos-o din mare a fost monahul Gavriil care era de fapt fiul femeii din Constantinopol.

Apoi nu puteau introduce icoana in biserica , nu au putut-o urni de la poarta manastirii si le era frica sa nu vina sa o ia cineva , atunci s-a auzit glas din icoana "Nu voi ma aparati pe mine, eu va apar pe voi!" apoi au putut-o muta.

S-a prorocit ca la sfarsitul lumii aceasta icoana va pleca pe mare asa cum a venit.

O alta minune la aceasta icoana : un tanar n-a primit paine de la bucatar , atunci Maica Domnului i-a dat un galben sa-l duca bucatarului - bucatarul si-a dat seama de unde era galbenul respectiv si s-a cait.

Uleiul de la candela acestei icoane este leac pentru otrava.

Pe vremea venirii Arabilor în Sf. M-te un soldat arab a lovit cu cutitul în chipul icoanei acesteia, si îndată a început a curge sânge.

Arabul văzând minunea, s-a înfricosat si căzând la pământ s-a pocăit, s-a botezat în legea crestinească si s-a îmbrăcat în haina monahicească, rămânând acolo până la moarte."

     Iata si poza acestei vestite icoane. Fiti cu ochii pe ea deci : cand va pleca pe mare inapoi de unde a venit (adica de la dracu !) sigur va veni si sfarsitul lumii !

Attached File  Portarita_Iviron_Athos.jpg   5.66K   6 downloads

Edited by tudorel666, 19 March 2007 - 12:40.


#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Please, STOP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nu mai pune poze si cuvintele alea, te rog! Sunt de ajuns pe forumul lor.

#44
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postzexelica, on Mar 19 2007, 13:05, said:

Please, STOP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nu mai pune poze si cuvintele alea, te rog! Sunt de ajuns pe forumul lor.

     Ce e Zexe, nu-ti place  cum miroase gunoiul scos din grajdurile crestinismului ? Nici mie, dar trebui aratat sa priceapa odata toata lumea pe ce hazna sunt zidite anumite biserici : e poleita doar cu aur ca sa nu i se vada goliciunea si necuratenia !

Edited by tudorel666, 19 March 2007 - 13:16.


#45
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005
deci tudorele, care e concluzia ta?
n-o mai lungi cu alte exemple ca n-are rost. cine vrea sa priceapa ceva pricepe imediat. cine nu..... cu Dumnezeu inainte!
deci?

LE: si inca ceva: daca tot scoti gunoiul din grajdurile crestinismului, cum se face ca te legi doar de cel ortodocs? (curios doar)

Edited by shimen_musashi, 19 March 2007 - 13:32.


#46
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 13:29, said:

deci tudorele, care e concluzia ta?
n-o mai lungi cu alte exemple ca n-are rost. cine vrea sa priceapa ceva pricepe imediat. cine nu..... cu Dumnezeu inainte!
deci?

Ce farmec mai are piesa de teatru daca stii dinainte cum se termina ? Imi pare rau, dar va trebui sa ai rabdare !

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 13:29, said:

LE: si inca ceva: daca tot scoti gunoiul din grajdurile crestinismului, cum se face ca te legi doar de cel ortodocs? (curios doar)

     Am inceput doar cu cel ortodox ca e mai cunoscut si mai bogat in excremente ca celelalte grajduri,  dar ar trebui sa stii ca giulgiul de la Torino se afla la catolici si nu la ortodocsi . Cat priveste cultul mortilor , cele mai multe aberatii se gasesc la ortodocsi, urmati indeaproape de catolici si abia apoi, urmeaza la maaaare distanta celelalte culte . Nu-ti fie teama ca, daca nu mi se inchide topicul, ajung si la budisti (mai ales celebrul Tibet !), evrei si chiar musulmani, cu conditia sa mai fac rost de un cap de schimb in eventualitatea ca pe-asta mi-l va taia Al Quaida !

#47
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttudorel666, on Mar 19 2007, 10:47, said:

Du-te, da vezi sa nu-ti frangi mana in tresita aia de zic ca o avut-o Hristos in mana. Apropo, interesanta asocierea dintre Hristos si trestie.


da,tudorele, am fost asociati intr-un SRL. :lol:
stii, ramasesem amici dupa armata.
dar fiecare cu ale lui. el cu religia, eu florile si boschetii. :w00t:

#48
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Posttudorel666, on Mar 19 2007, 13:40, said:

Ce farmec mai are piesa de teatru daca stii dinainte cum se termina ? Imi pare rau, dar va trebui sa ai rabdare !
daca as incepe eu sa-ti spun tabla inmultirii? si in fiecare post sa dau doar o operatie? Sincer, nu intrevad un sfarsit in actiunea ta. Exemple poti cauta si aduc ela nesfarsit.

View Posttudorel666, on Mar 19 2007, 13:40, said:

Am inceput doar cu cel ortodox ca e mai cunoscut si mai bogat in excremente ca celelalte grajduri,  dar ar trebui sa stii ca giulgiul de la Torino se afla la catolici si nu la ortodocsi . Cat priveste cultul mortilor , cele mai multe aberatii se gasesc la ortodocsi, urmati indeaproape de catolici si abia apoi, urmeaza la maaaare distanta celelalte culte . Nu-ti fie teama ca, daca nu mi se inchide topicul, ajung si la budisti (mai ales celebrul Tibet !), evrei si chiar musulmani, cu conditia sa mai fac rost de un cap de schimb in eventualitatea ca pe-asta mi-l va taia Al Quaida !
stiu unde si carei aripi crestine apartine giulgiul. un final se intrevede totusi?
o idee generala pe baza careia sa discutam? sau tu postezi si noi "avem rabdare"?

#49
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 13:49, said:

daca as incepe eu sa-ti spun tabla inmultirii? si in fiecare post sa dau doar o operatie? Sincer, nu intrevad un sfarsit in actiunea ta. Exemple poti cauta si aduc ela nesfarsit.

stiu unde si carei aripi crestine apartine giulgiul. un final se intrevede totusi?
o idee generala pe baza careia sa discutam? sau tu postezi si noi "avem rabdare"?

     Deocamdata considera ceea ce postez aici ca pe un koan, adica un subiect de meditatie. Pentru ca totusi esti asa de curios si insisti atata, iti dau un indiciu : la sfarsit voi arata ca toate astea se leaga foarte bine cu un anumit verset din Biblie si mai ales cu un anumit capitol si o anumita proorocie . Ghici care ?

#50
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View Posttudorel666, on Mar 19 2007, 14:08, said:

Deocamdata considera ceea ce postez aici ca pe un koan, adica un subiect de meditatie. Pentru ca totusi esti asa de curios si insisti atata, iti dau un indiciu : la sfarsit voi arata ca toate astea se leaga foarte bine cu un anumit verset din Biblie si mai ales cu un anumit capitol si o anumita proorocie . Ghici care ?
bine tudorele
da-mi un PM cand l-ai posta sa nu mai intru degeaba....  B)

#51
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 14:28, said:

bine tudorele
da-mi un PM cand l-ai posta sa nu mai intru degeaba....  B)

Matei 24
24 Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, până acolo încât să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși.

Marcu 13
22 Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși. Ei vor face semne și minuni, ca să înșele, dacă ar fi cu putință, și pe cei aleși.

Ioan 4
48 Isus i-a zis: "Dacă nu vedeți semne și minuni, cu nici un chip nu credeți!"

2 Tesaloniceni 2
9 Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,

Apocalipsa 13
13 Săvârșea semne mari, până acolo că făcea chiar să se pogoare foc din cer pe pământ, în fața oamenilor.

Apocalipsa 13
14 Și amăgea pe locuitorii pământului prin semnele, pe care i se dăduse să le facă în fața fiarei. Ea a zis locuitorilor pământului să facă o icoană fiarei, care avea rana de sabie și trăia.

Apocalipsa 16
14 Acestea sunt duhuri de draci, care fac semne nemaipomenite, și care se duc la împărații pământului întreg, ca să-i strângă pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului Celui Atotputernic. -


Apocalipsa 19
20 Și fiara a fost prinsă. Și împreună cu ea, a fost prins proorocul mincinos, care făcuse înaintea ei semnele, cu care amăgise pe cei ce primiseră semnul fiarei, și se închinaseră icoanei ei. Amândoi aceștia au fost aruncați de vii în iazul de foc, care arde cu pucioasă.

     Dupa ceea ce scrie mai sus, semnele si minunile facute de icoanele si mortii crestinilor nu sunt nicidecum o dovada ca Dumnezeu este de partea lor, ba chiar dimpotriva. Bineinteles ca si Hristos si ucenicii Lui au facut semne si minuni, dar tot Hristos zice sa judecam orice copac dupa roadele lui. Ori, copacul ortodoxiei si catolicismului imi pare mie, sau da mai mult roade otravitoare si rele la gust decat apa limpede si curata !
     Oare pentru cine a pus Isus intrebarea " da izvorul si apa buna si apa rea" daca nu pentru noi sa ne dam seama cand sa urmam pe cineva si cand nu ?

     Cum de a fost posibil ca biserica lui Hristos sa se transforme in ceea ce s-a transformat . Simplu, a fost cu voia Lui :

2 Tesaloniceni, 2

1 Cât privește venirea Domnului nostru Isus Hristos și strângerea noastră laolaltă cu El, vă rugăm, fraților,
2 să nu vă lăsați clătinați așa de repede în mintea voastră, și să nu vă tulburați de vreun duh, nici de vreo vorbă, nici de vreo epistolă, ca venind de la noi, ca și cum ziua Domnului ar fi și venit chiar.
3 Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului); fiul pierzării,
4 potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.
5 Nu vă aduceți aminte cum vă spuneam lucrurile acestea, când eram încă la voi?
6 Și acum știți bine ce-l oprește ca să nu se descopere decât la vremea lui.
7 Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei.
8 Și atunci se va arăta acel Nelegiuit, pe care Domnul Isus îl va nimici cu suflarea gurii Sale, și-l va prăpădi cu arătarea venirii Sale.
9 Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne și puteri mincinoase,
10 și cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiți.
11 Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12 pentru ca toți cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiți.

      Omul faradelegii, fiul pierzarii a venit imediat dupa plecarea din aceasta viata a lui Isus si a ultimului  lui ucenic, ucenicul cel iubit, Ioan !

     El s-a asezat de atunci in Templu lui Dumnezeu, cu ajutorul lui ...Constantin, a carui ascendenta a inceput, cu ce oare, daca nu cu semne si minuni !

     Aceste doua biserici si semnele ei, minunile ei. cadavrele cu care si-au umplut altarele, sunt tocmai lucrarea de ratacire trimisa de Dumnezeu celor care iubesc mai mult nelegiuirea decat adevarul !

     Ele au facut icoana aceea scarboasa cu pretentie de chip al Viului Dumnezeu, au facut ca toti sa primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte, semnul crucii, facut cu mana si pus de popa prin miruire pe frunte, si se folosesc de celebrul semn al Fiarei din Apocalipsa, coborarea focului din cer pentru inselarea oamenilor, ca  sa le urmeze scarboasele lor cai !!!

      Apropo de focul ce se coboara din cer, voi posta in continuare cateva imagini ale celebrului foc de la Ierusalim !

Edited by tudorel666, 19 March 2007 - 16:50.


#52
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Cam asa incepe celebra minune : mai intai un fel de lumini albastre :

Attached File  Lumini_albastre_ale_focului_de_la_Ierusalim.jpg   42.03K   113 downloads

      Urmeaza o coloana de foc:

Attached File  Coloana_de_foc_de_la_Ierusalim_din_biserica_Sfantului_Mormant.jpg   25.6K   93 downloads

      Iar in ultima instanta, o flacara amarata de care se minuneaza extaziati toti cei inselati :

Attached File  Focul_de_la_Ierusalim.jpg   13.29K   117 downloads

     Postez in continuare si cateva comentarii de pe pagina respectiva :

"In Sambata Sfanta credinciosii se strang in grupuri mari in biserica Sf. Mormant, pentru ca in aceasta zi foc se coboara din cer si aprinde lampile din Biserica." Randurile acestea se pot citi in prospectele cu itinerarii de Pasti din Tara Sfanta.

"Minunea Focului Sfant" este cunoscuta de crestinii din Biserica Ortodoxa ca "cea mai mare dintre toate minunile crestine".

Are loc in fiecare an, la aceeasi data, in acelasi mod si in acelasi loc.Nu este cunoscuta nici o alta minune care sa se intample cu atata regularitate si pe o perioada atat de indelungata de timp; se poate citi despre ea in surse vechi din secolul al VIII e.n..


Minunea are loc in Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim, pentru milioane de credinciosi locul cel mai sfant de pe pamint. Biserica Staretul rus Daniel, in relatarile sale, scrise intre anii 1106-07 prezinta intr-o maniera foarte detaliata "minunea Luminii Sfinte" si ceremoniile care o incadreaza. El descrie cum Patriarhul se duce in capela Mormantului cu doua lumanari stinse. Patriarhul ingenuncheaza in fata pietrei unde Hristos a fost pus dupa moarte si spune anumite rugaciuni, dupa care se intampla minunea. Lumina porneste din piatra - albastra, nedefinita iar dupa putin timp aprinde candelele apropiate si cele 2 lumanari ale Patriarhului. Aceasta lumina este Focul Sfant si se raspandeste la oamenii prezenti in Biserica. Ceremonia ce incadreaza "minunea Focului Sfant " este probabil cel mai vechi ritual (ceremonie) crestin nemodificat, din lume.Din secolul 4 d.H. pana in timpul nostru exista surse care ii descriu puterea coplesitoare. Din aceste surse reiese clar ca minunea s-a savarsit in acelasi loc, in aceeasi zi de sarbatoare si in acelasi cadru liturgic de-a lungul secolelor.

De cand Constantin cel Mare a construit Biserica Sfantului Mormant, la mijlocul secolului IV aceasta a fost distrusa de multe ori. Cruciatii au costruit biserica care se vede astazi.

Lumina Albastra

"Imi gasesc drumul prin intuneric in camera interioara unde cad in genunchi. Aici spun anumite rugaciuni care ne-au fost transmise de-a lungul secolelor si dupa aceea astept. Cateodata astept cateva minute, dar in mod obisnuit minunea se intampla imediat dupa ce am spus rugaciunile. Din mijlocul pietrei pe care a fost culcat Isus se revarsa o lumina nedefinita, in mod normal cu o tenta albastrie dar culoarea se poate schimba si lua multe nuante. Nu poate fi descrisa cu cuvinte omenesti. Lumina rasare din piatra ca si ceata care se ridica deasupra unui lac, piatra pare fi acoperita de un nor, dar este lumina. Lumina se comporta diferit in fiecare an. Uneori acopera doar piatra, alteori lumineaza tot Mormantul, asa incat oamenii de afara vad Mormantul plin de lumina. Lumina nu arde!- niciodata nu mi-am ars barba in toti cei 16 ani de cand sunt Patriarh al Ierusalimului si am primit Focul Sfant. Lumina are alta consistenta, diferita de lumina focului care arde in candela."

"La un moment dat Lumina se inalta si formeaza o coloana in care focul este de natura diferita, asa ca pot aprinde lumanarile mele de la ea. Dupa ce am primit flacara, ies si dau Focul intii Patriarhului Bisericii Ortodoxe Armene, apoi Patriarhului Copt si dupa aceea tuturor celor prezenti in Biserica."


Minunea duce la credinta

Miracolul nu se limiteaza doar la ceea ce se intampla in interiorul Mormantului unde se roaga Patriarhul. Mai semnificativ este poate faptul ca exista relatari potrivit carora Lumina apare si in afara Mormantului. In fiecare an multi credinciosi declara ca Lumina a aprins de la sine lumanarile pe care le tineau in mana. Toata lumea asteapta in Biserica cu lumanari in mana in speranta ca s-ar putea aprinde spontan. De multe ori candele stinse se aprind de la sine sub ochii pelerinilor. Flacara albastra poate fi vazuta deplasandu-se in diferite locuri din Biserica. Un numar de declaratii semnate de pelerini ale caror lumanari s-au aprins spontan atesta adevarul acestor intamplari. Cine traieste de aproape minunea aprinderii lumanarilor sau vede Lumina albastra, de obicei paraseste Ierusalimul total schimbat si pentru toti care iau parte la acest eveniment exista un "inainte si dupa" minunea Sfantului Foc de la Ierusalim.


Problema autenticitatii
Totusi cel mai puternic argument impotriva unei inselaciuni nu sunt declaratiile Patriarhilor. Adevaratele provocari pentru sceptici sunt miile de declaratii, independent, date de pelerini ale caror lumanari s-au aprins spontan fara vreo posibila explicatie.

Cum a spus Arhiepiscopul Tiberias Alexios cand l-am intalnit la Ierusalim: "Minunea nu a fost niciodata filmata si probabil ca nu va fi niciodata filmata"

     Imi cer scuze ca am folosit o postare asa de lunga, dar am vrut sa nu mai fie nevoie sa fac eu nici un comentariu !

Link:
http://www.holyfire....cului_Sfant.htm

Edited by tudorel666, 19 March 2007 - 17:13.


#53
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005
"Matei 24
24 Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, până acolo încât să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși. "

De unde stim ca nu esti unul dintre ei? Ce garantii ne poti aduce, stiind cu totii ca diavolul ti se poate arata ca si inger la luminii (nu stiu exact de unde e citatul - cap+verset - l-am dat aproximativ)
Intrebari:
1. de ce te legi doar ortodocsi? legatura cu giulgiul si cu partea catolica nu prea reiese din ultmele 2 posturi (ale tale evident)
2. ce legatura are aprinderea focului (acum ca tot vin Sfintele Pasti) cu celelate posturi ale tale din acest topic?
3. ai adus in discutie si minunile sf paraschieva de la Iasi. Daca bine imi aduc aminte, in toamna, preotul paroh spunea ca, din milioanele de credinciosi care au trecut pe la racla, doar cativa au fost intradevar vindecati (cazurile pot fi numarate pe degete). de unde stii ca acele minuni (si nu numai, le putem include aici pe toate cele facute la moaste) sunt minuni ale diavolului?
4. parca Sf Apostol Pavel spune ca daca avem credinta cat un graunte de mustar putem muta si muntii din loc. de ce nu s-ar vindeca unele persoane, in acest caz, tocmai pentru ca au credinta?
5. de ce crezi ca minunea aprinderii focului sfant se intampla doar la ortodocsi (sau doar cand sunt pastileortodoxe - dupa cunostintele mele, e posibil sa ma insel)
6. de ce  crezi ca focul sfant este semnul fiarei?
7. poti sa ne dai exemple de credinta adevarata? sau mai bine spus, care (potrivit conceptiei tale) este credinta corecta? (nu trebuie sa poarte un nume gen ortodox/catolic/etc, ci ma gandesc sa numesti catva caracterisitci pe care le consideri semnificative).

PS: citesc si revin cu raspunsuri doar maine, azi nu mai ajung la calc :D

Edited by shimen_musashi, 19 March 2007 - 17:59.


#54
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 17:56, said:

"Matei 24
24 Căci se vor scula Hristoși mincinoși și prooroci mincinoși; vor face semne mari și minuni, până acolo încât să înșele, dacă va fi cu putință, chiar și pe cei aleși. "

De unde stim ca nu esti unul dintre ei? Ce garantii ne poti aduce, stiind cu totii ca diavolul ti se poate arata ca si inger la luminii (nu stiu exact de unde e citatul - cap+verset - l-am dat aproximativ)
Aia e, ca nu stiti, va trebui sa judecati la rece atat faptele cat si vorbele mele ! Oricum sintagma "hristos mincinos", ca mai toate sintagmele Bibliei, are cel putin doua sensuri total opuse : unul e de fals hristos, adica mincinos si fals propavaduitor al adevarului, desi striga in gura mare ca spune numai si numai adevarul, iar cealalta este de adevarat hristos, adica adevarat propavaduitor al adevarului, dar umbland pe calea minciunii, un fel de demonstratie matematica gen reducere la absurd. Ma incadrez eu in vreuna din aceste doua categorii ? Eu zic ca nu, de vreme ce m-am prezentat de la inceput drept nebun, deci drept un om caruia nu trebuie sa i se acorde prea mult credit, deci nu am avut pretentia ca va prezint niste adevaruri absolute si am spus tuturor sa se indoiasca de spusele mele si sa nu ia nimic de bun pana nu verifica. Ceva , ceva m-as incadra in al doilea tip de hristos mincinos dar, de vreme ce am spus si unele adevaruri evidente, nici asta nu prea mere.
      Mai ramane de luat in consideratie ceea ce am spus eu insumi despre mine, ca sunt un simplu om care vorbeste cu dumnezeul din interiorul  lui, si atunci se pune intrebarea  cine este acest dumnezeu, este identic cu dumnezeul crestinilor ? Sunt intrebari la care fiecare trebuie sa gaseasca raspunsul in sine insusi, in propria lui minte si propria inima, nu bazandu-se pe credinta, ci facand o alegere, si nu daca sunt sau nu sunt eu Hristosul, ci daca ceea ce spun este sau nu pe placul si dorinta inimii voastre .
     Eu sunt de fapt cuvantul meu pe care vi-l spun. Pe acesta trebuie sa-l primiti sau sa-l dati afara din inima voastra, pentru ca pe mine oricum nu ma veti primi , daca nu v-ati dat seama inca,deoarece de cate ori creste valul de simpatie catre mine mai arunc cu ceva in voi facandu-va sa ma respingeti si sa ma evitati. M-am facut pana acuma nebun, cand nu m-ati mai crezut nebun, m-am facut homosexual, cand nu ma veti mai crede homo, ma voi face altceva, numai si numai pentru a nu deveni si eu ceea ce a devenit Hristos si oricare alt dumnezeu : un chip pictat sau sculptat !


View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 17:56, said:

Intrebari:
1. de ce te legi doar ortodocsi? legatura cu giulgiul si cu partea catolica nu prea reiese din ultmele 2 posturi (ale tale evident)

     De ce ma leg numai de ortodocsi ? Pai m-am legat si de catolici, dar e drept ca mai putin. In schimb, ortodoxia este religia in care m-am nascut si am fost botezat. Biserica ortodoxa este raspunzatoare pentru ceea ce am devenit eu acuma ! Biserica ortodoxa este cea care trebuia sa ma apere si sa  ma pazeasca de uneltirile Satanei si Vicleanului ! Daca nu a facut-o cum trebuie si, in loc sa-mi faca binele si sa ma conduca la viata m-a condus spre rau si spre moarte, impotriva cui ai vrea sa strig, daca nu impotriva ei ?

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 17:56, said:

2. ce legatura are aprinderea focului (acum ca tot vin Sfintele Pasti) cu celelate posturi ale tale din acest topic?

     Oare nu ai citit ce scrie in postarea respectiva ? Aprinderea focului este cea mai mare minune ortodoxa cu care isi atrage credinciosii. Este insasi ratiunea existentei ortodoxiei si justificarea numelui ei . Este minunea prin care ortodocsii se lauda ca este certificatul lor de apartenenta la biserica lui Hristos cand de fapt in Biblie, in Apocalipsa, tocmai coborarea focului din cer este PRINCIPALA minune dupa care poate fi recunoscute Fiara !

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 17:56, said:

3. ai adus in discutie si minunile sf paraschieva de la Iasi. Daca bine imi aduc aminte, in toamna, preotul paroh spunea ca, din milioanele de credinciosi care au trecut pe la racla, doar cativa au fost intradevar vindecati (cazurile pot fi numarate pe degete). de unde stii ca acele minuni (si nu numai, le putem include aici pe toate cele facute la moaste) sunt minuni ale diavolului?
4. parca Sf Apostol Pavel spune ca daca avem credinta cat un graunte de mustar putem muta si muntii din loc. de ce nu s-ar vindeca unele persoane, in acest caz, tocmai pentru ca au credinta?

      Pai aici este intelepciunea, ca diferenta dintre diavol si Dumnezeu este ca Dumnezeu, adica Hristos, i-a vindecat pe TOTI care i-au cerut sa ii vindece si nu a ramas niciunul nevindecat, indiferent de boala sau infirmitatea avuta, pe cata vreme diavolul este exact ca medicii nostri (potrivita asemanare!) : pe unii ii vindeca, pe majoritatea NU ! Este aceeasi intrecere care a existat si intre Moise si magii Egiptului : Moise scotea din pamant mii de broaste, magii scoteau si ei doua, trei si se laudau ca sunt asemenea lui Moise in putere. Daca o icoana ar avea intradevar puterea sa vindece si ar trai Hristos in ea, atunci ar face ca Hristos si i-ar vindeca pe TOTI care ii cer ajutorul, indiferent ca au sau nu credinta, pentru ca nici sutasul nu avea credinta, de vreme ce a strigat "ajuta necredintei mele" si totusi sluga i s-a vindecat !

Matei 14
36 Bolnavii îl rugau să le dea voie numai să se atingă de poala hainei Lui. Și TOTI câți s-au atins, s-au vindecat.

View Postshimen_musashi, on Mar 19 2007, 17:56, said:

5. de ce crezi ca minunea aprinderii focului sfant se intampla doar la ortodocsi (sau doar cand sunt pastileortodoxe - dupa cunostintele mele, e posibil sa ma insel)
6. de ce  crezi ca focul sfant este semnul fiarei?

     La a doua intrebare am raspuns deja, iar la prima intrebare pot sa-ti spun doar ceea ce am citit si eu, ca s-a incercat ca ortodocsii sa fie mutati din Biserica Sfantului Mormant in timpul sarbatorii pascale, dar lumina a venit atunci ca un fulger ce a ricosat de coloanele templului pana a ajuns exact in locul unde fusesera mutati ortodocsii.

Edited by tudorel666, 19 March 2007 - 19:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate