Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Religia vs. Consumerismul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
126 replies to this topic

#1
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007
O societate care crede ca fericirea se gaseste in produs, o societate ignoranta scalvagist-consumerista careia ii este supta toata energia mentala mai are vreo sansa sa se trezeasca la spiritualitate ?

Cum se pot spiritualiza indivizii cand nu mai citesc nimic, morti de obositi - seara, deabia sunt in stare sa urmareasca 2~3 paragrafe de informatie prefarbicata sau sa vada un film de duzina imbibat de reclame (cazul ca nu ii ia somnul).

Ce face BISERICA, religia concret si activ in peisajul asta ? Este de partea oamenilor sau a corporatiilor ?

Oamenii intra in rutina si decadenta mentala si sfarsesc prin decadenta spirituala.

#2
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View PostSchimbarea, on Mar 18 2007, 20:09, said:

O societate care crede ca fericirea se gaseste in produs, o societate ignoranta scalvagist-consumerista careia ii este supta toata energia mentala mai are vreo sansa sa se trezeasca la spiritualitate ?

Cum se pot spiritualiza indivizii cand nu mai citesc nimic, morti de obositi - seara, deabia sunt in stare sa urmareasca 2~3 paragrafe de informatie prefarbicata sau sa vada un film de duzina imbibat de reclame (cazul ca nu ii ia somnul).

Ce face BISERICA, religia concret si activ in peisajul asta ? Este de partea oamenilor sau a corporatiilor ?

Oamenii intra in rutina si decadenta mentala si sfarsesc prin decadenta spirituala.

Crezi ca atunci cand nu ai ce baga in stomac iti mai arde de spiritual? Ai vazut indienii, cat de spirituali sunt ei, ca prin 1996 au ajuns la canibalism din cauza foametei? Credinta nu tine de foame.

#3
lvaleriu

lvaleriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.03.2007

View PostKyu, on Mar 19 2007, 18:57, said:

Crezi ca atunci cand nu ai ce baga in stomac iti mai arde de spiritual? Ai vazut indienii, cat de spirituali sunt ei, ca prin 1996 au ajuns la canibalism din cauza foametei? Credinta nu tine de foame.
au existat cazuri de canibali si in franta si in america si aveau ce sa manince . tu vorbesti de dereglari de comportament. si el de spiritualitate si manipulare

#4
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Consumismul, capitalismul, munca  practicate in exces degradeaza spiritul uman. Cu toate astea, nu cred ca religia este o alternativa. Marea majoritate a religiilor nu sunt altceva decat instrumente de manipulare, extorcare si de otravire a spiritualitatii umane.

S-ar putea ca viitorul omenirii sa fie spiritual. Dar fara religii, ci plin de credinta pura in anumite valori.

In clipa de fata, consumismul atinge apogeul. Cred ca o alternativa ar fi temperarea, insa fara renuntare. Eu-unul nu-mi imaginez viata fara ca oamenii sa mai si "consume" cate ceva.

#5
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007
Cap Tepos - cam asta intuiesc si eu.

#6
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007
Religiile din pacate nu explica urmatorul aspect foarte clar si anume faptul ca foarte des oamenii se taie de la sursa suprema de energie si astfel incep sa se simta slabi si nesiguri. Atunci incep sa-i manipuleze pe ceilalti pentru a le capta atentia si totodata energia. Cand reusim sa-i dominam pe ceilalati ne simtim in control, puternici dar ceilati acum se simt slabiti dominati si vor riposta intr-un fel sau altul. Problema piramidei, escaladare continua. Aceasta competitie pentru cautarea acestei energii subtile dar vitale este cauza tuturor conflictelor intre oameni. O facem inconstient in relatiile intime, devenim nesiguri si subjucam partenerul, profesorii cu elevii, sefii cu angajatii. Acesta este efectul de piramida - intr-o astfel de societate vampirica energia (mentala, phihica si materiala) urca si se acumuleaza catre varf.
Datorita acestui fapt vei descoperii ca majoritatea religiilor se organizeaza tot ierarhic pentru captare de energie si atentie. Singurul castigat fiind "liderul spritual".

Edited by Schimbarea, 21 March 2007 - 00:44.


#7
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostSchimbarea, on Mar 21 2007, 00:43, said:

Religiile din pacate nu explica urmatorul aspect foarte clar si anume faptul ca foarte des oamenii se taie de la sursa suprema de energie si astfel incep sa se simta slabi si nesiguri. Atunci incep sa-i manipuleze pe ceilalti pentru a le capta atentia si totodata energia. Cand reusim sa-i dominam pe ceilalati ne simtim in control, puternici dar ceilati acum se simt slabiti dominati si vor riposta intr-un fel sau altul. [...]

Ba, dimpotriva, eu consider ascensiunea la putere un urcus in plina energie negativa, puterea este pentru mine ceva diabolic. Urmareste-i atent pe cei de sus si vei vedea ca majoritatea se degradeaza in timp ca fiinte umane din toate punctele de vedere. Iar atunci cand cad, marea majoritate ii priveste cu indiferenta si de cele mai multe ori nu mai au sanse sa se reabiliteze in fata celor multi...

#8
XORIAN

XORIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2006
Intrebarea este: cum se poate organiza o societate astfel incat pe avem prosperitate materiala generala si pe de alta parte dezvoltare spirituala? Economia de piata contribuie din pacate doar la satisfacerea necesitatilor biologice si a instictelor primare.

#9
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007

View Postcap_tepos, on Mar 21 2007, 09:30, said:

Ba, dimpotriva, eu consider ascensiunea la putere un urcus in plina energie negativa, puterea este pentru mine ceva diabolic. Urmareste-i atent pe cei de sus si vei vedea ca majoritatea se degradeaza in timp ca fiinte umane din toate punctele de vedere. Iar atunci cand cad, marea majoritate ii priveste cu indiferenta si de cele mai multe ori nu mai au sanse sa se reabiliteze in fata celor multi...

Cap Tepos- asta spuneam si eu in postul de mai sus... nu ai inteles tu sau nu m-am exprimat eu bine.

#10
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007

View PostXORIAN, on Mar 21 2007, 15:42, said:

Intrebarea este: cum se poate organiza o societate astfel incat pe avem prosperitate materiala generala si pe de alta parte dezvoltare spirituala? Economia de piata contribuie din pacate doar la satisfacerea necesitatilor biologice si a instictelor primare.

Societatea perversteste materialul si nevoile (vezi consumerismul) in sensul ca face o obsesie din el ca si din religie vezi Iran si Afganistan.

#11
Fr0z3nasic3

Fr0z3nasic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.02.2007

View PostSchimbarea, on Mar 21 2007, 18:17, said:

Societatea perversteste materialul si nevoile (vezi consumerismul) in sensul ca face o obsesie din el ca si din religie vezi Iran si Afganistan.
Si ce propui? Sa nu ne mai organizam deloc din punct de vedere social? Izolarea individuala ar fi raspunsul?  :D Nu mi se pare ca ai fi raspuns la intrebarea lui Xorian  B) .

#12
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Eu cred ca moderatia este binevenita. Adica cumperi lucruri pe care le arunci doar cand nu mai pot fi folosite.
De exemplu, vazut oameni care la fiecare trei ani isi "demolau" propria casa ca sa o doteze cu gresie, geamuri etc. de "ultimul racnet" etc. Este exagerat, dupa parerea mea.

Pe de alta parte, noile produse trebuie sa fie cat mai ecologice, sa existe o reciclare acceptabila pentru reziduuri. Si mai trebuie sa existe o educatie cat mai buna impotriva risipei (de exemplu, te barbieresti cu apa in chiuveta, inchizi apa cand te speli pe dinti etc.)

Iar marea schimbare, pe care o astept (sper sa o si traiesc) este inlocuirea actualelor motoare ce consuma combustibil fosil cu ceva ecologic.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Consumerismul, la fel ca si religia, e doar o alta metoda de subjugare a maselor. Una mai distructiva si mai profitabila.

#14
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostAlexIP, on Mar 22 2007, 09:22, said:

Consumerismul, la fel ca si religia, e doar o alta metoda de subjugare a maselor. Una mai distructiva si mai profitabila.

Cred ca ai dreptate, am remarcat in ultima vreme agresivitatea reclamelor privind creditele mari pe multi ani de zile. Te indeamna sa "consumi" pe credit, iar cand esti indatorat pe multi ani de zile, te gandesti la datorii si cum sa le platesti transformandu-te in ce vor ei.

Totusi, sa nu uitam ca orice fiinta vie cat traieste consuma "ceva". Ideea este sa nu cadem in extreme.

#15
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

Quote

iar cand esti indatorat pe multi ani de zile, te gandesti la datorii si cum sa le platesti transformandu-te in ce vor ei.

Deci seamana mult cu religia. Q.E.D. :)

#16
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007
Problema vine si datorita ego-ului, datorita faptului ca omul modern traieste in "eternul maine"... prezentul e tranzitoriu, in prezent el trebuie sa se sacrifice pentru un "maine mai bun" care de fapt nu vine niciodata.
Noul om munceste si asta ii ocupa tot timpul ! Cand nu munceste cumpara... :nonobad:
Aceasta rutina malefica se opune spiritualizarii.

Cum bine spunea aproximativ malone6x6 intr-un alt topic :
Cred ca in societatea contemporana exista o spirala a consumului dublata de un fenomen de disparitie din mintile si inimile oamenilor a valorilor umane perene ce permit progresul umanitatii... O spun in contextul in care cred ca e necesara si concurenta si progresul stintific pentru o viata mai usoara, mai buna pentru fiecare om.... Nu sunt fanaticul nici unei religii, dar cred insa in armonie, echilibru sau cum ii mai spun "bun simt".

Cand s-a redus prea mult numarul de pradatori populatiile de ierbivore au avut si ele de suferit. Si invers.
La acel echilibru dinamic ma refer nu la ceva iluzoriu de genul hai sa stam cu totii in cur si sa traim fericiti mancand cu mana nespalata o smochina pe zi.

Deci un echilibru care nu presupune lipsa problemelor individuale, moarte, boala, saracie, etc... nu ne nastem egali, nu? Dar asta nu inseamna sa lasam ca societatea sa se indrepte spre mai rau.

#17
Fr0z3nasic3

Fr0z3nasic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.02.2007
Schimbarea, noi le tot spunem, insa, din pacate, multi nu vor sa auda. Asta pentru ca nu vor sa iasa din starea de verigi in lantul trofic si sa fie demni de a fi numiti oameni. La un echilibru complex si dinamic nu se poate ajunge decat prin foarte multa munca din partea tuturor. Si majoritatea prefera sa leneveasca si sa paraziteze sistemul. Am mai amintit o data de ideea unei societati in care sa nu avem nevoie de bani. Replicile au fost invariabile - utopie anarhista. Asta pentru ca dependenta fata de sistemul actual ii impiedica pana si sa se gandeasca la o alta varianta de convietuire.
Societatea actuala graviteaza in jurul banului ca mustele in jurul ... becului. Tendinta de acumulare de valori materiale efemere inghesuie valorile morale la colt. Consumul depaseste limitele rationale pentru ca asupra omului actioneaza foarte multi stimuli care actioneaza in aceasta directie. Setea de bani ii face pe multi sa uite de problemele importante: poluare, violenta, coruptie, analfabetism si multe altele.
Si religia ce face? Indeamna la eforturi inutile, care presupun consumuri nejustificate de resurse: de exemplu, ridicare de biserici - mai nou de catedrale fastuoase. De parca dumnezeu - daca exista - ar avea nevoie de niste bieti muritori sa se prosterneze dinaintea lui in conditii de lux. E mai important sa-l recunosti in sufletul tau decat sa faci parada inutila de ochii lumii.

#18
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007
Consider ca cea mai mare insulta adusa lui Dumnezeu, mai mare decat sa nu crezi in el, este sa-ti risipesti viata in munca si consum, traind in eternul maine, sacrificand prezentul. Nu faci decat sa-ti bati joc de sufletul si spiritul, parte integrala din Dumnezeu.

De ce sa nu te bucuri de viata ta la maxim ? De ce sa sa te sacrifici pentru copii, care la randul lor se vor sacrifica pentru copiii lor intr-un ciclu infinit in care nimeni nu isi traieste propria viata in prezent. Nu sunt impotriva copiilor, iubesc copiii dar oameni buni nu-i faceti daca nu aveti timp pentru ei si suport material, fa 1, 2 dupa posibilitati... nu umple ograda de viitori sclavi ai sistemului, elitei si corporatiilor.

O astfel de viata nu face decat sa te erodeze si usor, rutina sa-ti ucida spiritul.
Religia datorita rutinei devine doar o forma de mimetism si imitatie.
Deja 1 din 10 oameni in occident sufera de forme acute ale depresiei.
Deja 1 din 94 de baieti in SUA se naste autist...


Astazi, acum...

Edited by Schimbarea, 01 April 2007 - 17:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate