Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

HDTV - de unde sa incep?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dorin1

dorin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2005
Salut,

as dori sa achizitionez un receiver HDTV ( satelit pt ca pe cablu nu avem asa ceva ), ma puteti indruma catre niste modele?
cum pot prinde posturi HDTV? ce sateliti "bat" si in Romania? imi pot face abonament undeva? sau ma limitez la ce e free?

ma poate ajuta cineva? eventual topicul va ramane ca un ghid pt asa ceva.

Multumesc!

#2
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
salut. eu mi-am luat un humax hd2000 special pentru asa ceva. il gasesti la mai multe magazine, la diferite preturi. minim pentru hd iti trebuie o antena de 1,5 m, eu mi-am luat una de 2m second.
hdtv este destul de scump (cartela euro1080) sau te poti limita la cele cateva canale free, dintre care lux tv care emite pe vreo 3 sateliti.
toata distractia sare de 1500 lei fara televizor binenteles.

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
O lista cu ce este in prezent:

http://www.flysat.com/hdtv-freq.php

Foarte putine insa merita pentru Pro7 si Sat1, mai ales daca stii si germana... problema e ca trebuie antena foarte mare pentru nemti, pe aceasta frecventa

Nu va faceti probleme caci in curand vor aparea din ce in ce mai multe... sa speram ca vom avea macar 15-20 canale free to air

#4
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
as vrea sa retii, ca eu am ajuns la aceasta concluzie (antena, receiver..) dupa ce am consultat pagini intregi de pe acest forum, privind receptia de canale prin satelit. eu sunt vrajit de imaginea aproape de perfectiune a emisiei hdtv, si asta m-a facut sa ajung sa imi doresc o asemenea imagine la mine acasa.

@rz - este extrem de cunsocator in acest domeniu, eu de la el stiu foarte multe lucruri (interventii in topicuri), asa ca iti recomand si tie si celor care vad ca imi impartasesc dorinta de a viziona la calitate hd sa citeasca foarte bine cateva pagini de pe tv/radio&satelit.

revenind la subiect, satelitul cu cele mai multe canale hd (din europa) este Astra 2B at 28.2°E dar acestea sunt codate cu videoguard. in schimb pe Astra 1H at 19.2°E gasesti pro7 si sat1 de care amintea @rz. daca intrii pe http://www.lyngsat-m...ps/astra1h.html ai sa observi ca zona de acoperire a satelitului nu acopera si romania asa ca iti trebuie o antena mai mare ca sa poti receptiona. una de 1,5m ar fi minima- 1,7 buna, iar una de >2m ar fi ideala.
in general site-urile care afiseaza informatii despre sateliti si canalele de pe acestea, iti arata si cam care ar fi o antena potrivita pentru zona ta.

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Am vazut imagini hd, cat se poate de statice, miscarea era foarte lenta sau deloc, si, intradevar, mi-au placut. In schimb, daca miscarea cadrului se face mai energic, codificarea mpeg4 isi arata neajunsurile, asta insemnand dreptunghiuri unicolor imagini trase, laminate, parca te afli in fata unui film pe video de la inceputul anilor 90. Actualmente lucrez la Budapesta si-m vazut si hd de 1920 . Acelasi lucru (aceiasi codificare, bineinteles).
Cand o sa faca bandwich-ul atat de mare incat sa nu mai fie nevoie de codificare, imi iau si eu un display hd. :rolleyes:

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Postploiesteanu, on Mar 20 2007, 13:06, said:

Am vazut imagini hd, cat se poate de statice, miscarea era foarte lenta sau deloc, si, intradevar, mi-au placut. In schimb, daca miscarea cadrului se face mai energic, codificarea mpeg4 isi arata neajunsurile, asta insemnand dreptunghiuri unicolor imagini trase, laminate

Am observat si eu asta... insa degeaba, e o adevarata placere sa privesti  :)
Cel mai rau e atunci cand trebuie sa treci din nou la standardul vechi... parca te-ai intorce in timp :D

#7
dorin1

dorin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2005
pentru cateva posturi inca nu se merita.
ramanem la filmele HD :)

cartela euro1080 se vinde la cineva in romania? cam cat costa ea? si la ce posturi ai acces?

Edited by dorin1, 20 March 2007 - 22:09.


#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Se vinde impreuna cu un receptor de productie olandeza... la 400 euro + TVA (5 ani abonament inclus la Euro1080)
Din cate am aflat, se va vinde in curand si fara receptor

http://www.peruvisio...php?l=ro&idn=11

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Si eu ma uit ca prostu la alde Luxe si Astra .. e incredibil ..
Receiverul il am de la http://www.alfastar.ro/ si e un humax HD2000. Cel de la Peruvision cu cartela se pare ca e scos deja din fabricaie si nu e o optiune. Iar pretul e cel mai bun (gasit de mine, oficial) la alfastar, la 1000ron

#10
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Scuzati-mi intrebarea de incepator, dar nu sunt lamurit:
Canale ca ABC sau Sci Fi emit si se pot prinde prin satelit in Bucuresti? Ma interesa si Sky, dar acesta am citit ca se prinde. Toate emit digital.
So?
Multumesc anticipat de raspuns.

P.S. rz, daca mai raspunzi mult, pana la urma va trebui sa sar cu un Heineken! :-)

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sci Fi se poate prinde insa e codat... ABC se poate prinde (dar numai ABC News) insa este in banda C si ai nevoie de antena de 2M cel putin
:)

Incearca sa le gasesti prin varianta... NET, daca ai o conexiune buna (citeste la sectiunea TV / RADIO prin internet)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate