Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

mesteri si meseriasi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
fiul_ploii

fiul_ploii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.03.2007
motto:" pestele de la cap se impute si de la coada se curata"
Vreau sa propun un topic, zic eu, bunisor...

Suntem o natiune destul de saraca, sa recunoastem asta, dar merita sa platim ieftin pentru orice achizitionam/instalam in casa?????
Ar trebui sa ne schimbam odata mentalitatea si sa ne csstigam banii din ce stim, restul sa il faca cei competenti.
Iar daca nu il fac bine sa incepem sa cerem garantii si prin instanta. Pare utopic acum DAR candva tot trebuie sa incepem asta , nu????
  
daca noi nu o sa incepem sa curatam, atunci  cine daca nu acum atunci cand??? :angry:

#2
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Hai  sa-ti spun ceva ,unii dintre noi au o varsta ,pe vremuri cand ziceai Bosh ,Ariston ,Philips ,Adidas  ,cadeai in fund de admiratie ,cand am ajuns si noi sa ni le putem cumpara ,sub aceste marci sunt obiectele sunt facute in Turcia ,Polonia,China  ,si nu mai stiu pe unde .Cei care au avut un arctic si vor sa-l schimbe ca a trait destul ,daca isi iau tot arctic in virtutea ideii ca va fi la fel de bun ,vor avea o mare dezamagire ,la fel cu alte multe lucruri .Eu am luat un sandwichmaker Philips ,sa mor de admiratie ,acum vre-o 4 ani ,1,5 milioane .Cand am ajuns acasa era facut in China ,importat prin Cehia si ajuns in Romania .Aveam unul unguresc cu 300 mii ,l-am dus la serviciu ca sa faca toata lumea ,ala mai traieste si acum ,la al meu i s-a rupt ceva de plastic de la maner -folosit destul de rar .Disperarea este ca pe unele lucruri dam sume serioase ca au nume ,ca suntem pre saraci sa ne zgarcim si ele sunt mai proaste decat cele fara nume .Meseriasii de la service ,de la orice obiect ,masina etc au o singura vorba -asa face toate : las-o ca merge .Tot sistemul e o putrezitura ,mergi la posta ,ca te apuca nebunia ,mergi la un service ca trebuie facuta revizia anuala la masina -nu mai zici doamne fereste de reparatii mari ,in casa vine zugravul si daca nu stai langa el nu se gandeste decat cum sa dea rasol ca sa termine mai repede ,sa-i mai ramana si lui ceva materiale sau cum sa zugraveasca la 2-3 case odata ca sa tina pe toata lumea incurcata .Cum sa descurci toate aceste lucruri ?

Edited by HADE 61, 17 March 2007 - 13:45.


#3
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
"fiul ploii" - Si eu sunt deacord sa lasam pe fiecare sa faca ce stie, dar cu 2 amendamente: 'sa faca" sa insemne exact notiunea din dictionar si nu anume " sa se faca" si mai ales " sa stie". partea mai proasta la constructii e ca toti cer fie mult mai mult decat merita si vin la tine cu tot felul de minciuni si abureli, ceea ce te face sa iti pierzi increderea in ei, sau daca cer banii exact cat face, ai probleme cu ace " sa stie" pentru ca nu prea stiu ce fac. asa ca mai scuteste-ne cu logo-ul asta : hai sa faca fiecare ce stie!" ca pana una alta e vorba de banii fiecaruia . Eu una nu sunt dispusa sa dau banii unora doar de dragul respectarii acestei zicale.

daca tu gandesti asa inseamna ca fie nu ti-ai construit nici o casa, fie nici nu vrei sa iti construiesti sau mai rau, esti prestator de servicii si vrei sa agati pe cineva pe forumul asta sa inchei contract.

#4
fiul_ploii

fiul_ploii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.03.2007

View PostHADE 61, on Mar 17 2007, 13:44, said:

Hai  sa-ti spun ceva ,unii dintre noi au o varsta ,pe vremuri cand ziceai Bosh ,Ariston ,Philips ,Adidas  ,cadeai in fund de admiratie ,cand am ajuns si noi sa ni le putem cumpara ,sub aceste marci sunt obiectele sunt facute in Turcia ,Polonia,China  ,si nu mai stiu pe unde .Cei care au avut un arctic si vor sa-l schimbe ca a trait destul ,daca isi iau tot arctic in virtutea ideii ca va fi la fel de bun ,vor avea o mare dezamagire ,la fel cu alte multe lucruri .Eu am luat un sandwichmaker Philips ,sa mor de admiratie ,acum vre-o 4 ani ,1,5 milioane .Cand am ajuns acasa era facut in China ,importat prin Cehia si ajuns in Romania .Aveam unul unguresc cu 300 mii ,l-am dus la serviciu ca sa faca toata lumea ,ala mai traieste si acum ,la al meu i s-a rupt ceva de plastic de la maner -folosit destul de rar .Disperarea este ca pe unele lucruri dam sume serioase ca au nume ,ca suntem pre saraci sa ne zgarcim si ele sunt mai proaste decat cele fara nume .Meseriasii de la service ,de la orice obiect ,masina etc au o singura vorba -asa face toate : las-o ca merge .Tot sistemul e o putrezitura ,mergi la posta ,ca te apuca nebunia ,mergi la un service ca trebuie facuta revizia anuala la masina -nu mai zici doamne fereste de reparatii mari ,in casa vine zugravul si daca nu stai langa el nu se gandeste decat cum sa dea rasol ca sa termine mai repede ,sa-i mai ramana si lui ceva materiale sau cum sa zugraveasca la 2-3 case odata ca sa tina pe toata lumea incurcata .Cum sa descurci toate aceste lucruri ?


motto :"pierzi, castigi, negustor te numesti"
Draga HADE,

ce mi s-a spus si mie acum cativa ani buni....
Se pare ca la nivel mondial , prin anii 90 si ceva, s-au trecut multe bunuri de folosinta indelungata (eg. :televizoare, masini de spalat etc.... care pe atunci erau de folosinta indelungata, ca sa inteleaga tot boborul) la statutul de bunuri de larg consum, asta pe fondul exploziei tehnologice si ieftinirii materialelor si mainii de lucru...
de atunci incoace tot ce exista ca si tehnica se produce , as spune exclusiv, in tari cam de mana a doua.... ce este interesant insa:
CALITATEA este in functie de puterea de cumparare a pietelor de desfacere..... am lucruri aduse din SUA ce sunt made in CHINA, SINGAPORE SI ALTE TARI..sunt lucruri extrem de bune si le am de ceva ani fara sa am probleme cu ele...
In Romania puterea de cumparare este scazuta, salariile artifical marite cu mentinerea artificiala a cursului valutar.... asa ca oricum avem o putere f mica de cumparare...DECI LUCRURI PROASTE..

ASTA NU INSEAMNA CA, DACA EU ACHIZITIONEZ UN PRODUS CE ARE TERMEN DE GARANTIE DE 3 ANI DE ZILE SI SE STRICA IN 1 AN SA NU FAC SCANDAL.... deaja sunt cunoscut prin anumite magazine.. nu poci ca sa zic care :)).
SI PE MESERIASI FRATE II FREC CA PE DRACU........ ASA LE TREBE... DCAA NU AU SEFI CAPABILI LAS CA AU DE A FACE CU MANDEA......
RECUNOSC CA AM LUAT CEVA TZEPE SI EU... dara si anumitzi... "MESERIASI"  au luat-o de la mine....
tot ce trebe sa facem noi este sa luam taurul de coarne sa invatam sa cerem calitate.....
eu personal am de gand sa imi fac o firma de consultanta ce sa tina intr-adevar cu clientul...
NU stiu cat am sa rezist in fata la rechini... dara ma descurc eu cumva de bani sa nu mor de foame, sunt sigur ca multa lume va lua in ras asta... dara trebe sas incepem sa ne civilizam si noi... prea am ramas in epoca..... aia preistorica...Sincer, recunosc ca este multa putreziciune dara de udneva trebe sa o curatam.. eu ma bag in asta.. poate sunt Don Qujote dara .... sunt buni si visatorii la ceva :P

#5
fiul_ploii

fiul_ploii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.03.2007

View PostMirelaLucia, on Mar 18 2007, 10:46, said:

"fiul ploii" - Si eu sunt deacord sa lasam pe fiecare sa faca ce stie, dar cu 2 amendamente: 'sa faca" sa insemne exact notiunea din dictionar si nu anume " sa se faca" si mai ales " sa stie". partea mai proasta la constructii e ca toti cer fie mult mai mult decat merita si vin la tine cu tot felul de minciuni si abureli, ceea ce te face sa iti pierzi increderea in ei, sau daca cer banii exact cat face, ai probleme cu ace " sa stie" pentru ca nu prea stiu ce fac. asa ca mai scuteste-ne cu logo-ul asta : hai sa faca fiecare ce stie!" ca pana una alta e vorba de banii fiecaruia . Eu una nu sunt dispusa sa dau banii unora doar de dragul respectarii acestei zicale.

daca tu gandesti asa inseamna ca fie nu ti-ai construit nici o casa, fie nici nu vrei sa iti construiesti sau mai rau, esti prestator de servicii si vrei sa agati pe cineva pe forumul asta sa inchei contract.

nu sunt deloc un prestator de servicii , decocamdata....

sunt de acord cu tine, am lucrat in constructii cat am fost student... stiu cat se fura si mai ales cum se fura....cu acte si fara acte, etc.......desi am lucrat numai ca si "olangar" adica in argou ar fi dala care da la lopata.... am fost iubit de sefi ptr ca sunt descurcaretz... si am aflat multe smecherii.
tot ce pot sa iti spun este ca in tari civilizate daca nu stii intrebi.. si nu intrebi pe oricine ci pe cineva ce are legatura  profesionala cu bransa respectiva ce inchei un contract de consiliere cu el si in care  respectivul consilier se obliga sa faca cutare si cutare lucru, ce ii ceri matalutza, in anumita suma de bani si cu o anumita calitate... reflectata la lucrarea respectiva... pe el il tragi la raspundere in instanta si bineinteloes ca in contractul respectiv se specifica clar acest lucru... nu cum sunt contractele astea ce iti asigura tie calitatea(numite garantii :)))) ) ce sunt simple foi de hartie... fara stampile in original fara semnaturi, serii  si elemente de identificare, cu o formulare ambiguua, etc.... eu m-am luat in piept cu multi meseriasi dastia , sau magazine sau alte firme prestatoare de servicii...
am si demisionat d ela un service auto ptr ca un mecanic mi-a cerut sa il incarc la deviz pe un client eu fiind cel ce decidea devizul si semna (mandea fiind nenea inginerul...)
pur si simplu ptr un dm de cusatura  pe toba mi s-a "indicat" sa cer bietului om cu o dacie amarata cam 500 de mii rol asta in timpul cand o ora tehnologica era cam 180 de mii.

#6
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
fiul ploii - nu imi spune mie de tari civilizate. Am locuit 10 ani in Statele unite si stiu cum e. Pana una alta traim in Romania, si ne castigam banii in Romania. Deci, faza cu, cum e in tari civilizate, pica momentan, iar cei care trebuie sa faca primii pasi spre civilizatie sunt firmele, in sensul sa nu mai fure , sa faca treaba de calitate pentru banii care ii primesc. Si cand noi, restul populatiei vedem ca vecinul a dat bani la firma da.... jos palaria, a facut treaba excelenta, ne mutam si noi atunci averile in buzunarele lor. Pana una alta ..... prefer sa merg la negru atat cat se mai poate.

#7
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
MirelaLucia,

De aia o sa aveti calitatea de care se vaita toti,datorita mentalitatii de care dai dovada. Ma intreb totusi ce recurs ai putea sa ai daca modifici spre exemplu evacuarea casei sau i-ti faci o fosa septica si nimic nu merge cum trebuie? Topicul deschis de fiul ploii este cum nu se poate de pertinent, tocmai am raspuns cuiva in legatura cu calitatea produselor si i-am amintit  de dictongul "prea saraci pentru a cumpara lucruri ieftine". Eu unul nu montez decit produse pe care le furnizez eu si asta din N motive. Am sa-ti dau citeva dintre ele: cunosc deja calitatea lor si clientul nu poate sa fie decit multumit(a avea o reclamatie in acest sens nu poate decit sa prejudicieze imaginea firmei si mai ales faptul ca trebuie sa revin pe santier pentru a remedia,ceea ce inseamna timp deci bani pierduti),daca i-si cumpara clientul produsul ma trezesc pe santier ca lipseste nu stiu ce piesa sau racord si trebuie sa plec sa o caut,rezultat,timp pierdut deci bani...si clientul nici nu vrea sa auda de surplus fata de devizul initial si atunci cine e vinovatul? eu ca am acceptat sa-si cumpere produsul sau el ca nu intelege ca timpul costa. Spui ca tu preferi munca la negru,cum i-ti imaginezi ca o economie poate sa functioneze in modul asta? Stiu,nu te intereseaza decit banul dat din buzunar,in cazul asta nu o sa ai de a face decit cu "meseriasi" de zona 2 sau bricolori de duminica...Am sa-ti dau un alt exemplu,eu schimb un robinet(mitigeur) monocomanda primul pret de la GROHE cu cca. 170€(marfa si manopera) dar in magazine poti gasi acelasi tip de produs fabricat in china cu 7€(doar produsul),ceea ce montez si furnizez eu este garantat 10ani si functioneaza extra,cel chinezesc are aproximativ acceasi forma dar cade repede in pana si functioneaza "dupa ureche" precum lautarii adica aproximativ,ca sa montez(produs inclus) pe cel chinezesc i-as factura cca. 120€ si atunci ma intreb daca merita sa-i propun asa ceva clientului. Este bine ca fiecare sa faca ceea ce stie dar in Romania toata lumea se pricepe la tot si la toate...Numai citind pe forum i-ti poti da seama de asta.
Cu respect si fara ranchiuna,bibicu5

Edited by bibicu5, 20 March 2007 - 11:25.


#8
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Problema e ca la noi serviciile sunt la pamant, daca apelez la o firma si am probleme, o sa primesc "reject" gasindu-mi-se x motive ca sa platesc alti bani si nu sprijin. Asta e mentalitatea la ora actuala si parerea mea e ca totul e din vina celor care ne conduc. Statul jupoaie firmele si le pune tot felul de bete in roate in loc sa le sprijine sa se dezvolte, sa reduca birocratia. In acest fel firmele se uita sa jupoaie consumatorii, si sa fure, pacaleasca pe cat posibil statul. Nu exista incredere din partea beneficiarilor de servicii, cel putin eu nu am incredere sa apelez la o firma sub nici o forma, pentru ca stiu ca sunt lipsite de profesionalism si mai bine apelez direct la persoane fizice platind un pret mult mai mic. Cat despre garantia "lucrarii", cel putin la ora actuala ce ofera o firma ofera si o persoana fizica adica = 0;mai mult vorbe...

O zi buna!

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Apartamentul unde stau acuma a fost renovat de niste "meseriasi".  I-a durut fix in cot de calitatea lucrarii, muncind dupa sintagma: "noi ne facem ca muncim, si voi ne platiti bine". De exemplu, toata gresia si faianta din casa suna a gol, in bucatarie deja incepe sa se desprinda de pe pereti, instalatiile sanitare sunt prost facute, in baie, scurgerea de la ghiuveta refuleaza in vana, WC-ul nu e bine montat, parchetul are gauri foarte mari intre placi, etc, etc ....

Ce ar trebui sa fac eu, daca ma apuc sa-mi renovez sau sa-mi construiesc casa e sa ma documentez foarte, foarte bine despre ce trebuie facut si cum si apoi sa stau ca un vultur pe muncitori ca sa-mi lucreze dupa cum vreau si sa nu ma fure ... Nu mi-ar mai ajunge timpul sa merg si la servici .... Ok, as putea face contract cu o firma de constructii ...dar si aici as avea aceleasi probleme: munca facuta in scarba de o calitate indoielnica .... Ce-a mai ramas? Sistemul DIY( Do-it-yourself ) ....

Btw ...cladirea noua a ASE-ului din Cluj inca nu e gata, 100% ....insa de vreo 3 ani e crapat bine, de sus pana jos, peretele de rezistenta de la etajul 5 al cladirii ...e clar ce calitate ofera constructorii, cand toarna beton in draci, in gerul iernii ..... :death: :death: :death:

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ bibicu5: un raspuns simplu la o intrebare la fel de simpla: care este marja ta de profit in Franta ? Procentual, ma refer.

Nu e nevoie de o cifra exacta, poti spune o aproximatie.

Multumesc.

#11
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
dana_H - nu are nici  un rost sa mai intrebi, Dana. Omul are niste idei bune dar care deocamdata nu se pot aplica in Romania. Si daca ma ajuta el cu bani proprii sa imi fac casa cu firma care isi pune adaos de 300% - 500%, la o calitate a serviciilor mai indoielnica decat poate a meseriasilor directi... atunci apelez la firma.
Stiti parcarea din spatele magazinului Unirea???? arhitectii s-au dus si si-au pus mainile in cap, de cum au respectat constructorii retetarele. S-a furat ciment acolo in draci....

Asa ca pana una alta Bibicule..... Mangafaua e la Ploiesti!!! si e bine sa ramana acolo.

#12
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Dana,net dupa impozitare cca 24% din CA

MirelaLucia, daca firma i-si pune 300-500% adaos te inteleg si tocmai din acest motiv am sa creez o filiala in Ro sperind ca fiecare dintre noi am putea pune cite putin din experienta noastra pentru a aduce lucrurile pe calea cea buna.Incet dar sigur firmele "capusa" vor disparea si increderea oamenilor va creste,stiu nu este usor si banuiesc dealtfel ca ai sa ma tratezi de idealist dar crede-ma ca daca toata lumea ar pune mina sa faca ceva in loc doar sa vorbeasca lucrurile ar sta altfel. M-a surprins totusi pozitia ta pentru ca ai locuit totusi intr-o tara in care lucrurile stau altfel. Nu spun ca nu se lucreaza la negru aici dar se lucreaza si cu acte si mai ales...SE LUCREAZA (atit cantitativ cit si calitativ). Din alt punct de vedere sint anumite meserii unde nu ne putem improviza "mester" si atunci sintem obligati sa facem apel la cei de profesie. Nu spun ca unii nu profita de situatie dar mai cred ca anumite meserii i-si merita banii,cam cit ai cere tu pentru a desfunda un WC sau macar o chiuveta? Vezi,nu toata lumea poate sa o faca sau mai exact nu stie sa o faca. Citeam pe un alt post,cineva care si-a spart WC-ul cu cratita :huh: si nu a gasit pe careva sa il schimbe....toata lumea se pricepea :lol: , un altul care si-a schimbat chiuveta si care avea in toata casa un miros pestilential (noroc de el ca a atasat o poza),"mesterul"...ala la negru...nu i-a pus sifon....exemplele pot continua la nesfirsit. O alta meteahna a romanului este de a compara ceea ce nu e comparabil (materiale,pret,calitate)..."Da ce bah, ala vrea atit pe cada (sau ma rog,e doar un exemplu) si am vazut eu ca e cu 30% mai ieftina". Uneori din rea vointa se uita ca firmele platesc impozite, ca "da de mincare" (este adevarat ca uneori nu prea mult) salariatilor si mai ales ca o societate trebuie sa faca profit ca altfel nu-si are rostul.
Cu respect,bibicu5

#13
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Nu spune nimeni sa nu faca profit, esentialul e cat profit.

Atata vreme cat cererea >> oferta, firmele vor trage spuza pe turta lor si orice bunavointa de a le utiliza serviciile (tocmai pe principiul de a-i lasa pe cei ce se pricep sa lucreze) se va izbi de zidul de netrecut al preturilor.  Ca sa nu mai spun ca nici macar lucrul cu o firma nu iti ofera garantia calitatii uneori.

Eu iti inteleg punctul de vedere. Din pacate, cum spunea si Mirela, mai e mult pana ce oamenii vor intelege sa se alinieze la reguli si in Ro.

Edited by Dana_H, 20 March 2007 - 16:14.


#14
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Am certitudinea ca incet-incet lucrurile vor intra pe fagasul normal. Au fost dintotdeauna oameni nemultumiti (clienti sau mesteri laolalta).

#15
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Ma bucura intotdeauna viziunile optimiste. :D

Dar noi, astia care avem nevoie de serviciile lor acum, ce facem ? :huh:

#16
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Luna viitoare vin in Romania pentru motivele invocate in precedentul mesaj. Nu stiu unde aveti locatia,eu merg in est.

@+,bibicu5

#17
fiul_ploii

fiul_ploii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.03.2007

View Postbibicu5, on Mar 20 2007, 19:04, said:

Luna viitoare vin in Romania pentru motivele invocate in precedentul mesaj. Nu stiu unde aveti locatia,eu merg in est.

@+,bibicu5


Bv bibicule....
speram sa gasesc mentalitati noi pe forumul  acesta ... dara numai fumuri ca ei "stie" tot si "face" tot.

imi spunea unul de america parca...
eu pot sa ii zic f simplu.. cunosc ce si cum in america.. stiu sigur ca acolo ptr o lucrare proasta iti dau baietii(firma  respectiva ) si lucrarea gratis si gratuit facilitati, cum ar fi apa menajera, numai sa nu mergi cu plangerea mai departe.
ESTE ADEVARAT ca America este patria proceselor si ca aia sunt procesomani... INSA mentalitatea ca PRESTIGIUL FIRMEI TREBE APARAT trebe sa o invete si FIRMELE din Romania.
asta pe de o parte...
pe de alta parte si MENTALITATEA NOASTRA trebe schimbata.... si asta musai. ca doar noi dam banii din buzunar...Pacat ca traim in :

Tara in care toti ne pricepem la orice...
si a zis bine un evreu plecat din tara de multi ani:
IN romania nu avem MENTALITATE DE CUMPARATORI si asta se va schimba in 25 de ani zice omul acela...
Sa speram ca se va schimba in mai putini ani si unii dintre cei tinerei de pe aici ce sunt rotunzi si mari pe la firme babane  vor prinde acele vremuri.
Sper sa fie tot la aceleasi firme si sa devina ei mai intai profesionisti si apoi sa vina cu replici de genul las ca fac eu tot in casa ca ma costa mai putin sau ce meseriasi nene ca tot la negru este mai bine..
eu am pus motto acela cu pestele tocmai pentru a sublinia faptul ca schimbarea vine in mod normal tot de la poporul asta amarat nu d ela guvern nu de la firme ....

MAI cititi istorie fratilor si apoi vorbiti de :
sa schimbe mai intai guvernul
sa schimbe mai intai firmele
niciodata guvernele si mestesugarii nu au schimbat nimik
Boborul a schimbat totul... si guverne si tot in istorie, asa este normal asa este logic.
Apoi despre firme:
daca tu nu stii ce sa ii ceri (calitate-ceea ce este un lucru de bun simtz nu cere calificare prea inalta, apropos de asta un tzaran simplu d ela tara stie mai multe despre calitate decat unii ce fac si ......
implemantari de AQ ) nici firma nu iti va da... toti comerciantii sunt avantajati sa vanda ceea ce este mai prost mai intai si apoi ceea ce este mai bun.
CE ESTE BUN SE VINDE INTODEAUNA....
pacat de ASE-ul ala facut de unii si de bunul simtz ce iti cere sa cauti mai intai, sa intrebi si apoi sa faci ceva in casa... CASA este locul tau, unde traiesti, unde cauti liniste si impacarea sufleteasca dupa o zi de job sau o zi de alergatura.... CRED CA MERITA CASA TA ACEEASI GRIJA CE TI-O PORTI SI TIE...... se pare ca cei care vor sa lucreze la negru asa isi au grija si de ei.. tot la negru

#18
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
'fiul_ploii'

Dragule, decat sa iti pierzi vremea cu filozofii mai bine apuca-te de ceva si lasa-ne pe noi in pace cu teoriile chibritului. Cand vei muncii tu in Romania banii mei, atunci sa imi dai lectii cum si pe ce sa ii cheltui. Eu zic ca daca ai chiar niste sfaturi despre case si constructii interesante, suntem aici sa le ascultam, daca nu, vezi-ti de viata ta, pentru ca deja esti dezinteresant!

'bibicu5' - crede-ma ca si eu vreau sa fie firmele de calitate si acceptabile la pret. Crezi ca mie imi convine sa fac o casa in regie proprie? As prefera firma daca ar stii cum sa oferteze , nu sa rupa pielea de pe mine si sa creada ca stau cu fundul pe bani. Multi ne facem case din banii de pe vanzarea unei garsoniere si cu credit de la banca. N indatoram pe 25 ani, pentru noi si 500 euro in plus sunt bani, pentru a poate acei 500 euro reperzinta salariul pe o luna. Noi nu avem aici salarii de 2000- 3000 euro pe luna si nici dobanzi bancare la credite imobiliare asa cum sunt in vest. A.... si vorba danei, vrem sa construim acum.!!!!

Nu incurejez in nici un fel munca la negru, dar pru si simplu nu ni se da alta varianta in momentul de fata.

Edited by Evergreen, 21 April 2007 - 03:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate