Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#4195
ERC1

ERC1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2019
buna ziua,

As avea si eu nevoie de niste sfaturi si recomandari.
Am o casa cu o terasa circulabila si un acoperis cu panta mica (3 grade) si nu stiu cum sa procedez mai bina. Sa torn placa peste etajul 2 retras si sa fac izolatie ca la bloc, sau sa folosesc tabla dublufaltuita(cred ca asa se numeste)?
La terasa circulabila iarasi nu am idei cum e mai bine sa o izolez si ce hidroizolatie sa pun? Ma putati ajuta cu sfaturi si recomandari de firme serioase, cu istoric,care sa nu dispara in 2-3 ani si care se ocupa cu asa ceva, fara sa ia pielea de pe om?
Multumesc

Attached Files



#4196
gabriel525

gabriel525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.08.2019
buna ziua,acusi ajung cu arhitectul sa vorbim despre acoperis,si am citit cu mare interes totul ce s-a spus aici pro si contra,si tot nu sunt lamurit ce sa pun(o sa spun ce recomanda arhitectul),

ce pot spune,am lucrat 19 ani participand indirect in constructii sofer betoniera in uk mai exact londra si ce pot sa spun majoritatea covarsitoare au tigla pe casa si spun de casele  cele mai scumpe din londra la care am participat ani de zile(7 ani) la una care a fost reconditionata 7ani cea mai mare casa private dupa Buckingham si avea tigla .urmatoarere sunt acoperite cu slates care arata foarte frumos.si cred ca de cativa ani 4-5 am vazut foarte putine iarasi 2-3 cu table ,nu stiu de care dar se schimba culoarea si aratau super aratau la culoare cu cuprul.iar daca stai la tara si ai bani cu stuf care din nou arata super.eu am o casa construita in 1968 parca si acoperisul arata foarte bine nu are nici macar muschiul care mai creste pe unele.

Antrebare: de ce in ro nu se prea pune tigla? bani sau greutate,sau amandoua.scuze sau calitatea tiglei?

va multumesc

 dacis2, on 08 iulie 2010 - 18:06, said:

Dincolo de acesti curiosi ispititi (din randul carora fac si eu parte), sunt curios daca este cineva care are de-a face cu tagma constructorilor care a montat efectiv vreunui client acest fel de tigla. Eventual cu mai multi ani in urma ca sa urmarim gradul de satisfactie al cumparatorului.
pana la urma ce ati pus pe casa?
va multumesc

Edited by Dany_Darke, 03 November 2019 - 19:29.


#4197
gabriel525

gabriel525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.08.2019

 arschery, on 27 mai 2017 - 22:05, said:

Eu o sa-mi montez tigla termoplast, dupa parerea mea este solutia perfecta.
buna sara,ce ati montat?tigla termoplast?daca da esti multumimt?multumesc

#4198
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am montat pe casă tigla de beton model avantaj de la Imcop. Tigla a fost pusă pe casă de nouă la roşu în urmă cu 8 ani. În vară am fost de faţă când din senin a cazut o margine de la o ţiglă laterală, s-a făcut praf jos! Am schimbat-o atunci şi am spus că o fi fost o fisură care s-a accentuat la bucata aceea de ţiglă, un caz izolat.  Astăzi cand ajung acasă gasesc încă o margine de laterală facută praf jos care a căzut chiar pe gresia de la scările camerei tehnice. Deja incep să fiu îngrijorat, nici nu vreau să-mi imaginez ce se poate întâmpla dacă eşti în locul nepotrivit în astfel de momente. Din ce am constatat, pot să spun că situaţia se întâmplă la tiglele din partea din spate a casei, mult mai expusă direct la soare.
PS: Conform certigicatului de garanţie, aceasta este de 30 de ani!

#4199
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Buna seara
Ne pregatim de inceperea constructiei unei case pe structura din lemn, parter +mansarda.
Cum constructia in sine dureaza foarte putin, 30 zile la nivel semifinisat, avem putin timp de gandire in ceea ce priveste invelitoarea.
In proiect, casa e prevazuta cu tabla prefaltuita.Unul dintre constructorii cu care am luat legatura pentru realizarea constructiei, mi-a recomandat tigla din beton.Nu cred ca exista cineva care sa consteste calitatile acestui tip de invelitoare, dar in cazul meu, structura acoperisului este in 2 ape si este calculata pentru a "'gazdui'" tigla metalica.Din ce am inteles, se poate modifica proiectul sarpantei pentru treaba asta.
Si acum vin intrebarile:
1.ce tip  de invelitoare se potriveste mai bine unei mansarde locuibile?mentionez ca, izolarea va fi alcatuita asa(din interior catre exterior): gips carton antifoc-structura lemn-membrana-placi izolatoare din fibre lemn(inlocuitor de OSB, calitativ mai bun decat OSB)-celuloza pompata in strat de 24cm-structura rezistenta-placi DHF(la fel, inlocuitor de OSB, calitativ peste OSB)-membrana difuzie.

2.greutatea pe mp sau totala a tiglei din beton, are si avantaje fata de tigla metalica?

3.cat de nasol e cu izolarea fonica dar si termica a tiglei metalice?bineinteles, daca sunt oameni pe aici care au mansarde locuibile, ar fi ideal daca ar impartasi pareri.



Personal prefer tigla metalica prefaltuita in detrimentul celor clasice, pentru aspectul simplu, clasic dar cel mai important, datorita tipului de montaj, cu suruburi ascunse, prindere foaie-foaie prin click, montaj simplu si rapid(automat, cred si sper, un cost redus al manoperei).Si se vede si extraordinar cu ferestre de mansarda.
Am vazut si tigla beton care arata "beton'', gen gama Alpina de la Bramac.
Deci, dilema e intre tabla prefaltuita si tigla beton.O sa pun si planul de invelitoare iar daca imi poate spune cineva diferenta aproximativa de pret intre cele 2 variante, ar fi ideal.

Attached Files



#4200
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Hello,

Ce tigla recomandati pt o cabana la munte ? Ce experiente aveti cu marci ce sunt disponibile in prezent ? Se deterioreaza rapid din cauza ciclurilor de inghet-dezghet.  Ex tondach are 10 ani si ii deja franjuri.
Trebuie sa fie ceva mai calitativ. Nu tabla si beton.

#4201
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016

View PostNesta3, on 29 mai 2020 - 20:28, said:

Buna seara
Ne pregatim de inceperea constructiei unei case pe structura din lemn, parter +mansarda.
Cum constructia in sine dureaza foarte putin, 30 zile la nivel semifinisat, avem putin timp de gandire in ceea ce priveste invelitoarea.
In proiect, casa e prevazuta cu tabla prefaltuita.Unul dintre constructorii cu care am luat legatura pentru realizarea constructiei, mi-a recomandat tigla din beton.Nu cred ca exista cineva care sa consteste calitatile acestui tip de invelitoare, dar in cazul meu, structura acoperisului este in 2 ape si este calculata pentru a "'gazdui'" tigla metalica.Din ce am inteles, se poate modifica proiectul sarpantei pentru treaba asta.
Si acum vin intrebarile:
1.ce tip  de invelitoare se potriveste mai bine unei mansarde locuibile?mentionez ca, izolarea va fi alcatuita asa(din interior catre exterior): gips carton antifoc-structura lemn-membrana-placi izolatoare din fibre lemn(inlocuitor de OSB, calitativ mai bun decat OSB)-celuloza pompata in strat de 24cm-structura rezistenta-placi DHF(la fel, inlocuitor de OSB, calitativ peste OSB)-membrana difuzie.

2.greutatea pe mp sau totala a tiglei din beton, are si avantaje fata de tigla metalica?

3.cat de nasol e cu izolarea fonica dar si termica a tiglei metalice?bineinteles, daca sunt oameni pe aici care au mansarde locuibile, ar fi ideal daca ar impartasi pareri.



Personal prefer tigla metalica prefaltuita in detrimentul celor clasice, pentru aspectul simplu, clasic dar cel mai important, datorita tipului de montaj, cu suruburi ascunse, prindere foaie-foaie prin click, montaj simplu si rapid(automat, cred si sper, un cost redus al manoperei).Si se vede si extraordinar cu ferestre de mansarda.
Am vazut si tigla beton care arata "beton'', gen gama Alpina de la Bramac.
Deci, dilema e intre tabla prefaltuita si tigla beton.O sa pun si planul de invelitoare iar daca imi poate spune cineva diferenta aproximativa de pret intre cele 2 variante, ar fi ideal.

Felicitari pentru alegere!

Parerea mea:
1. Orice invelitoare compatibila ca greutate cu structura (si cu bugetul) se potriveste, dar e un pic ilogic sa ai un acoperis greu din beton la o casa pe structura usoara. Tabla sau sindrila par un pic mai potrivite.
2.Greutate mare pozitionata sus nu ajuta in cazul solicitarilor laterale (cutremur, vant...)
3. Eu am tigla metalica si intre 300 si 400mm de vata minerala. Zgomotul ploii normale nu prea se aude. Cand ploua cu galeata se aude mai puternic prin geamuri (verticale) decat prin plafon. Poate ajuta si spatiul ventilat dintre izolatie si astereala.
Daca ai "velux" prrobabil vei auzi impactul ploii in geam si nu in invelitoare.
Termic nu ajuta nici una nici alta. Vecinul are tigla ceramica si spune ca lesini de cald la el in pod vara. La mine e ok in podurile laterale (inferioare) si cuptor in triunghiul superior.

#4202
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
@blue_marlin multumesc pentru raspuns.Posted Image
Dupa ce am mai studiat problema, am tras niste concluzii, care, sper, sa ajute si pe altii.
-pentru o casa structura lemn nu e foarte potrivit un acoperis din beton sau ceramica, mai exact, la o suprafata de 200mp, 80 tone de beton/ceramica vs maxim 10 de tabla.Se poate structura fara probleme sarpanta ca sa tina greutatea aia, dar ideea de intreg asa cum e o casa pe sstructura lemn, nu prea mai e valabila.
-despre tigla beton nu am auzit foarte multe, in special se vorbeste despre Bramac si atat.Despre ceramica toata lumea vorbeste, unii o ridica in slavi( luand standard acoperisurile vechi de zeci sau sute de ani care inca rezista) altii au avut experiente nasoale.Din ce am mai vazut, dusmanul ceramicii este (culmea) apa, care este absorbita mai mult sau mai putin, in functie de acoperirea pe care o are.Cel mai "bun" exemplu mi se pare aparitia muschilor sau inverzirea suprafetei.In schimb, arata fenomenal.Nu mi se pare totusi ca ar etansa foarte bine la apa.Am tot vazut filmulete cu montaje si sunt clar spatii pe unde ar putea apa sa intre(de ex, cand zapada se topeste).In fine, au iesit ambele din calcule, deci nu mai prezinta interes.
- revenind la tigla metalica, am zis ca prefer faltuita/prefaltuita din 2 motive mari si late: etanseaza cel mai bine, se monteaza usor si rapid.Toti producatorii au tabla din asta, deci am de unde alege.Tigla cu acoperire cu piatra e frumoasa, izoleaza si fonic, dar are 2 dezavantaje mari: e subtire, gen 0.4mm si la montaj trebuie gaurita.Ca se dau gauri orizontal sau vertical, tot gauri sunt si riscul de infiltratii e acolo.Si e si foarte scumpa, gen 90lei/mp.

Ca sa nu o mai lungesc, am 2 oferte pe prefaluita si una pe faltuita:
Novatik Click(prefaltuita) 204m+accesorii complete+ montaj - 5000e
Lindab LXD (faltuita) 250mp+accesorii complete+montaj+transport  - 11700e
Lindab SRM(prefaltuita) 195mp + accesorii complete+montaj+transport  - 7600e

Ar mai fi Bilka faltuita cu finisaj SSAB, otel cica PLX, dar nu am cerut inca oferta.

Daca sunt utilizatori de tabla prefaltuita sau faltuita, ii rog sa impartaseasca experienta si chiar sa recomande echipa.
Multumesc!

#4203
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.05.2016
Vezi și oferta Coilprofil (Metigla).

#4204
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011

View PostNesta3, on 20 iunie 2020 - 19:29, said:

@blue_marlin multumesc pentru raspuns.Posted Image
Dupa ce am mai studiat problema, am tras niste concluzii, care, sper, sa ajute si pe altii.
-pentru o casa structura lemn nu e foarte potrivit un acoperis din beton sau ceramica, mai exact, la o suprafata de 200mp, 80 tone de beton/ceramica vs maxim 10 de tabla.Se

40 kg/mp x 200 mp = 8000 kg
Forta de greutate corespunzatoare = 8000 daN
Rezistenta la compresiune a lemnului de brad = 100 daN / cm2 (STAS 856 - 71)
Sectiunea necesara minima a lemnului = 8000 / 100 = 80 cm2
Un stalp de 12x12 are 144 cm2 si iti sustine toata greutatea tiglei.

#4205
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
ok.Cred ca am calculat gresit.
Structura de lemn, adica panourile sunt formate din lemn 140x40, sau 150x45.Nu stiu cat rezista astea, dar voi pune o intrebare constructorului.
@blu_marlin, chiar azi ma uitam si mi-a sarit in ochi Metigla Clic FONO cu finisaj Pur Nova.

#4206
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Salut. Care optiune de tabla cu acoperire de piatra vi se pare mai buna dintre cele din tabel? Pretul la fiecare este minimul pe care l-am obtinut de la mai multi vanzatori/montatori.

Attached Files



#4207
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Am redus optiunile la doua:

Lindab Roca Rustic (Tile Red)
  • Otel: 0.6mm, AlZn 150g/mp, Suedia
  • Garantie tehnica: 50 de ani pro-rata (25 + 25)
  • Garantie pentru acoperirea de piatra impotriva deteriorarii neuniforme: 25 de ani
  • Prindere cu suruburi cu garnitura acoperita integral
  • Folie: Tyvek LAF, 80g/mp, Sd 0.03, rezistenta rupere 210/250N, garantie 10 ani
  • Sistem pluvial: Lindab Rainline, semirotund 125/87, otel 0.60mm, Zn 350g/mp, Suedia, garantie 30 ani
  • Garantie montaj: 5 ani
  • TOTAL: 10,870 euro

Gerard Milano (Rosso)
  • Otel: 0.43mm, AlZn 150g/mp, Coreea de Sud
  • Garantie tehnica: 50 de ani pro-rata (25 + 25)
  • Prindere cu cuie striate vopsite
  • Folie: Gerard standard, 150g/mp
  • Sistem pluvial: Bilka, 125/90, otel 0.6mm, Zn 275g/mp, Suedia, garantie 30 ani tehnica, 15 ani culoare
  • Garantie montaj: 3 ani
  • TOTAL: 10,920 euro


#4208
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Chestia e ca prinderea aceea la Lindab cu suruburi forante cu garnitura, nu are viata prea lunga.
Garniturile alea sunt atacate in timp de UV.

#4209
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postalex_now, on 16 septembrie 2020 - 21:14, said:

Am redus optiunile la doua:

Lindab Roca Rustic (Tile Red)
  • Otel: 0.6mm, AlZn 150g/mp, Suedia
  • Garantie tehnica: 50 de ani pro-rata (25 + 25)
  • Garantie pentru acoperirea de piatra impotriva deteriorarii neuniforme: 25 de ani
  • Prindere cu suruburi cu garnitura acoperita integral
  • Folie: Tyvek LAF, 80g/mp, Sd 0.03, rezistenta rupere 210/250N, garantie 10 ani
  • Sistem pluvial: Lindab Rainline, semirotund 125/87, otel 0.60mm, Zn 350g/mp, Suedia, garantie 30 ani
  • Garantie montaj: 5 ani
  • TOTAL: 10,870 euro

Gerard Milano (Rosso)
  • Otel: 0.43mm, AlZn 150g/mp, Coreea de Sud
  • Garantie tehnica: 50 de ani pro-rata (25 + 25)
  • Prindere cu cuie striate vopsite
  • Folie: Gerard standard, 150g/mp
  • Sistem pluvial: Bilka, 125/90, otel 0.6mm, Zn 275g/mp, Suedia, garantie 30 ani tehnica, 15 ani culoare
  • Garantie montaj: 3 ani
  • TOTAL: 10,920 euro

Privind strict la caracteristicile tehnice, lindab este prima optiune: grosime material face diferenta; modul de prindere Este iarasi un atuu, garnitures etanseaza mai bine decit cuiul...
Folia samd sunt secundare/tertiare daca reusesti sa faci o ventilare corespunzatoare (admisie/evacuare in/out). Restul e marketing


#4210
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View PostHunor_66, on 18 septembrie 2020 - 21:48, said:

Chestia e ca prinderea aceea la Lindab cu suruburi forante cu garnitura, nu are viata prea lunga.
Garniturile alea sunt atacate in timp de UV.
Din ce am inteles, suruburile au garnitura ascunsa. Si se prind aproape paralel cu invelitoarea, nu perpendicular, ca la tigla metalica clasica. Mai jos o captura din instructiunile de montaj.

View PostCa Castelul Bran, on 19 septembrie 2020 - 08:08, said:

Privind strict la caracteristicile tehnice, lindab este prima optiune: grosime material face diferenta; modul de prindere Este iarasi un atuu, garnitures etanseaza mai bine decit cuiul...
Folia samd sunt secundare/tertiare daca reusesti sa faci o ventilare corespunzatoare (admisie/evacuare in/out). Restul e marketing
Nu stiu de grosimea materialului, de la Lindab mi s-a zis ca e de 0.6mm, dar n-am vazut undeva scris. Am masurat ambele tigle metalice pe jurnalul meu si au iesit, cu tot cu piatra, pe la 2.1-2.2mm. DEsi asta nu spune nimic despre grosimea stratului de baza - https://forum.softpe...6#entry26893733

De la Lindab mi-au zis ca e la alegerea mea oricum, se poate si cu cuie si cu suruburi.

Attached Files



#4211
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
In cazul asta, daca prinderea e similara, poti alege dupa pret.
Eu cand am ales Gerard (prin 2011 prima oara), Lindab nu avea varianta asta.

(Mie totusi nu-mi place ideea aia cu garnitura la surub, pentru ceva care va sta in soare ani la rand.
Dupa ce se coace garnitura si se crapa, in locul acelei garnituri se formeaza un spatiu pe unde se poate infiltra apa.
Cuiul este batut fest peste tabla, nu are ce spatiu sa se mai formeze in timp...)

#4212
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Cred ca ideea cu garnitura ascunsa e ca nu se mai vede dupa ce e fixat surubul si automat nici nu e direct expus soarelui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate