Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#4177
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View Postfroome, on 29 august 2018 - 15:12, said:

Salut.
Să mă risc cu Creaton Balance la panta minimă recomandată de producător, adică 10°?
Acoperiș 2 ape despărțit de un atic.

View Postfroome, on 04 septembrie 2018 - 22:34, said:

Recomandare folie sub tabla fălțuită pantă 8°, pod nelocuit.
Configurația; căpriori, folie anticondens, contralați, lați.
Oscilez intre Fakro Eurotop T150, Lindab tyfek, Creaton Duo Extra 150, Delta Vent S, Creaton Trio.

Până la urmă am folosit tablă fălțuită Lindab click SRP Max 38 (singura cu click ce a mers la 5°) folie Fakro N35. De material sunt mulțumit dar nu și de serviciile Lindab, care au fost execrabile!

Attached Files



#4178
gigibaicu14

gigibaicu14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019
Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine o oferta pentru cele din atasament.
Mentionez ca panta minima este de 15 grade, si aspectul trebuie sa fie lis/neted, si culoarea antracit, gri.

Astfel, m-ar interesa urmatoarele variante:
-tigla ceramica Creaton Simpla/Creaton Domino;
-tigla metalica Ruukki Hyygge;
-tabla faltuita cu Zinc 350;

As dori o oferta la "gata", adica invelitoare, accesorii, manopera, tot.

Multumesc!

Altfel, ce ati recomanda?

#4179
Maxpaine

Maxpaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.10.2009

View Postgigibaicu14, on 06 ianuarie 2019 - 21:07, said:

Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine o oferta pentru cele din atasament.
Mentionez ca panta minima este de 15 grade, si aspectul trebuie sa fie lis/neted, si culoarea antracit, gri.

Astfel, m-ar interesa urmatoarele variante:
-tigla ceramica Creaton Simpla/Creaton Domino;
-tigla metalica Ruukki Hyygge;
-tabla faltuita cu Zinc 350;

As dori o oferta la "gata", adica invelitoare, accesorii, manopera, tot.

Multumesc!

Altfel, ce ati recomanda?


Poate n-ar strica sa luati in calcul si Bramac Tectura sau Novatik Slate. Ambele se incadreaza perfect ca aspect in ceea ce va doriti dvs.

#4180
gigibaicu14

gigibaicu14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019

View PostMaxpaine, on 23 ianuarie 2019 - 11:13, said:



Poate n-ar strica sa luati in calcul si Bramac Tectura sau Novatik Slate. Ambele se incadreaza perfect ca aspect in ceea ce va doriti dvs.

Multumesc pentru raspuns. Din pacate Bramac Tectura nu se mai fabrica in culoarea antracit, cel putin asta mi-au spus 2 montatori, dar am intrebat si la Bramac, deoarece am vazut tigla la Hornbach. Practic, dintre toate optiunile, am ramas intre Figo Amade, Novatik Slate si Creaton Domino. Ceva parere despre acestea? Figo Amade pare foarte scumpa, undeva la 50 eur/mp, spre deosebire de Novatik Slate, care se vinde undeva la 10 15 euro/mp. De ce oare este aceasta diferenta de pret? Ambele pare ca au otel austriac, cateva mici diferente la acoperiri. Tigla este cam la acelasi pret (cu tot cu manopera), cu Figo Amade.

Ceva parere despre Novatik? Inclusiv variante Slate? Mi se pare foarte interesanta si la pret accesibil.

#4181
Maxpaine

Maxpaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 26.10.2009

View Postgigibaicu14, on 20 februarie 2019 - 22:28, said:


Multumesc pentru raspuns. Din pacate Bramac Tectura nu se mai fabrica in culoarea antracit, cel putin asta mi-au spus 2 montatori, dar am intrebat si la Bramac, deoarece am vazut tigla la Hornbach. Practic, dintre toate optiunile, am ramas intre Figo Amade, Novatik Slate si Creaton Domino. Ceva parere despre acestea? Figo Amade pare foarte scumpa, undeva la 50 eur/mp, spre deosebire de Novatik Slate, care se vinde undeva la 10 15 euro/mp. De ce oare este aceasta diferenta de pret? Ambele pare ca au otel austriac, cateva mici diferente la acoperiri. Tigla este cam la acelasi pret (cu tot cu manopera), cu Figo Amade.

Ceva parere despre Novatik? Inclusiv variante Slate? Mi se pare foarte interesanta si la pret accesibil.


Cred ca cel mai bine ar fi sa contactati producatorul pentru detalii sau lucrari executate. Cu siguranta veti primi suficiente informatii astfel incat sa luati o decizie. Pe pagina de Facebook sunt prezentate multe acoperisuri interesante, mai mult ca sigur ca va puteti inspira de acolo. As putea doar sa mai adaug: daca va place cum arata, atunci deja cel mai important aspect a fost depasit. Daca nu v-ar fi placut, l-ati fi eliminat. Eu asa fac de cele mai multe ori cand sunt pus in fata unei decizii ce implica produse mai de anvergura. Daca vi-l permiteti, atunci si cel de-al doilea pas important a fost atins. Nu de putine ori m-am "uitat" la bani, doar ca apoi sa regret decizia. Dupa care am revenit si am cumparat ceea ce trebuia sa iau inca de la inceput, doar ca deja bugetul stabilit a fost depasit. Acoperisul este considerat de multi ca fiind "a cincea fatada", deci va fi acolo, vizibil pentru foarte multa vreme. Nu e ceva ce se poate schimba cu usurinta cu care schimbati, sa zicem, un calorifer. Dincolo de rolul functional, un acoperis da atat valoare, cat si "culoare" oricarei case. Din mesajul postat, pare ca e o alegere foarte potrivita pentru dvs

#4182
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Ce tablă recomandați pentru un acoperiș în 4 ape - șarpanta are cca. 270 mp , ce va fi izolat (pod cald). Momentan am oferta de la Caretta (tablă cu folie aplicată), Lindab și Bilka, dar nu sunt decis. Grosimea tablei va fi de 0,5.

Păreri, sugestii ?

Mulțumesc !

Edited by cain2k, 02 June 2019 - 13:09.


#4183
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Lindab.

#4184
nincris

nincris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2019

View Postporphyrogenitus, on 15 martie 2007 - 22:09, said:

Simplu....Lindab sau tabla stantata sau tabla cu solzi, are o durata de viata mult mai mare....muuult mai mare! si cred ca este suficient!

Nu stiu ce sa zic... Eu am gasit si montat sindrila bituminoasa multi strat de la Technonicol cu garantia producatorului de 60 de ani.
Din cate stiu si la tabla maximul garantiei este tot de 60 ani (parca Bilka tot fac reclama cu garantia de 60 de ani).
E adevarat ca am cautat ceva pana am gasit sindrila gama Continent (triplu strat / 60 ani garantie)... pana la urma am gasit-o si comandat-o la ..... si a durat vreo 7 zile pana mi-au adus-o.

Edited by conu71, 08 January 2020 - 15:55.
spam


#4185
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Salut!
Trebuie sa aleg un tip de invelitoare pentru o magazie.
M-am orientat spre tabla ondulata. As dori un tip de invelitoare la care suruburile de prindere, impreuna cu garniturile de cauciuc aferente, sa nu fie expuse direct la apa de ploaie si la soare.
Gasesc asa ceva la Lindab, Gerard sau Ruukki?
Multumesc!

#4186
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Asa ceva nu s-a inventat si nici nu poate exista in forma asta. Daca garniturile de cauciuc n-ar mai veni in contact cu apa, de ce s-ar mai pune?

#4187
gico04

gico04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.01.2016

View Postfroome, on 27 octombrie 2018 - 18:29, said:

Până la urmă am folosit tablă fălțuită Lindab click SRP Max 38 (singura cu click ce a mers la 5°) folie Fakro N35. De material sunt mulțumit dar nu și de serviciile Lindab, care au fost execrabile!

@froome
Poti sa-mi spui ce probleme ai avut cu cei de la Lindab? Vreau sa-mi fac acoperisul in toamna cu Lindab Goodlock si as aprecia daca mi-ai da cateva detalii despre cum au mers lucrurile in cazul tau.

#4188
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Adică;

1. M-au amânat cu data de livrare;
2. Schelet acoperiș gata, agent venit la măsurătoare = livrare produs cu 10 cm mai lung;
3. Lipsă o bucată de tablă. A trebuit să imbin o bucată și să plec altfel cu rândul de la terasă ca să le combin că cei de la Lindab nu transportă doar o bucată!!

Jenant.

#4189
inTRANcA

inTRANcA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.02.2010
Salut,

Urmeaza sa termin casa la rosu in curand si sunt in cautare de invelitoare.

Dupa cautari si cercetari inclin catre tigla beton (cel mai probabil Terran).

Constructorul ma sfatuieste sa nu aleg tigla din beton(sau ceramica) pe motiv ca acoperisul meu are multe dolii
si la ploi cu debit mare e posibil ca apa sa depaseasca marginea doliei si sa am infiltratii.

Din experienta voastra, e posibil?

Multumesc

Ati auzit de probleme cu Terran? (sunt putine informatii pe Softpedia/internet)

Edited by inTRANcA, 06 July 2019 - 21:05.


#4190
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018

View Postcain2k, on 02 iunie 2019 - 13:01, said:

Salut,

Ce tablă recomandați pentru un acoperiș în 4 ape - șarpanta are cca. 270 mp , ce va fi izolat (pod cald). Momentan am oferta de la Caretta (tablă cu folie aplicată), Lindab și Bilka, dar nu sunt decis. Grosimea tablei va fi de 0,5.

Păreri, sugestii ?

Mulțumesc !
Acum 10 ani cand vindeam materiale de constructii tabla de 0.5 se folosea la cotetele de gaini, era inacceptabil sa pui asa ceva pe casa.

#4191
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 09.01.2015

View PostTheChosen1, on 07 iulie 2019 - 08:59, said:


Acum 10 ani cand vindeam materiale de constructii tabla de 0.5 se folosea la cotetele de gaini, era inacceptabil sa pui asa ceva pe casa.
Inseamna ca nu ai vandut tabla...

#4192
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

View PostTheChosen1, on 07 iulie 2019 - 08:59, said:

Acum 10 ani cand vindeam materiale de constructii tabla de 0.5 se folosea la cotetele de gaini, era inacceptabil sa pui asa ceva pe casa.
Te/ai gandit sa faci o aroganta pe aici? Ca de ajutat... l/ai rupt...

#4193
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Ce parere avceti despre folia anticondens Fakro Eurotop S4?

#4194
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Buna, dar pe vremea cand ma ocupam cu asa ceva, era destul de costisitoare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate