Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#3871
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postargentum, on 07 martie 2017 - 03:45, said:

livreaza in toata tara. De instalare tb sa te ocupi tu, dar sunt gata sa stea la discutii sa explice echipei tale tot ce e nevoie.

DIY lucrezi in constructii ?
Din ce am citit argentum lucreaza, deci s-ar putea sa aiba si sculele, si echipamentele, si abilitatile necesare sa monteze o astfel de invelitoare.
In cazul in care nu te ocupi cu asa ceva, iti recomand sa iti cauti o firma care sa iti faca montajul (montajul unei invelitori click este mai dificil decat montajul invelitorilor tip tigla metalica).
Succes

#3872
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sunt in constructii, dar stiti povestea cismarului cu pantofii gauriti? Ala eu.
Nu am scule, echipamente si nici echipa sa instaleze asta. La mine au instalat niste baieti ce nu au vazut cred nici macar in poze. Cei ce au vandut au vb cu sefu de echipa, la tel, in persoana cand au lifrat marfa etc, au explicat. Se pare ca a iesit bine, ca nu ploua prin.
Din ce am vazut nu e mare smecherie, doar sa fie echipa cu bun simt dornica sa scoata lucru bun, nu sa se grabeasca si sa faca rasoleala.

De acord, tigla metalica e mai simplu de instalat.

Banderbut, vedeti la el pe jurnal, s'a apucat singurel de instalat.

#3873
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
ok, pentru ca acum e deja tarziu ( trebuia sa fiu deja plecat la munca ), am sa pun diseara niste poze cu un acoperis prin care nu ploua, si ai sa vezi ca nu intodeauna lipsa infiltratiilor ( atunci cand ploua ), inseamna ca invelitoarea este bine instalata ( fara nici un fel de trimitere la situatia ta, este doar un caz ).

Edited by razvan_voicu, 10 March 2017 - 06:58.


#3874
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postrazvan_voicu, on 07 martie 2017 - 06:12, said:

DIY lucrezi in constructii ?
[...]
Succes

Da Posted Image
Nu acoperisuri, iar pe santier merg numai pentru  inspectii, dar ... suficient cat sa coordonez instalarea. Plus ca, oricum, la casa sunt multe alte chestii pe care trebuie, tot eu, sa le coordonez si care sunt ... altfel.

Multumesc, oricum, de sugestie.

Edited by DIY, 10 March 2017 - 07:11.


#3875
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postrazvan_voicu, on 10 martie 2017 - 06:57, said:

ok, pentru ca acum e deja tarziu ( trebuia sa fiu deja plecat la munca ), am sa pun diseara niste poze cu un acoperis prin care nu ploua, si ai sa vezi ca nu intodeauna lipsa infiltratiilor ( atunci cand ploua ), inseamna ca invelitoarea este bine instalata ( fara nici un fel de trimitere la situatia ta, este doar un caz ).

Sunt de acord ca pot fi niste mici probleme, si spre exemplu am: s'a instalat tabla, in dreptul lucrnelor, pana la contact cu zidul. Ceea ce nu e bine, nu este loc de instalat izolatia etc, punte termica. Mai sunt vreo doua chichite.
Dar in principiu, pt mine, daca nu trece apa, toate unghiurile sunt inchise si nu viscoleste inauntru, este ok. Asta'i scopul invelitorii, nu?

Cum ai spus, tigla metalica se pune mai usor. Asta cu click, cere mai multa atentie, treaba merge mai incet, etc, dar daca ai de lucra cu ea nu sunt chiar dorei si in prima luna de lucru pe santier, or sa o scoata la capat.
Aia faltuita e cu totul altceva, mai greu. Am vazut cum se face asa prin vis, dar era chestie de pe vremuri, nu stiu daca aveam mai mult de 12 ani cand am urcat pe o bucata de casa cu bunica"miu. Avea mosu niste... nici nu stiu cum sa numesc aceste scule, era cum se facea acum 100 de ani. Nici sa le descriu nbu stiu, in afara de clestii aia cu gura lata, mai erau alea in forma de "tirbuson".
In fine, astazi se face altfel, iti vine cu masina de "roluit" in curte.

#3876
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Legat de acoperisuri, as avea si eu o intrebare legata de a acoperi o terasa la casa. Dimensiunile sunt de 3,2x2,2. Dupa cum se vede, am deja construita un fel de "pergola", stalpii sunt de 10x10, grinzile de pe laturile lungi sunt de 10x5 iar dulapii montati de-a lungul laturii mici sunt de 10x2,5. Dulapii sunt pusi cam la 40 cm distanta. Deasupra lor sunt puse, de design niste mici "sipculite"

O mica panta este deja (spre latura mica, se vede cred).

Vreau sa acoper definitiv ori cu policarbonat (momentan am doar o bucata mica deasupra usii) ori cu rulou poliester.
Ce vreau sa fac: mai adaug 2 stalpi la mijlocul laturilor mari, pentru sustinerea grinzilor.

Intrebari:
- rezista structura astfel gandita? (dupa adaugarea stalpilor noi)
- ar trebui sa dublez si dulapii sau sunt indeajuns?
- ar trebui sa scot "sipculitele" sau merg lasate si sa pun acoperisul peste ele?
- ce e mai ok ca rezistenta si ca montaj: policarbonat de 0,8mm/10mm grosime sau rulou poliester (din acela ondulat?) Probabil ca nu pot sa ma sui pe acoperis sa il prind cu suruburi, deci trebuie sa am acces de jos, cu scara - in ideea in care as monta placa de policarbonat de 2x3 m..
Multumesc

Attached Files



#3877
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu cred ca e total aiurea ce ai tu acolo.
Plus, ca orice pui, trebuie prins de sus in jos, si tb sa prinzi bine. Nu subestima vantul.

Ce'ai zice daca lasi totul cum este si iti pui pe un sistem culisant, sau pe scripeti, sau prins perimetral in carlige, mos si babe etc, o prelata de in?
Cu mentiunea ca aia tb sa se poata instala f repede (de asta spun culisat sau scripeti) si cand parasesti terasa, o strangi, se ruleaza, prinde sul etc.
Vara, cand e zapuseala, e o placere si mult mai bun decat policarbonatul ala

#3878
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Stiu de faza cu policarbonatul. Nici mie nu-mi surade ideea insa acum 3 ani am incercat sa pun o prelata, ceva din plastic tesut si dupa ce ma chinuisem sa o intand, dupa prima ninsoare facuse "burti" intre dulapi si zapada se facuse gheata acolo... o "placere" sa arunc de acolo kg alea in plus. De aia as fi zis ca un acoperis tare nu ar tine asa mult zapada sa faca gheata. Acum 2 ani am pus o wisteria - as fi vrut sa ramana terasa descoperita, dar iarna asta am pierdut planta (desi o invelisem bine).
Si am zis ca m-am saturat de experimente, de dat zapada dupa ninsori (am si fir electric bagar in scurgerea care da in burlan - sa nu inghete).

#3879
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
PS. ce am acolo e doar o pergola pe care as fi vrut initial sa creasca wisteria/caprifoi. Acum as vrea altceva si eram curios daca as putea face ceva.
In schita atasata am detaliat putin si am adaugat si cei 2 stalpi de care ziceam ca i-as pune la mijlocul laturilor mari pentru extra-sustinere.

Intrebarea ar fi cu ce sa inlocuiesc (daca e necesar) dulapii si la ce distanta sa ii pun astfel incat o placa de policarbonat/rulou plastic sa reziste. Terasa este pe coltul unei case, nu e in camp deschis, acoperisul dorit va fi sub nivelul acoperisului casei

Attached Files



#3880
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Buuuuun ... am cerut oferte de la patru producatori (reprezentanti, ma rog ... ). Sa vedem cati si cum raspund. Tabla faltuita click, gri, sistem complet cu jgheaburi si burlane.
Care-i treaba cu membrana ce se pune sub tabla? De ce diferente asa de mari  de pret?

#3881
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View PostDIY, on 27 martie 2017 - 19:39, said:

Care-i treaba cu membrana ce se pune sub tabla? De ce diferente asa de mari  de pret?

la ce te referi ?

#3882
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Spre exemplu:
- folie difuzie vapori, la producator, 3 straturi, 150g/mp -> 3,36RON/mp
- folie acoperis, Bramac, 3 straturi, 140g/mp la magazin -> 9.57RON/mp

#3883
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 27 martie 2017 - 19:39, said:


Care-i treaba cu membrana ce se pune sub tabla? De ce diferente asa de mari  de pret?

La tabla faltuita folia este in contact direct cu tabla, pe toata suprafata.Deci  folia suporta temperaturi ridicate si solicitari mecanice periodice.
Tigla metalica se monteaza pe sipci la 30-40 cm distanta si nu este in contact direct cu folia de sub ea.

#3884
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Tabla faltuita se monteaza tot pe sipci.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qiK6ZvuiriM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O simulare de instalare care-mi place tare mult:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dGbvqrpI9po?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3885
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
WOW!

Surpriza de proportii, pentru mine. Am trei oferte de acoperis, cu accesorii, membrana, sistem pluvial, etc., faltuit, click, gri, 15 ani garantie; fara montaj.
Cel mai "ieftin" este Viking
Cu 11% mai scump decat Viking, este Ruukki.
Cu 60% (!!!!) mai scump decat Viking este ... Lindab.

Cumva, in mintea mea, era idea ca Lindab ar fi cel mai ieftin dintre toate. E clar! Tre' sa-mi ajustez mintea Posted Image

#3886
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
La noi nu.....
Stiu caz concret.

Oricum, tot membrana bituminoasa prefer. La mine a implinit 7 ani, cel putin 5 grindine tapene, furtuni cit cuprinde.
Panta o stii ( 15%), casa integral din lemn, un prim strat cu prindere mecanica, al doilea sudat cu flacara peste primul ( nu spun ce morcov aveam cand umblam cu flacara peste lemn).
Manopera mea ( prima si garantat singura!), ajutoare la carat si manevrat

Attached Files



#3887
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postfastcojo, on 29 martie 2017 - 19:26, said:

La noi nu.....
Stiu caz concret.
[...]

Da, cunosc lucrarea Posted Image
Numai ca eu pun tabla faltuita.

#3888
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostDIY, on 29 martie 2017 - 19:51, said:


Numai ca eu pun tabla faltuita.

Sunt sigur de asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate