Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Restaurant mic 100 clienti

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cristiandu

cristiandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.12.2006
salut,

nu ma pricep la constructii deloc, nu am facut nici-o casa sa am experiente din astea.

dar am o mica sansa sa pot sa intru intr-o afacere . Un teren, nu prea bine pozitionat pt. restaurant, dar e intr-o zona "verde" adica intre case. As vrea sa fac acolo un restaurant mic, pentru maxim 100 de persoane, poate si 100 e cam prea mult. Dar dispun de maxim 50 mii Euro. Penru tot, si astia sunt bani luati de la banca. Se poate construi un asa business cu banii astia?Pentru teren nu trebuie decat sa platesc o chirie care nu e mai mare de 500 Euro pe luna pentru un spatiu de 700 m2. Care as zice eu e destul pentru un spatiu si o parcare cat de cat. cine se pricepe sa i-mi dea ceva sfaturi?

Nu sunt hotarat deloc, e numai in faza de idee de afacere atat.

Multumesc mult.

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
50000 de euro costa o masina mai buna. tu vrei sa faci un restaurant pe un teren care nu e al tau si care nu e bine pozitionat pentru un restaurant (sic) pentru 100 de persoane. prin "vrei sa faci", vrei sa spui ca "vrei sa contruiesti"

#3
cristiandu

cristiandu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.12.2006
Terenul nu e al meu, dar il controlez eu. Si e nefolosit, proprietarul mi-l da fara chirie momentan, dar o sa fie ceva mai tarziu. Oricum o sa fac acte din timp ca sa nu apara surprize.

Numai constructia ma intereseaza daca se face in 50 mii Euro. Dotarile din bucatarie mese, etc. e alta mancare. Momentan asta e dilema mea nr. 1.

Multumesc

#4
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

View Postcristiandu, on Mar 15 2007, 16:47, said:

Numai constructia ma intereseaza daca se face in 50 mii Euro.

Personal, ma indoiesc ca faci ceva cu 50000. La cate norme ai de respectat acum: spatiu minim pe persoana, baie, bucatarie, camere (pentru camerele frigorifice si nu ma refer la frigider in sine ci a constructie), etc., nu cred ca te incadrezi. Gandeste-te la ce suprafata ai nevoie si inmulteste cu vreo 500-600 euro/mp. Apoi adauga finisaje ptr. restaurant, pentru bai, etc si vezi pe la ce suma iesi. Oricum iti doresc succes.  :peacefingers:

#5
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
Aveam acum 2 ani bugetul asta pentru un restaurant, chiar mai mult un pic si sti ce mi-a spus arhitectul? "Mai adauga un zero!", numai bucataria te costa la vreo 100.000, trebuie sa il faci la norme europene,nu? Si constructia trebuie sa fie un pic diferita decat o casa, nu din orice casa poti face restaurant, de ex. nu poti sa duci farfuriile goale pe unde vii cu mancarea, etc, nu imi mai aduc acum aminte, da sunt foarte multe de respectat.

#6
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View Postdemonyx, on Mar 20 2007, 12:55, said:

numai bucataria te costa la vreo 100.000, trebuie sa il faci la norme europene,nu?

:lol: :lol: :lol:  

Arata-mi un restaurant la care doar bucataria a costat atat  :lol:

Ce ar putea costa 100.000 euro?? la o bucatarie. Lamureste-ma te rog ca sunt ff curios.

Cu 50.000 de euro eu creed ca poti construii ce vrei tu sa faci. o incapere mare. Exista un thread aici pe Softpedia, cat costa o casa si ai sa vezi preturi acolo. Dar fara utilitat cum ai spus si tu.

LE: uite aici cineva s-a interesat de un restaurant KFC si totul cu tot cu franciza costa maxim 100.000. :)
Nu spun ca nu ar fi posibil de investit 100.000 intr-o bucatarie, da aia e bucatarie de bucatarie ;)

Edited by Arpi, 21 March 2007 - 14:51.


#7
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View PostArpi, on Mar 21 2007, 14:39, said:

:lol: :lol: :lol:  

Arata-mi un restaurant la care doar bucataria a costat atat  :lol:

Nu ma apuc sa iti fac tie teoria chibritului, dute si vorbeste cu careva care se ocupa cu asa ceva si dupa aceea vino aici si contrazice-ma ! Ce sa zic, esti de o inteligenta rara.

#8
monica74

monica74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2007
eu am ceva experienta in constructii si la preturile materialelor si iti spun ca se poate- cu multa supraveghere,sa nute furemesterii,apoi trebuie sa stii sa negociezi la sange si sa nu arunci banii aiurea,iar daca restaurantul e pe proiect de parter, scapi putintel mai ieftin, in schimb vei baga multi bani in finisaje si in dotari,dar si acolo trebuie sa aplici aceeasi tactica. mai depinde si unde e restaurantul, oras, zona turistica, sat sau ce?

#9
monica74

monica74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.03.2007
ce inseamna ce scrie la mine?-warn-0%?

#10
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

View Postmonica74, on Mar 21 2007, 16:54, said:

ce inseamna ce scrie la mine?-warn-0%?
daca scrie 0%, e ok. cand incepe sa urce, devine o mica problema.
procentul creste cand se incalca regulamentul softpedia, iar moderatorii, supermoderatorii, iau masuri.
citeste regulamentul SP.

#11
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View PostArpi, on Mar 21 2007, 16:39, said:

:lol: :lol: :lol:  

Arata-mi un restaurant la care doar bucataria a costat atat  :lol:

Ce ar putea costa 100.000 euro?? la o bucatarie. Lamureste-ma te rog ca sunt ff curios.


Nu spun ca nu ar fi posibil de investit 100.000 intr-o bucatarie, da aia e bucatarie de bucatarie ;)


View Postdemonyx, on Mar 21 2007, 18:35, said:

Nu ma apuc sa iti fac tie teoria chibritului, dute si vorbeste cu careva care se ocupa cu asa ceva si dupa aceea vino aici si contrazice-ma ! Ce sa zic, esti de o inteligenta rara.

Multumesc, asa este!  :lol:

Nu am sustinut ca nu se poate face o bucatarie de 100.000 euro. Citeste un pic mai atent. DAR iti garantez ca sunt fff putine bucatarii care se ridica la valoarea respectiva in Romania, la restaurantele "normale".

Omul nu a vrut sa faca ceva de 7 stele, ci doar un restaurant intr-un loc retras.
Mai toate pizzeriile ofera pe langa pizza si alte mancaruri si iti garantez ca niciuna nu a bagat in bucatarie 100.000Euro. GARANTAT ;)

#12
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Caz concret, sa nu zici ca nu m-am interesat :P

320,000€ - vand motel restaurant 10 camere + teren 4000mp  (Oradea)
Vand in Oradea str. Matei Corvin 123, complex comercial, compus de 40 de incap.
- 10 camere;
- sala de conferinta 220/pres;
- locuinta de serviciu etc;
- teren aferent 4000 mp;
- suprafata construita 990 mp.

http://www.avizier.r...eren-46374.html

Si sa nu-mi spui ca jumate din tot ce ai citit acolo a fost bucataria :D. Si probabil e si negociabil pretul un picut

Hai sa nu-i stricam omului elanul si sa-i dam date reale. ok? Doar sala de conferinta poate sustine 220 de persoane pe cand tot restaurantul la care s-a gandit el doar 100 ;).

Eu am facut pe desteptul astept replica si nu una de 2 bani cum ai facut mai sus ;)  :peacefingers:

Edited by Arpi, 22 March 2007 - 11:17.


#13
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
http://www.evand.ro/...od=showhtmllist


Vand afacere restaurant situat central Bucuresti, interior 260mp, exterior 280mp, utilat complet, pret 23.000euro/negociabil.
Relatii la tel 0788.87.87.88.

inca o data  :peacefingers:

#14
ddorin

ddorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.02.2004

View PostArpi, on Mar 22 2007, 11:24, said:

http://www.evand.ro/...od=showhtmllist
Vand afacere restaurant situat central Bucuresti, interior 260mp, exterior 280mp, utilat complet, pret 23.000euro/negociabil.
Relatii la tel 0788.87.87.88.

inca o data  :peacefingers:

Atentie, cred ca omul vinde afacerea (societatea comerciala, vadul, etc) si nu cladirea si utilajele, pentru care probabil platesti chirie. E pret de juma de garsoniera, ce Dumnezeu.....


In alta ordine de idei, cu 50.000 poti sa te gandesti la amenajarea unei terase cochete, (daca locul e bun), ca tot vine caldura mare. Bere, racoritoare si gratar, cu dotari minime, iar daca ai un sezon bun, la anul poti spera si la restaurant (unde costurile sunt mari, intr-adevar). Parerea mea...

#15
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007
@Arpi Bravo mai ca ai gasit, cum am spus mai devreme, sclipesti de inteligenta, as vrea sa vad cum o sa obtii autorizatiile necesare functionarii la acele restaurante, dar fiindca tu esti de o inteligenta rar intalnita, o sa te descurci. Iti doresc numai bafta !

#16
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
demunixule, lasa ba omul sa spere, nu-l speria din prima...
ce oameni...

#17
demonyx

demonyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 01.02.2007

View Postlucas22010, on Mar 22 2007, 21:43, said:

demunixule, lasa ba omul sa spere, nu-l speria din prima...
ce oameni...

Bine mai iocas00[nul][nul]...[nul]

#18
Doru-01

Doru-01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.02.2007
Cu banii astia ai putea sa iti deschizi o firma de taxi (daca nu stai in bucuresti)sau altceva.Daca vrei neaparat un mic restaurant cred ca pt o pitzerie iti ajung banii.Dar daca zici ca terenu nu e nici intr-o zona buna mai bine renunti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate