Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8272 replies to this topic

#1873
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgelunechifor, on 18th May 2012, 08:29, said:

Asa e bine?
PS:E un instant legat la partea superioara a puffer-ului.

Salutare dl Gelu, :peacefingers:
Insa nu stiu ce vrei sa spui.  :confuzzled:  Ce sa fie bine?  Ca exista stocatoare cu posibilitatea folosirii straturilor superioare a agentului termic stocat - pentru a prepara ACM sunt deacord.. Insa nu sunt deacord ca  o PDC sa functioneze cu o temperatura pe tur fixata la maxim atat pentru prepararea ACM, cat si pentru incalzire - astfel COP-ul are valori minime..
A, daca stocatorul pe care l-ai prezentat are in afara PDC si alte surse legate la el care "produc" temperaturi ridicate - este cu totul altceva..

Edited by andreilesan, 18 May 2012 - 13:25.


#1874
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna seara.Imi puteti spune daca o PDC aer/apa poate functiona pe o instalatie cu radiatoare,adica fara IPAT ?

#1875
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgi0, on 18th May 2012, 19:54, said:

Buna seara.Imi puteti spune daca o PDC aer/apa poate functiona pe o instalatie cu radiatoare,adica fara IPAT ?

Da, orice PDC, nu doar aer/apa, poate functiona pe o instalatie cu calorifere. Insa caloriferele trebuie dimensionate pentru temperaturi joase, adica gabaritele lor vor fi mai mari. Cu cat casa este mai bine termoizolata cu atat gabaritele caloriferelor (chiar si dimensionate pe temperaturi de max.40 grd C pe tur) vor mai mici.
Personal folosesc temperaturi al agentului termic de pana in 40 grd C pe tur (pentru cele mai friguroase zile de iarna), indiferent ca sunt calorifere, IPAT sau ventiloconvectoare.
Cu respect, Andrei. :peacefingers:

#1876
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postandreilesan, on 18th May 2012, 20:03, said:

Da, orice PDC, nu doar aer/apa, poate functiona pe o instalatie cu calorifere. Insa caloriferele trebuie dimensionate pentru temperaturi joase, adica gabaritele lor vor fi mai mari. Cu cat casa este mai bine termoizolata cu atat gabaritele caloriferelor (chiar si dimensionate pe temperaturi de max.40 grd C pe tur) vor mai mici.
Personal folosesc temperaturi al agentului termic de pana in 40 grd C pe tur (pentru cele mai friguroase zile de iarna), indiferent ca sunt calorifere, IPAT sau ventiloconvectoare.
Cu respect, Andrei. :peacefingers:

       Inteleg ca instalatia ar fi cam aceeasi,doar ca este nevoie de radiatoare calculate pentru temperaturi de lucru mai mici.Sa zicem ca pt o suprafata utila de128 m patrati si o inaltime de 2.6m am nevoie de o CT pe gazeificare cu puterea maxima de 30kw(incalzire si ACM) , pretul ei ajungand la 2300 euro.Aveti idee ce putere ar trebui sa aiba o PDC aer/apa pt aceeiasi suprafata si care ar fi pretul ei? Cel mai mult ma tem de consumul electric,nu de cel al lemnelor.
    Cu respect.

Edited by gi0, 18 May 2012 - 19:40.


#1877
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgi0, on 18th May 2012, 20:25, said:

Inteleg ca instalatia ar fi cam aceeasi,doar ca este nevoie de radiatoare calculate pentru temperaturi de lucru mai mici.Sa zicem ca pt o suprafata utila de128 m patrati si o inaltime de 2.6m am nevoie de o CT pe gazeificare cu puterea maxima de 30kw(incalzire si ACM) , pretul ei ajungand la 2300 euro.Aveti idee ce putere ar trebui sa aiba o PDC aer/apa pt aceeiasi suprafata si care ar fi pretul ei?

Cu reducerea valorii de calcul a temperaturii de lucru al agentului termic pentru o oarecare instalatie - creste gradul de compatibilitate al instalatiei respective cu diferite surse de producere a energiei termice. Cu alte cuvinte, daca instalatia termica este calculata sa asigure confortul in casa cu agent termic de maxim 40 grd C, atunci aceasta instalatie poate functiona la fel de bine cu:
- PDC aer/apa;
- PDC sol/apa;
- PDC apa/apa;
- Cazane pe biomasa;
- Panouri solare cu aport la incalzire, etc..
Este logic si rational, ca oricine isi elaboreaza instalatia termica sa o faca de asa maniera, incat oricand sa poata modifica doar sursa fara a aduce modificari instalatiei termice interioare.
Daca avem o casa cu o suprafata de 128 mp, conform normativelor in vigoare aceasta trebuie sa fie termoizolata astfel incat necesarul termic al ei sa nu depaseasca 7 kW (indiferent de zona climatica). Astfel PDC pentru aceasta casa trebuie aleasa asa incat sa poata asigura acesti 7 kW. Daca PDC este racordata la reteaua nationala care nu are perioade de intrerupere, atunci PDC va trebui sa fie de maxim 7 kW. Daca reteaua are perioade de intrerupere atunci PDC trebuie sa aiba puterea termica aleasa astfel incat sa reuseasca sa acopere necesarul termic si pentru perioadele de intrerupere a furnizarii energiei electrice..
Cam asa stau lucrurile si cu cazanele cu combustibil solid: spre exemplu,
Necesarul zilnic de caldura al casei: 7x24=168 kWh, Perioada de ardere a cazanului cu gazeificare cca 5 ore, Puterea cazanului necesara: 168 kWh/5ore= 33,6 kW ;
Daca incercam sa alegem un cazan pe peleti, acesta putand functiona si a se alimenta automat 24/24: Puterea cazanului necesara: 168 kWh/24ore= 7 kW ..
Deci, nu putem compara puterea cazanului cu gazeificare cu puterea unei PDC aer/apa "la ochi"  :nonobad:  Trebuie tinut cont de o gramada de factori..
Oricum la pretul de 2300 de Euro - nu cred ca gasiti o pompa aer/apa potrivita casei dvs. :peacefingers:

#1878
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postandreilesan, on 18th May 2012, 20:03, said:

[...] caloriferele trebuie dimensionate pentru temperaturi joase, adica gabaritele lor vor fi mai mari. [...]
Doar pentru exemplificare, îmi poți spune cîți elemenți de calorifer CLAN 6 sînt necesari, la o temperatură a turului de 40oC și a ambientului de 24oC, pentru o încăpere al cărei necesar termic este de, să zicem, 1790 W? Mulțumesc anticipat.

#1879
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postraduk, on 18th May 2012, 21:14, said:

Doar pentru exemplificare, îmi poți spune cîți elemenți de calorifer CLAN 6 sînt necesari, la o temperatură a turului de 40oC și a ambientului de 24oC, pentru o încăpere al cărei necesar termic este de, să zicem, 1790 W? Mulțumesc anticipat.

Pentru exemplificare, nu recomand calorifere care au puterea termica specifica pe metru lungime de calorifer - de valoare redusa. Ca si cum mi-ai propune - cu elementi "netezi" de Ukraina.. :rolleyes: Cel mai bine (ca si gabarite) se potrivesc caloriferele de tabla de tip 33 la aceste temperaturi.. La necesarul acesta (care ar trebui sa corespunda unei incaperi de cca 36 mp) s-ar putea monta 2 calorifere tip 33x600x1800, sau 2 calorifere 33x900x1300, sau un ventiloconvector..
Cu placere pentru raduk, Andrei. :peacefingers:

Edited by andreilesan, 18 May 2012 - 20:31.


#1880
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postandreilesan, on 18th May 2012, 20:59, said:

Cu reducerea valorii de calcul a temperaturii de lucru al agentului termic pentru o oarecare instalatie - creste gradul de compatibilitate al instalatiei respective cu diferite surse de producere a energiei termice. Cu alte cuvinte, daca instalatia termica este calculata sa asigure confortul in casa cu agent termic de maxim 40 grd C, atunci aceasta instalatie poate functiona la fel de bine cu:
- PDC aer/apa;
- PDC sol/apa;
- PDC apa/apa;
- Cazane pe biomasa;
- Panouri solare cu aport la incalzire, etc..
Este logic si rational, ca oricine isi elaboreaza instalatia termica sa o faca de asa maniera, incat oricand sa poata modifica doar sursa fara a aduce modificari instalatiei termice interioare.
Daca avem o casa cu o suprafata de 128 mp, conform normativelor in vigoare aceasta trebuie sa fie termoizolata astfel incat necesarul termic al ei sa nu depaseasca 7 kW (indiferent de zona climatica). Astfel PDC pentru aceasta casa trebuie aleasa asa incat sa poata asigura acesti 7 kW. Daca PDC este racordata la reteaua nationala care nu are perioade de intrerupere, atunci PDC va trebui sa fie de maxim 7 kW. Daca reteaua are perioade de intrerupere atunci PDC trebuie sa aiba puterea termica aleasa astfel incat sa reuseasca sa acopere necesarul termic si pentru perioadele de intrerupere a furnizarii energiei electrice..
Cam asa stau lucrurile si cu cazanele cu combustibil solid: spre exemplu,
Necesarul zilnic de caldura al casei: 7x24=168 kWh, Perioada de ardere a cazanului cu gazeificare cca 5 ore, Puterea cazanului necesara: 168 kWh/5ore= 33,6 kW ;
Daca incercam sa alegem un cazan pe peleti, acesta putand functiona si a se alimenta automat 24/24: Puterea cazanului necesara: 168 kWh/24ore= 7 kW ..
Deci, nu putem compara puterea cazanului cu gazeificare cu puterea unei PDC aer/apa "la ochi"  :nonobad:  Trebuie tinut cont de o gramada de factori..
Oricum la pretul de 2300 de Euro - nu cred ca gasiti o pompa aer/apa potrivita casei dvs. :peacefingers:


Da,stiu ca o pompa de caldura,sa zicem o ZUBADAN,costa peste 5000 Euro pentru a acoperi suprafata de 128m patrati.Din ce am mai citit ar trebui o pompa de 10 -14kw daca izolatia casei ar fi una normala,adica minim 80mm.Dupa un calcul facut "la ochi"ati putea spune care ar fi consumul acestei PDC intro luna la o temperatura exterioara de - 10*C zilnic  si o temperatura interioara ...24*C?la ochi

Edited by gi0, 18 May 2012 - 20:51.


#1881
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgi0, on 18th May 2012, 21:50, said:

....Dupa un calcul facut "la ochi"ati putea spune care ar fi consumul acestei PDC intro luna la o temperatura exterioara de - 10*C zilnic  si o temperatura interioara ...24*C?la ochi

La ochi.. :rolleyes: , sa incercam...
Daca necesarul termic al casei este 7 kW, pentru Constanta ar rezulta un consum anual de energie termica de cca 14 778 kWh/an. Daca veti reusi sa mentineti un COP ridicat, folosind o temperatura al agentului termic de maxim 40 grd pe tur, atunci putem considera ca COP mediu sezonier ar fi 3,0. In acest caz consumul de energie electrica pentru incalzire ar fi: 14 778/3 = 4926 kWh. Avand in vedere repartizarea consumurilor pentru Constanta - lunii ianuarie i-ar reveni cca 1 232 kWh energie electrica. Daca detineti contractul cu tarif CTP peste 6 kWh, acesti 1 232 kWh ar costa 105 Euro pe luna ianuarie..  Uite asa ar fi " la ochi"...
Este doar un exemplu, daca veti tine cont doar de "minim 8 cm" de polistiren prevazuti in normativul C107/2010 si nu veti tine cont si de Legea 372/2005 si OUG18/2009, atunci acei 7 kW pentru 128 mp utili incalziti sunt imposibil de atins.. Fara suparare, bine? :console:

Edited by andreilesan, 18 May 2012 - 21:46.


#1882
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

View Postandreilesan, on 18th May 2012, 22:44, said:

La ochi.. :rolleyes: , sa incercam...
Daca necesarul termic al casei este 7 kW, pentru Constanta ar rezulta un consum anual de energie termica de cca 14 778 kWh/an. Daca veti reusi sa mentineti un COP ridicat, folosind o temperatura al agentului termic de maxim 40 grd pe tur, atunci putem considera ca COP mediu sezonier ar fi 3,0. In acest caz consumul de energie electrica pentru incalzire ar fi: 14 778/3 = 4926 kWh. Avand in vedere repartizarea consumurilor pentru Constanta - lunii ianuarie i-ar reveni cca 1 232 kWh energie electrica. Daca detineti contractul cu tarif CTP peste 6 kWh, acesti 1 232 kWh ar costa 105 Euro pe luna ianuarie..  Uite asa ar fi " la ochi"...
Este doar un exemplu, daca veti tine cont doar de "minim 8 cm" de polistiren prevazuti in normativul C107/2010 si nu veti tine cont si de Legea 372/2005 si OUG18/2009, atunci acei 7 kW pentru 128 mp utili incalziti sunt imposibil de atins.. Fara suparare, bine? :console:

MULTUMESC pentru raspuns.Sunt de acord cu d-voastra si inteleg ca acest consum ar fi optinut in conditiile ideale.Sincer sa fiu nu stiu care ar fi aceste conditii ptr a optine acel necesar termic de doar 7kw.
Cu toata stima.

#1883
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postandreilesan, on 18th May 2012, 21:30, said:

Pentru exemplificare, nu recomand calorifere care au puterea termica specifica pe metru lungime de calorifer - de valoare redusa. Ca si cum mi-ai propune - cu elementi "netezi" de Ukraina.. :rolleyes: [...]
Nu știu care este treaba cu "elemenții netezi de Ucraina". :confuzzled:
Știam că impuneți beneficiarilor un minim de termoizolare... să înțeleg că impuneți și radiatoarele? Mai exact, cum procedați cînd beneficiarul își exprimă dorința expresă pentru radiatoare din aluminiu în sistem cu o pompă de căldură? Mulțumesc.


View Postandreilesan, on 18th May 2012, 21:30, said:

[...] La necesarul acesta [...] s-ar putea monta 2 calorifere tip 33x600x1800, sau 2 calorifere 33x900x1300 [...]
Îmi puteți descrie metodologia de calcul prin care ați ajuns la aceste rezultate? Mulțumesc.

#1884
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postraduk, on 20th May 2012, 12:58, said:

Nu știu care este treaba cu "elemenții netezi de Ucraina". :confuzzled:
Știam că impuneți beneficiarilor un minim de termoizolare... să înțeleg că impuneți și radiatoarele? Mai exact, cum procedați cînd beneficiarul își exprimă dorința expresă pentru radiatoare din aluminiu în sistem cu o pompă de căldură? Mulțumesc.

Salutare raduk, :peacefingers:
Nu stiu cum sa o incept, dar hai sa incerc untr-u fel..
Elementii de calorifere, caloriferele si bateriile ventiloconvectoarelor sunt niste schimbatoare de caldura. In termodinamica schimbatoare le caldura au o caracateristica care se numeste "permiabilitate termica" si se specifica prin kF. care la randul lui reprezinta un produs dintre k- coeficientul global de transfer termic si F - suprafata de transfer termic. Cu cat valoarea kF - este mai mare cu atat transferul de caldura specific va fi mai mare. Spre exemplu: daca produsul kF al unui element de fonta este 2 W/K, iar a unui element de aluminiu este 3 W/K - evident ca in aceleas conditii de temperatura acel de aluminiu va ceda mai multa caldura..
Elementii de Ukraina care se comercializeaza in Romania sunt "netezi" adica au suprafata F - redusa, prin urmare si permiabilitatea termica kF - va avea valoare mica.

Eu nu impun nimic nimanui.. Daca cineva vrea sa se incalzeasca cu PDC si cu calorifere din aluminiu - asa sa faca - dar sa le dimensioneze corespunzator..
PDC au un COP mai mare la temperaturi reduse, daca vreti sa folositi elementi de fonta (am avut si asa aplicatii) trebuie sa aveti grija sa termoizolati casa asa incat lungimea caloriferului din fonta sa nu depaseasca lungimea camerei .. :rolleyes:

View Postraduk, on 20th May 2012, 12:58, said:

Îmi puteți descrie metodologia de calcul prin care ați ajuns la aceste rezultate? Mulțumesc.

Metodologia este extrem de simpla fiecare producator de calorifere (fie din tabla, aluminiu sau fonta) in afara de permiabilitatea termica kF, mai ofera in detaliile tehnice si niste coeficienti care se numesc - factori de corectie..  Deoarece valoarea k - coeficientul de transfer termic global nu este o functie liniara in raport cu diferenta de temperatura intre medii, este necesar de folosit acesti factori de corectie daca "caloriferele" se vor utiliza in alte conditii de temperatura decat cele standard..
Cu respect, Andrei.

#1885
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postandreilesan, on 20th May 2012, 13:54, said:

[...] Elementii de Ukraina care se comercializeaza in Romania sunt "netezi" adica au suprafata F - redusa, prin urmare si permiabilitatea termica kF - va avea valoare mica. [...]
Am înțeles despre ce este vorba, oricum eu nu am văzut elemenți de radiatoare din Ucraina ca să-mi pot da seama că au o suprafață radiantă foarte mică.  :peacefingers:


View Postandreilesan, on 20th May 2012, 13:54, said:

[...] Metodologia este extrem de simpla fiecare producator de calorifere (fie din tabla, aluminiu sau fonta) in afara de permiabilitatea termica kF, mai ofera in detaliile tehnice si niste coeficienti care se numesc - factori de corectie [...] este necesar de folosit acesti factori de corectie daca "caloriferele" se vor utiliza in alte conditii de temperatura decat cele standard [...]
Deci metodologia pe care ați folosit-o este cea pe care o recomandă producătorii de radiatoare. Atunci vă rog să mă ajutați să aflu Δt-ul. Considerînd pentru cazul ipotetic de mai sus că temperatura agentului termic pe tur este 40oC și cea ambientală este de 24oC, cu ce valoare a temperaturii agentului termic pe retur ați calculat puterea radiatoarelor?

#1886
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postraduk, on 20th May 2012, 15:50, said:

..Atunci vă rog să mă ajutați să aflu Δt-ul. Considerînd pentru cazul ipotetic de mai sus că temperatura agentului termic pe tur este 40oC și cea ambientală este de 24oC, cu ce valoare a temperaturii agentului termic pe retur ați calculat puterea radiatoarelor?

De regula, odata cu reducerea temperaturii de tur se recomanda de a reduce si valoarea ecartului de temperatura. Pentru cazul de mai sus am luat in calcul un dT=5K.

#1887
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postandreilesan, on 20th May 2012, 16:41, said:

[...] Pentru cazul de mai sus am luat in calcul un dT=5K.
Ca să fie clar, fără erori de interpretare:
- bănuiesc că dT = Ttur - Tretur... corect?
- bănuiesc că "5K" înseamnă "5oC"... corect?

#1888
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postraduk, on 20th May 2012, 18:00, said:

Ca să fie clar, fără erori de interpretare:
- bănuiesc că dT = Ttur - Tretur... corect?
- bănuiesc că "5K" înseamnă "5oC"... corect?

Absolut corect. :peacefingers:

#1889
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
°C = K - 273,15

Edited by scheleton, 20 May 2012 - 19:54.


#1890
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postandreilesan, on 20th May 2012, 20:38, said:

Absolut corect. :peacefingers:
Atunci avem: ΔT = (Ttur + Tretur) / 2 - Tambient = (40 + 35) / 2 - 24  = 13,5
Puterea unui radiator 1800x600x33 de la Ferroli (această firmă mi-a fost mai la îndemînă, dar cred că și la alte firme se vor obține valori cam tot de același nivel) este de 736 W, iar a unuia de 1300x900x33 este de 718 W.

Concluzie: de la aceste valori pînă la a încălzi o încăpere cu un necesar de 1790 W este cale foarte lungă.
Unde greșesc? Dvs. cum ați ajuns la concluzia că două astfel de radiatoare pot face față cerințelor de mai sus? :scratchchin:


View Postscheleton, on 20th May 2012, 20:54, said:

°C = K - 273,15
Pentru diferențe de temperatură (ecarturi) este valabilă egalitatea 1oC = 1K.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate