Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8272 replies to this topic

#1819
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postscheleton, on 16th March 2012, 11:11, said:

exagerezi un pic.. E valabila insa ideea generala, principiala.
Ba nu exagerez deloc, s-au montat 3 pompe Wilo Stratos 30/1-12, setate la valoarea coloanei de 10,0 mCA la toate trei pentru a asigura debitul necesar ca sa se incadreze la un ecart de 7K.. :peacefingers:

View Postscheleton, on 16th March 2012, 11:11, said:

pt. Beneficiari nu conteaza consumul, ci costul acestuia.. ori tarifele curentului electric sunt f. scazute in Ro (in pofida a ce zice lumea..).
Acum insa tocmai se vor mari aceste tarife. Si pompele cu turatie variabila vor deveni obligatorii.
Asa ca situatiile invocate de tine vor fi mai greu de intalnit: vom avea pompe ce vor consuma putin, dar tariful energiei va fi mai mare -si vom plati la fel.  :naughty:
..Sau vom plati mai mult, ca preturile la utilitati se stabilesc in general la valorile care pot fi platite de populatie. Daca veniturile unei populatii cresc, cresc si tarifele -cam asa merg lucrurile in lumea in care traim.  :peacefingers:

(P.S. obligativitatea pompelor electronice, cu turatie variabila va fi un dezastru pt. Ro -doar firmele de service se vor bucura, si bineinteles producatorii de pompe de circulatie, care vor incasa pe piese de schimb cat nu iau pe pompa in sine).

Iti dau dreptate, am patit de cateva ori - din cauza energiei de calitatea pe care o avem, a fost nevoie de inlocuit partea electronica la pompe..
Cu atat mai mult daca suntem atat de vulnerabili, instalatiile trebuie dimensionate astfel incat chiar daca se va dovedi ca doar modelele de pompe cu turatii fixe rezista, macar sa nu ne sparga in consumuri..

Edited by andreilesan, 16 March 2012 - 12:15.


#1820
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postandreilesan, on 16th March 2012, 14:15, said:

..trebuie dimensionate astfel..
totul trebuie dimensionat bine, si pompe de caldura, si injectoarele pe motorina, si cazanele pe lemne -hai sa nu insistam prea mult doar pe pompele de circulatie, ca sunt cea mai mica problema in instalatiile din Ro. Ia analizeaza cum e situatia cu cosurile de fum..

#1821
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgall71, on 16th March 2012, 11:03, said:

Vorbind strict de respectiva schema,nu era corect sa foloseasca un BEP sau Puffer cum este specificat schema de montaj europeana?
Parerea mea este ca este de preferat sa rupi circuitul hidraulic in doua,totusi pe schema respectiva ar fi foarte greu sa iesi cu delta T de 5 recomandat de producator si ia in considerare si normativele britanice foarte stricte
Nu mi-ai spus ce parere ai de prezenta filtrului magnetic  si de regulatorul de debit prezent in respectiva schema

Salut,
Are o logica si schema aceasta, daca compresorul este cu turatie variabila si de capacitate termica mica - se poate si fara Stocator-Acumulator, mai ales ca este prevazut si un element de "descarcare hidraulica" pe un post de by-pass (acel ABV, asa inteleg eu aceasta schema, caci nu cunosc engleza).. Pompa cea de pe retur intra in functiune doar cand se functioneaza in regim de incalzire (nici de cum si in "preparare ACM").
Dupa schema nu ai cum sa stabilesti daca este greu sau nu, sa atingi dT=5K (sper ca nu te superi), totul depinde de geometria instalatiei hidraulice (lungimi, rezistente locale).. Ca diametrele poti sa le modifici, electroventilele poti sa le alegi cu un kvs mai mare, in timp ce distanta intre corpuri si pierderea de presiune la curgerea prin schimbatorul de caldura a PDC - nu ai cum.. E, aici revenim la tema, cum se face calculul hidraulic.. Am vrut doar sa atentionez ca multi chiar proiectanti nu-l efectuiaza (ca stiu ei sa-l faca sau nu, numai ei stiu..). Deci, ca sa raspund daca merita sau nu o butelie de egalizare - nu pot, pana nu vad geometria unei aplicatii concrete..
Cat priveste montarea filtrului magnetic, nu vad asta ca o problema atat timp cat acesta nu creeaza o rezistenta hidraulica considerabila. Daca la ei asa prevad normativele - nu pot sa comentez. Regulatoarele de debite se folosesc mai mult acolo unde trebuie ajustat debitul la valori fixe.. Aceasta schema imi creeaza impresia ca oricine poate monta o pompa de caldura, si anume: Montez niste pompe de circulatie supradimensionate si mai prevad si un regulator de debit. In cazul in care debitul dezvoltat de pompele de circulatie sunt prea mari - strangulezi regulatorul cat este nevoie.. Dar nu sunt deacord cu asa abordare pe care am prezentat-o eu.. Poate gresesc, poate nu am inteles bine ceva la ea.. Dar pe dealta parte daca folosesti o alta schema - incalci legislatia nationala sau nu am inteles eu bine, ce ai vrut sa spui cu normativele stricte?
Cu respect, Andrei :peacefingers:

View Postscheleton, on 16th March 2012, 12:18, said:

totul trebuie dimensionat bine, si pompe de caldura, si injectoarele pe motorina, si cazanele pe lemne -hai sa nu insistam prea mult doar pe pompele de circulatie, ca sunt cea mai mica problema in instalatiile din Ro. Ia analizeaza cum e situatia cu cosurile de fum..

Salutare, scheleton, sunt deacord ca toate trebuie dimensionate bine. Dar nu am inteles de ce ma trimiti la cosurile de fum? Am deranjat cu ceva?  :confuzzled:

Edited by andreilesan, 16 March 2012 - 12:47.


#1822
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postandreilesan, on 16th March 2012, 14:15, said:

Ba nu exagerez deloc, s-au montat 3 pompe Wilo Stratos 30/1-12,..
daca te uiti mai atent, eu citasem alt paragraf -in fine...
Oricum, nici solutia cu 3 pompe succesive nu e prea in regula.


View Postandreilesan, on 16th March 2012, 14:46, said:

sunt deacord ca toate trebuie dimensionate bine. Dar nu am inteles de ce ma trimiti la cosurile de fum? Am deranjat cu ceva?
draga andrei, invata-te sa citesti si sa citezi mesajele exact -eu nu te-am trimis pe topicul de cosuri de fum (ceea vad ca  te-a deranjat -desi mie nu mi s-ar parea nimic injositor), ci te-am rugat sa analizezi situatia din tara, de la instalatiile concrete cu cosuri de fum. La fel si cu injectoarele pe motorina, etc., vezi citatul exact.
-sper ca nu te-am jignit dinnou aducand vorba despre arzatoare ..  :peacefingers:

Nu va suparati pe mine -vreau doar sa va ajut.
Hai Romanie, ca se poate !  :rolleyes:

Edited by scheleton, 16 March 2012 - 12:59.


#1823
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Draga scheleton, eu am raspuns exact la paragraful la care ai zis ca am exagerat. Nu am spus ca solutia cu 3 pompe este o solutie in regula, a fost o solutie de aducere in functionare fara intrari in avarii a PDC. Crede-ma ca altceva acolo nu puteam sa mai fac, nu aveam nici loc si nici posibilitate sa inlocuiesc diametrele. Pe dealta parte si beneficiarii erau la limita rabdarii..

Am tot respectul pentru toti colegii de pe topicul de cosuri de fum, sau arzatoare, sau oricare altul. Nu am inteles de ce ma rogi sa analizez alte topicuri, daca vorbeam aici despre instalatii aferente pompelor de caldura? Ma inviti sa parasesc topicul acesta? De aceasta am intrebat cu ce am deranjat ?

Si inca ceva, este urat din partea ta ca moderator sa folosesti expresii de-ale mele din alte contexte si sa le utilizezi la discretia d-tale. Consider ca faci un abuz pe care eu nu l-am meritat. Maine ma pot trezi sa gasesc pe forum ca lisapet sau andrei lesan "ia injurat pe toti".. Asa ma faci sa gandesc.
Dar asta este avantajul tau - si eu nu am decat sa urmaresc pana unde poti ajunge. Sper ca nu te-am ofensat si sunt convins ca esti suficient de intelept ca sa incheiem acest subiect pentru totdeauna. Pacat ca scrisul nu poate reda exact emotiile, si prin urmare fiecare il intrepreteaza in functie de starea de spirit personala instantanee..
Cu mult respect si scuze daca am gresit cu ceva, Andrei Lesan. :peacefingers:

#1824
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postscheleton, on 16th March 2012, 11:18, said:

totul trebuie dimensionat bine, si pompe de caldura, si injectoarele pe motorina, si cazanele pe lemne -hai sa nu insistam prea mult doar pe pompele de circulatie, ca sunt cea mai mica problema in instalatiile din Ro. Ia analizeaza cum e situatia cu cosurile de fum..


Eu nu inteleg ce tangenta au cosurile de fum pe acest toptic, poate i-mi explica cineva, nu inteleg todeauna cuvinetele cu sub inteles, asta e... :confuzzled:

Cu respect, Csomi

Edited by csomi, 16 March 2012 - 14:53.


#1825
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcsomi, on 16th March 2012, 14:51, said:

Eu nu inteleg ce tangenta au cosurile de fum pe acest toptic, poate i-mi explica cineva, nu inteleg todeauna cuvinetele cu sub inteles, asta e... :confuzzled:

Cu respect, Csomi
Posteaza altcineva in locul lui Schele,asta sigur nu e el...

#1826
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postandreilesan, on 16th March 2012, 16:30, said:

...colegii de pe topicul de cosuri de fum, sau arzatoare
eu am scris /vorbit despre INSTALATIILE CONCRETE -sunt convins ca acum o sa vezi textul exact. Ca tu asimilezi o instalatie concreta de oriunde din tara cu un ..Topic, chiar si dupa ce ti-am atras atentia ramane un fapt de neinteles.  :rolleyes:

Ti-am explicat si de ce am facut remarcile astea: e un raspuns la "toate instalatiile trebuie bine gandite, trebuie proiectate..". Da, am fost de acord cu tine .. doar ca e pur si simplu o ..banalitate (repetata de nu stiu cate ori). Si ti-am subliniat ca pompele de circulatie constituie cea mai mica problema la INSTALATIILE CONCRETE.

Pe de-alta parte, una e dezideratul instalatiilor perfecte (ideal dimensionate si ideal montate), si altele sunt situatiile la concret: se mai monteaza si cate 3 pompe succesive.., se mai leaga 2 consumatori la acelasi cos de fum, se mai baga clu in injectoarele de motorina.

Edited by scheleton, 16 March 2012 - 15:17.


#1827
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postciobimar, on 16th March 2012, 14:01, said:

Posteaza altcineva in locul lui Schele,asta sigur nu e el...

Oare se poate asa ceva ? si mie mi se pare ciudat ca um moderator sa scrie asa ceva, dar poate s-a schimbat regulamentul, de citeva zile?

Cu respect, Csomi

#1828
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcsomi, on 16th March 2012, 14:51, said:

Eu nu inteleg ce tangenta au cosurile de fum pe acest toptic, poate i-mi explica cineva, nu inteleg todeauna cuvinetele cu sub inteles, asta e... :confuzzled:

Cu respect, Csomi
E vorba de dimensionarea cosurilor de fum in general ,la care se aplica aceeasi tactica de subdimensionare ca sa iasa mai ieftin.E o analogie, o alaturare a unor fapte pentru a se putea face mai clar inteles.

#1829
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postandreilesan, on 16th March 2012, 16:30, said:

..Crede-ma ca altceva acolo nu puteam sa mai fac , nu aveam nici loc si nici posibilitate sa inlocuiesc diametrele. Pe dealta parte si beneficiarii erau la limita rabdarii..
deci tu pledezi pt. evitarea compromisurilor de acest fel -inca odata de acord.

Quote

vorbeam aici despre instalatii aferente pompelor de caldura?
da, dar de la un moment dat ai confundat Pompele de caldura cu Pompele de circulatie  :)

Quote

Ma inviti sa parasesc topicul acesta? De aceasta am intrebat cu ce am deranjat ?
Din partea mea poti sa-ti faci veacul fix aici pe topic -slava Domnului (si thanks God), timp ai..

Quote

este urat din partea ta ca moderator sa folosesti expresii de-ale mele din alte contexte si sa le utilizezi la discretia d-tale. Consider ca faci un abuz pe care eu nu l-am meritat. Maine ma pot trezi sa gasesc pe forum ca lisapet sau andrei lesan "ia injurat pe toti"..
nu, nu este nici-un abuz, si nici nu e urat: ti-am pus doar o oglinda in fata.  :peacefingers:
Pari sa suferi de mania persecutiei, ca am vazut ca te plangi si de gelu si de altii.. Si din pacate ai o atitudine provocatoare, incitatoare la flame -dealtfel din cauza ta am fost nevoit sa despart topicul de Sobe, deorece barbu N. nu a mai dorit sa discute cu tine.

In fine..
Ai reusit sa muti flame-ul si pe topicul asta -probabil ca asta ai dorit. Continua te rog (aici, daca te simit bine aici), insa fara mine.  :peacefingers:

Edited by scheleton, 16 March 2012 - 15:29.


#1830
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgelunechifor, on 16th March 2012, 14:10, said:

E vorba de dimensionarea cosurilor de fum in general ,la care se aplica aceeasi tactica de subdimensionare ca sa iasa mai ieftin.E o analogie, o alaturare a unor fapte pentru a se putea face mai clar inteles.


Multumesc frumos!

asa e clara treaba, un user nu poate stii de ce se vorbeste , daca nu i se explica clar.

Cu respect, Csomi

Edited by csomi, 16 March 2012 - 15:15.


#1831
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcsomi, on 16th March 2012, 16:51, said:

Eu nu inteleg ce tangenta au cosurile de fum pe acest toptic
topicul e despre Pompe de caldura: iar andreilesan  ne "explica" de cateva pagini cum e cu Pompele de ..circulatie.  :rolleyes:
Si ca el pledeaza pt. instalatii corect dimensionate, etc -dar pune 3 pompe inseriate.
La banalitatea cu trebuie sa avem instalatii ideal dimensionate, ideal montate_am raspuns cu: Da, asa e, dar in practica se intalnesc multe probleme, si la pompele de circulatie, si la cosuri de fum, si injectoare sau automatizari si puffere.

View Postcsomi, on 16th March 2012, 17:04, said:

Oare se poate asa ceva ? si mie mi se pare ciudat ca um moderator sa scrie asa ceva, dar poate s-a schimbat regulamentul, de citeva zile?
auzi csomi, n-ar fi mai bine sa scrii doar tu si cu andreilesan ..?  :naughty: Ca vad ca ai devenit avocatul lui in toate flame-urile..
Scuze ca am indraznit sa mai strecor si eu 1 mesaj printre ale voastre..

View Postcsomi, on 16th March 2012, 17:04, said:

Oare se poate asa ceva ? si mie mi se pare ciudat ca um moderator sa scrie asa ceva, dar poate s-a schimbat regulamentul, de citeva zile?
ok, fa-mi te rog analiza pe Regulament: la ce te referi cand spui cele de mai sus, si in ce postura dezvolti acest flame ..?
De ce te intereseaza sa se dezvolte acest offtopic inutil ?
--------------------------------------------------------------------------------------------------

View Postandreilesan, on 16th March 2012, 15:30, said:

eu am raspuns exact la paragraful la care ai zis ca am exagerat.
dinnou nu e adevarat -pasajul citat de mine e urmatorul:

View Postandreilesan, on 16th March 2012, 11:52, said:

.. La casa de cca 500 mp s-a plecat din pompa de caldura (care avea racordurile de Cu35) cu teava din PPR 32 Pn20 (!), care are un diametru interior de 21 mm.. ..am dedus ca la debitul necesar aveam nevoie de o coloana de 30mCA..  pentru a readuce la debitul necesar era nevoie de o pompa de 50mCA (!),..
in el nu scrie nimic de cele 3 pompe inseriate (si pe care le-ai comentat tu).

ca sa fie mai clar, am scos in evidenta ce mi s-a parut mie exagerat (asa m-am exprimat), ca altfel poate o sa-mi raspunzi la cei 500 mp..

In fine -pierdere de vreme.

Edited by scheleton, 16 March 2012 - 15:41.


#1832
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Salutări.
Am și eu nevoie de niște informații.
Am o casă (la roșu deocamdată) și trebuie să mă gândesc la o soluție de încălzire. Mi-a fost propusă printre altele soluția cu PDC aer-apă cu încălzire prin pardoseală. Casa este parter (95 mp utili) dar are o "minimansardă"deschisă spre living de cca 30 mp utili. Livingul nu are tavan, fiind până în acoperiș. Izolația va fi de 10 cm polistiren, ferestre tripan, izolație 5 cm polistiren pardoseală și 18-20 cm izolație cu celuloză între căpriori.
În fine, soluția propusă este cu o PDC Mitsubishi (încă nu am primit detalii privind produsul ofertat) care spunea meșterul, încălzește și în condițiile în care afară sunt -25 grade. Am verificat pe saitul oficial și se confirmă cele spuse.
Problema care mi-o pun este cea a consumului de curent. Am trifazic la casă și vreau să știu din experiența altora la cât se poate ridica un consum de curent electric cu o PDC aer-apă în sezonul rece. Meșterul spunea că anul acesta a plătit cel mai mult 700 lei/luna cea mai rece, cu tot cu ceilalți consumatori de curent.
Suplimentar, doresc să-mi spuneți dacă într-adevăr PDC aer-apă este o soluție bună pentru casa mea.
Toate bune.

#1833
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGozmin, on 2nd April 2012, 08:35, said:

Salutări.
Am și eu nevoie de niște informații.
Toate bune.
Cel care iti vinde pompa trebuie sa iti faca o simulare pe 10 ani si estimativ sa iti faca un consum.
Ca idee: Toate pompele functioneaza si la - 25 de grade dar cu rezistente.Consumurile sunt la fel ca la orice PDC serioasa de exemplu la -15 grade ai un COP de 1,3.
Consumul poti sa ti-l faci si singur in functie de necesarul casei tale care ,cred ,ca va fi calculat cu 50w/mp.
Te uiti la fisa tehnica a PDC si vezi ce COP are la diferite temperaturi si atunci afli consumul.

Edited by gelunechifor, 02 April 2012 - 07:43.


#1834
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostGozmin, on 2nd April 2012, 08:35, said:

Salutări.
Am și eu nevoie de niște informații.
.......
Suplimentar, doresc să-mi spuneți dacă într-adevăr PDC aer-apă este o soluție bună pentru casa mea.
Toate bune.

Salutare dl Gozmin,
Sunt absolut deacord cu dl Gelu in ceea ce priveste simularea pe 10 ani.
Ca sa va faceti o simulare trebuie sa se afle necesarul termic al casei si zona (judetul) in care se va afla casa. Una este sa simulezi pentru Constanta si alta pentru Miercurea Ciuc, spre exemplu. Nu ma refer doar la temperaturi, ci si la durata mentinerii lor in zona dvs..
Cat priveste necesarul specific (acei de 50 W/mp) - ma tem ca cu doar termoizolatia mentionata de dvs nu veti reusi sa o incadrati in  50W/mp, va iesi mai mult. In cazul dvs, eu as incerca sa fac astfel: as cauta sa suplimentez straturile astfel incat consumurile anuale sa poata fi cu usurinta platite.. Eu pentru zona climatica I al Romaniei nu recomand decat de la 15 cm de termoizolatie in sus - pentru pereti, minim 15cm pentru placa de pe sol, si minim 20 cm pentru tavane, termopanele sa aiba un coeficient global de transfer termic in jur de 1,0 W/(mp K)..
Personal nu as putea sa dau un raspuns daca este potrivita solutia pentru casa dvs sau nu, inca nu pot sa-mi dau seama..
Numai bine tuturor! :peacefingers:

#1835
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgelunechifor, on 2nd April 2012, 08:43, said:

Cel care iti vinde pompa trebuie sa iti faca o simulare pe 10 ani ..

View Postandreilesan, on 2nd April 2012, 09:58, said:

Sunt absolut deacord cu dl Gelu in ceea ce priveste simularea pe 10 ani..
ce programe de simulare folositi ? Aveti si date meteo pt. Ro ?

#1836
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postscheleton, on 2nd April 2012, 10:53, said:

Aveti si date meteo pt. Ro ?

  Aici sunt date meteo despre Romania, exemplul este pentru capitala intre 20 septembrie 2010 si 20 septembrie 2011.

  http://www.wundergro...eq_statename=NA
  Pentru alte  orase si date trebuie umblat la setari.
Acesta pentru Constanta in aceasi perioda.
  http://www.wundergro...eq_statename=NA

Edited by sandy76, 02 April 2012 - 10:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate