Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pompe de caldura

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
8272 replies to this topic

#19
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Darkmaster, on Mar 25 2007, 19:12, said:

X-plane o sa incerc sa corectez sau sa te fac sa intelegi mai bine la ce m-am referit in randurile subliniate de tine:


- Si partea cu indemnizatiile mi-au spus tot cei care importa pompele, pt ca aceste pompe sunt ecologice guvernul posibil sa returneze o parte (se vorbea undeva de 50%) din banii investiti intr-o asemenea instalatie, inca nu e sigur dar exista un asemenea proiect si mi se pare chiar o idee buna sa iti poti recupera o parte din banii pe care ii investesti in a monta o asemenea pompa de caldura.


Nu e nevoie sa ma faci sa inteleg, cunosc destul de bine sistemul, eu insumi am vrut sa incep sa instalez aceste pompe pe langa sistemele clasice de incalzire pe care le instalez curent. Pana acum nu am gasit clienti dispusi sa investeasca aceste sume. Dar cine stie. pote se mai schimba ceva in timp.

Legat de indemnizatii de la stat&ecologie&shit. Prostii. Pe stat il doare la trei metri in sapte de ecologie. Daca ar putea sa puna o taxa ar pune cu placere dar sa ofere ei ceva. Nicidecum.

#20
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 X-plane, on Mar 25 2007, 16:34, said:

Asta in teorie pentru ca in practica e cu totul altceva.

E practica. Nu teorie. Crezi ca nemtii sunt tampiti sa isi puna pe case asa ceva? Sau romanii care nu si le permit? (sau cred asta in mod eronat)

#21
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Cam asa e cum zici cu statul dar poate cu intrarea asta in uniune cine stie poate o sa inceapa sa puna mai mult accent pe ecologie, inca nu e nimic sigur cu indemnizatiile dupa cum spuneam dar sa speram ca in viitor va fi ceva.

#22
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 X-plane, on Mar 25 2007, 21:38, said:

Nu e nevoie sa ma faci sa inteleg, cunosc destul de bine sistemul, eu insumi am vrut sa incep sa instalez aceste pompe pe langa sistemele clasice de incalzire pe care le instalez curent. Pana acum nu am gasit clienti dispusi sa investeasca aceste sume. Dar cine stie. pote se mai schimba ceva in timp.

Legat de indemnizatii de la stat&ecologie&shit. Prostii. Pe stat il doare la trei metri in sapte de ecologie. Daca ar putea sa puna o taxa ar pune cu placere dar sa ofere ei ceva. Nicidecum.


Ai dreptate cu indemnizatiile. Dar daca instalatiile sunt eficiente, de ce ar mai fi nevoie de indemnizatii/subventzii???

Uite, vad ca montezi asa ceva... hai sa vedem cu panourile solare. Cele facute de spanioli sunt pentru Spania, si e normal ca in practica sa nu functioneze la noi...

Eu aduc din Germania la pret de fabrica, mult mai ieftine ca ale spaniolilor si realmente eficiente iarna, chiar si la -10 grade. E tehnologie de ultima ora, care inca nu a ajuns in Romania, si e chestie de cateva luni sa fie prezenta si aici.

([email protected])

#23
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005

Quote

FRIGUL nu exista
Great.
Atentie la toata lumea, fratilor, energia geotermala vine din pamint.
De unde stiti voi cit de cald sau de rece e pamintul in judetul vostru, la 150 metri adincime?
Sau credeti ca e la fel pe toata planeta?

Sau folosim principiul:

Quote

pompa isi trage o caldura de cateva grade pe care o multiplica de cateva ori folosind energie elecrica

In Romania, gazul costa 300 $ mia de metri cubi, lemnele undeva sub jumate. De energia aia electrica nu mai vorbim.
Reality.

Energia geotermala romana exista la izvoarele minerale de la Baile Herculane, Lipova si parca pe undeva pe linga Curtici
De-abia le-ajunge la bietii pensionari bolnavi sa bea apa aia si voi va ginditi sa va-ncalziti?
Nice try

Apropo, Dani, te-am intrebat cit costa alea solare. Thx.

#24
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007
Apropo, Dani, te-am intrebat cit costa alea solare. Thx.
[/quote]


De la 500 la 900 Euro bucata... raspuns satisfacator? Totul depinde de: suprafatza, instalatie etc. Nu pot da raspuns ci pot face un deviz in fc de necesitatile reale ale locuintei pe care le montez...

#25
byrev

byrev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.12.2005
suprapreturi la pompele astea de caldura... tocmai am cautat 3 ore pe net la detalii despre aceste pompe, preturi, fuctionare, teorie, practica, etc...
si am capu calendar. Conculzia mea e aici: pompe de caldura!
Mai pe scurt: pompa de caldura e asemenea unui motor de automobile pe apa :) adica in pret se reflecta altceva nu realitatea !
Cu ceva timp in urma am mai scris un articol despre solutii alternative: Independenta 99% cine stie ... poate ca e bine venit pentru cei care chiar au bani!

#26
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Casa e cam mare pentru a spera prea multa economie, dar merita incercat.
E bine si sa vezi daca si unde ai pierderi de caldura. E posibil sa fie o anumita zona (acoperis,pereti, ferestre sau subsol)  care are mult mai multe pierderi decat celelalte, a.i. imbunatatind izolatia componentei respective sa realizezi o reducere importanta a pierderilor.  Astfel e speranta ca prin izolatie amplasata in locurile critice sa castigi mai mult decat printr-o instalatie geotermala.
Apoi ar mai fi de vazut in ce masura poate fi incalzita casa ta natural, de la soare. Panourile sunt o varianta dar si spatiile vitrate (sere) atasate pot fi o solutie. Depinde de cum e orientata casa, ce case si ce relief exista in vecinatate, etc..

Centrala geotermica va consuma totusi curent. Daca are o performanta medie de 4:1 va necesita electricitate la un pret ceva mai mic decat al gazului care deja il arzi. Imbunatatirea izolatiei si aport solar - daca si acolo unde e posibil - sunt doar investitii, fara consumuri ulterioare.

Edited by blimpyway, 19 April 2007 - 18:40.


#27
mihaivoy

mihaivoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.02.2006
Sistemul de energie geotermala

Este un sistem care transporta caldura sau racoarea in casele dumneavoastra printr-un sistem inchis sau deschis de conducte.

Sistemul deschis de conducte este potrivit acolo unde exista o cantitate relativ mare de apa curata si de asemenea un mod acceptabil de a deversa apa reziduala.

In cazul sistemului inchis de conducte un fluid, de obicei apa si lichid antiinghet circula prin conducte pana la unitatea geotermala. Fluidul este inchis ermetic si ca atare nu necesita mentenanta.

In functie de natura terenului conductele pot fi instalate orizontal, vertical sau plasate pe fundul unor lacuri sau iazuri.

In sezonul rece fluidul absoarbe caldura din pamant si o transfera unitatii geotermale care o distribuie in casa. In sezonul cald unitatea absoarbe caldura din casa si o reintorce in pamant.

www.climatemaster.com

#28
adrim

adrim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.09.2007
Buna!

Am deschis un topic nou pentru ca nu am reusit sa gasesc un raspuns la anumite intrebari:

Si-a instalat careva o pompa de caldura (preferabil apa-apa) pe care sa o foloseasca impreuna cu o instalatie de incalzire prin pereti (aparuta nu demult si la noi pe piata)?

Ma intereseaza sfaturi, opinii si cel mai mult, rezultate.
Multumesc.

#29
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007
Uite o opinie: pompele de caldura sunt foarte scumpe, nejustificat. Eu m-am interesat, am luat legatura cu niste firme, si desi reclama era ca se amortizeaza foarte repede le-am demonstrat clar ca la preturile lor, fata de o incalzire 'normala' pe gaz s-ar amortiza smecheria in 9-10 ani...
Incalzire prin pereti - super, dar nu's daca gasesti pe cineva in romania sa ti-o faca. Anul trecut eu nu gaseam nimic in romaneste despre chestia asta pe google...
Si apropo, casa eficienta energetic cred ca se refera la altceva

#30
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Depinde ce intelegi de incalzire prin pereti.
Eu m-as gandi la incalzire prin cabluri electrice. Preturile au scazut destul de mult, instalarea este rapida si se pot realiza multe. Poti incalzi pardoseala cat si tavanul. Este neaparenta, iar consumul termostatat.
Stiu, sunt voci care spun ca e mai bine cu centrala si gaz, dar, la o socoteala mai riguroasa, nu-i chiar asa.

#31
adrim

adrim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 28.09.2007
Poti sa ne dai mai multe detalii la ce cabluri electrice faci tu referire???

Incalzirea prin pereti de care stiu eu (ce-i drept site-uri germane), se prezinta ca un fel de rezistente (sau nu stiu cum sa le spun ca nu sunt in domeniu) care sunt instalate in perete si care incalzesc camera prin curenti orizontali. Acestea includ automat incalzirea prin pardoseala. Uite ca nu gasesc acum info-ul ce l-am gasit pe tema asta, dar vine de pe siteuri nemtesti. O sa mai caut...Stiu doar ca sunt recomandate impreuna cu pompele de caldura.

Acum, pompele de caldura se gasesc si la noi. In Romania, de exemplu in Timisoara exista un importator si reprezentant direct al pompelor austriece Ochsner. Numele firmei pe PM, sa nu se considere reclama.

ca si titlu informativ am gasit zilele astea: www.casaeficienta.ro. Sunt reprezentanti ai mai multor branduri straine pe sis de ventilatie, pompe de caldura, sist de incalzire, si etc.... Chiar mentioneaza la un moment dat de 'casa inteligenta'.

Pana una alta, oferta pe care am primit-o eu de la reprezentatul Ochsner din Timisoara, imi oferea o pompa de caldura gen apa-apa (terenul meu are o panza freatica foarte inalta - la 1.3 m parca e trecut pe studiul geo) + o pompa de caldura tip aer viciat - apa pt preparare apa calda menajera cu ventilatie si deumidificare (sa notez ca a doua pompa nu e sistemul de ventilatie necesar unei case extrem de bine izolate - cum am crezut eu!) la un pret de 8500 euro + TVA (pret echipamente).

Mi se pare un pret rezonabil, dar repet, e doar o oferta de pret ce am primit-o si nu implica consturile de forare (care le poate face orice firma de foraj) si nici manopera (firma garanteaza punerea in functiune).

Ma intereseaza daca sunt persoane care si-au pus astfel de pompe si ne-ar putea da ceva indicatii. Eu sunt deocamdata in faza de proiectare si intrucat ma intereseaza sa obtina o 'casa eficienta', de fapt sa ma apropii cat mai mult de principiul casei de 3 litri.

Uite pe engleza un articol (cele nemtesti sunt mai informative, ei fiind 'parintii', dar din pacate nu multi cunosc limba, inclusiv eu - o mai rup-dreg dar nu sufi):
http://www.smart-hom...asf/3liter.html

Cam asta e. Si cam asta intentionez sa fac. Din cate am citit pe forum sunt destui oameni care stiu ce inseamna si cu ce se mananca, insa pe mine ma doare sa stiu cine a pus in practica asa ceva...

#32
byrev

byrev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.12.2005

 rdragomir, on Oct 5 2007, 11:55, said:

Uite o opinie: pompele de caldura sunt foarte scumpe, nejustificat. Eu m-am interesat, am luat legatura cu niste firme, si desi reclama era ca se amortizeaza foarte repede le-am demonstrat clar ca la preturile lor, fata de o incalzire 'normala' pe gaz s-ar amortiza smecheria in 9-10 ani...
Incalzire prin pereti - super, dar nu's daca gasesti pe cineva in romania sa ti-o faca. Anul trecut eu nu gaseam nimic in romaneste despre chestia asta pe google...
Si apropo, casa eficienta energetic cred ca se refera la altceva

in legatura cu pompele de caldura ca idee privind pretul real la o asemenea instalatie HomeMade, adica facuta si nu cumparata: http://byrev.blog-u....mpe-de-caldura/ , vezi comentariile.
E am dat indicatii pe blog despre cum ar trebui realizata o astfel de instalatie si cineva, un frigotehnist, a urmat detaliile si a realizat o astfel de instalatie FUNCTIONALA !!! Probabil ca vazatorii de Pompe de Caldura vor observa ce este real si ce este "basm" in ceea ce priveste astfel de instalatii. DE 10 ORI MAI SCUMPE DECAT FAC!

#33
doru35

doru35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.08.2005
Stie pe cineva care a folosit pentru casa sistemul cu pompe de caldura?
Multumiri

#34
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 doru35, on Dec 5 2007, 12:41, said:

Stie pe cineva care a folosit pentru casa sistemul cu pompe de caldura?
Multumiri
Care dintre sisteme? Sint mai multe. Apa/aer, apa/apa,etc

#35
doru35

doru35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.08.2005

 bibicu5, on Dec 5 2007, 16:18, said:

Care dintre sisteme? Sint mai multe. Apa/aer, apa/apa,etc
Oricare, vreau o relatie cu o firma care se ocupa de aceste sisteme pentru o consultanta.

#36
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

 doru35, on Dec 6 2007, 06:55, said:

Oricare, vreau o relatie cu o firma care se ocupa de aceste sisteme pentru o consultanta.
intreaba aici ce vrei sa stii si in masura posibilitatilor....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate