Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#199
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Asa e, duminica au inchis magazinele. Mie mi-au parut f linistiti ca oameni, nu imi amintesc sa fi prins vreo seara “efervescenta” in Slo. Daca pe timpul zilei am prins targuri, festival medieval, aglomeratie, serile au fost mereu linistite. Si in timpul saptamanii se retrag devreme, nici magazinele nu sunt deschise pana tarziu.

#200
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Imi poate recomanda cineva o pensiune in zona Budapestei, pentru tranzit spre Slovenia? Nu vreau in oras, doar undeva in zona, ca sa pot ajunge/pleca repede. De preferat, dupa Budapesta, spre Slovenia, pentru a evita aglomeratia de pe centura dimineata....

#201
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postsarbulb, on 26 ianuarie 2022 - 09:54, said:

Buna informatia.

#202
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Vinieta este 15 euro pentru 7 zile.
De precizat la hotel cel putin unde sunt acum in zona Bled se adauga o taxa de sejour 3 euro/persoana, 1,5 per/copil, nu era inclusa in pretul afisat pe booking.

#203
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postiulian_1976, on 15 august 2022 - 22:08, said:

... la hotel ... se adauga o taxa de sejour ... nu era inclusa in pretul afisat pe booking.

Nouă ne-au încasat banii pe cazare chiar acum 25 de ore. Iar taxa de stațiune (în Portoroz) e evidențiată pe rezervarea de la booking și o vom plăti când ajungem acolo, nu ne-a fost luată împreună cu banii de cazare. Vezi dacă nu cumva scrie și la voi pe rezervare (eu cred că scrie).

Apropo de Bled, ați vizitat Canionul Vintgar ? Există ceva noutăți bine de știut, sau informațiile de pe gmaps sunt ok ?


Sănătate și toate cele bune !

#204
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu este evidentiata pe booking, nu o baga in pret chestie de marketing, eu o consider o taxa ascunsa este bine de stiut, mai onest este sa o bage in pretul total din moment ce o platesti la receptie.

Ce este de apreciat curatenia, cand vad o bordura sparta, o hartie aruncata o sa anunt, incredibil de curat am doar o zi de cand sunt aici, ostentativ de curat.
Ce inteleg eu este ca maximizeaza totul sa-ti scoata bani din buzunar, parcarile gratuite aproape nu exista, la cina nu exista o sticla de apa inclus in pretul cinei Posted Image

Nu am fost la canionul Canionul Vintgar pare fain.Posted Image

Edited by iulian_1976, 16 August 2022 - 02:35.


#205
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Taxa de oras e foarte comuna, se plateste in f multe orase si statiuni din Europa, e impusa de autoritatile locale. In mod normal pe booking apare notata pe undeva, dar poate au omis-o proprietarii. In unele locuri e aceeasi pt toata lumea, in altele difera dupa nr de stele ale hotelului.

Parcarea cu plata e ceva normal peste tot in locurile care atrag oameni gen orase, statiuni, puncte turistice, e f rar sa fie gratis, eventual in extrasezon. (La partea civilizata a Europei ma refer, nu pe la noi prin Balcani)

Apa la masa - noi mereu comandam apa la masa si normal, o platim. Se poate intampla sa fie gratis daca alegi un meniu al zilei in restaurante care ofera meniu si scriu ca e inclusa apa, cafeaua, dar de obicei nu e.

Noi am fost de multe ori in Slovenia, e o tara frumoasa si civilizata si ne simtim foarte bine acolo. Bled-ul e unul din cele mai scumpe locuri din Slovenia, daca mergeti prin jur veti vedea ca preturile sunt mai mici. Nu incearca sa scoata fiecare banut de pe oameni, pur si simplu toate astea se platesc.

Vacanta frumoasa!

@Ovidiu noi am fost la Vintgar in primul nostru concediu in Slovenia cand fetele erau micute si erau doar doua :). Noutati deci nu am dar a fost safe pt ele la 6 si 3 ani pe acolo, balustrade, tot. Sunt amenajate in acelasi stil ca toate cheile amenajate din Europa daca ai mai fost. Parcarea atunci parca a fost gratis dar acum ma astept sa se plateasca.

Edited by mdt, 16 August 2022 - 06:39.


#206
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pana in prezent pentru mine zona Bled(Slovenia) este un fel de Bucovina, care in sezon trage tare sa faca bani din orice, un pic agresiv inteleg acum este  zona de tranzit sejururi scurte din ce observ.

View Postmdt, on 16 august 2022 - 06:36, said:

Taxa de oras e foarte comuna, se plateste in f multe orase si statiuni din Europa, e impusa de autoritatile locale. In mod normal pe booking apare notata pe undeva, dar poate au omis-o proprietarii. In unele locuri e aceeasi pt toata lumea, in altele difera dupa nr de stele ale hotelului.
Unele locatii au taxa de sejur, altele nu, insa daca esti corect o incluzi in pretul camerei.
De ce nu este inclus in pretul camerei?  Pretul ar fi mai mare afisat, procent mai mare de plata catre booking etc.

View Postmdt, on 16 august 2022 - 06:36, said:

Parcarea cu plata e ceva normal peste tot in locurile care atrag oameni gen orase, statiuni, puncte turistice, e f rar sa fie gratis, eventual in extrasezon. (La partea civilizata a Europei ma refer, nu pe la noi prin Balcani)
Nu cred ca ai inteles, parcari normale amenajate unde sa platesti la aparat, nu o pajiste la un omulet care sta sub o umbreluta si pretul este aleatoriu.

View Postmdt, on 16 august 2022 - 06:36, said:

Apa la masa - noi mereu comandam apa la masa si normal, o platim.
In Franta sticla de apa pe masa este un obicei normal si poate fi chiar de la robinet.Posted Image

Nu locuiesc in Romania, ca titlu de exemplu va recomand Ancy (Franta) orasul care a refuzat Jocurile Olimpice de Iarna prin referendum.

O sa ajung si in Portoroz la timpul potrivit, o sa spun impresia mea.

Edited by iulian_1976, 16 August 2022 - 08:16.


#207
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Eu sunt in Chamonix acum si o sticla de apa minerala mare e 6.5 euro la restaurant. (Am mancat pana acum de doua ori la restaurant si atat a fost apa). Nu stiu daca se da si gratis, poate daca ceri special apa de la robinet. In alte tari am observat ca iti pun apa de la filtru (cu sau fara dioxid de carbon) in niste sticle de sticla si le taxeaza si pe alea, ca pe apa minerala. Un Aperol la terasa in Chamonix e 9-10 euro. Asta este, statiune cunoscuta si aglomerata in plin sezon.

Concediu placut!

Edited by mdt, 16 August 2022 - 09:41.


#208
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Pentru sonoritate este Chamonix, pentru celebritati, monden este Méribel unde s-a accidentat Schumacher...

In cazul ca poti, mergi la Annecy nu este departe de Chamonix desi posibil sa fie ceva serpentine pe nationala :)
Ce este drept de fiecare data am venit din directia Chambéry, Aix-les-bains, pentru mine este cel mai fain loc din Franta.

Edited by iulian_1976, 16 August 2022 - 10:31.


#209
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 16 august 2022 - 06:36, said:

... a fost safe ... Parcarea atunci parca a fost gratis dar acum ma astept sa se plateasca.

Parcarea e 5 euro (cred că pe oră, din ce văd pe site).
Nasol este că mersul prin canion scrie că este cu sens unic, iar întoarcerea durează prea mult. Sunt 2 poteci de întoarcere, una roșie și alta verde.
Plus că urci/cobori mai mult decât ai face-o dacă te-ai întoarce tot prin canion. Vom fi 4 adulți, și doar eu și încă cineva avem condiție fizică bună. Așa că o să văd cum vorbesc telefonic acolo să aflu dacă nu cumva te poți întoarce pe același drum, iar dacă nu se poate renunțăm cu mare părere de rău la Bled și Vintgar și mergem la Veneția în ziua aia. Nu vrem, am mai fost toți 4 la Veneția (eu și soția de mai multe ori), dar dacă se va vota Veneția o să văd eu ce vizitez ca să fie ceva nou și pentru mine.
Dar e păcat de Vintgar. Nu am fost niciodată la Bled, mi-ar părea extrem de rău să nu ajung acolo, mai ales acum când i-am convins pe toți. Până la urmă și regulile astea ale civilizației sunt o mare porcărie, își vor pierde mulți clienți. Am studiat și alte locuri din Slovenia unde aș vrea să ajung, Slovenia devine din ce în ce mai civilizată și din ce în ce mai în paragină din ce văd (mă refer la vizitarea peșterilor), adică mai nasol de ei, că eu am apucat să văd ce mă interesa în mod deosebit (cu excepția zonei Bled). Dar în fine, nu vreau să devin off-topic ...


Sănătate și mulțumiri pentru răspuns !

#210
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostOvidiuNS, on 15 august 2022 - 23:59, said:

Apropo de Bled, ați vizitat Canionul Vintgar ? Există ceva noutăți bine de știut, sau informațiile de pe gmaps sunt ok ?


Sănătate și toate cele bune !

9 euro/adult pentru Vintgar Gorge acum am aflat.

Attached Files


Edited by iulian_1976, 16 August 2022 - 10:46.


#211
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postiulian_1976, on 16 august 2022 - 10:42, said:

9 euro/adult pentru Vintgar Gorge acum am aflat.

Pe site este 10 euro și scrie clar că prin canion se circulă one-way. Iar biletele între 9.30 și 13 se cumpără exclusiv on-line. Altă mare porcărie a civilizației, cu on-line-ul. Cumperi bilete, faci rezervări etc. Groaznic, toți idioții pot face asta. Se câștigă clienți datorită numărului de turiști, nu contează că unii renunță, fiindcă sunt o minoritate. Ce bine era pe vremuri, era libertate, acum ne apropiem din ce în ce mai mult de matrix ...

O să dau telefon să văd cum e între orele 13 și 18.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 August 2022 - 11:07.


#212
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu mai dau niciun telefon, am văzut că nu se poate intra cu mașina pănă unde sunt pozele de pe street-view cu parcarea dinspre sud-vest, un drum e închis și se recomandă parcarea P4.
Bye, bye Vintgar și Bled. Poate cu altă ocazie sau dacă organizează alții ceva. Pe cont propriu slovenii nu mai doresc să se vină. Pierderea lor ! Civilizația, deh ...


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 16 August 2022 - 11:23.


#213
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Am facut Vintgar astazi, am cumparat bilete de la caserie ora 12, la hotel s-ar parea ca nu sunt la curent cu preturile, este adevarat este 10 euro/ adult si 3 euro copil de la 6-12 ani.

Parcarea s-a putut face la P1, pretul este de 5 euro pentru 4 ore, o ora de facut canionul a fost fain, pentru intors am mers pe partea stanga o ora si jumatate.

Attached Files


Edited by iulian_1976, 16 August 2022 - 16:58.


#214
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
OvidiuNS : pui niste poze din Portoroz si imprejurimi ?

#215
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Posibil să am câteva din 2007 şi 2008, că mai de dinainte am doar pe hârtie foto.
O să mă uit pe laptopul vechi, acolo am toate pozele digitale. Dar mai noi de 2008 sigur nu am, aşa că nu ştiu cât de interesante pot fi.
Oricum o să pun acum când mă întorc. Nu cred că mai mergem nici la Veneţia, am văzut că în Piran s-a deschis acvariul. Şi mai sunt deschise şi Muzeul Maritim şi Muzeul Cochiliilor. O încântare ...


Sănătate şi tcb !

#216
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Iulian, da, ne intoarcem prin Annecy, Chambery, etc, avem avion inapoi acasa din Lyon. Ne si cazam pe acolo ca sa vizitam, nu doar de pe autostrada :)

Uite ca azi la cina am primit o sticla de apa gratis (era probabil de la robinet sau filtru), a venit cu ea direct, cred ca inainte sa comandam chiar!

@Ovidiu puteti merge la Bled si fara sa mergeti la Vintgar. Puteti urca la castel cu masina si sa-l vizitati si puteti da turul lacului pe jos, este alee in mare masura pietonala, pe alocuri trotuar pe langa drum, intr-o zona platforma de lemn pe apa. Nu se urca si coboara. De asemenea cred ca se poate ajunge pe insulita ci ceva barca dar noi nu am fost. Si nu va obliga nimeni sa dati un tur complet de lac, puteti merge cat aveti chef.

Cheile astea amenajate de multe ori se parcurg intr-un singur sens ca sa nu se creeze busculade intre cei care merg intr-un sens si cei care merg in celalalt pentru ca sunt destule portiuni inguste. De multe ori se urca prin chei si apoi se coboara prin padure. Daca vibse potriveste sau nu… tu stii componenta grupului cu care esti.

Puteti combina Bled cu Bohinj, e mai salbatic si mai rural acolo dar tot frumos. Satele de langa Bohinj sunt pitoresti, noua ne-a placut si Plansarski Musej din Stara Fuzina (despre prelucrarea traditionala a laptelui in zona). In capatul celalalt al lacului este cascada Savica unde e usor de ajuns, nu e mult de urcat.

Edited by mdt, 16 August 2022 - 23:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate