Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Scris pe poza in Photoshop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Caut de-o jumatate de ora, si din milioane de tutoriale nu gasesc unul cu ce imi trebuie.
Doresc sa scriu pe poze numele site-ului meu.
Scrisul mi-ar place sa fie semitransparent.
Stiu ca sa mai discutat si pe aici (la vremea respectiva nu ma interesa acest subiect) dar nu gasesc nicicum topicul respectiv.
Va rog sa imi dati un link catre un astfel de tutorial daca stiti.(indiferent ca este cu scrisul semitransparent sau nu)

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 vp-emanuel, on Mar 15 2007, 04:15, said:

Caut de-o jumatate de ora, si din milioane de tutoriale nu gasesc unul cu ce imi trebuie.
Doresc sa scriu pe poze numele site-ului meu.
Scrisul mi-ar place sa fie semitransparent.
Stiu ca sa mai discutat si pe aici (la vremea respectiva nu ma interesa acest subiect) dar nu gasesc nicicum topicul respectiv.
Va rog sa imi dati un link catre un astfel de tutorial daca stiti.(indiferent ca este cu scrisul semitransparent sau nu)
Ai niste butonele , in coltul din dreapta si faci Create a new layer, apoi in panel stanga ai un T(mare) scrie ce ai de scris , asezi cu Move Tool , apoi selectezi transparenta layerului,Layers Opacity:100%, cat vrei tu sa fie , restul tine de talent, spor la treaba, ca nu-i greu.

Edited by whitewizard, 15 March 2007 - 05:26.


#3
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 whitewizard, on Mar 15 2007, 05:25, said:

Ai niste butonele , in coltul din dreapta si faci Create a new layer, apoi in panel stanga ai un T(mare) scrie ce ai de scris , asezi cu Move Tool , apoi selectezi transparenta layerului,Layers Opacity:100%, cat vrei tu sa fie , restul tine de talent, spor la treaba, ca nu-i greu.

Multumesc whitewizard  :coolspeak:

#4
DREAMBOX

DREAMBOX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 24.05.2006
Am rugamintea sa-mi spuneti cum se poate face operatiunea de mai sus,automat.
Am un folder cu 200 de poze pe care vreau sa-mi scriu numele.
Am incercat in Photoshop,create new action si dupa ce e scris pe imagine-Automate-Batch.
E ok pt o poza,dar nu le salveaza pe toate cu scris pe ele.
Trebuie sa existe o varianta automata ca la atatea poze sa le fac manual....ma ia cu rau.
Merci.

#5
freelancer3015

freelancer3015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.02.2007
incearca poate ai ceva prin Adobe Bridge ...

#6
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 DREAMBOX, on Jul 16 2007, 19:32, said:

Trebuie sa existe o varianta automata ca la atatea poze sa le fac manual....ma ia cu rau.
Merci.
mergi la FILE>AUTOMATE>PICTURE PACKAGE
selectezi folder-ul, la CONTENT selectezi CUSTOM TEXT, bagi textul, font, culoare, marime, transparenta (opacity) si pozitia unde va aparea textul.
apesi pe urma pe EDIT LAYOUT, la PAGE SIZE selectezi CUSTOM, scrii dimensiunile (banuiesc ca toate vor avea aceeasi dimensiune), salvezi layout-ul si dai OK.

succes :)

#7
DREAMBOX

DREAMBOX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 24.05.2006
Pana aici toate bune si frumoase.La un folder cu 10 fisiere merge.Dar cand am 200 de poze si pt fiecare dau save as.......Plus ca la decomprimare,cred ca asta se intampla,imi ocupa o gramada de spatiu,de ex la 50 poze (576 x 432 de 45k) imi ocupa pe hard cam intre 2-3 Giga.
Merci pt intelegere.


 crst_g, on Jul 17 2007, 00:09, said:

mergi la FILE>AUTOMATE>PICTURE PACKAGE
selectezi folder-ul, la CONTENT selectezi CUSTOM TEXT, bagi textul, font, culoare, marime, transparenta (opacity) si pozitia unde va aparea textul.
apesi pe urma pe EDIT LAYOUT, la PAGE SIZE selectezi CUSTOM, scrii dimensiunile (banuiesc ca toate vor avea aceeasi dimensiune), salvezi layout-ul si dai OK.

succes :)


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate