Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#829
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
caramizile alea de doar 10cm inaltime nu sunt foarte eficiente pentru ca trebuie sa pui destul de multe :)
cum am mai zis in urma cu ceva posturi, eu am pus 3 caramizi de 33cm inaltime, de la Kebe
inaltimea si sectiunea cosului de fum ajuta direct proportional la tiraj, pana la o anumita limita decenta (6m inaltime mi se pare prea mult) ;)

#830
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Tocmai am sosit din Dedeman, am cumparat 4 caramizi STM, cu interiorul patrat, exact ca al gratarului.
Am vazut la un amic acelasi tip de gratar dar cu un cos mai mare ca al meu dar mai mic decat pel pe care-l voi avea la final, avea tiraj suficient.

#831
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
inaltimea celor 4xSTM si sectiunea mi se par cam mici ... fa totusi si testul pentru tiraj cu lumanarea aprinsa ;)

#832
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Da, voi face.
Ideea e ca gratarul are tot aceeasi dimensiune interioara la nivelul cosului.

Voi adauga aceste 4 caramizi la cosul existent, nu va fi doar 4x10 cm.

Edited by danghetau, 22 April 2021 - 15:23.


#833
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
probabil e tardiv acum, dar ma gandesc ca ai fi putut taia cupola aia din beton, ca sa maresti sectiunea cosului, cam pe linia rosie din poza (si evident dupa ceva masuratori, ca sa rezulte o sectiune ext/int compatibila cu caramizile cos de fum de 32x32x33cm)

Attached Files

  • Attached File  temp.jpg   647.45K   41 downloads


#834
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Exact asta urmeaza doar ca nu trebuie nimic taiat, gratarul este din module, cosul este de fapt un singur modul care incepe de unde se ingusteaza si pana la cupola, putin deasupra sarmei care se vede in partea superioara.
Are foarma dreptunghiulara deci iti poti da seama de unde vine demontat.
Ma gandeam sa intercalez cele 4 caramizi intre focar si cosul actual ca sa pastrez si palaria iar daca va fi nevoie pot suplimenta cu alte caramizi.
Caramizile astea au niste ridicaturi care ajuta la autofixare.

#835
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
poti incerca si intercalare, dar eu am vrut sa sugerez ca pe viitor sa nu mai pastrezi modulul actual de cos+palarie (din cauza sectiunii cam mici) si sa faci alt cos, in functie de posibilitatile materiale si financiare

#836
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
nu mai pot edita postul anterior...
ceva calcule empirice aflate de la mesteri/pasionati de gratare, specifica un minim de 1m inaltimea cosului, la o sectiune minima de fi25-30cm (sau latura echivalenta a sectiunii patrate)... sau sectiuni dreptunghiulare de minim 20x30cm

#837
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Latimea e de 32 de cm pe latura, interiorul este un patrat cu latura de 18 cm.
Gratarul actual are interiorul cosului de 20 de cm, nu vor fi probleme.
Puteam sa iau caramida normala dar la astea nu ai ce sa zidesti, nu ai cum sa le pui stramb si tot pe acolo iesi la bani (nu e o problema bugetul). Bine, pot sa fac un gratar nou dar asta e inca foarte bun. Izolatie exterioara contra intemperiilor, eventual ceva mortar refractar suplimentar (Sika) si gata.
Attached File  IMG_20210422_171912.jpg   668.32K   13 downloadsAttached File  IMG_20210422_171919.jpg   779.03K   11 downloads

#838
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
le cioplesti un pic cu flexul si aia e.

#839
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru ce să le ajustez?

#840
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa calce corect...

#841
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
E exact ce trebuie, doar sa le montez.

#842
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Gata, am demontat cosul vechi, l-am curatat, am pus cele 4 caramizi cu mortar, am umplut si rosturile atat pe exterior cat si pe interior apoi am pus cosul vechi deasupra.
Astept sa se usuce apoi sa vad daca mai dau un strat pe exterior (tencuit) si sa il impermeabilizez.

Attached File  IMG_20210424_153730.jpg   125.81K   67 downloadsAttached File  IMG_20210424_153651.jpg   138.53K   76 downloadsAttached File  IMG_20210424_153700_1.jpg   216.12K   82 downloads

#843
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
a iesit racheta...

p.s. faina magnolia.

#844
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salutăre. Mi-am făcut în martie un grătar de cărămidă. Cu ce îmi recomandați sa dus pe el? Parca am citit aici de ceva ulei ... Sau îmi recomandați din experiența ceva lac transparent??

#845
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am făcut azi primul foc de când am pus coșul. Atmosfera înțepenită, nu adie fir de vânt. Am folosit brichete, aprinse cu o cana, totul ok. Putin fum mi-a revenit in freza.
Mă gândeam daca aș pune în capătul coșului un ventilator axial care că arunce fumul ar fi ok? Nu voi face flacăra, căldură mare nu cred că este. Ce recomandați?
Nu prea exista curenți de aer in zona grătarului, nu prea am ce face. Cred că și dacă aș pune cos de 3 metri nu ar rezolva mare lucru și oricum pare mai elegant acel ventilator.

#846
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am de gand sa mai micsorez focarul pe inaltime, sa mai inalt baza acestuia prin eliminarea unui nivel de fixare a gratarului, cel inferior.
Pot sa pun un rand de caramizi mai groase zidite sau un rand de caramizi mai subtiri iar gratarul actual sa-l folosesc pe post de distantier, carbunii sa stea pe acesta si nu direct pe baza focarului, estimez un 2-3 cm intre baza noului focar si gratarul suport pentru carbuni. In acest caz voi avea doar doua niveluri de reglare a gratarului. In fata vreau sa pun inca un profil rectangular gaurit si sudat de celalalt pentru a avea tiraj frontal.
Nu ma mai complic cu vreun ventilator, e destul de pretentioasa adaptarea.
Ce solutie dintre cele doua cu privire la inaltarea bazei focarului ati agrea?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate