Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#793
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
daca te uiti pe schita ta  ai dat ca fiind inclus si tubul de adeziv ...dar poate l au furat baietii si nu l ai primit  cand ai cumparat gratarul

acesta este https://www.wcanvask...ducts_id=399769

sau aici  https://www.leroymer...ixe-e1400189866

Edited by haplea82, 08 December 2020 - 21:09.


#794
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Haplea82, da, asa e, este un tub de adeziv, ăsta din ultimul link pe care l-ai pus. Numai ca nu am vazut nici la dedeman, nici la brico depot. Am sa caut ceva asemanator, poate gasesc pe undeva. Oricum, cei de la dedeman au zis sa folosesc ceresit cm 17,pt temperaturi inalte, ca ei asa recomanda la grilurile lor betonate, insa voi cauta adezivul de mai sus. Multumesc tuturor pt sfaturi.

#795
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
fabricantul gratarului considera ca i suficient acel tub , deci ar trebui sa ti ajunga pt montaj ! cm 17 nu are cum sa fie ok
apropo , vezi pe el sau descarca de undeva modul de folosire si conditii de lucru ..s ar putea ca acum temperatura sa fie cam joasa pt montaj

sa l stapanesti sanatos

#796
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am să-l caut să-l iau de pe acum, si o să-l montez mai in primavara, pt ca oricum trebuie sa fac o placa mica de beton pt gratar si acuma nu prea am cum din cauza temperaturilor.
Multumesc frumos!

#797
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostMirel_85, on 08 decembrie 2020 - 11:43, said:



Ce am descoprit la gratarul meu, este ca atunci cand bate vantul se produce un curent care imi sufla invers din varful cosului in focar si automat fumul in fata la mine. Cand nu bate vantul sau adie usor nu e problema, are tiraj si tot fumul urca pe horn, cum spuneam problema e cand bate moderat, de cateva zile bate vantul m-am uitat pe prognoza cam 35-40-45 km/h, iar duminica cand am facut gratar m-am afumat tot.

Este normal asa ceva, cei care au gratar zidit au patit asta? Care ar fi solutia sa poti face linistit gratar chiar cand bate vantul moderat sau in rafale si sa urce tot si sa nu iti vina inapoi sa-ti iasa prin focar?
probabil ca asta este fenomenul care iti face sa ti iasa fumul inapoi in gratar  https://ro.wikipedia...Efectul_Venturi
e posibil ca sa fie accentuat si de faptul ca inca nu i foarte uscat cosul
citez din wiki
5.2 Vant in zona urbana
Un alt efect, dar unul mai puțin confortabil, este atunci când vântul intră într-o secțiune îngustă într-un mediu urban. Fluxul de aer din acest spațiu înregistrează o scădere a presiunii și pe de altă parte, așa cum știm deja, viteza acestuia crește. Acest lucru explică regiunile din orașe in care apar viteze mai mari ale vantului la nivel de strada. Un experiment legat de viteza vantului ,efectuat intr-o zonă urbană , va dezvălui adesea efectul Venturi,[necesită citare]
zona de joasa presiune , intre cladiri , unde vantul se poate intensifica[necesită citare]

#798
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
schitele de cos postate de mine anterior aveau acea zona de tampon tocmai pentru a atenua efectul Venturi...
inca o explicatie (eng.) a acestui fenomen si impactul asupra cosurilor de fum AICI

#799
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
acea ingustare a cosului produce efectul venturi ...deci iti mareste tirajul ...in cazul gratarului in discutie apare efect venturi invers , datorita vitezelor diferite ale vantului in puncte diferite ale gratarului , practic in zona joasa a gratarului (unde sunt carbunii) viteza vantului este mai mare ca in zona de varf a cosului  si de aici apar diferente de presiune

#800
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Am incercat sa montez gratarul la rece, doar sa vad cum vine, si am constatat ca imi lipsesc cateva piese, de fapt știam, a fost redus de la 1300 la 500 lei. Sint piesele marcate in schita de mai jos, caramizile alea galbene de sub gratar si cele 2 gri din fata gratarului.
As vrea sa cumpăr ceva asemanator  de la dedeman, dar nu stiu de care sa iau, caramizi refractare sau samota?
Si eventual sa iau si pt peretii laterali din interiorul gratarului?

Attached Files



#801
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
pune un rand din asta sub gratar si in fata lui, vreo 2-3 pe cant; daca vrei si pe laterale (pe cant), pune tot de aia refractara un rand, dar subtire, de 32mm grosime in loc de astea de 64mm

#802
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postmarxsovignon, on 11 decembrie 2020 - 23:16, said:

Am incercat sa montez gratarul la rece, doar sa vad cum vine, si am constatat ca imi lipsesc cateva piese, de fapt știam, a fost redus de la 1300 la 500 lei. Sint piesele marcate in schita de mai jos, caramizile alea galbene de sub gratar si cele 2 gri din fata gratarului.
As vrea sa cumpăr ceva asemanator  de la dedeman, dar nu stiu de care sa iau, caramizi refractare sau samota?
Si eventual sa iau si pt peretii laterali din interiorul gratarului?
daca as fi in locul tau , as pune caramida refractara(samota) subtire sub gratar   adica asta https://www.dedeman....-65sa/p/6002765

daca vei pune din cea groasa o sa te inalti prea mult si focul va fi prea aproape de fleicutePosted Image
atentie , intre caramizi si peretii laterali ai gratarului sa ti ramana un mic spatiu , un  5- 10 mm  in ambele parti , deci va trebui sa tai caramizile corespunzator ...acest spatiu e necesar pt dilatare altfel caramizile respective cand vor fi acoperite cu jar  se vor dilata si ai mari sanse sa impinga in peretii laterali .daca te hotarasti sa le fixezi pe gratar cu adeziv din asta  https://www.dedeman....30-gr/p/5000168
, desi nu sttiu daca ai face bine , atunci bine ar fi sa lasi acest spatiu si intre caramizi si peretele din spate , tot pt dilatare


in functie de suprafata care o ai de acoperit cu aceste caramizi , poti sa fixezi o parte din ele cu acel silicon , asta ca sa nu miste (daca misca) atunci cand scoti cenusa sau umbli la foc

cele 2 chestii gri nu prea inteleg unde vin , sunt deasupra placii mari sau sub aceasta , au rol sa tina jarul/ cenusa in focar sau sunt de sprijin pt placa ..asta ramane sa te prinzi tu la fata locului ...daca sunt deasupra poti sa renunti la ele

#803
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
Multumesc pt raspunsuri, asa o sa fac.
Mai ramane sa caut un adeziv care sa inbine si caramizile astea, dar si restul gratarului , ca cel care era inclus in gratar nu mi l-a mai dat, iar cel din linkul de mai sus am vazut ca nu rezista la apa.
De asemenea  o sa mai caut poate exista ceva in comert sa dau pe tot gratarul, un lac contra intemperiilor.
PS: caramizile alea gri da, vin deasupra placii, probabil sa tina  jarul.

Attached Files



#804
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
sa stii ca rezista f bine la intemperii ...eu l am decorat pe al meu dupa ani buni de folosit , neacoperit in aer liber ...l am vopsit intai cu amorsa de exterior si dupa cu tencuiala decorativa de soclu ...nu stiu daca asta e numele corect ...ceva de genul acesta  https://www.emag.ro/...k4aAvU1EALw_wcB

apropo , niciodata  sa nu stingi carbunii cu apa , dupa ce termini de gatit ca l mananci copt ...am un prieten care a facut asta si i s a spart placa pe care faci focul in 4-5 bucati .

siliconul respectiv a fost primul care mi a iesit la cautare rezistent la foc ..cauta altceva daca asta nu i ok

Edited by haplea82, 12 December 2020 - 09:30.


#805
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
despre cosuri de fum ...traduceti in engleza , siteul e rusesc  https://kirpichiki.p...ika-kamina.html

#806
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
iarna nu-i ca vara Posted Image

Attached Files



#807
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
ai vazut zapada in curte , tot e ceva ...eu doar putina lapovita

#808
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
primul gratar din 2021; intamplator a coincis cu sarbatoarea de Mica Unire Posted Image

Attached Files



#809
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Am primit acum peste 15 ani ca cado un gratar de gradina ca asta: https://www.leroymer...67-x-40-cm/4074 care a vazut doar foc cu lemne, inca rezista.
Am scos de pe o suprafata vreo 15-16 mp de pavele de 8 cm grosime si intreb daca un constructor ar putea folosi acest pavele pentru un gratar sau le vand si iau caramida... Ma scutea de un stres in plus...

Attached File  IMG_20210321_103346_1.jpg   382.84K   25 downloadsAttached File  IMG_20210321_103353.jpg   327.7K   24 downloadsAttached File  IMG_20210321_103402.jpg   453.82K   22 downloads

Edited by danghetau, 21 March 2021 - 10:40.


#810
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
mai de graba faci un blat langa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate