Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gratar de gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#739
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 adip1962, on 09 noiembrie 2020 - 16:14, said:

.
3. Exista o regula nescrisa urmata de sobari. Cosul de fum trebuie sa depaseasca coama acoperisului, altfel pot fi probleme cu tirajul.
Pe naiba nescrisa :)
Sint si astea reglementate ;)

https://dokumen.tips...fum-gp-051.html

#740
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Vreau sa fac si eu un gratar zidit si citind ultimile pagini am gasit informati care se bat cap in cap.
De ce unele gratare au caramida refractara doar la baza focarului unde se face focul iar altele au si pereti interiori imbracati cu caramida refractara. Cum este mai OK si de ce?
De exemplu daca vreau sa integrez si un rotisor, ar ajuta caramida refractara si pe pereti, in sensul ca ar reflecta mai bine caldura spre rotisor?
Unele gratare au in fata la focar o mica bordura orizontala iar altele nu. Vad rolul ei pentru a proteja de carbuni sa nu cada afara. Dar altele am observat ca nu au, de ce? Oare afecteaza negativ tirajul aceea mica bordura de grosime unei caramizi?

#741
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
E putin mai complicat ce doresti sa afli, pentru ca fiecare bordei e ... cu alt obicei.
Fara sa am pretentia ca sunt atotstiutor pot sa raspund, dupa cum am facut eu, la urmatoarele:
"De ce unele gratare au caramida refractara doar la baza focarului unde se face focul iar altele au si pereti interiori imbracati cu caramida refractara. Cum este mai OK si de ce?"
Eu mi-am facut singur gratarul, atragandu-mi unele, sa spun observatii. La mine atat baza cat si 3 randuri de caramizi pe latime (cca 30 cm inaltime pe tot interiorul) sunt caramizi refractare. Am gandt asa deoarece acum foarte multi ani am vazut cum se poate termina un gratar atunci cand nu mai ai jar, doar la caramida refractara. De cca 2 luni am verificat acest aspect. Chiar merge! Nu mai folosesc carbuni, ci numai lemne, mai toate de conifere. Ce gasesc...
"daca vreau sa integrez si un rotisor, ar ajuta caramida refractara si pe pereti, in sensul ca ar reflecta mai bine caldura spre rotisor?"
Evident ca da. Dar sa nu-ti inchipui ca, caramida refractara se incinge repede...
"Unele gratare au in fata la focar o mica bordura orizontala iar altele nu."
Majoritatea gratarelor au o placa de beton turnata. La mine, bordura aia mica este din caramida refractara, lipita pe placa de beton, pentru a proteja betonul de sub ea. Asa am gandit, poate nu trebuia. Nicidecum pentru alt scop.

Edited by adip1962, 11 November 2020 - 15:28.


#742
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Salutare,
mai posteaza cineva pe aici? Posted Image

Attached Files



#743
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Primii i-ai cam ars :D Eu am primit in Weber Ketlle de 57 si fac doar gatire indirecta. Este un pas mare inainte.

#744
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
salut bobitzaaaaaaa ... toate bune? Posted Image
nu am mai intrat de ceva ani pe forum pana zilele trecute si am descoperit intamplator sectiunea asta de gratare, taman dupa ce am terminat si eu de zidit gratarul in regim diy
despre micii arsi ce sa zic, chiar au fost primii,  la focul initial de incercare si intarire mortar refractar din vatra si am uitat sa obturez cenusarul de dedesubt, asa ca s-au cam forjat carbunii :)

#745
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

 Mirel_85, on 01 iulie 2020 - 19:22, said:

As vrea sa imi iau un gratar de gradina cu gaz dar care sa poate fi folosit si cu carbuni. As vrea ceva mix pentru ca daca mananc eu si sotia, una doua dau drumu la gaz si arunc 3-4 buc de carne pe grill, si daca am invitati sa pot folosi carbuni care sa ii aprind foarte repede cu arzatorul pe gaz.

M-am cam saturat sa tot mut gratarul de fier, sa il acopar sa il protejez, sa  tai leme, sa fac focul, sa adaug carbuni, etc, multa munca si mizerie, si cred ca un mix gaz-carbuni ar fi perfect, are si roti, e usor manevrabil, are capac. Aveti asa ceva, sau stiti pe cineva sa foloseasca un astfel de gratar mix? Ce model imi recomandati?

 Mirel_85, on 11 noiembrie 2020 - 10:18, said:

Vreau sa fac si eu un gratar zidit si citind ultimile pagini am gasit informati care se bat cap in cap.
De ce unele gratare au caramida refractara doar la baza focarului unde se face focul iar altele au si pereti interiori imbracati cu caramida refractara. Cum este mai OK si de ce?
De exemplu daca vreau sa integrez si un rotisor, ar ajuta caramida refractara si pe pereti, in sensul ca ar reflecta mai bine caldura spre rotisor?
Unele gratare au in fata la focar o mica bordura orizontala iar altele nu. Vad rolul ei pentru a proteja de carbuni sa nu cada afara. Dar altele am observat ca nu au, de ce? Oare afecteaza negativ tirajul aceea mica bordura de grosime unei caramizi?

Pana la urma am renuntat la ideea intiala de acum cateva luni. Sa-mi cumpar gratar de fier cu gaz sau/si carbune gen Landman sau Char-Broil. Intre timp am mai vazut prin magazine de fier si nu m-au multumit, am vazut si de piatra preasamblate din magazine de bircolaj si la fel, nemultumit de apectul lor.

Asa ca le-am "studiat" pe ce cele zidite, aici pe forum cat si pe la cunostinte asa ca pana la urma am ales varianta de gratar zidit.  Am vrut sa-mi fac eu dar imi lua prea mult timp sa-l termin plus ca poate nu iesea cum planuiam eu asa ca m-am intales cu doi mesteri care mi l-au facut in 3 zile. La exterior are 230 cm lungime, 75 cm adancime si aprox 350 cm inaltime. Chiuveta de 50x50cm, blat de lucru de 75x60cm si gratar de 70x50 cm.

Initial la fumul de test  cu niste cartoane arunca fum si la exterior, mesterul a spus ca e hornul ud de la mortar si ca tre sa se usuce si dupa primul foc in el nu o sa am probleme. L-am lasat 4 zile sa se intareasca mortarul si in weekend l-am incins. Foarte putin fum la exterior, restulul pe horn, o sa il mai studiez fumul si in acest weekend prelungit de va urma. Posted Image

Attached File  1.jpg   109.24K   88 downloadsAttached File  2.jpg   119.81K   83 downloadsAttached File  3.jpg   128.01K   89 downloads

#746
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
sa l stapanesti sanatos

#747
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Sudeaza 2 piulite spre extremitati si fa 2 T-uri din metal cu filet ca sa le infiletezi in piulite.
Asta ca sa poti cobori sau urca gratarul, dupa nevoie. Varianta demontabila te ajuta ca nu trebuie sa ai manusi sau cirpe umede la indemina.
PS: Arata bine, la cit ai iesit cu el?!?

#748
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

 Evergreen, on 26 noiembrie 2020 - 22:31, said:

Sudeaza 2 piulite spre extremitati si fa 2 T-uri din metal cu filet ca sa le infiletezi in piulite.
Asta ca sa poti cobori sau urca gratarul, dupa nevoie. Varianta demontabila te ajuta ca nu trebuie sa ai manusi sau cirpe umede la indemina.
PS: Arata bine, la cit ai iesit cu el?!?

Ma gandeam sa sudez direct 2 cozi de mistrie, ceva mistrie mai sanatoasa cu fierul la maner mai gros.
In mare, manopera 1800 RON iar caramizile, refractara, si multibatul 1200 RON. Dar ar mai fi de adaugat multe, nisip am avut deja, pietris, ciment pentru platforma suport. Chiuveta, baterie, gratarul de fier, alti bani alta distractie.

#749
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 bobitzaaa, on 23 noiembrie 2020 - 21:44, said:

Primii i-ai cam ars Posted Image Eu am primit in Weber Ketlle de 57 si fac doar gatire indirecta. Este un pas mare inainte.
de ce metalic si nu ceva ceramic?

#750
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

 Mirel_85, on 26 noiembrie 2020 - 23:41, said:

Ma gandeam sa sudez direct 2 cozi de mistrie, ceva mistrie mai sanatoasa cu fierul la maner mai gros.
Se vor incinge bine de tot. Trupa mea avea exact ce am spus mai sus si vai de noi daca le uitam acolo :lol:
Manusile de sudura ne mai scapau :D

#751
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

 flp014, on 27 noiembrie 2020 - 13:43, said:


de ce metalic si nu ceva ceramic?
Ala ceramic e alt pas mare inainte :P

Gratarul:
https://www.hornbach...993/produs.html

Poze cu gatire indirecta. A fost gata in 1 ora si 45 de min cu temperatura in el la 150 de grade, ajustata din fante.

 marco71, on 24 noiembrie 2020 - 14:52, said:

salut bobitzaaaaaaa ... toate bune?
Salutare! Cat timp gratarim si ceaunim, toate bune. Sanatate!

Attached Files



#752
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
fain Weberu ala ... dar mi se pare scump;
eu cred ca am iesit mai ieftin cu materialele pentru gratarul zidit, ca manopera a fost zero Posted Image
mai pun niste poze din timpul constructiei, am avut si sef supraveghetor de la inaltime Posted Image

Attached Files



#753
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
@marco71, din pacate solutia pentru cosul gratarului e nefericita :(
vezi a patra poza de aici ce se poate intampla: https://forum.softpe...2#entry26380184

#754
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Kendo, hornul meu este din caramida pentru cos de fum de la Kebe, nu este caramida pentru canal de ventilatie, daca la asta te referi

#755
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
si a venit!!!Posted Image
la prima proba sunt super incantat de achizitie!!
maine urmeaza sa rotisez si sa afum...

Attached Files


Edited by flp014, 02 December 2020 - 23:33.


#756
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
incearca cu carbunii astia:
https://www.hornbach...202/produs.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate